19 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Piotra, Michała, Ziemowita

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Zwierzenie kontrolowane

30 maja 2018 r.

Obudzeni

„Zapukali do naszego sumienia i zapytali: coście zrobili w tej sprawie?” - skomentował protest niepełnosprawnych były szef MSWiA Bartłomiej Sienkiewicz. „Nie należę do żadnej partii; wspieram, ale nie należę” - zadeklarował Lech Wałęsa. „Zrobię wszystko, żeby liderem opozycji jak najszybciej był Kaczyński. To mój cel” - przekonywał Grzegorz Schetyna.

Można by wręcz w nieskończoność cytować wypowiedzi znanych powszechnie osób, którym protest niepełnosprawnych w sejmie przypomniał, że mają sumienia. Ba! Ukazał głębię tych sumień, aktywował pokłady współodczuwania i zrozumienia sytuacji. I dobrze. Lepiej późno niż wcale. Inna sprawa, że deklarując empatię, obudzeni starali się przyłożyć aktualnemu rządowi. Piekłem postraszyć.

W imieniu Pana Boga przeklinać „służalczych pachołków”, których nie wzruszyły błagania protestujących. Porównać Straż Marszałkowską do hitlerowców. Odtrąbić zwycięstwo protestujących. Czyli swoje.

Nie ma dwóch zdań co do tego, że i życie niepełnosprawnych, i życie ich opiekunów jest mocno skomplikowane. Kwestią bezdyskusyjną jest też, że należy się im pomoc. Problem - jak zawsze - tkwi w szczegółach. Tu: w mocno przesadzonej reakcji wielu „wybitych ze snu”. Pośredników, którzy - jak to pośrednicy - najwięcej chcą ugrać dla siebie.

Ciekawe - nie tylko dla socjo- i psychologów - wydaje się to budzenie. Wszak najgłośniej o braku pomocy dla niepełnosprawnych krzyczą ci, którzy zupełnie niedawno mieli władzę. Przez lata jej sprawowania jakoś o wyrażaniu empatii nie pamiętali. A przecież pukali do tych (uśpionych wtedy?) sumień ci sami niepełnosprawni, którzy i dzisiaj się o pomoc dobijają.

Ciekawe też, że ci najgłośniejsi i najbardziej zapiekli wspieracze sejmowego protestu niepełnosprawnych rozwiązanie wszystkich problemów upatrują w aborcji. Najpierw tych, u których stwierdzono jakieś ułomności, czyli - o, paradoksie! - takich, jak bronieni(?) przez nich protestujący w sejmie. To - zdaniem wielu wspieraczy - remedium na życiowe trudności. Najlepsza terapia. A jaka medialna! Jak dzielnie wpisuje się w obronę „nieludzkiego zmuszania kobiet” do rodzenia chorych dzieci. Ba! Do rodzenia dzieci w ogóle. Bo to łamanie świętego prawa kobiet. Zaścianek Europy. Średniowiecze. Cieszą się, że zgodnie z ich widzeniem nowoczesności światło dzienne ujrzała właśnie ustawa o aborcji na życzenie? W kraju jeszcze niedawno uznawanym za jeden z najbardziej katolickich w Europie.

Łamaniem praw dziecka do tożsamości uzasadnia swoje wezwanie do zamykania okien życia Komitet Praw Dziecka ONZ. Ciekawe, że według jego opinii okna życia są łamaniem praw, a aborcja na życzenie - nie jest. Należy więc rozumieć, że aborcja ocala tożsamość dziecka? Zdaniem ludzi z pierwszego szeregu postępu okna życia nie są wspieraniem dzieci. Są wspieraniem dorosłych w ich braku odpowiedzialności za powołanie do życia. Aborcja, według nich, nie jest. Mocno pokrętne myślenie.

Ale, niestety, dosyć ostatnio modne. A że podążanie za modą jest sensem istnienia wielu ludzi, to mamy to, co mamy. Imitację życia. Strach, że jeśli nie wpiszemy się w modne trendy, zostaniemy wyautowani. Więc idziemy tą wydeptaną drogą, tym szerokim gościńcem, tą otwartą na oścież bramą. Może jednak dobrze byłoby się naprawdę obudzić i zauważyć, że - wbrew pozorom - w życiu lepiej jest wybierać drogi mniej uczęszczane.

Anna Wolańska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie Siedleckiego Centrum Onkologii


Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach wzbogacił się o nowoczesny ośrodek onkologiczny. Siedleckie Centrum Onkologii (SCO) to jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja kosztowała ponad 112 mln zł. [fot. JAG]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
Festiwal filmowy
25 października, o 10.00, w sali NoveKino Merkury przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbędzie się gala VII Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Piątek XXVIII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ef 1, 11-14; Ps 33 (32), 1-2. 4-5. 12-13 ;
Łk 12, 1-7

Ewangelia:
Łk 12, 1-7

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR