15 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Maria, Napoleon, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Felieton

30 maja 2018 r.

Puppet Master


fot. PIXABAY.COM

W Irlandii zadecydowano - można będzie spokojnie zabijać dzieci nienarodzone nawet bez podawania przyczyny takiej decyzji. I chociaż nie trudno było przewidzieć taki obrót sprawy, to jednak skala poparcia dla swobodnej aborcji w społeczeństwie uznawanym dotychczas za jedno z najbardziej konserwatywnych jest zaskakująca.

Blisko 70% głosujących opowiedziało się za zmianą konstytucji. Nie sposób nad tym przejść do porządku dziennego. Oczywiście natychmiastową reakcją na to wydarzenie jest poszukiwanie przyczyn takiego zwrotu akcji. Wszak cała przemiana mentalności irlandzkich katolików, jeśli w ogóle można mówić o zwartości wyznaniowej Zielonej Wyspy, nastąpiła bardzo szybko, bo raptem w ciągu kilkunastu lat. Niektórzy z komentatorów wskazują na efekt dobrobytu jako przyczynę zmian w postawach moralnych obywateli Scotia Major.

Inni - na wpływ liberalnych mediów brytyjskich, które promowały postawę aborcjonistyczną, a przynajmniej zachęcały do wyjazdów do Wielkiej Brytanii w celu dokonania aborcji. Te tłumaczenia są cokolwiek dziecinne. Oczywiście, medialna nagonka jest w stanie dokonać głębokich i gwałtownych zmian w mentalności odbiorców, ale nie w stopniu tak wielkim, jaki miał miejsce w Irlandii. Gdzie więc tkwi problem? Jak zawsze - w prawdzie lub tym, co się za nią uznaje.

 

Nowe Jeruzalem kontra Babilon

Lecz nie tylko w samym rozpoznaniu rzeczywistości tkwi problem. Równie koniecznym jest dostrzeżenie tego, kto jest nosicielem prawdy, przekazując ją i tłumacząc autorytatywnie. W przypadku Irlandii nikt nie jest w stanie zaprzeczyć, że piętno skandali pedofilskich w instytucjach kościelnych oraz polityka tuszowania tych budzących zgrozę zdarzeń przez oficjalne czynniki kościelne odcisnęły się zasadniczo na zmianie mentalnościowej w społeczeństwie Zielonej Wyspy. Być może powiązanie duchownych i hierarchii Kościoła katolickiego z politykami również miało swoje znaczenie, ale pod wpływem doniesień na temat wykorzystywania nieletnich nabrały one zupełnie innego znaczenia. Nie bez kozery jest fakt, że Kościół amerykański łatwiej poradził sobie z elementem oczyszczenia przez przyjęcie zasady „zero tolerancji”. Zasadniczym jednak momentem zgorszenia, które odcisnęło piętno na społeczeństwie irlandzkim, odmawiającym Kościołowi nie tylko prawa do głoszenia prawdy, ale i do jej posiadania, było utożsamienie Kościoła ze sferą czysto ziemską poprzez jego polityczne zagrywki. W tym sensie Kościół stracił możliwość wpływania na politykę, bo sam w sobie stał się całkowicie polityczny. Muszę jednak cokolwiek tę tezę rozwinąć. Mówiąc o polityzacji czy upolitycznieniu Kościoła, nie mam na myśli popierania przez niego tej czy innej opcji politycznej w społeczeństwie. Logicznym jest bowiem, że społeczność kościelna ma prawo określać swoje położenie na politycznej mapie danego państwa już chociażby ze względu na zbieżność lub rozbieżność z poglądami głoszonymi przez daną społeczność religijną. Mówiąc o polityzacji Kościoła, mam na myśli fakt, że jego wewnętrzne życie zostało naznaczone „duchem tego świata” poprzez wprowadzenie elementów lobbystycznych nie tylko do konkretnych rozwiązań administracyjnych, ale przede wszystkim do nauczania wiary i moralności. Opcjonalność teologiczna w tłumaczeniu rozlicznych prawd wiary oraz norm moralnych sprawiła, że wszystko w Kościele zostało sprowadzone do walki frakcji i grup interesów. Słynny dylemat Pawłowy: „Ja jestem Pawła, a ja - Apollosa” stał się zasadą postępowania dzieci Kościoła. Z Jeruzalem spadliśmy do Babilonu.

 

Korzeń występku

Niestety, należy i to podnieść jeszcze raz, że sytuacja irlandzka stała się możliwa, ponieważ w Kościele w sposób nieformalny działało i działa (niestety) tzw. lobby homoseksualne. Badania chociażby w Polsce wskazują, iż nie mamy do czynienia z czystą pedofilią, ile raczej z efebofilią (pociąg do młodych chłopców), co jest wstępem do inicjacji homoseksualnej. Jeśli nawet zjawisko to jest w naszym kraju marginalne, to jednak dość dobitnie wskazuje tendencję homoseksualną. O ile jednak można z nim skutecznie walczyć na polu administracyjnym, gdy ma się odpowiednio ukształtowany aparat, o tyle ugruntowywanie go poprzez niektóre refleksje teologiczne połączone z rozmywaniem istoty małżeństwa, jego trwałości i zadań rodziców daje niesłychaną możliwość do działania owego lobby we wspólnocie wierzących, zwłaszcza w jej hierarchicznej strukturze. Mówiąc krótko: Kościół nie poradzi sobie z problemem dotarcia do społeczeństwa i wypełnianiem swojego zadania („Idźcie i nauczajcie”), jeśli nie dokona się w nim oczyszczenie z elementów lub całych grup lobbystycznych związanych z mentalnością homoseksualną. Tym, co jest głównym grzechem w postawie homoseksualnej, jest zaprzeczenie prawdzie o człowieku jako istocie wyrażającej się i działającej poprzez płeć oraz nietzscheańskie rozumienie wolności jako dowolności w samotworzeniu. W tym sensie można uznać, iż tolerowanie w łonie Kościoła owej tendencji jest tolerowaniem pewnego zdania z Pisma Świętego: „Będziecie jako bogowie”, które wszak stanowiło pierwsze kłamstwo w dziejach ludzkości. W ten sposób następuje odpadnięcie od prawdy, która jest zasadniczym powołaniem Kościoła. Trudno więc wymagać, by inni dostrzegali w nas to, co sami doskonale niszczymy.

 

Przytulanie się do świata

Ta tendencja na swoje uzasadnienie w głoszonej od pewnego czasu teorii inkulturacji, która zaczęła już żyć własnym życiem. Oznacza ona dzisiaj nie tylko wykorzystanie elementów współczesnej kultury do przekazu wiary, ale raczej dostosowywanie prawdy do opinii współczesnych. Można to porównać do sytuacji, gdy monstrancja staje się ważniejsza od wystawianego w niej Najświętszego Sakramentu, o którym cokolwiek się zapomina. Pomimo bezgranicznej chęci zbawienia wszystkich ludzi Kościół musi jednak pamiętać, że od niego żąda się przede wszystkim wierności prawdzie, nawet jeśli cały świat będzie ją odrzucał. Niech wasza mowa będzie prosta: tak - tak, nie - nie. Także w kontekście lobby w Kościele. Inaczej staniemy się marionetkami w rękach bliżej nierozpoznanego kuglarza.

Ks. Jacek Świątek

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
500 lat parafii w Kodniu
14 i 15 sierpnia upłyną w Kodniu pod znakiem obchodów jubileuszu 500 lat istnienia parafii.
więcej »
Dni Sarnak
14 i 15 sierpnia gmina Sarnaki świętuje. Program zapowiada się ciekawie - każdy znajdzie tutaj coś dla siebie!
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Środa XIX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ap 11,19a; 12,1.3-6a.10ab ;
Ps 45,7.10-12.14-15

Ewangelia:
Łk 1,39-56

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR