15 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Maria, Napoleon, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Historia

 
 

Otwarcie wystawy

30 maja 2018 r.

Budził Polskę


fot. HAH

Od 24 maja w Archiwum Państwowym w Siedlcach można oglądać wystawę „Józef Piłsudski i jego Legiony”, prezentującą materiały ze zbiorów dr. Szczepana Kalinowskiego - znanego historyka, regionalisty, krajoznawcy i kolekcjonera, ubiegłorocznego laureata nagrody im. Ludomira Benedyktowicza.

Ekspozycja wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. - Wszyscy, którzy interesują się odzyskaniem niepodległości, Józefem Piłsudskim, Legionami, polskimi żołnierzami, znajdą tutaj coś dla siebie. W czerwcu wystawa będzie przedmiotem młodzieżowej gry historycznej. Tutaj odbędzie się również wręczanie nagród w konkursach historycznych. Spodziewamy się więc, że zobaczy ją wiele osób - powiedział dr Grzegorz Welik, dyrektor Archiwum Państwowego, otwierając wystawę.

Unikalne w skali kraju zbiory dotyczą przede wszystkim Józefa Piłsudskiego oraz żołnierzy walczących pod jego rozkazami - zarówno podczas I wojny światowej, jak i w walce o wolną Polskę po 1918 r. - Marszałek, jak wiemy, nie przyjął tytułu prezydenta Rzeczypospolitej, ale naczelnika, było to wyraźne nawiązanie do Tadeusza Kościuszki. Kiedyś nawet wspomniał: „pewnie pochowają mnie na Wawelu, obok Kościuszki położą, znowu będzie kolejny bohater”. I jest bohaterem. Epoka Kościuszki skończyła się dla tamtego naczelnika bez happy endu - końcem Rzeczypospolitej. Natomiast Piłsudski jest uosobieniem mitu, który zakończył się szczęśliwie - odzyskaniem niepodległości - zwrócił uwagę Sz. Kalinowski, nie kryjąc swojej fascynacji postacią komendanta I Brygady Legionów. Dojrzewanie Pisłudskiego jako człowieka wielkiej polityki przypadło na okres powstania styczniowego. - Na tym micie powstania kształtowała się jego dusza patriotyczna. Powstało wiele publikacji Piłsudskiego o powstaniu. Do jednej rysunki wykonał Edward Rydz-Śmigły, który do Legionów poszedł jako student Akademii Sztuk Pięknych - opowiadał historyk.

Na fotografiach i dokumentach z epoki - prezentowanych zarówno w oryginale, jak i w postaci reprodukcji na dużych planszach - szczególne miejsce zajmują Podlasiacy walczący w Legionach Polskich oraz pobyt formacji w regionie w 1915 r. - Przejście Legionów przez Podlasie to była wielka nadzieja na wolność, jeszcze w tym czasie nie tak widoczna. Wtedy nie wiadomo było, czy to stanie się za dwa, trzy, czy za dziesięć lat, ale był już taki cel - zaznaczył Sz. Kalinowski, wskazując na determinację, wiarę i poświęcenie legionistów, którzy w nielicznym składzie przystępowali do walki. - Przemarsz przez Podlasie może nie był tak mocno wyeksponowany w historii, dlatego że nie było tam większych starć. W tym czasie pod Lubartowem marszałek wydaje słynny rozkaz: „idźcie czynem wojennym budzić Polskę do zmartwychwstania”. To nie było łatwe. Wieloletnia rusyfikacja zrobiła swoje. Nie było polskich szkół. Polskość została po części w kościołach, ale przede wszystkim w rodzinach. Trzeba więc tych ludzi podziwiać. Starałem się wymienić kilkadziesiąt nazwisk z Siedlec i z Podlasia - podkreślił autor wystawy.

 

Życzenia dla naczelnika

Sz. Kalinowski przypomniał także o okolicznościach powstania Polskiej Organizacji Wojskowej. - Zaborcy nie chcieli jasno powiedzieć, jaki będzie cel wykorzystania polskiej formacji. Nie określali, że celem powojennego traktatu o pokoju będzie niepodległa Polska. Oni chcieli tylko mięsa armatniego. W związku z tym Piłsudski zdecydował, że nie będzie rozbudowywał Legionów, a formację, młodzież należy przygotować do ostatecznej, decydującej walki o wolność. Wtedy tę ważną rolę spełniała właśnie POW. Na naszym terenie była dobrze rozbudowana. Siedlce na tym polu mają znakomite zasługi, szczególnie Stanisław Zdanowski, który jest wyjątkową postacią na Podlasiu, ale też związany z Siedlcami, a pochodzący z Międzyrzeca Podlaskiego Czesław Dylewicz - wspominał historyk, wskazując na zdjęcie zrobione w Siedlcach, na którym POW-iacy składają marszałkowi życzenia imieninowe. - Trafiły one do rąk Pisłudskiego w grubej księdze, którą ówczesne władze siedleckie wręczyły marszałkowi w związku z nadaniem tytułu honorowego obywatela miasta w 1934 r. Ta księga zachowała się do dziś - podkreślił historyk.

Ekspozycja pokazuje także fotografie pomników, grobów i innych miejsc upamiętniających osobę marszałka, walki toczone podczas I wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej czy pobyty Józefa Piłsudskiego w regionie w okresie międzywojennym. - Polacy, a Podlasiacy w szczególności, okazali wdzięczność za dar wolności licznymi pomnikami. Takiej ich koncentracji jak tutaj, nie było w całej Rzeczypospolitej. Doliczyłem się dziesięciu kopców w promieniu 30-40 km od Siedlec, Białej. Niestety, wiele z nich zniszczono w czasach PRL. Dlatego lobbuję u wójtów na Podlasiu, żeby te kopce zrekonstruować - zaznaczył autor wystawy. - Namawiam także, szczególnie teraz, w 100-lecie niepodległości, że jeśli ktoś miał w rodzinie zaangażowanych w walce o naszą wolność, niech uzupełni napisy na płytach cmentarnych, iż ten ktoś został odznaczony medalem niepodległości, żeby nie była tylko data urodzin i śmierci. Cmentarze są dobrym miejscem edukacji historycznej - apelował Sz. Kalinowski.

 

Wdzięczni za dar wolności

Oprócz kilkudziesięciu pomników, jakie zbudowali Podlasiacy wdzięczni za dar wolności, historyk wspomniał też inne akcenty. - W bialskim kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zachował się obraz. Widać na nim wniebowzięcie NMP, a na dole uwieczniono Bitwę Warszawską. Ta część obrazu była zakryta w okresie stalinowskim - zwrócił uwagę historyk. To właśnie w Białej Podlaskiej marszałek nagrodził dowódców walk. Z kolei na tablicy poświęconej Piłsudskiemu, która znajduje się na budynku dworca kolejowego w Białej, widnieją słowa, które marszałek wypowiedział 3 listopada 1922 r. w Siedlcach, kiedy w obecności bp. Henryka Przeździeckiego wręczono sztandar 22 pułkowi piechoty: „Wy, Podlasiacy, potraficie obowiązki na was nałożone wykonać. Niech więc żyje ziemia podlaska”.

Autor wystawy nie ograniczył prezentacji swych zbiorów do okresu I wojny światowej i pierwszych lat po jej zakończeniu. Osobne miejsce zajmuje problematyka upamiętniania komendanta w literaturze i sztuce, od czasów mu współczesnych, po lata stanu wojennego. - Nikt inny z wodzów, królów nie miał tak dobrego kontaktu z artystami, literatami jak Piłsudski. Był postacią, którą warto upamiętnić. Niestety, po wojnie książki związane z marszałkiem niszczono. Warto podkreślić, że pamiętnik adiutanta Mieczysława Repeckiego, który ukazał się pod koniec okresu PRL, wyszedł w nakładzie 60 tys. egzemplarzy! Dziś wydanie 500 egzemplarzy to już bardzo dużo - zwrócił uwagę Sz. Kalinowski.

Wystawę można oglądać do końca października.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
500 lat parafii w Kodniu
14 i 15 sierpnia upłyną w Kodniu pod znakiem obchodów jubileuszu 500 lat istnienia parafii.
więcej »
Dni Sarnak
14 i 15 sierpnia gmina Sarnaki świętuje. Program zapowiada się ciekawie - każdy znajdzie tutaj coś dla siebie!
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Środa XIX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ap 11,19a; 12,1.3-6a.10ab ;
Ps 45,7.10-12.14-15

Ewangelia:
Łk 1,39-56

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR