18 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Helena, Ilona, Bogusław

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Opinie

 
 

Świadectwo

23 maja 2018 r.

Z misją dentystyczną w Afryce


fot. ARCHIWUM

Proszę sobie wyobrazić, że kraj niemal dwa razy większy od Polski ma tylko dwóch dentystów - mówi Mateusz Nowicki, stomatolog pochodzący z Parczewa. Przez miesiąc przebywał na misji w Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie pracował w jednym z tamtejszych szpitali oraz leczył mieszkańców pobliskich wiosek.

RŚA to jeden z najbiedniejszych krajów świata. Od lat targany konfliktami, które pochłonęły tysiące ofiar. W państwie pogrążonym w kryzysie politycznym panuje chaos i bezprawie. Jednym z problemów jest utrudniony dostęp do opieki medycznej. Spore żniwo zbiera malaria, anemia, niedożywienie, polio oraz AIDS. - To był impuls - mówi dentysta o podjęciu decyzji o wyjeździe. - W ubiegłe wakacje, w przerwie pomiędzy przyjęciami kolejnych pacjentów, przeglądałem magazyn dentystyczny. Zobaczyłem w nim artykuł osoby, która była na misji. Od razu wiedziałem, że to coś dla mnie.

Dodatkowo zafascynował mnie sam kraj: bardzo zagadkowy, tajemniczy, nieodkryty... A mnie takie rzeczy bardzo pociągają. Chciałem połączyć pasję podróżniczą ze swoim zawodem i zrobieniem czegoś dobrego dla ludzi. Stwierdziłem, że to coś dla mnie i od razu byłem pewien, że chcę tam pojechać - opowiada.

Potem zaczęły się żmudne przygotowania do wyjazdu. - Nie ukrywam, że było ich bardzo dużo - wspomina M. Nowicki, który w ambasadzie francuskiej musiał starać się o wizę. Aby ją dostać, potrzebne było zaproszenie. W tym celu lekarz skontaktował się z diecezją tarnowską, która wysyła księży misjonarzy do tego kraju. - Nie obyło się też bez organizowania akcji wspomagających finansowo mój wyjazd. Ilość życzliwych ludzi, którzy wykazywali dobre serce i dobrą wolę, żeby partycypować w tej akcji, była dla mnie zaskakująca - przyznaje. Misję zorganizowały dwie fundacje: „Dentysta w Afryce”, kierowana przez Konrada Rylskiego, i Redemptoris Missio. Sfinansowanie wyjazdu wsparli wierni z jednej z parafii w Sopocie, gdzie obecnie mieszka Mateusz Nowicki.

Dodatkowym utrudnieniem był brak przewodników dotyczących Republiki Środkowoafrykańskiej. - Czytałem wiadomości, artykuły na temat RŚA, relacje księży misjonarzy. Najlepszym źródłem informacji byli moi poprzednicy, czyli koledzy i koleżanki z organizacji „Dentysta w Afryce”, którzy przetarli szlaki - stwierdza M. Nowicki, który w podróż zabrał ze sobą znieczulenia, skalpele, nici oraz podstawowe instrumenty przydatne w chirurgii stomatologicznej.

 

Fenomen likundu

Dla dentysty to nie był pierwszy pobyt w Afryce, wiedział zatem, czego może się spodziewać. Mimo to po przyjeździe do Republiki Środkowoafrykańskiej zaskoczyła go bieda i klimat. - Jadąc ulicami stolicy Bangi, obserwowałem żebrzące dzieci. Muszę przyznać, że takiej biedy jeszcze w życiu nie widziałem - stwierdza świecki misjonarz. We znaki dawał się klimat. - Wilgotność powietrza sięga tam kilkudziesięciu procent. Dodatkowo temperatura dochodzi do grubo powyżej 30 stopni. Niedaleko stolicy znajduje się rozlewisko rzeki Ubangi. Te wszystkie elementy powodują, że bardzo trudno jest oddychać. Pierwszej nocy miałem olbrzymie kłopoty z zaśnięciem, pomimo tego, że byłem potwornie zmęczony - wspomina M. Nowicki.

Republika Środkowoafrykańska to kraj, w którym dochodzi do licznych konfliktów o surowce i wpływy. - Kwestie religijne są jedynie przykrywką. Jest takie afrykańskie powiedzenie: „Tam gdzie walczą słonie, tam cierpi trawa”. Najdotkliwiej skutki odczuwają zwykli ludzie - podkreśla stomatolog. I wspomina o zakończonej pięć lat temu wojnie domowej. - Od tamtego czasu nie funkcjonuje wiele instytucji. Nie jest odprowadzany podatek dochodowy, ponieważ 4/5 kraju znajduje się poza jakąkolwiek kontrolą rządu. Dopiero niedawno zaczęto rejestrować samochody - zaznacza lekarz. Trudnością, która wydaje się być nie do przeskoczenia, pozostaje fenomen likundu, czyli powszechność czarów. - Z rozmów z misjonarzami wynika, że choćby tamtejsza ludność ukończyła Sorbonę, pierwsze, co robią po przyjeździe do wioski, z której się wywodzą, to idą do czarownika, szamana, żeby się oczyścić, zdjąć klątwę, rzucić zaklęcia - zwraca uwagę M. Nowicki.

Przez afrykańską ludność polski lekarz został przyjęty jako pewnego rodzaju osobliwość i atrakcja. - Zdarzało się, że dzieci podbiegały do mnie i łapały za łokieć czy kolano, żeby zobaczyć, jaka jest w dotyku biała skóra. Nie spotkałem się z jakimiś aktami jawnej niechęci bądź antypatii względem rasy białej. Oprócz okrzyków „mundziu, mundziu”, czyli „biały, biały” o lekko pejoratywnym zabarwieniu - stwierdza.

 

Afrykański czas

Stomatolog trafił do miejscowości Bagandou. Przez miesiąc pracował w tamtejszym szpitalu, a także leczył mieszkańców pobliskich wiosek. - Proszę sobie wyobrazić, że kraj niemal dwa razy większy od Polski ma tylko dwóch dentystów - zwraca uwagę świecki misjonarz.

Praca w szpitalu w Bagandou zaczynała się o 8.00 rano i trwała do 13.00. - Natomiast w wioskach przyjmowaliśmy pacjentów, dopóki mieliśmy narzędzia albo dopóki byli potrzebujący ludzie. Nie liczyliśmy czasu. Warto dodać, że rytm dnia w RŚA jest nieco inny niż u nas. Słońce przez cały rok wstaje ok. 5.00-6.00 rano, a zachodzi o 18.00. W związku z czym tamtejsi mieszkańcy pracują do 13.00-14.00. Potem następuje sjesta. Po południu w zasadzie mało kto wraca do obowiązków. Myślę, że klimat ma tu duże znaczenie. Ja jestem przyzwyczajony do innego rytmu pracy. Na początku sprzeczałem się ze swoimi współpracownikami, którzy o 13.00 chcieli składać sprzęt, a dla mnie to był środek dnia - wspomina dentysta.

Brak podstawowej opieki stomatologicznej powoduje, że pracy dla przyjeżdżających lekarzy jest bardzo dużo. A problemy ze zdrowiem jamy ustnej są podobne jak u Polaków. Znaczne żniwo zbiera kamień nazębny. - Podejrzewam, że przez brak dostatecznej higieny, brak świadomości na temat szczotkowania zębów oraz ze względu na niefiltrowaną wodę - wylicza M. Nowicki. Ciekawie sytuacja przedstawia się u dzieci - te najmłodsze mają z reguły zęby zdrowsze od swoich polskich rówieśników. - W Polsce dzieci mają znaczną ilość ubytków spowodowanych próchnicą. Podejrzewam, że z powodu dużej podaży cukrów prostych w diecie, czyli słodyczy, które mają na wyciągnięcie ręki. W Afryce dostęp do nich jest znacznie ograniczony, a cukry proste przyswajane są w formie bardziej naturalnej, typu trzcina cukrowa, mango, papaja. Przekłada się to na mniejszą liczbę ubytków próchnicowych, zwłaszcza u dzieci - wyjaśnia dentysta.

 

Przekupić dla ich dobra

Do gabinetu dentystycznego w szpitalu w Bagandou, gdzie przyjmował polski lekarz, zjawiali się pacjenci, którym doskwierały bolące zęby czy kamień nazębny. - Natomiast podczas wizyt w wioskach bardzo często sami namawialiśmy ludzi do tego, żeby usiedli na fotel i dali się przebadać. Czasami zdarzało się, że czekaliśmy przez cały dzień na pacjenta i nikt nie przyszedł, a innym razem udało mi się usunąć kilkadziesiąt zębów czy zrobić 100 przeglądów - przyznaje M. Nowicki. I dodaje, że zapewne ma to związek z faktem, iż dbanie o zdrowie nie znajduje się na szczycie listy priorytetów tamtejszej ludności. Jako ciekawostkę dentysta wspomina fakt, że każdy pacjent zdejmował buty, zanim usiadł na fotel. - Uważam, że to był bardzo sympatyczny gest z ich strony, świadczący o poszanowaniu cudzej własności - stwierdza.

Tamtejsza ludność okazała się być dosyć mocno zdyscyplinowana. - Ze strony dorosłych pacjentów nie widziałem jakiegoś strachu, lęku. Dzieci również były bardzo spokojne. Traktowały moją wizytę jako swego rodzaju atrakcję w wiosce. Z ciekawości otwierały buzie, żeby dać się przebadać - mówi M. Nowicki.

Nie obyło się też bez akcji profilaktycznych. - Każdą wizytę w wiosce rozpoczynaliśmy od krótkiego instruktażu higieny jamy ustnej i prezentacji na makietach, co dzieje się, kiedy nie myjemy zębów. Potem każdemu pacjentowi, który usiadł na fotelu i dał sobie zrobić przegląd, rozdawaliśmy szczoteczki i pasty do zębów. Staraliśmy się ich trochę przekupić dla ich własnego dobra - zdradza lekarz. I dodaje, że spotykał się z ogromną życzliwością wśród miejscowej ludności: - Zdarzało się, że pacjenci przyprowadzali innych albo zaczepiali mnie na ulicy, pokazując, że już ich nie boli.

Podczas miesięcznego pobytu w Republice Środkowoafrykańskiej dentysta przyjął ok. 350 osób i usunął 130 zębów. Przez chwilę jego powrót do kraju stał pod znakiem zapytania, bo w dniu wylotu, na początku maja był świadkiem zamieszek, które wywiązały się po zamachu w stolicy kraju. Mimo to swój pobyt w sercu afrykańskiej dżungli wspomina bardzo pozytywnie. I podsumowuje: - Jestem pod wrażeniem wolontariatu misyjnego. Na pewno chciałbym tam wrócić...

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Sobota XIX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ez 18, 1-10. 13b. 30-32; Ps 51 (50), 12-13. 14-15. 18-19 ;
Mt 19, 13-15

Ewangelia:
Mt 19, 13-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR