19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Szpital z patronem

23 maja 2018 r.

Pod opieką świętego


fot. HAH

Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach otrzymał imię św. Jana Pawła II. - Wiele jest szpitali w Polsce mających takiego patrona, ale siedlecki jest chyba jedynym, do którego papież sam zadzwonił - podkreśliła Dorota Gałczyńska-Zych, była dyrektor placówki.

Uroczystość nadania imienia szpitalowi odbyła się 18 maja, w 98 rocznicę urodzin Jana Pawła II. Wydarzenie zainaugurowała Msza św. celebrowana przez bp. Kazimierza Gurdę. Podczas nabożeństwa biskup poświęcił odnowioną kaplicę szpitalną. - Całe to dzieło oddajemy Bogu i dziękujemy tym, którzy przyczynili się do tego, że będą w niej mogli modlić się ludzie chorzy. Przyjdą tu ze swoimi trudnościami i cierpieniami - mówił w słowie poprzedzającym homilię bp K. Gurda. Biskup dodał, iż Papież Polak był bardzo mocno związany ze służbą zdrowia i chorymi: odwiedzał szpitale, błogosławił pacjentów. - Sam również dawał świadectwo. Mówił do nas także przez własne cierpienie. Myślę, że swoją opieką będzie otaczał chorych i personel placówki - dodał ordynariusz.

W wygłoszonej homilii biskup podkreślił, że podobieństwo do patrona szpitala powinno wyrażać się w przyjęciu tej samej zasady, jaką żył św. Jan Paweł II. - Zasady miłości Jezusa i w Jezusie miłości do innych, szczególnie tych, którzy w murach szpitala znaleźli się z powodu choroby. Wypełnienie misji lekarza, pielęgniarki, pracownika szpitala jest możliwe tylko wówczas, gdy odpowiemy każdego dnia na pytanie Jezusa: „Czy ty mnie kochasz?”. Obyśmy na to pytanie potrafili odpowiadać tak, jak to czynili apostoł Piotr i św. Jan Paweł II - zaznaczył bp K. Gurda.

Po nabożeństwie zaproszeni goście, w tym władze samorządowe województwa - wicemarszałek Wiesław Raboszuk, Janina Ewa Orzełowska i Elżbieta Lanc - oraz prezydent Siedlec Wojciech Kudelski, przeszli do holu głównego szpitala, gdzie uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Janowi Pawłowi II.

 

Telefon od papieża

Inicjatywa nadania imienia wyszła od dyrekcji szpitala. - Pomysł powstał podczas rozmowy z księdzem biskupem ponad rok temu. Uważamy, że szpital zasługuje na godnego patrona, a Jan Paweł II bezspornie takim jest - przyznał Marcin Kulicki, prezes zarządu szpitala. Wyraził także nadzieję, że cały personel medyczny w codziennej pracy będzie pamiętał o przesłaniu Ojca Świętego do chorych i o chorych, jego nauce oraz cierpieniu. - Każdy z nas jest zabiegany, ma swoje problemy i czasami nasze odnoszenie do chorych nie jest takie, jak do końca być. powinno Patron ma przypominać o krzewieniu wartości, wprowadzać je w życie. Dzięki temu szpital będzie jeszcze lepszy i przyjaźniejszy dla społeczeństwa i pacjentów - podkreślił M. Kulicki. Przypomniał, że od pięciu lat placówka przechodzi gruntowne zmiany poprawiające warunki leczenia i funkcjonowania. - Dzięki naszym staraniom, wyrzeczeniom zrobiliśmy wiele rzeczy materialnych związanych z rozwojem placówki. Dzisiejszy dzień jest akcentem duchowym. Rzeczy materialne są ważne, ale ważna jest też postawa, duch, miłość do bliźniego. Jan Paweł II jest dla nas wzorem do naśladowania. Siedlce są tym wyróżnionym miastem, gdzie był papież. Będziemy pamiętać o naszym patronie w sposób szczególny - podkreślił prezes szpitala. Jednocześnie zapowiedział powstanie w niedalekiej przyszłości biblioteki mulitmedialnej związanej z działalnością Jana Pawła II oraz przypomniał, że jesienią zakończy się budowa siedleckiego ośrodka onkologii.

O ciekawym zdarzeniu związanym z Janem Pawłem II, które miało miejsce w 1998 r., opowiedziała ówczesna dyrektor szpitala Dorota Gałczyńska-Zych. - Pochodząca spod Węgrowa s. Tobiana (Lucyna Sobotko), która na co dzień opiekowała się papieżem, umieściła swoją chorą matkę w naszym szpitalu. Kiedy zakonnica przyjechała, by odwiedzić mamę, na punkt pielęgniarski do szpitala zadzwonił Jan Paweł II. Chciał porozmawiać z s. Tobianą i ją wesprzeć. Papież pragnął też udzielić błogosławieństwa wszystkim chorym, dlatego telefon został przełączony na tryb głośnomówiący. Jakież było zdziwienie, gdy nagle wszyscy usłyszeli głos Papieża. Jedni klękali, inni płakali - wspominała D. Gałczyńska- Zych. - Wiele jest szpitali w Polsce mających takiego patrona, ale siedlecki jest chyba jedynym, do którego Papież Polak sam zadzwonił - dodała dyrektor Szpitala Bielańskiego w Warszawie.

 

Chory to nie przypadek kliniczny

O szczególnym wymiarze pontyfikatu Jana Pawła II związanym z jego osobistym cierpieniem przypomniał ks. prałat dr Zbigniew Sobolewski. - Papież przeszedł swoistą drogę od pasterza i nauczyciela do świadka cierpienia. W jego sercu chorzy i personel medyczny mieli uprzywilejowane miejsce. Był z nimi. Wsłuchiwał się w ich pytania, zwłaszcza to najboleśniejsze o sens cierpienia. Jan Paweł II od początku swojego pontyfikatu miał świadomość, że posługa wobec chorych jest jednym z najważniejszych zadań papieskich, ponieważ Chrystus jest w sposób wyjątkowy obecny w ludziach cierpiących - zwrócił uwagę kapłan. Mówił też o zdaniu wyznaczonym chorym przez papieża. - Kiedy cierpienie przychodzi, trzeba je przyjąć tak, jak Chrystus, i trzeba zrobić z nim coś dobrego. Można je uczynić darem dla Boga, można poprzez to cierpienie wysługiwać swoje zbawienie, ale także włączać się swoim cierpieniem w zbawienie całego świata i służbę Kościoła - podkreślił ks. Z. Sobolewski. Przypomniał, że Jan Paweł II, by zwrócić oczy świata i Kościoła na chorych i na tych, którzy nimi się opiekują, ustanowił Światowy Dzień Chorego, który po raz pierwszy obchodzono 13 maja 1992 r. w Lourdes.

Ks. Z. Sobolewski, zwracając się do lekarzy i personelu medycznego, zaznaczył, iż zawsze trzeba pamiętać o tym, że „chory jest człowiekiem i potrzebuje ciepła, życzliwości, dobroci, czegoś więcej niż empatia”. I podsumował: - Jan Paweł II mówił o wyobraźni miłosierdzia. Wydaje mi się, że to cenna wskazówka, byście poszli za radą papieża i pielęgnowali w sobie wyobraźnię miłosierdzia polegającą na tym, że ja w chorym widzę swojego brata, siostrę, widzę kogoś bliskiego, a nie przypadek kliniczny.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR