19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Opinie

 
 

Papież w Siedlcach

30 maja 2018 r.

Świadkowie wiary


fot. ARCHIWUM

Dzisiaj, może bardziej niż w innym czasie, trzeba autentycznego świadectwa wiary ukazanego życiem świeckich uczniów Chrystusa - niewiast i mężczyzn, młodych i starszych - powiedział Ojciec Święty Jan Paweł II w homilii wygłoszonej 10 czerwca 1999 r. w Siedlcach. Wizyta Papieża stała się jednym z najważniejszych wydarzeń w 200- letnich dziejach diecezji siedleckiej.

Przygotowania do niej miasto wspólnie z kurią, policją i innymi służbami rozpoczęło już rok wcześniej. To było pierwsze tak duże i ważne wydarzenie w Siedlcach. Najistotniejsze stały się szlaki dla pielgrzymów oraz logistyka. W tym czasie zmodernizowano dworzec kolejowy oraz urządzano kaplicę dworcową, która do dziś służy podróżującym i jest upamiętnieniem odwiedzin Jana Pawła II w Siedlcach. Rozpoczęto też budowę ulic Północnej i Poniatowskiego, by na plac celebry mógł wjechać ciężki sprzęt. Udało się pozyskać dotację na zmodernizowanie, będącej wtedy w złym stanie, ul. Starowiejskiej.

W dość krótkim czasie przeprowadzono sporo inwestycji drogowych. Dzięki tej wizycie w mieście dużo zmieniło się na lepsze. Niemałym wyzwaniem było także przygotowanie placu celebry, zlokalizowanego na błoniach, na którym trzeba było wytyczyć sektory dla setek tysięcy pielgrzymów oraz zadbać o ich bezpieczeństwo.

 

Świątynia pod gołym niebem

Bardzo ważnym elementem wizyty Ojca Świętego stał się ołtarz, z którego papież miał przemawiać do wiernych. Wiadomo było, że musi być czymś więcej, niż tylko tłem czy dekoracją. Dlatego na jego twórcy spoczywał wielki ciężar odpowiedzialności.

Konkurs na projekt ołtarza, który stanął w miejscu celebry, wygrał Jacek Spisacki, plastyk z Białej Podlaskiej. Starał się odtworzyć klimat podlaskiej wsi, dlatego głównym motywem dekoracyjnym były kłosy pszenicy. Ołtarz zbudowano na planie litery „U”. Było to nawiązanie do unitów - bł. Męczenników Podlaskich. Nad ołtarzem wznosił się 30-metrowy krzyż. Na jego poziomych ramionach umieszczono motyw fresku Michała Anioła z Kaplicy Sykstyńskiej i słowa: „Abba - Ojcze”. Podium ołtarza i jego otoczenie ozdobiono kwiatami, których część sprowadzono z Holandii. Po Mszy św. ludzie zabierali rośliny do domu, traktując jako relikwie. Wykonanie dwóch papieskich tronów i ołtarza celebry zajęło Józefowi Kanickiemu, stolarzowi z 25-letnim doświadczeniem ze wsi Paduchy, kilka miesięcy. Małe arcydzieła powstały na podstawie rysunków J. Spisackiego.

Po wizycie jeden z papieskich tronów, wraz z ołtarzową mensą, trafił do siedleckiego seminarium, drugi można oglądać w Muzeum Diecezjalnym, gdzie wzbudza ogromne zainteresowanie i emocje u zwiedzających. Można tam też zobaczyć zdjęcia i makietę projektu autorstwa J. Spisackiego.

 

Jakby Siedlce liczyły milion

Dzień 10 czerwca był piękny i upalny. Pierwsi pielgrzymi czuwali na błoniach już od północy. Dla wielu z nich usłyszenie na żywo głosu Papieża Polaka było jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Na placu celebry zgromadziło się ponad pół miliona wiernych. Każdy z przybyłych był zaopatrzony w pakiet pielgrzyma. Składał się na niego: okolicznościowy modlitewnik z czytaniami i pieśniami, chorągiewka z wizerunkiem Ojca Świętego, kolorowa chusta, torba pątnicza, mapa Siedlec oraz okazjonalna plakietka. Papież w papamobile przemierzył trasę prawie 2 km wśród entuzjastycznie wiwatujących tłumów. Sam Ojciec Święty był pod wrażeniem i zażartował: „Bardzo wielu was się tu zgromadziło, jakby Siedlce liczyły milion”. Relację z wizyty i Mszy św. transmitowały stacje telewizyjne i dziennikarze z całego świata.

Homilia wygłoszona przez Ojca Świętego podczas wizyty w Siedlcach składała się z trzech zasadniczych wątków. Jan Paweł II osadził ją bardzo mocno w dziedzictwie wiary diecezji, na terenie której istniały wspólnie dwie tradycje - zachodnia i wschodnia.

Jan Paweł II, wspominając bł. Męczenników Podlaskich, których wyniósł na ołtarze w 1996 r., powiedział: „Dali świadectwo swej wierności Chrystusowi w Jego świętym Kościele. W świecie, w którym żyli, z odwagą starali się prawdą i dobrem zwyciężać szerzące się zło, a miłością chcieli pokonywać szalejącą nienawiść. Tak jak Chrystus, który za nich w ofierze oddał samego siebie, by byli uświęceni w prawdzie - tak też oni za wierność prawdzie Chrystusowej i w obronie jedności Kościoła złożyli swoje życie. Ci prości ludzie, ojcowie rodzin, w krytycznym momencie woleli ponieść śmierć, aniżeli ulec naciskom niezgodnym z ich sumieniem. «Jak słodko jest umierać za wiarę» - były to ostatnie ich słowa. Dziękujemy im za to niezwykłe świadectwo, które winno stać się dziedzictwem całego Kościoła w Polsce na zbliżające się trzecie tysiąclecie”.

 

Ponieśli największe ofiary

Drugim, bardzo ważnym, tematem papieskiej homilii w Siedlcach stała się odpowiedzialność i zaangażowanie wiernych świeckich w życie Kościoła. Ojciec Święty zauważył, że czasy współczesne potrzebują świeckich, którzy wezmą odpowiedzialność za Kościół i Ewangelię. Mówił: „Dzisiaj, może bardziej niż w innym czasie, trzeba autentycznego świadectwa wiary ukazanego życiem świeckich uczniów Chrystusa - niewiast i mężczyzn, młodych i starszych. Potrzeba zdecydowanego świadectwa wierności Kościołowi i odpowiedzialności za Kościół, który przez dwadzieścia wieków niesie wszystkim ludom i narodom zbawienie i głosi niezmienną naukę Ewangelii. Ludzkość stoi w obliczu rozmaitych trudności, problemów i gwałtownych zmian, przeżywa niejednokrotnie dramatyczne wstrząsy i rozdarcia. W tym świecie wielu ludzi, zwłaszcza młodych, doświadcza zagubienia i zranienia, niektórzy padają ofiarą sekt i religijnych wypaczeń czy też manipulowania prawdą. Inni ulegają różnym formom zniewolenia. Upowszechniają się postawy egoizmu, niesprawiedliwości i braku wrażliwości na potrzeby innych ludzi”.

Jan Paweł II w homilii nawiązał także do motywu krzyża. „Niezliczona jest liczba tych, którzy na polskiej ziemi cierpieli dla Chrystusowego krzyża i ponosili dla niego największe ofiary. Niejednokrotnie w swojej historii nasz naród musiał bronić swojej wiary i znosić ucisk i prześladowanie za wierność Kościołowi. Zwłaszcza długi okres powojenny zapisał się jako czas szczególnie dotkliwej walki z Kościołem prowadzonej przez totalitarny system. Zabraniano wówczas nauki religii i utrudniano publiczne wyznawanie wiary, a także budowę świątyń i kaplic. Jakże wiele ofiar trzeba było wówczas ponieść, jakże wiele odwagi kosztowało zachowanie tożsamości chrześcijańskiej. Nie zdołano jednak usunąć krzyża - tego znaku wiary i miłości - z życia osobistego i społecznego, bo głęboko wrósł on w glebę serc i sumień, stając się dla narodu i Kościoła źródłem siły i znakiem jedności między ludźmi” - podkreślił Ojciec Święty.

 

Papieskie pozdrowienia

Po Mszy św., dziękując wiernym za przybycie, Jan Paweł II powiedział: „Raduję się, że mogłem nawiedzić waszą piękną i gościnną ziemię”. W sposób szczególny zwrócił się do ludzi chorych, cierpiących i niepełnosprawnych, obecnych na Eucharystii wraz ze swoimi duszpasterzami i opiekunami. „Przez wasze cierpienia jesteście blisko Chrystusa, który przez krzyż i mękę swoją świat odkupić raczył” - zaznaczył Ojciec Święty. Błogosławił także rodzinom, mówiąc do nich: „Modlę się, aby polska rodzina była zawsze mocno z Bogiem związana, stając się w ten sposób ogniskiem życia i miłości”.

Uroczystość w Siedlcach była wielką manifestacją jedności dwóch obrządków katolickich: łacińskiego i greckokatolickiego, przybyli na nią bowiem licznie greckokatoliccy biskupi, księża i świeccy z Polski, Ukrainy i diaspory na czele z arcybiskupem większym Lwowa Lubomyrem Huzarem, późniejszym kardynałem.

Rezydencją Ojca Świętego stała się na kilka godzin siedziba Kurii Diecezjalnej. W apartamentach tego zabytkowego budynku Jan Paweł II zjadł obiad i odpoczywał po odprawieniu Mszy św. Po wyjeździe z kurii przez kilka minut modlił się jeszcze w siedleckiej katedrze. Potem odleciał do Drohiczyna. W pierwszą rocznicę wizyty papieża w budynku kurii odsłonięto tablicę pamiątkową.

Wizyta Jana Pawła II stała się jednym z najważniejszych wydarzeń w 200-letnich dziejach diecezji siedleckiej.

Kinga Ochnio

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR