19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Okruchy dawnych wieków

30 maja 2018 r.

Pamiątki z przeszłości


fot. AWAW

Wschodnia wieżyczka w parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej jest już dostępna dla zwiedzających. Od niedawna można w niej oglądać wystawę archeologiczną.

Ekspozycję otwarto podczas majowej Nocy Muzeów. Wcześniej wieżyczka została kompleksowo odrestaurowana. Stanowi jeden z zachowanych elementów zespołu zamkowego. Wiadomo, że powstała w XVII w. i była połączona z bryłą pałacu. W najwyższej kondygnacji znajdują się bogate dekoracje sgraffitowe (to rodzaj malarstwa ściennego). Mają one formę czterech medalionów otoczonych motywami roślinnymi. W medalionach widoczne są orły Radziwiłłowskie. Całość tworzy naprawdę imponujący widok.

Warto zaznaczyć, że przez jakiś czas te niecodzienne dekoracje były ukryte pod siedmioma warstwami tynku. Wydobyto je na światło dzienne w latach 50 XX w. Ich ostatnią konserwację przeprowadzono trzy lata temu. Ozdoby w tej samej technice odkryto także na zewnętrznych ścianach wieżyczki. Stało się to w 2013 r.

 

Z terenu parku

Do niedawna wschodnia wieżyczka była zamknięta dla zwiedzających. Jej wnętrze pozostawiało wiele do życzenia. Po odnowieniu znów zachwyca pięknem. W ramach prac m.in. wymieniono klatkę schodową, pomalowano ściany, ułożono nowe podłogi i zamontowano ogrzewanie. Powierzchnia ekspozycyjna wieżyczki nie jest zbyt wielka. Całość ma charakter bardzo kameralny. Warto do niej zajrzeć zarówno dla prezentowanej tam wystawy, dla sgraffitów, jak i widoków, roztaczających się z jej okien na cały park.

Wystawa „Archeologia na bialskim zamku” ma charakter stały. - Wszystkie pokazywane tu przedmioty zostały znalezione na terenie zespołu zamkowego w Białej Podlaskiej. Pozyskaliśmy je w wyniku przeprowadzanych prac lub podczas przypadkowych odkryć. Najstarszym eksponatem jest pochodzący z dziewiątego tysiąclecia przed Chrystusem fragment wiórowca. Mamy też przedmioty kamienne i krzemienne (siekierka i toporek) z trzeciego wieku przed Chrystusem. Nie brakuje również naczyń glinianych oraz przedmiotów żelaznych, kościanych i wykonanych z gliny. W kolejnych gablotach prezentujemy przedmioty związane z czasami Radziwiłłowskimi (XVII i XVIII w.). Mamy tu fragmenty naczyń szklanych, ceramicznych i porcelanowych. Wydobyliśmy je z tzw. jamy śmietniskowej, umiejscowionej w odległości ok. 5 m od wieżyczki wschodniej - opowiada Mieczysław Bienia, archeolog i autor wystawy.

 

Magnackie ślady

W jednej z gablot umieszczono… muszle. - To nie są przypadkowe przedmioty. Pochodzą z pałacu letniego. Wiemy, że zdobiły ściany komnat. Były pokryte masą perłową. Jej ślady zachowały się na niektórych egzemplarzach do dziś. Najprawdopodobniej pochodzą z Morza Śródziemnego lub Morza Czarnego - zaznacza M. Bienia. W gablotach na najwyższej kondygnacji można oglądać metalowe ozdoby i monety oraz płytki delftyjskie.

Do celów wystawienniczych zaadaptowano także wnęki w ścianach wieży. Umieszczono w nich naczynia i barwne kafle z orłami radziwiłłowskimi.

- W konserwacji przedmiotów ceramicznych pomogła nam Agnieszka Andryszczak. Elementy metalowe zabezpieczył Piotr Jabłkiewicz. Jesteśmy im za to bardzo wdzięczni. Gdyby nie ich wysiłki, większość tych przedmiotów dalej leżałaby w magazynach - mówi M. Bienia.

Od wakacji działalność Muzeum Południowego Podlasia będzie nieco ograniczona. Wszystko z powodu zbliżającego się remontu. - Ze zwiedzania będzie wyłączony budynek główny. Do dyspozycji pozostanie tylko wieżyczka wschodnia i oficyna zachodnia z ekspozycją czasową. Trudno powiedzieć, kiedy zakończą się prace modernizacyjne. Prawdopodobnie potrwają do ostatniego kwartału 2019 r. Przewidujemy generalny remont tzw. szyi, czyli tunelu wjazdowego. Planujemy wymianę dachu, nową elewację zewnętrzną i odnowienie wszystkich pomieszczeń. Z myślą o niepełnosprawnych zainstalujemy windę. Po zmianach do muzeum będziemy wchodzić od strony łuku triumfalnego - wylicza Violetta Jarząbkowska, dyrektor muzeum. W przyszłości planowany jest także remont pałacowej kaplicy. W odnowionym obiekcie pojawi się ekspozycja o charakterze sakralnym. Więcej bieżących informacji o MPP można znaleźć na muzeumbiala.pl.

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR