18 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Helena, Ilona, Bogusław

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

Ostatnie przygotowania

30 maja 2018 r.

Historyczne spotkanie


fot. ARCHIWUM

Parafia i gmina Janów Podlaski szykują się do uroczystości związanych jubileuszem 200-lecia diecezji siedleckiej. Do udziału zapraszają wszystkich wiernych.

Głównym punktem będzie Msza św. celebrowana 7 czerwca, o 17.00, przez biskupów z Konferencji Episkopatu Polski. Podczas tej Eucharystii janowska kolegiata zostanie podniesiona do rangi bazyliki mniejszej. - Zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy. Nasza kolegiata zostanie czwartą w diecezji bazyliką. W czasie Mszy św. kościół będzie zarezerwowany dla biskupów i kapłanów. Wierni zajmą miejsce wokół świątyni. Trudno mi powiedzieć, ile ludzi przyjedzie na te wielkie uroczystości. Spodziewamy się do 7 tys. osób. Do tego dnia przygotowywaliśmy się od dłuższego czasu - zarówno duchowo, jak i fizycznie - mówi ks. prałat Stanisław Grabowiecki, proboszcz parafii w Janowie Podlaskim.

W rozmowie przypomina o pierwszej w historii konserwacji trumien kryjących szczątki biskupów. Niektóre miały po 200 lat, inne trochę mniej. Odnowiono także same krypty, w których spoczywają nasi poprzedni hierarchowie.

 

Diecezjalnie i dekanalnie

- W ostatniej dekadzie dokonaliśmy restauracji wszystkich ołtarzy, zrobiliśmy nową posadzkę i założyliśmy centralne ogrzewanie w kościele, wymieniliśmy wszystkie okna, odremontowaliśmy organy, odnowiliśmy obrazy, trony, stalle i konfesjonały. Dokonaliśmy również złocenia naczyń liturgicznych, przeprowadziliśmy malowanie kościoła, odnowiliśmy zewnętrzną elewację, odrestaurowaliśmy drzwi wejściowe, a plac przy kościele utwardziliśmy granitową kostką - wylicza ks. S. Grabowiecki.

Janowscy wierni zaczną świętowanie już 6 czerwca. Tego dnia, o 20.00, zostanie odprawiona Msza św., po której rozpocznie się czuwanie adoracyjne. Potrwa ono do północy. Następnie będzie celebrowana kolejna Eucharystia - kończąca oktawę Bożego Ciała. Mają ją odprawiać poprzedni proboszczowie janowskiej parafii oraz pochodzący z niej kapłani.

W niedzielę 10 czerwca w miejscowej świątyni wyjątkowo nie będzie Sumy i Mszy św. wieczorowej. W zamian zaplanowano Eucharystię dziękczynną. Będą ją celebrować wszyscy kapłani z dekanatu janowskiego. Liturgia rozpocznie się o 15.00. - Będzie jej przewodniczył bp Piotr Sawczuk. Chcemy w ten sposób podziękować za dwa sanktuaria, jakie znajdują się w naszym dekanacie, czyli Pratulin i Szpaki, a także za podniesienie tutejszej świątyni do rangi bazyliki oraz za pochodzącego z dekanatu janowskiego bp. Piotra. Na tę modlitwę zaproszony jest cały dekanat janowski. Po wszystkim zaplanowaliśmy uroczysty obiad dla wolontariuszy, strażaków i tych wszystkich, którzy pomagali w zorganizowaniu uroczystości - zaznacza ks. prałat.

 

Setki miejsc parkingowych

W przygotowania włączyła się także janowska gmina. - 7 czerwca rynek w Janowie będzie całkowicie wyłączony z ruchu. Autobusy, które przywiozą wiernych, zostaną skierowane na specjalne parkingi. Kierowcy będą mogli wypuścić pasażerów w centrum, a sami pojadą na wyznaczone miejsca postojowe. Autobusy, które przybędą od strony Konstantynowa, parkują w Pawłowie Nowym. Natomiast autokary przyjeżdżające od strony Białej Podlaskiej pojadą na parking przy stadninie, a te z Terespola zostaną przekierowane do Werchlisia - informuje wójt Janowa Podlaskiego Jacek Hura. - Część autokarów będzie mogła zatrzymać się także na miejscowym targowisku. Samochody osobowe jadące od Terespola będą parkować przy cmentarzu i na targowisku gminnym. Mamy tam ok. 200-250 miejsc. Reszta będzie jechać na tzw. okólnik przy stadninie koni. Posiadamy tam dużą, trawiastą powierzchnię, gdzie co roku parkują wszyscy, którzy przybywają na aukcję koni. Działka pomieści ok. tysiąc aut - wylicza.

 

Będzie mapka

Ruchem będą kierować strażacy ochotnicy z Janowa, Konstantynowa, Rokitna i Białej Podlaskiej. Nie zabraknie też funkcjonariuszy z państwowej straży pożarnej. Policjanci będą blokować wjazd na teren gminy samochodom ciężarowym. - Ostatecznie zdecydowaliśmy, by nie tworzyć sektorów. Przygotujemy kilkaset miejsc siedzących na skwerku obok kościoła i na terenie przy świątyni. Wierni będą mogli gromadzić się także w bocznych uliczkach. Organizatorzy zapewnili odpowiednie nagłośnienie i kilka telebimów - zaznacza włodarz gminy. O opiekę medyczną zadbają ratownicy medyczni z Białej Podlaskiej i Międzyrzeca Podlaskiego.

- 4 czerwca na stronie urzędu gminy pojawi się mapka z parkingami i punktami ratowniczymi. Prosimy zaglądać na janowpodlaski.pl - dopowiada J. Hura.

Na czas uroczystości centrum Janowa ma być przyozdobione flagami Polski i Watykanu.

W pomoc zaangażował się też starosta bialski Mariusz Filipiuk. Z jego inicjatywy odbyły się dwa spotkania, w których uczestniczyli przedstawiciele duchowieństwa, policji, straży pożarnej oraz władz gminy Janów Podlaski, czyli wszystkich podmiotów biorących czynny udział w organizacji i zabezpieczeniu czerwcowych uroczystości. Podczas spotkań wstępnie omawiane były zadania poszczególnych jednostek. Dodatkowo starosta bialski przygotowuje wsparcie dla strażaków z OSP w postaci sprzętu do łączności radiotelefonicznej.

Wszyscy organizatorzy jeszcze raz zapraszają do Janowa. To będą historyczne uroczystości!

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Sobota XIX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ez 18, 1-10. 13b. 30-32; Ps 51 (50), 12-13. 14-15. 18-19 ;
Mt 19, 13-15

Ewangelia:
Mt 19, 13-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR