15 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Maria, Napoleon, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Historia

 
 

Z dziejów Podlasia (635)

30 maja 2018 r.

Rozbrojenie Niemców w Janowie Podlaskim i walka w Droblinie

15 listopada 1918 r. przybył do Międzyrzeca oddział POW z Łukowa pod dowództwem Stefana Zdanowskiego. Podchorąży ocenił wiele spraw krytycznie i nie doszło do współpracy z sierż. Zowczakiem, a oddział wrócił do Łukowa. Kilku miejscowych rozbrojonych międzyrzeckich Niemców zrabowało kasę i odjechało do Białej Podlaskiej.

Tajemniczo ulotnił się do Białej były komendant etapowy międzyrzecki - por. Kwapp. W sztabie bialskim, gdzie królowali już „huzarzy śmierci”, zadecydowano, że najpierw należy odbić majątek Droblin o obszarze 200 ha, mający dużą wartość zaopatrzeniową. Miała to być niejako niemiecka akcja próbna, której celem było przekonanie się o zdolności bojowej POW. Za tą akcją miały iść następne w celu odzyskania terenu. Tymczasem peowiacy pokusili się o rozbrojenie silnej załogi niemieckiej w Janowie Podlaskim.

Ignacy Mikołajczuk tak wspominał tę akcję w dawnej stolicy biskupów podlaskich: „Zorganizowaliśmy wyprawę [z Konstantynowa - JG] do Janowa Podlaskiego. Dzień był jesienny, pogodny. Nasze siły liczyły ok. 60 ludzi. I tym razem dowodził nami por. Antoni Boniecki. Zamierzaliśmy rozbroić Niemców zgromadzonych w murowanych piętrowych budynkach diecezji w pobliżu kościoła. Nogę miałem zabandażowaną po boju w K., ale jakoś chodziłem. Weszliśmy na podwórko. Dowódca oznajmił Niemcom, by się poddali i rozbroili. Niemcy na swym uzbrojeniu posiadali ręczne karabiny, granaty oraz kilka karabinów maszynowych. Napięcie wzrosło, gdy wyszedł niemiecki dowódca w stopniu kapitana z rewolwerem w ręku i powiedział: «Wy jesteście cywilna banda i my sobie nie pozwolimy na rozbrojenie nas». Zaczął też naszemu dowódcy grozić bronią, powtarzając słowo „bandyci”. W odpowiedzi na takie zachowanie niemieckiego oficera nasz dowódca (tak samo z pistoletem w ręku) odpowiedział po niemiecku: «chociaż my jesteśmy w ubraniach cywilnych, to jednak jesteśmy Wojskiem Polskim». Po tej krótkiej wymianie zdań niemiecki kapitan podał swoim żołnierzom komendę „gotuj broń”. Uczyniliśmy to samo. W międzyczasie Niemcy zdążyli ustawić w oknach na piętrze trzy maszynowe karabiny. Napięcie rosło błyskawicznie po obu stronach. Nagle usłyszeliśmy zbliżający się tętent koni. Po chwili ujrzeliśmy polską kawalerię, która - jak okazało się później - spieszyła nam z pomocą z Platerowa [prawdopodobnie była to grupa płk. Pogorzelskiego - JG]. (…) Wypadki te rozgrywały się ok. godz. 15.00. Kiedy niemiecki dowódca podał komendę «gotuj broń», nasz por. Boniecki cofnął się tyłem i wszedł między nas. Widziałem, że zbladł. O tym, że Niemcy nie otworzyli do nas ognia, z pewnością zadecydował przyjazd naszej kawalerii. Oficer niemiecki bowiem, gdy zobaczył pierwszą jej czwórkę, zawahał się, opuścił rękę z rewolwerem i schował go do kabury. Teraz przewaga moralna przechyliła się na naszą stronę. Por. Boniecki, trochę zdenerwowany, z pistoletem gotowym do strzału, podszedł do niemieckiego oficera i grożąc mu, powiedział: «germańska pycho, jeszcześ się nie rozbroił?». Następnie przemówił po niemiecku, aby żołnierze niemieccy złożyli broń, zdjęli pasy i położyli obok karabinów. Po chwili wahania oficer niemiecki rzeczywiście wydał taką komendę i część żołnierzy złożyła swoją broń, inni natomiast uciekli z budynków przez okna, udając się w kierunku Białej Podlaskiej, gdzie znajdowało się jeszcze dużo ich wojska. W obu budynkach przebywało ok. 350 Niemców. Złożoną broń zabraliśmy sobie, a zatrzymanych Niemców mieliśmy dostarczyć do Platerowa na drugi dzień”.

15 listopada inny oddział POW pod dowództwem Władysława Wyrzykowskiego rozbroił Niemców w Droblinie. Uczestnik wyprawy Jan Kondracki z Sarnak odnotował: „Niemiecki zarządca majątku był nieobecny. Zastaliśmy ośmiu Niemców pod dowództwem wachmistrza. Poprosiliśmy go o przedstawienie rachunków, spisu inwentarza i kasy. Wszystko wykonał posłusznie. Mieliśmy zamiar odesłać ich do Platerowa, lecz oni chcieli do Białej, ale nie zgodziliśmy się na to. Następnie wachmistrz poprosił o «kasę», którą dostał, i w dobrej komitywie zjedliśmy obiad. Nadjechał też 15-osobowy oddział współpracujący z grupą. Wtedy nadeszło nieszczęście. Udaliśmy się do oranżerii. Niespodziewanie zjawił się silny oddział niemieckich „huzarów śmierci”. Warta podobno oddała strzały na alarm i czmychnęła, ale myśmy nic nie słyszeli. Usłyszeliśmy krzyki: «Niemcy, Niemcy idą!». Momentalnie zostaliśmy otoczeni. Teraz dopiero przekonaliśmy się, jak mało byliśmy zorganizowani. Rzuciliśmy się do broni. Za wszelką cenę chcieliśmy się wydostać z oranżerii. Powstał tumult i bezładne okrzyki: «Bronić się, bo śmierć, poddać się!». Porwałem pierwszy lepszy karabin i zarepetowałem go, by pchnąć nabój do lufy, lecz naboje rozsypały się, bo nie były w obejmie. Wyciągnąłem z ładownicy nową paczkę, lecz te naboje były za duże, a Niemcy już pod oknami. Ich wściekłe okrzyki «halt, halt» rozlegają się ze wszystkich stron. Ja stoję z nienaładowanym karabinem, gdy w drzwiach ukazał się Niemiec, krzycząc «halt» i mierząc we mnie swoim karabinem. Ja również wrzasnąłem «halt» i wycelowałem w niego swoim. Niemiec szybko cofnął się. Pozostali Niemcy ukryli się w krzakach (…). Rozpoczął się ostrzał. Posypały się szyby i tynk ze ścian. Wacław Stefański i kilku innych rzuciło się do drzwi i otworzyli ogień. Wszyscy strzelaliśmy, a Niemcy nie decydowali się na wejście do oranżerii z powodu naszego ostrzału. Wtem Seweryn Terlikowski krzyczy, że jeden z naszych nie żyje. - Kto? - Stefański! - dostał postrzał w brodę, zginął na miejscu!. Nastała na moment ponura cisza. Głosy: «Poddać się» miały coraz więcej zwolenników. Poddajemy się. Nadchodzą Niemcy i biją poddających się. «Co wy myślicie? - krzyczy Niemiec - że macie do czynienia z kilkunastoma ludźmi? Nas jest 3 pułki. My jesteśmy huzary śmierci». Potem zamknięto nas w spokoju i postawiono wartownika - starego brodacza, który litował się nad nami i zabitym (…). Nadszedł wieczór. Wyprowadzono nas, aby odesłać do Białej”. Do niewoli dostało się sześciu peowiaków, jeden z nich był ranny. Pochodzili z Sarnak, Chybowa i Borsuk.

Józef Geresz

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
500 lat parafii w Kodniu
14 i 15 sierpnia upłyną w Kodniu pod znakiem obchodów jubileuszu 500 lat istnienia parafii.
więcej »
Dni Sarnak
14 i 15 sierpnia gmina Sarnaki świętuje. Program zapowiada się ciekawie - każdy znajdzie tutaj coś dla siebie!
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Środa XIX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ap 11,19a; 12,1.3-6a.10ab ;
Ps 45,7.10-12.14-15

Ewangelia:
Łk 1,39-56

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR