19 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Julianna

Pogoda: Siedlce

Numer 24
14-20 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Zwierzenie kontrolowane

30 maja 2018 r.

Obudzeni

„Zapukali do naszego sumienia i zapytali: coście zrobili w tej sprawie?” - skomentował protest niepełnosprawnych były szef MSWiA Bartłomiej Sienkiewicz. „Nie należę do żadnej partii; wspieram, ale nie należę” - zadeklarował Lech Wałęsa. „Zrobię wszystko, żeby liderem opozycji jak najszybciej był Kaczyński. To mój cel” - przekonywał Grzegorz Schetyna.

Można by wręcz w nieskończoność cytować wypowiedzi znanych powszechnie osób, którym protest niepełnosprawnych w sejmie przypomniał, że mają sumienia. Ba! Ukazał głębię tych sumień, aktywował pokłady współodczuwania i zrozumienia sytuacji. I dobrze. Lepiej późno niż wcale. Inna sprawa, że deklarując empatię, obudzeni starali się przyłożyć aktualnemu rządowi. Piekłem postraszyć.

W imieniu Pana Boga przeklinać „służalczych pachołków”, których nie wzruszyły błagania protestujących. Porównać Straż Marszałkowską do hitlerowców. Odtrąbić zwycięstwo protestujących. Czyli swoje.

Nie ma dwóch zdań co do tego, że i życie niepełnosprawnych, i życie ich opiekunów jest mocno skomplikowane. Kwestią bezdyskusyjną jest też, że należy się im pomoc. Problem - jak zawsze - tkwi w szczegółach. Tu: w mocno przesadzonej reakcji wielu „wybitych ze snu”. Pośredników, którzy - jak to pośrednicy - najwięcej chcą ugrać dla siebie.

Ciekawe - nie tylko dla socjo- i psychologów - wydaje się to budzenie. Wszak najgłośniej o braku pomocy dla niepełnosprawnych krzyczą ci, którzy zupełnie niedawno mieli władzę. Przez lata jej sprawowania jakoś o wyrażaniu empatii nie pamiętali. A przecież pukali do tych (uśpionych wtedy?) sumień ci sami niepełnosprawni, którzy i dzisiaj się o pomoc dobijają.

Ciekawe też, że ci najgłośniejsi i najbardziej zapiekli wspieracze sejmowego protestu niepełnosprawnych rozwiązanie wszystkich problemów upatrują w aborcji. Najpierw tych, u których stwierdzono jakieś ułomności, czyli - o, paradoksie! - takich, jak bronieni(?) przez nich protestujący w sejmie. To - zdaniem wielu wspieraczy - remedium na życiowe trudności. Najlepsza terapia. A jaka medialna! Jak dzielnie wpisuje się w obronę „nieludzkiego zmuszania kobiet” do rodzenia chorych dzieci. Ba! Do rodzenia dzieci w ogóle. Bo to łamanie świętego prawa kobiet. Zaścianek Europy. Średniowiecze. Cieszą się, że zgodnie z ich widzeniem nowoczesności światło dzienne ujrzała właśnie ustawa o aborcji na życzenie? W kraju jeszcze niedawno uznawanym za jeden z najbardziej katolickich w Europie.

Łamaniem praw dziecka do tożsamości uzasadnia swoje wezwanie do zamykania okien życia Komitet Praw Dziecka ONZ. Ciekawe, że według jego opinii okna życia są łamaniem praw, a aborcja na życzenie - nie jest. Należy więc rozumieć, że aborcja ocala tożsamość dziecka? Zdaniem ludzi z pierwszego szeregu postępu okna życia nie są wspieraniem dzieci. Są wspieraniem dorosłych w ich braku odpowiedzialności za powołanie do życia. Aborcja, według nich, nie jest. Mocno pokrętne myślenie.

Ale, niestety, dosyć ostatnio modne. A że podążanie za modą jest sensem istnienia wielu ludzi, to mamy to, co mamy. Imitację życia. Strach, że jeśli nie wpiszemy się w modne trendy, zostaniemy wyautowani. Więc idziemy tą wydeptaną drogą, tym szerokim gościńcem, tą otwartą na oścież bramą. Może jednak dobrze byłoby się naprawdę obudzić i zauważyć, że - wbrew pozorom - w życiu lepiej jest wybierać drogi mniej uczęszczane.

Anna Wolańska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
1 Krl 21, 17-29; Ps 51 (50), 3-4. 5-6b. 11 i 16
Ewangelia:
Mt 5, 43-48

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR