17 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

Pogoda: Siedlce

Numer 41
11-17 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Okruchy dawnych wieków

30 maja 2018 r.

Pamiątki z przeszłości


fot. AWAW

Wschodnia wieżyczka w parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej jest już dostępna dla zwiedzających. Od niedawna można w niej oglądać wystawę archeologiczną.

Ekspozycję otwarto podczas majowej Nocy Muzeów. Wcześniej wieżyczka została kompleksowo odrestaurowana. Stanowi jeden z zachowanych elementów zespołu zamkowego. Wiadomo, że powstała w XVII w. i była połączona z bryłą pałacu. W najwyższej kondygnacji znajdują się bogate dekoracje sgraffitowe (to rodzaj malarstwa ściennego). Mają one formę czterech medalionów otoczonych motywami roślinnymi. W medalionach widoczne są orły Radziwiłłowskie. Całość tworzy naprawdę imponujący widok.

Warto zaznaczyć, że przez jakiś czas te niecodzienne dekoracje były ukryte pod siedmioma warstwami tynku. Wydobyto je na światło dzienne w latach 50 XX w. Ich ostatnią konserwację przeprowadzono trzy lata temu. Ozdoby w tej samej technice odkryto także na zewnętrznych ścianach wieżyczki. Stało się to w 2013 r.

 

Z terenu parku

Do niedawna wschodnia wieżyczka była zamknięta dla zwiedzających. Jej wnętrze pozostawiało wiele do życzenia. Po odnowieniu znów zachwyca pięknem. W ramach prac m.in. wymieniono klatkę schodową, pomalowano ściany, ułożono nowe podłogi i zamontowano ogrzewanie. Powierzchnia ekspozycyjna wieżyczki nie jest zbyt wielka. Całość ma charakter bardzo kameralny. Warto do niej zajrzeć zarówno dla prezentowanej tam wystawy, dla sgraffitów, jak i widoków, roztaczających się z jej okien na cały park.

Wystawa „Archeologia na bialskim zamku” ma charakter stały. - Wszystkie pokazywane tu przedmioty zostały znalezione na terenie zespołu zamkowego w Białej Podlaskiej. Pozyskaliśmy je w wyniku przeprowadzanych prac lub podczas przypadkowych odkryć. Najstarszym eksponatem jest pochodzący z dziewiątego tysiąclecia przed Chrystusem fragment wiórowca. Mamy też przedmioty kamienne i krzemienne (siekierka i toporek) z trzeciego wieku przed Chrystusem. Nie brakuje również naczyń glinianych oraz przedmiotów żelaznych, kościanych i wykonanych z gliny. W kolejnych gablotach prezentujemy przedmioty związane z czasami Radziwiłłowskimi (XVII i XVIII w.). Mamy tu fragmenty naczyń szklanych, ceramicznych i porcelanowych. Wydobyliśmy je z tzw. jamy śmietniskowej, umiejscowionej w odległości ok. 5 m od wieżyczki wschodniej - opowiada Mieczysław Bienia, archeolog i autor wystawy.

 

Magnackie ślady

W jednej z gablot umieszczono… muszle. - To nie są przypadkowe przedmioty. Pochodzą z pałacu letniego. Wiemy, że zdobiły ściany komnat. Były pokryte masą perłową. Jej ślady zachowały się na niektórych egzemplarzach do dziś. Najprawdopodobniej pochodzą z Morza Śródziemnego lub Morza Czarnego - zaznacza M. Bienia. W gablotach na najwyższej kondygnacji można oglądać metalowe ozdoby i monety oraz płytki delftyjskie.

Do celów wystawienniczych zaadaptowano także wnęki w ścianach wieży. Umieszczono w nich naczynia i barwne kafle z orłami radziwiłłowskimi.

- W konserwacji przedmiotów ceramicznych pomogła nam Agnieszka Andryszczak. Elementy metalowe zabezpieczył Piotr Jabłkiewicz. Jesteśmy im za to bardzo wdzięczni. Gdyby nie ich wysiłki, większość tych przedmiotów dalej leżałaby w magazynach - mówi M. Bienia.

Od wakacji działalność Muzeum Południowego Podlasia będzie nieco ograniczona. Wszystko z powodu zbliżającego się remontu. - Ze zwiedzania będzie wyłączony budynek główny. Do dyspozycji pozostanie tylko wieżyczka wschodnia i oficyna zachodnia z ekspozycją czasową. Trudno powiedzieć, kiedy zakończą się prace modernizacyjne. Prawdopodobnie potrwają do ostatniego kwartału 2019 r. Przewidujemy generalny remont tzw. szyi, czyli tunelu wjazdowego. Planujemy wymianę dachu, nową elewację zewnętrzną i odnowienie wszystkich pomieszczeń. Z myślą o niepełnosprawnych zainstalujemy windę. Po zmianach do muzeum będziemy wchodzić od strony łuku triumfalnego - wylicza Violetta Jarząbkowska, dyrektor muzeum. W przyszłości planowany jest także remont pałacowej kaplicy. W odnowionym obiekcie pojawi się ekspozycja o charakterze sakralnym. Więcej bieżących informacji o MPP można znaleźć na muzeumbiala.pl.

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Środa XXVII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 5, 18-25; Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 ;
Łk 11, 42-46

Ewangelia:
Łk 11, 42-46

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR