19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

O Kościele, podziałach społecznych i działalności charytatywnej

23 maja 2018 r.

Ewangelią trzeba żyć, a nie o niej gadać


fot. J. Kurzawa

Szymon Hołownia, znany dziennikarz i publicysta, autor książek, fundator fundacji Kasisi i Dobra Fabryka gościł w Muzeum Regionalnym w Siedlcach na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Dwugodzinne spotkanie z publicznością, która składała się nie tylko z sympatyków programu „Mam talent”, ale również z czytelników jego książek i sympatyków aktywności charytatywnej, miało charakter praktycznej, życiowej katechezy. Zapytany o misyjność Kościoła dziennikarz podkreślił, że to bardzo złożony temat i należy rozpatrywać go na dwóch płaszczyznach: zewnętrznej i wewnętrznej. - Kojarzy nam się z Afryką i mówieniem o Ewangelii tamtejszym ludziom. Tymczasem Polska też jest krajem misyjnym. Widać to na każdym kroku. Wystarczy włączyć telewizor czy internet. Formalnie jesteśmy chrześcijanami, a w rzeczywistości często poganami - przyznał.

Dodał, iż w Polsce są środowiska, które otwarcie mówią, iż nie zgadzają się z nauczaniem Ojca Świętego Franciszka, a ostatnim legalnie wybranym papieżem był Pius XII. - Czekamy na schizmę z tzw. lewej strony, tymczasem powstaje ona z prawej - zauważył, dodając, że dziś w relacjach międzyludzkich dominuje nienawiść. - Ks. Robert Skrzypczak powiedział, iż wszyscy myślą, iż jest ona przeciwieństwem miłości. Tymczasem przeciwieństwem miłości jest żółć. Ona nas zalewa, przybierając formę internetowego hejtu, walki partyjnej itd. Dlatego musimy zostać na nowo ewangelizowani. Jednak misyjność Kościoła nie może oprzeć się o nic innego jak wyłącznie o czysty autorytet Ewangelii. Potrafimy wprawdzie przeżegnać się tak, jak trzeba, uczestniczyć w Mszy św. A ilu ludzi nawróciło się, patrząc jak żyjemy? Trzeba zatem działać, wychodzić do ludzi. Nie możemy zgnuśnieć, bo to nie jest chrześcijaństwo. Ponadto należy uświadomić sobie, że polski Kościół wymaga misji, że musimy się nawracać. Nie mam złudzeń co do mojego zaangażowania w chrześcijaństwo. Owszem paru ludzi powiedziało, że fajne słowa napisałem, ale nikt się jeszcze nie nawrócił. I nie ma w tym żadnej kokieterii - stwierdził.

 

Być jak papież Franciszek

Podczas spotkania dziennikarz często nawiązywał do osoby Ojca Świętego Franciszka czy papieskiego jałmużnika abp. Konrada Krajewskiego, prywatnie znajomego S. Hołowni, a także s. Małgorzaty Chmielewskiej, podkreślając, iż to ludzie, którzy żyją Ewangelią. - Chciałbym być taki, jak oni. I zadaję sobie pytanie: co mi w tym przeszkadza? Co się dzieje w moim życiu, że choć od 42 lat jestem w Kościele, to nie stać mnie na ten ewangeliczny radykalizm? Dlaczego wierzę w Boga, ale nie Bogu? Jeśli tego nie zrozumiemy, spełnią się słowa Benedykta XVI, który jeszcze jako kard. Ratzinger napisał, iż Kościół katolicki ograniczy się do minimalnej grupy osób opierającej swą działalność na sile Ewangelii. Wtedy ludzie sami zaczną przychodzić i zobaczymy w Europie nową wiosnę Kościoła - stwierdził, zwracając uwagę, że żyjemy w krytycznych czasach, wręcz jesteśmy na zakręcie, i jeśli nie zmienimy biegu, sposobu jazdy, to się przewrócimy. Dziennikarz przyznał, iż jest fanem papieża Franciszka, a najbardziej podoba mu się w Ojcu Świętym wolność. Płynie ona właśnie z Ewangelii.

 

Potrzeba kleju

S. Hołownia podkreślił, że popadliśmy w Kościele w tzw. mentalność eventową, tzn. zapraszamy jeszcze fajniejszego rekolekcjonistę niż w zeszłym roku, zrobimy koncerty, filmy itd. Zdaniem publicysty to droga donikąd, gdyż przyjdzie czas, że młodzi i tak tym się znudzą. - To Kościół czy agencja reklamowa? - pytał. - Ludzie toną dziś w nadmiarze słów. Słyszeli już wszystkie. Dziś muszą - jak uczniowie Jezusa, którzy też słyszeli pewnie przemowy wielu złotoustych pseudomesjaszy - zobaczyć, dotknąć, doświadczyć, przeżyć. O wiele bardziej działa na mnie przykład człowieka, który naprawdę zaufał Bogu i potraktowana Ewangelię serio ł, a nie jak bar sałatkowy - wyznał, dodając, iż wszyscy powinniśmy wziąć sobie do serca chińskie przysłowie, które przypomina: „Jest później niż myślisz”. - Bardzo boję się czyśćca, bo myślę, że w moim przypadku będzie on polegał na rozpamiętywaniu tego, co mogłem zrobić, a nie zrobiłem. Dlatego jeszcze dziś trzeba zmienić swoje życie, bo jutra może nie być - przestrzegał, a na pytanie o to, jak zlikwidować w Polsce podziały, odpowiedział: - Potrzeba nam producenta „kleju”, człowieka, który powie nam, co zrobić, byśmy zaczęli się lubić jako Polacy. Uważam, że Polacy powinni częściej ze sobą jeść i pić oraz rozmawiać, a nie dyskutować - stwierdził żartobliwie. - Kard. Timothy Dolan mówił kiedyś, że nie ma takich problemów w dziejach ludzkości, których nie da się rozwiązać przy pomocy grilla i paru piw na patio. I ja się z ks. kardynałem absolutnie zgadzam - dodał autor „36 i 6 sposobów na to, jak uniknąć życiowej gorączki, czyli Katechizmu według Szymona Hołowni”.

 

Zmieniać świat po centymetrze

Gość biblioteki opowiadał również o swoich fundacjach Kasisi i Dobrej Fabryce, które pomagają mieszkańcom państw afrykańskich, prowadząc m. in. ośrodek dożywiania w Ntamugendze, wiosce trędowatych w Togo czy hospicjum w Rwandzie. Zachęcał do wsparcia ich działań, przekonując, że każda pomoc, nawet najmniejsza, zmienia rzeczywistość żyjących tam ludzi. - Po kilku latach działania fundacji wspierającej sierociniec widzimy już bardzo konkretne zmiany: mniej dzieci umiera i choruje, chętniej się bawią, lepiej się uczą, rozwijają swoje pasje. Gdyż organizujemy im np. zajęcia z malarstwa, są pewniejsze. Kasisi i pracujące tam ss. służebniczki Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej pokazały mi w praktyce, jak wygląda ewangelizacja - opowiadał S. Hołownia, którego zdaniem świat trzeba zmieniać po centymetrze. Przekonywał również, że pomaganie nie wymaga ani wielkiego wysiłku, ani wielkich pieniędzy. Można np. zadeklarować cotygodniowy przelew w wysokości 5 zł, robić zakupy w tzw. Rozpieszczalniku lub w spiżarni, kupić online konkretny lek lub wspierać konkretną osobę. - Kiedy trafiłem do Afryki, pierwszą potrzebą było opisanie tego wszystkiego, co zobaczyłem. Ludzi, głód, wyzysk, starców umierających na klepiskach, gnijących za życia. Mogłem napisać, ale stwierdziłem, że trzeba coś zrobić. Nie zbawimy całego świata, ale możemy pomóc choćby jednej osobie. Zbawiajmy ten świat po kawałku - zachęcał.

Podczas spotkania można było także kupić książki S. Hołowni, które były cegiełkami - dochód z ich sprzedaży przeznaczony został dla podopiecznych fundacji Kasisi i Dobra Fabryka.

MD

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR