17 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

Pogoda: Siedlce

Numer 41
11-17 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Opinie

 
 

Papież w Siedlcach

30 maja 2018 r.

Świadkowie wiary


fot. ARCHIWUM

Dzisiaj, może bardziej niż w innym czasie, trzeba autentycznego świadectwa wiary ukazanego życiem świeckich uczniów Chrystusa - niewiast i mężczyzn, młodych i starszych - powiedział Ojciec Święty Jan Paweł II w homilii wygłoszonej 10 czerwca 1999 r. w Siedlcach. Wizyta Papieża stała się jednym z najważniejszych wydarzeń w 200- letnich dziejach diecezji siedleckiej.

Przygotowania do niej miasto wspólnie z kurią, policją i innymi służbami rozpoczęło już rok wcześniej. To było pierwsze tak duże i ważne wydarzenie w Siedlcach. Najistotniejsze stały się szlaki dla pielgrzymów oraz logistyka. W tym czasie zmodernizowano dworzec kolejowy oraz urządzano kaplicę dworcową, która do dziś służy podróżującym i jest upamiętnieniem odwiedzin Jana Pawła II w Siedlcach. Rozpoczęto też budowę ulic Północnej i Poniatowskiego, by na plac celebry mógł wjechać ciężki sprzęt. Udało się pozyskać dotację na zmodernizowanie, będącej wtedy w złym stanie, ul. Starowiejskiej.

W dość krótkim czasie przeprowadzono sporo inwestycji drogowych. Dzięki tej wizycie w mieście dużo zmieniło się na lepsze. Niemałym wyzwaniem było także przygotowanie placu celebry, zlokalizowanego na błoniach, na którym trzeba było wytyczyć sektory dla setek tysięcy pielgrzymów oraz zadbać o ich bezpieczeństwo.

 

Świątynia pod gołym niebem

Bardzo ważnym elementem wizyty Ojca Świętego stał się ołtarz, z którego papież miał przemawiać do wiernych. Wiadomo było, że musi być czymś więcej, niż tylko tłem czy dekoracją. Dlatego na jego twórcy spoczywał wielki ciężar odpowiedzialności.

Konkurs na projekt ołtarza, który stanął w miejscu celebry, wygrał Jacek Spisacki, plastyk z Białej Podlaskiej. Starał się odtworzyć klimat podlaskiej wsi, dlatego głównym motywem dekoracyjnym były kłosy pszenicy. Ołtarz zbudowano na planie litery „U”. Było to nawiązanie do unitów - bł. Męczenników Podlaskich. Nad ołtarzem wznosił się 30-metrowy krzyż. Na jego poziomych ramionach umieszczono motyw fresku Michała Anioła z Kaplicy Sykstyńskiej i słowa: „Abba - Ojcze”. Podium ołtarza i jego otoczenie ozdobiono kwiatami, których część sprowadzono z Holandii. Po Mszy św. ludzie zabierali rośliny do domu, traktując jako relikwie. Wykonanie dwóch papieskich tronów i ołtarza celebry zajęło Józefowi Kanickiemu, stolarzowi z 25-letnim doświadczeniem ze wsi Paduchy, kilka miesięcy. Małe arcydzieła powstały na podstawie rysunków J. Spisackiego.

Po wizycie jeden z papieskich tronów, wraz z ołtarzową mensą, trafił do siedleckiego seminarium, drugi można oglądać w Muzeum Diecezjalnym, gdzie wzbudza ogromne zainteresowanie i emocje u zwiedzających. Można tam też zobaczyć zdjęcia i makietę projektu autorstwa J. Spisackiego.

 

Jakby Siedlce liczyły milion

Dzień 10 czerwca był piękny i upalny. Pierwsi pielgrzymi czuwali na błoniach już od północy. Dla wielu z nich usłyszenie na żywo głosu Papieża Polaka było jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Na placu celebry zgromadziło się ponad pół miliona wiernych. Każdy z przybyłych był zaopatrzony w pakiet pielgrzyma. Składał się na niego: okolicznościowy modlitewnik z czytaniami i pieśniami, chorągiewka z wizerunkiem Ojca Świętego, kolorowa chusta, torba pątnicza, mapa Siedlec oraz okazjonalna plakietka. Papież w papamobile przemierzył trasę prawie 2 km wśród entuzjastycznie wiwatujących tłumów. Sam Ojciec Święty był pod wrażeniem i zażartował: „Bardzo wielu was się tu zgromadziło, jakby Siedlce liczyły milion”. Relację z wizyty i Mszy św. transmitowały stacje telewizyjne i dziennikarze z całego świata.

Homilia wygłoszona przez Ojca Świętego podczas wizyty w Siedlcach składała się z trzech zasadniczych wątków. Jan Paweł II osadził ją bardzo mocno w dziedzictwie wiary diecezji, na terenie której istniały wspólnie dwie tradycje - zachodnia i wschodnia.

Jan Paweł II, wspominając bł. Męczenników Podlaskich, których wyniósł na ołtarze w 1996 r., powiedział: „Dali świadectwo swej wierności Chrystusowi w Jego świętym Kościele. W świecie, w którym żyli, z odwagą starali się prawdą i dobrem zwyciężać szerzące się zło, a miłością chcieli pokonywać szalejącą nienawiść. Tak jak Chrystus, który za nich w ofierze oddał samego siebie, by byli uświęceni w prawdzie - tak też oni za wierność prawdzie Chrystusowej i w obronie jedności Kościoła złożyli swoje życie. Ci prości ludzie, ojcowie rodzin, w krytycznym momencie woleli ponieść śmierć, aniżeli ulec naciskom niezgodnym z ich sumieniem. «Jak słodko jest umierać za wiarę» - były to ostatnie ich słowa. Dziękujemy im za to niezwykłe świadectwo, które winno stać się dziedzictwem całego Kościoła w Polsce na zbliżające się trzecie tysiąclecie”.

 

Ponieśli największe ofiary

Drugim, bardzo ważnym, tematem papieskiej homilii w Siedlcach stała się odpowiedzialność i zaangażowanie wiernych świeckich w życie Kościoła. Ojciec Święty zauważył, że czasy współczesne potrzebują świeckich, którzy wezmą odpowiedzialność za Kościół i Ewangelię. Mówił: „Dzisiaj, może bardziej niż w innym czasie, trzeba autentycznego świadectwa wiary ukazanego życiem świeckich uczniów Chrystusa - niewiast i mężczyzn, młodych i starszych. Potrzeba zdecydowanego świadectwa wierności Kościołowi i odpowiedzialności za Kościół, który przez dwadzieścia wieków niesie wszystkim ludom i narodom zbawienie i głosi niezmienną naukę Ewangelii. Ludzkość stoi w obliczu rozmaitych trudności, problemów i gwałtownych zmian, przeżywa niejednokrotnie dramatyczne wstrząsy i rozdarcia. W tym świecie wielu ludzi, zwłaszcza młodych, doświadcza zagubienia i zranienia, niektórzy padają ofiarą sekt i religijnych wypaczeń czy też manipulowania prawdą. Inni ulegają różnym formom zniewolenia. Upowszechniają się postawy egoizmu, niesprawiedliwości i braku wrażliwości na potrzeby innych ludzi”.

Jan Paweł II w homilii nawiązał także do motywu krzyża. „Niezliczona jest liczba tych, którzy na polskiej ziemi cierpieli dla Chrystusowego krzyża i ponosili dla niego największe ofiary. Niejednokrotnie w swojej historii nasz naród musiał bronić swojej wiary i znosić ucisk i prześladowanie za wierność Kościołowi. Zwłaszcza długi okres powojenny zapisał się jako czas szczególnie dotkliwej walki z Kościołem prowadzonej przez totalitarny system. Zabraniano wówczas nauki religii i utrudniano publiczne wyznawanie wiary, a także budowę świątyń i kaplic. Jakże wiele ofiar trzeba było wówczas ponieść, jakże wiele odwagi kosztowało zachowanie tożsamości chrześcijańskiej. Nie zdołano jednak usunąć krzyża - tego znaku wiary i miłości - z życia osobistego i społecznego, bo głęboko wrósł on w glebę serc i sumień, stając się dla narodu i Kościoła źródłem siły i znakiem jedności między ludźmi” - podkreślił Ojciec Święty.

 

Papieskie pozdrowienia

Po Mszy św., dziękując wiernym za przybycie, Jan Paweł II powiedział: „Raduję się, że mogłem nawiedzić waszą piękną i gościnną ziemię”. W sposób szczególny zwrócił się do ludzi chorych, cierpiących i niepełnosprawnych, obecnych na Eucharystii wraz ze swoimi duszpasterzami i opiekunami. „Przez wasze cierpienia jesteście blisko Chrystusa, który przez krzyż i mękę swoją świat odkupić raczył” - zaznaczył Ojciec Święty. Błogosławił także rodzinom, mówiąc do nich: „Modlę się, aby polska rodzina była zawsze mocno z Bogiem związana, stając się w ten sposób ogniskiem życia i miłości”.

Uroczystość w Siedlcach była wielką manifestacją jedności dwóch obrządków katolickich: łacińskiego i greckokatolickiego, przybyli na nią bowiem licznie greckokatoliccy biskupi, księża i świeccy z Polski, Ukrainy i diaspory na czele z arcybiskupem większym Lwowa Lubomyrem Huzarem, późniejszym kardynałem.

Rezydencją Ojca Świętego stała się na kilka godzin siedziba Kurii Diecezjalnej. W apartamentach tego zabytkowego budynku Jan Paweł II zjadł obiad i odpoczywał po odprawieniu Mszy św. Po wyjeździe z kurii przez kilka minut modlił się jeszcze w siedleckiej katedrze. Potem odleciał do Drohiczyna. W pierwszą rocznicę wizyty papieża w budynku kurii odsłonięto tablicę pamiątkową.

Wizyta Jana Pawła II stała się jednym z najważniejszych wydarzeń w 200-letnich dziejach diecezji siedleckiej.

Kinga Ochnio

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Środa XXVII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 5, 18-25; Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 ;
Łk 11, 42-46

Ewangelia:
Łk 11, 42-46

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR