19 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Piotra, Michała, Ziemowita

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Felieton

30 maja 2018 r.

Puppet Master


fot. PIXABAY.COM

W Irlandii zadecydowano - można będzie spokojnie zabijać dzieci nienarodzone nawet bez podawania przyczyny takiej decyzji. I chociaż nie trudno było przewidzieć taki obrót sprawy, to jednak skala poparcia dla swobodnej aborcji w społeczeństwie uznawanym dotychczas za jedno z najbardziej konserwatywnych jest zaskakująca.

Blisko 70% głosujących opowiedziało się za zmianą konstytucji. Nie sposób nad tym przejść do porządku dziennego. Oczywiście natychmiastową reakcją na to wydarzenie jest poszukiwanie przyczyn takiego zwrotu akcji. Wszak cała przemiana mentalności irlandzkich katolików, jeśli w ogóle można mówić o zwartości wyznaniowej Zielonej Wyspy, nastąpiła bardzo szybko, bo raptem w ciągu kilkunastu lat. Niektórzy z komentatorów wskazują na efekt dobrobytu jako przyczynę zmian w postawach moralnych obywateli Scotia Major.

Inni - na wpływ liberalnych mediów brytyjskich, które promowały postawę aborcjonistyczną, a przynajmniej zachęcały do wyjazdów do Wielkiej Brytanii w celu dokonania aborcji. Te tłumaczenia są cokolwiek dziecinne. Oczywiście, medialna nagonka jest w stanie dokonać głębokich i gwałtownych zmian w mentalności odbiorców, ale nie w stopniu tak wielkim, jaki miał miejsce w Irlandii. Gdzie więc tkwi problem? Jak zawsze - w prawdzie lub tym, co się za nią uznaje.

 

Nowe Jeruzalem kontra Babilon

Lecz nie tylko w samym rozpoznaniu rzeczywistości tkwi problem. Równie koniecznym jest dostrzeżenie tego, kto jest nosicielem prawdy, przekazując ją i tłumacząc autorytatywnie. W przypadku Irlandii nikt nie jest w stanie zaprzeczyć, że piętno skandali pedofilskich w instytucjach kościelnych oraz polityka tuszowania tych budzących zgrozę zdarzeń przez oficjalne czynniki kościelne odcisnęły się zasadniczo na zmianie mentalnościowej w społeczeństwie Zielonej Wyspy. Być może powiązanie duchownych i hierarchii Kościoła katolickiego z politykami również miało swoje znaczenie, ale pod wpływem doniesień na temat wykorzystywania nieletnich nabrały one zupełnie innego znaczenia. Nie bez kozery jest fakt, że Kościół amerykański łatwiej poradził sobie z elementem oczyszczenia przez przyjęcie zasady „zero tolerancji”. Zasadniczym jednak momentem zgorszenia, które odcisnęło piętno na społeczeństwie irlandzkim, odmawiającym Kościołowi nie tylko prawa do głoszenia prawdy, ale i do jej posiadania, było utożsamienie Kościoła ze sferą czysto ziemską poprzez jego polityczne zagrywki. W tym sensie Kościół stracił możliwość wpływania na politykę, bo sam w sobie stał się całkowicie polityczny. Muszę jednak cokolwiek tę tezę rozwinąć. Mówiąc o polityzacji czy upolitycznieniu Kościoła, nie mam na myśli popierania przez niego tej czy innej opcji politycznej w społeczeństwie. Logicznym jest bowiem, że społeczność kościelna ma prawo określać swoje położenie na politycznej mapie danego państwa już chociażby ze względu na zbieżność lub rozbieżność z poglądami głoszonymi przez daną społeczność religijną. Mówiąc o polityzacji Kościoła, mam na myśli fakt, że jego wewnętrzne życie zostało naznaczone „duchem tego świata” poprzez wprowadzenie elementów lobbystycznych nie tylko do konkretnych rozwiązań administracyjnych, ale przede wszystkim do nauczania wiary i moralności. Opcjonalność teologiczna w tłumaczeniu rozlicznych prawd wiary oraz norm moralnych sprawiła, że wszystko w Kościele zostało sprowadzone do walki frakcji i grup interesów. Słynny dylemat Pawłowy: „Ja jestem Pawła, a ja - Apollosa” stał się zasadą postępowania dzieci Kościoła. Z Jeruzalem spadliśmy do Babilonu.

 

Korzeń występku

Niestety, należy i to podnieść jeszcze raz, że sytuacja irlandzka stała się możliwa, ponieważ w Kościele w sposób nieformalny działało i działa (niestety) tzw. lobby homoseksualne. Badania chociażby w Polsce wskazują, iż nie mamy do czynienia z czystą pedofilią, ile raczej z efebofilią (pociąg do młodych chłopców), co jest wstępem do inicjacji homoseksualnej. Jeśli nawet zjawisko to jest w naszym kraju marginalne, to jednak dość dobitnie wskazuje tendencję homoseksualną. O ile jednak można z nim skutecznie walczyć na polu administracyjnym, gdy ma się odpowiednio ukształtowany aparat, o tyle ugruntowywanie go poprzez niektóre refleksje teologiczne połączone z rozmywaniem istoty małżeństwa, jego trwałości i zadań rodziców daje niesłychaną możliwość do działania owego lobby we wspólnocie wierzących, zwłaszcza w jej hierarchicznej strukturze. Mówiąc krótko: Kościół nie poradzi sobie z problemem dotarcia do społeczeństwa i wypełnianiem swojego zadania („Idźcie i nauczajcie”), jeśli nie dokona się w nim oczyszczenie z elementów lub całych grup lobbystycznych związanych z mentalnością homoseksualną. Tym, co jest głównym grzechem w postawie homoseksualnej, jest zaprzeczenie prawdzie o człowieku jako istocie wyrażającej się i działającej poprzez płeć oraz nietzscheańskie rozumienie wolności jako dowolności w samotworzeniu. W tym sensie można uznać, iż tolerowanie w łonie Kościoła owej tendencji jest tolerowaniem pewnego zdania z Pisma Świętego: „Będziecie jako bogowie”, które wszak stanowiło pierwsze kłamstwo w dziejach ludzkości. W ten sposób następuje odpadnięcie od prawdy, która jest zasadniczym powołaniem Kościoła. Trudno więc wymagać, by inni dostrzegali w nas to, co sami doskonale niszczymy.

 

Przytulanie się do świata

Ta tendencja na swoje uzasadnienie w głoszonej od pewnego czasu teorii inkulturacji, która zaczęła już żyć własnym życiem. Oznacza ona dzisiaj nie tylko wykorzystanie elementów współczesnej kultury do przekazu wiary, ale raczej dostosowywanie prawdy do opinii współczesnych. Można to porównać do sytuacji, gdy monstrancja staje się ważniejsza od wystawianego w niej Najświętszego Sakramentu, o którym cokolwiek się zapomina. Pomimo bezgranicznej chęci zbawienia wszystkich ludzi Kościół musi jednak pamiętać, że od niego żąda się przede wszystkim wierności prawdzie, nawet jeśli cały świat będzie ją odrzucał. Niech wasza mowa będzie prosta: tak - tak, nie - nie. Także w kontekście lobby w Kościele. Inaczej staniemy się marionetkami w rękach bliżej nierozpoznanego kuglarza.

Ks. Jacek Świątek

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie Siedleckiego Centrum Onkologii


Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach wzbogacił się o nowoczesny ośrodek onkologiczny. Siedleckie Centrum Onkologii (SCO) to jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja kosztowała ponad 112 mln zł. [fot. JAG]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
Festiwal filmowy
25 października, o 10.00, w sali NoveKino Merkury przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbędzie się gala VII Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Piątek XXVIII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ef 1, 11-14; Ps 33 (32), 1-2. 4-5. 12-13 ;
Łk 12, 1-7

Ewangelia:
Łk 12, 1-7

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR