15 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Maria, Napoleon, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kościół

 
 

Pogrzeb ks. K. Kusyka

23 maja 2018 r.

W każdym widział brata


fot. Monika Jabłkowska/podlasie24

Był człowiekiem wielkiego serca i dwóch miłości: Boga i człowieka - to słowa najczęściej powtarzane podczas uroczystości pogrzebowych zmarłego 15 maja ks. prałata Konstantego Kusyka (1937- 2018), wieloletniego wychowawcy i byłego rektora Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej, z którym związał 52 z 56 lat swej kapłańskiej posługi.

Już w czwartek 17 maja w kaplicy WSD w Nowym Opolu rozpoczęło się czuwanie modlitewne przy zmarłym. Mszę św. żałobną odprawioną tego dnia sprawowało - pod przewodnictwem rektora ks. kan. dr. Piotra Paćkowskiego - ponad 160 kapłanów. Homilię wygłosił siostrzeniec ks. K. Kusyka - ks. prof. dr hab. Artur J. Katolo. W Eucharystii uczestniczyła również rodzina zmarłego, siostry albertynki, klerycy, osoby świeckie. W piątek 18 maja, o 13.30, rozpoczęła się Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy.

Ordynariusz diecezji siedleckiej przywitał wszystkich zgromadzonych, którym ks. Kusyk - jak zaznaczył - w ciągu swego kapłańskiego życia służył modlitwą, mądrością i miłością: rodzinę, bp. Henryka Tomasika - pasterza Kościoła radomskiego, studenta i przyjaciela żegnanego w tym dniu kapłana, licznie reprezentowane prezbiterium Kościoła siedleckiego z bp. Piotrem Sawczukiem na czele, społeczność WSD, osoby życia konsekrowanego, władze Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego, prezydenta Siedlec i wiernych świeckich. O modlitwie i duchowej łączności zapewnił metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.

 

Należał do Pana

Bardzo ciepłą, przepełnioną wdzięcznością i opatrzoną wieloma osobistymi wspomnieniami homilię wygłosił bp H. Tomasik. Na początku nawiązał do fragmentu Listu do Rzymian: „Nikt z nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie: jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana; jeżeli zaś umieramy, umieramy dla Pana. I w życiu więc i śmierci należymy do Pana” (Rz 14,7-8). Podkreślił, że odczytywać je należy przede wszystkim jako hymn ku czci Jezusa Chrystusa, który żył i umarł na krzyżu nie dla siebie - ale „dla nas i dla naszego zbawienia”, stając się dla człowieka przewodnikiem w drodze do zbawienia. Kaznodzieja wskazał, że styl życia będący znakiem rozpoznawczym każdego chrześcijanina, którego uczył Pan Jezus, wybrał śp. ks. K. Kusyk.

Przypomniał biografię zmarłego, zwłaszcza fakty dotyczące jego kapłańskiej posługi. Podkreślił przede wszystkim silny związek ks. Konstantego ze wspólnotą seminaryjną, w której był wychowawcą, wykładowcą, moderatorem, zastępcą rektora, rektorem, ojcem duchownym. I przy której był obecny do końca. Podzielił się też osobistym wspomnieniem z czasu, gdy ks. Kusyk rozpoczynał tę drogę jako prefekt - „delikatnie, a zarazem roztropnie kierujący sercami alumnów”: - Drogi ks. Konstanty, pragnę podziękować ci za nadzwyczajną troskę za młodego seminarzystę, który z powodu choroby musiał spędzić wigilię Bożego Narodzenia w seminarium, a pierwszego dnia świąt być odwiezionym do kliniki w Warszawie - byłeś przy nim cały czas - powiedział. Mówił również o pomocy, na jaką ze strony ks. K. Kusyka mógł liczyć jako duszpasterz akademicki, katechizując w domu przy ul. Kościuszki, w którym ks. Konstanty w tym czasie mieszkał. - Był niezwykle ważnym wsparciem. Pojawiał się zawsze, kiedy był potrzebny… Studenci mówili o nim „ksiądz sąsiad” - przypomniał.

 

Żył dla innych

- Wszyscy podziwialiśmy zatroskanie księdza prałata o wspólnotę seminaryjną, jak też bardzo konkretne umiejętności związane z pieczą o gmach seminarium. Niezwykłego taktu wymagało utrzymanie dobrych relacji z dobrodziejami, którzy ofiarowali grunt pod budowę WSD - zauważył bp H. Tomasik, odnosząc się do pełnionego przez śp. ks. Konstantego od 1 września 1990 r. urzędu prorektora, a następnie rektora. Z humorem wspomniał sposób, w jaki wykładowca łączył wrodzoną subtelność z koniecznością egzekwowania wiedzy od studentów. - Do historii przejdzie jedna z najwyższych form upomnienia podczas egzaminów: „Ależ braciszku, to jest naprawdę bardzo ważne!” - cytował duszpasterz diecezji radomskiej.

- Dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za ks. prałata, za jego zaangażowanie w różne wymiary życia diecezji i każdego człowieka. Cały czas żył dla innych! - zaakcentował, wyliczając rozliczne formy zaangażowania i pełnione funkcje, m.in. członka Rady Duszpasterskiej, Rady Kapłańskiej i Rady Konsulatorów wielu kadencji, kierownika Diecezjalnego Instytutu Pastoralnego dla księży, wicedyrektora i wykładowcy Kolegium Teologicznego w Siedlcach (Instytutu Teologicznego), wikariusza biskupiego ds. formacji permanentnej księży, diecezjalnego egzorcysty, diecezjalnego duszpasterza pielgrzymów i turystów.

Bp H. Tomasik przywołał też moment zwolnienia ks. K. Kusyka z posługi wykładowcy w WSD w 2007 r. - Po tym zwolnieniu mówiono żartobliwie: „Ks. prałat K. Kusyk został zwolniony z ks. Kusyka”. Tak mocno identyfikowano osobę księdza prałata z seminarium - zauważył. Charakteryzując zmarłego, odwołał się do słów wiersza ks. Jana Twardowskiego „Nie przyszedłem pana nawracać”.

 

Widział dobro

- Żegnamy kapłana, który był zatroskany o Kościół powszechny i Kościół lokalny, kapłana żyjącego duchem Ewangelii - dyskretnego w tym, co dotyczyło relacji osobowych, i zdecydowanego wówczas, gdy chodziło o duże sprawy. Żegnamy ojca duchownego, który dostrzegał dobro i ufał w szczerość rozmówcy. Szczerego przyjaciela wobec współpracowników i wychowawców seminaryjnych. Kapłana - który do tysięcy Mszy św. celebrowanych w ciągu życia dołączył proste: „co Bóg da” w doświadczeniu choroby. Chrześcijaństwo to przede wszystkim Jezus Chrystus, który żył nie dla siebie. Chrześcijaństwo to Jezus Chrystus z tajemnicą krzyża i zmartwychwstały Chrystus, który mówi: „Ja jestem drogą”, który mówi: „Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we mnie wierzcie! W domu Ojca mego jest mieszkań wiele”. O takie mieszkanie w domu Ojca prosimy dzisiaj miłosiernego Boga dla ks. prałata K. Kusyka - zakończył bp Tomasik.

 

Dobroć i pokora

Na zakończenie Eucharystii kanclerz kurii ks. kan. Jan Babik odczytał list przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr Córek Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny w Nowym Mieście n. Pilicą. Pożegnania wygłosili też księża reprezentujący seminarium duchowne, kapitułę katedralną, kolegów z rocznika, rodzinę.

Ks. P. Paćkowski podziękował wszystkim troszczącym się o śp. ks. K. Kusyka w ostatnim, trudnym ze względu na chorobę okresie życia: pracującym i mieszkającym w WSD księżom oraz siostrom albertynkom. Odczytał również list rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, kończący się znamiennymi słowami: „Wspominamy go jako człowieka całym sercem oddanego ludziom. (…) Funkcje, które pełnił, nie przeszkodziły mu pozostać człowiekiem dobrym i pokornego serca. Diecezja siedlecka poniosła wielką stratę”.

Po Mszy św. ciało śp. ks. K. Kusyka złożono na cmentarzu centralnym.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
500 lat parafii w Kodniu
14 i 15 sierpnia upłyną w Kodniu pod znakiem obchodów jubileuszu 500 lat istnienia parafii.
więcej »
Dni Sarnak
14 i 15 sierpnia gmina Sarnaki świętuje. Program zapowiada się ciekawie - każdy znajdzie tutaj coś dla siebie!
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Środa XIX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ap 11,19a; 12,1.3-6a.10ab ;
Ps 45,7.10-12.14-15

Ewangelia:
Łk 1,39-56

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR