19 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Julianna

Pogoda: Siedlce

Numer 24
14-20 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Dzięki unijnemu wsparciu

23 maja 2018 r.

Blask przywrócony


fot. WAJ

Korytnica Łaskarzewska w powiecie garwolińskim stała się nowym centrum kultury sakralnej Mazowsza Wschodniego. Stało się tak dzięki projektowi, na realizację którego parafia św. Bartłomieja Apostoła pozyskała ponad trzy miliony unijnej dotacji, by odnowić zabytkowy kościół i adaptować nadszarpniętą zębem czasu organistówkę na muzeum.

Umowa pomiędzy parafią a samorządem województwa mazowieckiego podpisana została w kwietniu ubiegłego roku. W jej ramach, w ciągu niespełna roku, wykonano remont więźby dachowej kościoła, pokrycie dachu, nowe parapety i gzymsy, instalację odgromową, elewację i ocieplenie strychu. Odnowiono ołtarze i organy, przebudowano prezbiterium, powstał nowy ołtarz, chrzcielnica, ambonka oraz ogrzewanie kościoła. Kapitalny remont przeszła organistówka, w której powstało parafialne Muzeum Ziemi Trojanowskiej. Wykonano również wiele innych prac, jakie nie wchodziły w zakres projektu, ale były niezbędne, by świątyni przywrócić pełny blask.

- To miejsce, gdzie pozostaną pamiątki po osobach przynależących do tej wspólnoty parafialnej i staną się świadectwem dla młodych ludzi, którzy będą poznawali historię swojej parafii, miejsca w którym wyrośli - mówił biskup siedlecki Kazimierz Gurda podczas poświęcenia muzeum. Po zwiedzeniu obiektu pasterz diecezji siedleckiej przewodniczył Eucharystii, którą współkoncelebrowali księża pochodzący z parafii Korytnica. W homilii bp. Gurda zauważył, że uroczystość poświęcenia muzeum, nowego ołtarza i ambony ma wyjątkowy wymiar, ponieważ odbywa się w roku obchodów 200-lecia diecezji siedleckiej, 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i w święto Matki Kościoła. - Wszystkie te prace i związany z nimi trud oddajemy dzisiaj Panu Bogu przez wstawiennictwo Maryi Matki Kościoła. Zapewne nikt nie pamięta już wysiłku, jaki trzeba było podjąć, by to dzieło zrealizować. Ważny jest rezultat waszego wspólnego zaangażowania, a jest on widoczny i piękny. I na pewno sprawi, że wszyscy, którzy będą przychodzić do kościoła, będą czuli się tutaj dobrze i znajdą klimat do modlitwy - podkreślił kapłan.

 

Determinacja, odwaga i środki

W imieniu wspólnoty parafialnej Piotr Osmólski podziękował biskupowi za obecność, przewodniczenie Eucharystii oraz poświęcenie muzeum i ołtarza. Dziękował też proboszczowi parafii ks. Zbigniewowi Grzymale za odwagę i determinację w dążeniu do celu, jakim było wykonania tak dużego zakresu prac. Wyrazy wdzięczności skierował również do wicemarszałek województwa mazowieckiego Janiny Ewy Orzełowskiej. - Gratuluję wszystkim, bo przecież świątynia jest dla ludzi, którzy tu przychodzą, by szukać Boga, ciepła i modlitwy - odpowiedziała J. E. Orzełowska.  - Oprócz wspólnoty potrzebne są środki pieniężne, a gdy jest to wszystko razem, to można przenosić góry. I tak właśnie tu się stało - mówił starosta powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski.

 

Miejsce szczególne

Na tak ważną uroczystość przyjechało sześciu z siedmiu księży pochodzących z parafii Korytnica Łaskarzewska, a jeden z nich - ks. kan. Henryk Prządka - powiedział: „niech ta świątynia nasza piękna będzie zawsze pełna wiernych modlących się za ojczyznę, za diecezję, za parafię, rodziny i za siebie wzajemnie. I szczególnie modlących się o nowe, dobre, liczne powołania do kapłaństwa, do służby zakonnej, misyjnej, właśnie z naszej parafii”.

Waldemar Jaroń

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
1 Krl 21, 17-29; Ps 51 (50), 3-4. 5-6b. 11 i 16
Ewangelia:
Mt 5, 43-48

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR