21 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Alicja, Marta, Alojz

Pogoda: Siedlce

Numer 25
21-27 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Opinie

 
 

Papież w Siedlcach

30 maja 2018 r.

Świadkowie wiary


fot. ARCHIWUM

Dzisiaj, może bardziej niż w innym czasie, trzeba autentycznego świadectwa wiary ukazanego życiem świeckich uczniów Chrystusa - niewiast i mężczyzn, młodych i starszych - powiedział Ojciec Święty Jan Paweł II w homilii wygłoszonej 10 czerwca 1999 r. w Siedlcach. Wizyta Papieża stała się jednym z najważniejszych wydarzeń w 200- letnich dziejach diecezji siedleckiej.

Przygotowania do niej miasto wspólnie z kurią, policją i innymi służbami rozpoczęło już rok wcześniej. To było pierwsze tak duże i ważne wydarzenie w Siedlcach. Najistotniejsze stały się szlaki dla pielgrzymów oraz logistyka. W tym czasie zmodernizowano dworzec kolejowy oraz urządzano kaplicę dworcową, która do dziś służy podróżującym i jest upamiętnieniem odwiedzin Jana Pawła II w Siedlcach. Rozpoczęto też budowę ulic Północnej i Poniatowskiego, by na plac celebry mógł wjechać ciężki sprzęt. Udało się pozyskać dotację na zmodernizowanie, będącej wtedy w złym stanie, ul. Starowiejskiej.

W dość krótkim czasie przeprowadzono sporo inwestycji drogowych. Dzięki tej wizycie w mieście dużo zmieniło się na lepsze. Niemałym wyzwaniem było także przygotowanie placu celebry, zlokalizowanego na błoniach, na którym trzeba było wytyczyć sektory dla setek tysięcy pielgrzymów oraz zadbać o ich bezpieczeństwo.

 

Świątynia pod gołym niebem

Bardzo ważnym elementem wizyty Ojca Świętego stał się ołtarz, z którego papież miał przemawiać do wiernych. Wiadomo było, że musi być czymś więcej, niż tylko tłem czy dekoracją. Dlatego na jego twórcy spoczywał wielki ciężar odpowiedzialności.

Konkurs na projekt ołtarza, który stanął w miejscu celebry, wygrał Jacek Spisacki, plastyk z Białej Podlaskiej. Starał się odtworzyć klimat podlaskiej wsi, dlatego głównym motywem dekoracyjnym były kłosy pszenicy. Ołtarz zbudowano na planie litery „U”. Było to nawiązanie do unitów - bł. Męczenników Podlaskich. Nad ołtarzem wznosił się 30-metrowy krzyż. Na jego poziomych ramionach umieszczono motyw fresku Michała Anioła z Kaplicy Sykstyńskiej i słowa: „Abba - Ojcze”. Podium ołtarza i jego otoczenie ozdobiono kwiatami, których część sprowadzono z Holandii. Po Mszy św. ludzie zabierali rośliny do domu, traktując jako relikwie. Wykonanie dwóch papieskich tronów i ołtarza celebry zajęło Józefowi Kanickiemu, stolarzowi z 25-letnim doświadczeniem ze wsi Paduchy, kilka miesięcy. Małe arcydzieła powstały na podstawie rysunków J. Spisackiego.

Po wizycie jeden z papieskich tronów, wraz z ołtarzową mensą, trafił do siedleckiego seminarium, drugi można oglądać w Muzeum Diecezjalnym, gdzie wzbudza ogromne zainteresowanie i emocje u zwiedzających. Można tam też zobaczyć zdjęcia i makietę projektu autorstwa J. Spisackiego.

 

Jakby Siedlce liczyły milion

Dzień 10 czerwca był piękny i upalny. Pierwsi pielgrzymi czuwali na błoniach już od północy. Dla wielu z nich usłyszenie na żywo głosu Papieża Polaka było jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Na placu celebry zgromadziło się ponad pół miliona wiernych. Każdy z przybyłych był zaopatrzony w pakiet pielgrzyma. Składał się na niego: okolicznościowy modlitewnik z czytaniami i pieśniami, chorągiewka z wizerunkiem Ojca Świętego, kolorowa chusta, torba pątnicza, mapa Siedlec oraz okazjonalna plakietka. Papież w papamobile przemierzył trasę prawie 2 km wśród entuzjastycznie wiwatujących tłumów. Sam Ojciec Święty był pod wrażeniem i zażartował: „Bardzo wielu was się tu zgromadziło, jakby Siedlce liczyły milion”. Relację z wizyty i Mszy św. transmitowały stacje telewizyjne i dziennikarze z całego świata.

Homilia wygłoszona przez Ojca Świętego podczas wizyty w Siedlcach składała się z trzech zasadniczych wątków. Jan Paweł II osadził ją bardzo mocno w dziedzictwie wiary diecezji, na terenie której istniały wspólnie dwie tradycje - zachodnia i wschodnia.

Jan Paweł II, wspominając bł. Męczenników Podlaskich, których wyniósł na ołtarze w 1996 r., powiedział: „Dali świadectwo swej wierności Chrystusowi w Jego świętym Kościele. W świecie, w którym żyli, z odwagą starali się prawdą i dobrem zwyciężać szerzące się zło, a miłością chcieli pokonywać szalejącą nienawiść. Tak jak Chrystus, który za nich w ofierze oddał samego siebie, by byli uświęceni w prawdzie - tak też oni za wierność prawdzie Chrystusowej i w obronie jedności Kościoła złożyli swoje życie. Ci prości ludzie, ojcowie rodzin, w krytycznym momencie woleli ponieść śmierć, aniżeli ulec naciskom niezgodnym z ich sumieniem. «Jak słodko jest umierać za wiarę» - były to ostatnie ich słowa. Dziękujemy im za to niezwykłe świadectwo, które winno stać się dziedzictwem całego Kościoła w Polsce na zbliżające się trzecie tysiąclecie”.

 

Ponieśli największe ofiary

Drugim, bardzo ważnym, tematem papieskiej homilii w Siedlcach stała się odpowiedzialność i zaangażowanie wiernych świeckich w życie Kościoła. Ojciec Święty zauważył, że czasy współczesne potrzebują świeckich, którzy wezmą odpowiedzialność za Kościół i Ewangelię. Mówił: „Dzisiaj, może bardziej niż w innym czasie, trzeba autentycznego świadectwa wiary ukazanego życiem świeckich uczniów Chrystusa - niewiast i mężczyzn, młodych i starszych. Potrzeba zdecydowanego świadectwa wierności Kościołowi i odpowiedzialności za Kościół, który przez dwadzieścia wieków niesie wszystkim ludom i narodom zbawienie i głosi niezmienną naukę Ewangelii. Ludzkość stoi w obliczu rozmaitych trudności, problemów i gwałtownych zmian, przeżywa niejednokrotnie dramatyczne wstrząsy i rozdarcia. W tym świecie wielu ludzi, zwłaszcza młodych, doświadcza zagubienia i zranienia, niektórzy padają ofiarą sekt i religijnych wypaczeń czy też manipulowania prawdą. Inni ulegają różnym formom zniewolenia. Upowszechniają się postawy egoizmu, niesprawiedliwości i braku wrażliwości na potrzeby innych ludzi”.

Jan Paweł II w homilii nawiązał także do motywu krzyża. „Niezliczona jest liczba tych, którzy na polskiej ziemi cierpieli dla Chrystusowego krzyża i ponosili dla niego największe ofiary. Niejednokrotnie w swojej historii nasz naród musiał bronić swojej wiary i znosić ucisk i prześladowanie za wierność Kościołowi. Zwłaszcza długi okres powojenny zapisał się jako czas szczególnie dotkliwej walki z Kościołem prowadzonej przez totalitarny system. Zabraniano wówczas nauki religii i utrudniano publiczne wyznawanie wiary, a także budowę świątyń i kaplic. Jakże wiele ofiar trzeba było wówczas ponieść, jakże wiele odwagi kosztowało zachowanie tożsamości chrześcijańskiej. Nie zdołano jednak usunąć krzyża - tego znaku wiary i miłości - z życia osobistego i społecznego, bo głęboko wrósł on w glebę serc i sumień, stając się dla narodu i Kościoła źródłem siły i znakiem jedności między ludźmi” - podkreślił Ojciec Święty.

 

Papieskie pozdrowienia

Po Mszy św., dziękując wiernym za przybycie, Jan Paweł II powiedział: „Raduję się, że mogłem nawiedzić waszą piękną i gościnną ziemię”. W sposób szczególny zwrócił się do ludzi chorych, cierpiących i niepełnosprawnych, obecnych na Eucharystii wraz ze swoimi duszpasterzami i opiekunami. „Przez wasze cierpienia jesteście blisko Chrystusa, który przez krzyż i mękę swoją świat odkupić raczył” - zaznaczył Ojciec Święty. Błogosławił także rodzinom, mówiąc do nich: „Modlę się, aby polska rodzina była zawsze mocno z Bogiem związana, stając się w ten sposób ogniskiem życia i miłości”.

Uroczystość w Siedlcach była wielką manifestacją jedności dwóch obrządków katolickich: łacińskiego i greckokatolickiego, przybyli na nią bowiem licznie greckokatoliccy biskupi, księża i świeccy z Polski, Ukrainy i diaspory na czele z arcybiskupem większym Lwowa Lubomyrem Huzarem, późniejszym kardynałem.

Rezydencją Ojca Świętego stała się na kilka godzin siedziba Kurii Diecezjalnej. W apartamentach tego zabytkowego budynku Jan Paweł II zjadł obiad i odpoczywał po odprawieniu Mszy św. Po wyjeździe z kurii przez kilka minut modlił się jeszcze w siedleckiej katedrze. Potem odleciał do Drohiczyna. W pierwszą rocznicę wizyty papieża w budynku kurii odsłonięto tablicę pamiątkową.

Wizyta Jana Pawła II stała się jednym z najważniejszych wydarzeń w 200-letnich dziejach diecezji siedleckiej.

Kinga Ochnio

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Syr 48, 1-14; Ps 97 (96), 1-2. 3-4. 5-6. 7
Ewangelia:
Mt 6, 7-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR