19 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Elżbieta, Seweryn, Paweł

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmowy

 
 

Rozmowa ECHA

23 maja 2018 r.

Wszystko zawdzięczam mamie


fot. ARCHIWUM

O niezwykłym przykładzie macierzyńskiej miłości, mamie, która była najważniejszą nauczycielką życia i wiary - w rozmowie z Anielą Leszczyńską z Lubienia, członkinią zespołu ludowego Swańki, matką czworga dzieci

Jako dziecko nie widziałam, kiedy mama kładła się spać i kiedy wstawała. Zawsze natomiast widziałam ją pracującą - albo w domu, albo w polu czy ogrodzie. Mnie i moją siostrę budził śpiew „Godzinek” mamy oraz zapach zupy, którą jadłyśmy na śniadanie. Miałyśmy duży ogród, były też krzewy jaśminu i konwalie. Mama lubiła kwiaty. Piękne bukiety stały na naszym stole, jednak były to kwiaty od sąsiadki. Mama wydawała się zbyt zapracowana, aby je pielęgnować; musiały być przecież warzywa. Kiedy później pracowałam jako pielęgniarka we Włoszech, powracałam myślami do ogrodu i kwiatów. Po latach udało mi się zrealizować zaszczepione przez mamę pragnienie posiadania ich w przydomowym ogródku. Mama, choć nie miała przy sobie męża, radziła sobie z pracami na gospodarstwie.

Jaki obraz mamy zapamiętała Pani z lat dzieciństwa?

Moja mama Marianna miała bogate życie. Wiele wniosła też do mojego. Wszystko, co zdobyłam i osiągnęłam, zawdzięczam właśnie jej. Wzrastałam w trudnej rzeczywistości społecznej, jednak utrwaliły się we mnie wartości, które przekazywały babcia i mama. Na przykład kult Matki Bożej. Jest takie wydarzenie z dzieciństwa, które o tym przypomina. Udział w tym nieszczęśliwym zajściu miał także mój ojciec, żołnierz Armii Krajowej, były więzień polityczny na Zamku Lubelskim. W 1957 r., kiedy palił się nasz nowo wybudowany dom w Lubieniu, ojciec włożył mnie i moją malutką siostrę w pierzyny i przerzucił nas obie przez okno, aby ratować od płomieni. Wypuścił też na wolność zwierzęta gospodarskie: owce, krowy i kury. Wtedy usłyszałam krzyk mamy: „Edek, tam jest obraz Matki Bożej Karmiącej...”. Mama zdążyła wpaść do płonącego domu i zabrać maryjny wizerunek. Uklękła przy nas i zaczęła się modlić: „Boże, ratuj”, jednak niczego więcej nie udało się już przed płomieniami ocalić. Miałam wtedy trzy lata. Obraz Matki Bożej Karmiącej był z nami przez długi czas. Niestety, mój tato odszedł, opuścił nas i wyjechał, kiedy miałam pięć lat. Mama została sama. Zapamiętałam, jak bardzo była związana z Matką Bożą.

 

Nauczycielką wiary w Pani życiu była mama. Wspomniała Pani jednak, że także babcia stała się ważną przekazicielką Bożych wartości…

Zarówno różaniec z kamyków w kolorze niebieskim, jak i książeczki do nabożeństwa zachowałam właśnie po babci Stanisławie. Babcia, co wówczas na wsi nie było aż tak powszechne, umiała czytać i korzystała z tych książeczek. Z ich pomocą uczyła mnie pacierza, kiedy przygotowywałam się do przyjęcia Pierwszej Komunii św. Babcia mówiła: „Dziecko, pamiętaj dziesięcioro Bożego przykazania”. Nauczyła mnie także pierwszej zwrotki pieśni „Bogurodzica”. Różaniec po babci, który został w rodzinie i do dziś się na nim modlę, ocalił mnie i to dzięki modlitwie mojej mamy.

 

W jaki sposób?

Uczęszczałam wtedy do drugiej klasy szkoły podstawowej. Do szkoły chodziłam pieszo. Zimą docierałam do drogi, skąd pewien mężczyzna zabierał mnie saniami. Jednego dnia zajęcia skończyły się wcześniej i w drodze powrotnej, kierując się jak zawsze w stronę drzewa - osiki, straciłam orientację. Było zimno, padał śnieg, poczułam zmęczenie, przykucnęłam więc w śniegu i zasnęłam. Mama wyszła po mnie, a kiedy dowiedziała się, że już jestem w drodze, poważnie się zaniepokoiła. Wróciła do domu, wzięła do ręki różaniec i chodziła to w jedną, to w drugą stronę, modląc się. Wreszcie mnie odnalazła, przemarzniętą, przysypaną śniegiem. Mówiła później, że to właśnie dzięki pomocy Matki Najświętszej mogła mnie odnaleźć.

Takich trudnych sytuacji, w których ocalały nas modlitwy mamy, było wiele. Często powtarzała: „Bez Boga ani do proga”, „Przez Maryję, przez różaniec - najlepsza droga”. Kiedy przychodziły trudne chwile, sięgałam po różaniec, jak czyniła to moja matka. Kult maryjny w naszej rodzinie przetrwał i jest bardzo głęboki. Do dziś uczęszczam na nabożeństwo majowe, tak jak dawniej z mamą. Także jej zawdzięczam uczestnictwo w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę w 1977 r. Mama mówiła, że nie udało się jej zrealizować marzenia pójścia na pielgrzymkę, dlatego pomogła mi w przygotowaniach, bym to ja mogła wziąć w niej udział. W ciągu ostatnich pięciu lat życia mama ciężko chorowała, dwa lata przeleżała w łóżku. Była złączona w cierpieniu z Jezusem poprzez sakrament namaszczenia chorych, który przyjęła kilkukrotnie. Zdrowiem mamy interesował się ks. Andrzej Tomczyk, który przynosił Komunię św., dbając o to, aby chora była bliżej Chrystusa. Po przyjęciu sakramentów mama czuła się silniejsza i cierpliwiej znosiła ból.

 

Czego jeszcze nauczył Panią rodzinny dom?

Jako dziecko nie widziałam, kiedy mama kładła się spać i kiedy wstawała. Zawsze natomiast widziałam ją pracującą - albo w domu, albo w polu czy ogrodzie. Mnie i moją siostrę budził śpiew „Godzinek” mamy oraz zapach zupy, którą jadłyśmy na śniadanie. Miałyśmy duży ogród, były też krzewy jaśminu i konwalie. Mama lubiła kwiaty. Piękne bukiety stały na naszym stole, jednak były to kwiaty od sąsiadki. Mama wydawała się zbyt zapracowana, aby je pielęgnować; musiały być przecież warzywa. Kiedy później pracowałam jako pielęgniarka we Włoszech, powracałam myślami do ogrodu i kwiatów. Po latach udało mi się zrealizować zaszczepione przez mamę pragnienie posiadania ich w przydomowym ogródku. Mama, choć nie miała przy sobie męża, radziła sobie z pracami na gospodarstwie. Oprócz pola i ogrodu mieliśmy kilka sztuk zwierząt: krowy i owce, którymi musiała się zająć. Kiedy brakowało nam drewna na opał, szłyśmy we trzy: mama, ja i siostra z dwukołowym wózkiem do lasu. We trzy chadzałyśmy również na jagody. W czasie zbioru mama opowiadała, w jaki sposób przyrządza się jagody na zimę. W lesie śpiewała także pieśni maryjne i piosenki ludowe. Mimo wielu obowiązków w obejściu panował porządek. Do tej pory moje koleżanki wspominają tę świeżość naszego domu.

 

Przed nami Dzień Matki - doskonała okazja, by podziękować mamom za trud ich poświęcenia i opieki. Piękna tradycja pielęgnowana była w Pani rodzinie?

Pamiętam, jak w przeddzień tego dnia mama piekła przekładaniec - półkruche ciasto na amoniaku, które smarowała sporą ilością powideł śliwkowych domowej roboty. Do dziś wspominam smak tego ciasta podawanego z mlekiem. Do pieczenia i gotowania mama przywiązywała dużą wagę, mówiąc, że trzeba dodać trochę swojego serca, bo inaczej potrawa nie będzie tak smaczna. Z okazji Dnia Matki starałam się przygotowywać piękny bukiet, złożony z piwonii i innych kwiatów ogrodowych, jak też tych zbieranych na łąkach. Wspólnie z siostrą wręczałyśmy także mamie laurki.

 

Jaką formą wypoczynku preferowała Pani mama?

Po ciężkiej pracy przygotowywała miednicę z zimną wodą i zanurzała w niej nogi. Czasami prosiła mnie także, abym poczytała jej książki Józefa Ignacego Kraszewskiego albo Henryka Sienkiewicza. Prosiła o powolną lekturę, aby mogła wyobrazić sobie opisywane sceny. Czytałam mamie również żywoty świętych, a także publikacje na temat objawień maryjnych. Mama miała wokół siebie osoby, które ją wspierały. Ona także służyła innym radą i pomocą. Pomagała tym najbardziej potrzebującym, np. kiedy piekła cztery chleby, jeden zanosiła sąsiadowi, który mieszkał z dwoma synami. Mleko, jak i zbierane w lesie jagody zanosiłyśmy proboszczowi ks. Bolesławowi Grzywaczewskiemu. Z kolejnym proboszczem - ks. Stanisławem Byczyńskim - mama bardzo lubiła rozmawiać i chętnie korzystała z jego rad. Kiedy było jej ciężko na duszy, szła do księdza proboszcza. Powracała zawsze pogodna i uśmiechnięta.

 

Do jakich zajęć domowych przykładała mama szczególne znaczenie, chcąc, aby i Pani nabyła te umiejętności?

Mama nauczyła mnie haftować, robić na drutach i szydełku. Chciała, abym potrafiła także szyć na maszynie. Mówiła przy tym: „Nie musisz robić tego, co umiesz, ale nie wiesz, kiedy to, co umiesz, może ci się przydać”. Sama przędła len i wełnę, tkała na krosnach, wykonywała na drutach swetry, także sąsiadom. Do dzisiaj posiadam spódnicę z utkanego przez nią materiału. W tej spódnicy występuję w zespole ludowym.

 

Śpiew to także dziedzictwo mamy?

Mama pięknie śpiewała, ale nigdy nie zrealizowała pragnienia występowania w zespole. Kiedy więc nadarzyła się okazja, że ja mogłam się zaangażować, zachęcała mnie i bardzo wspierała. Początkowo występowałam z zespołem Brusowianki - z racji tego, że w pewnym okresie życia mieszkałam w Starym Brusie. Potem, przez okres trzech lat, należałam do włodawskiego zespołu Kresowianki. Dzisiaj, dzięki temu, że mieszkam niedaleko miejscowości Wyryki, śpiewam i występuję razem z zespołem Swańki. Kocham śpiew i myślę, że moje śpiewanie jest spełnieniem marzeń nieżyjącej już mamy. Także moje dzieci są zadowolone z mojego zaangażowania i kultywowania śpiewaczych tradycji ludowych.

 

Jest Pani dumna ze swoich dzieci?

Bardzo, i to z całej czwórki: Jakuba, Gabriela, Lidii i Marty. Chciałabym, aby moje dzieci lub wnuki zechciały kiedyś zamieszkać w rodzinnym domu w Lubieniu. Zadowolona jestem z tego, że zdołałam przekazać im wartości, jakie wpoiła we mnie moja mama. Cieszą mnie ich wzajemne relacje, szacunek do innych ludzi oraz do mnie. Wspólnie dbamy o zachowanie rodzinnych tradycji. Przez cały rok pielęgnujemy groby na naszym cmentarzu w Lubieniu, gdzie spoczywają żołnierze z okresu II wojny światowej i ks. Marceli Weiss, proboszcz lubieński zamordowany w 1940 r., a także gdzie pochowane są moja babcia i moja mama.

 

Dziękuję za rozmowę.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Lubelski Orszak św. Mikołaja
9 grudnia ulicami miasta przejdzie V Orszak św. Mikołaja. Do udziału w spotkaniu integrującym rodziny i propagującym postać biskupa Miry zaproszeni są także mieszkańcy naszej diecezji.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR