17 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

Ostatnie przygotowania

30 maja 2018 r.

Historyczne spotkanie


fot. ARCHIWUM

Parafia i gmina Janów Podlaski szykują się do uroczystości związanych jubileuszem 200-lecia diecezji siedleckiej. Do udziału zapraszają wszystkich wiernych.

Głównym punktem będzie Msza św. celebrowana 7 czerwca, o 17.00, przez biskupów z Konferencji Episkopatu Polski. Podczas tej Eucharystii janowska kolegiata zostanie podniesiona do rangi bazyliki mniejszej. - Zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy. Nasza kolegiata zostanie czwartą w diecezji bazyliką. W czasie Mszy św. kościół będzie zarezerwowany dla biskupów i kapłanów. Wierni zajmą miejsce wokół świątyni. Trudno mi powiedzieć, ile ludzi przyjedzie na te wielkie uroczystości. Spodziewamy się do 7 tys. osób. Do tego dnia przygotowywaliśmy się od dłuższego czasu - zarówno duchowo, jak i fizycznie - mówi ks. prałat Stanisław Grabowiecki, proboszcz parafii w Janowie Podlaskim.

W rozmowie przypomina o pierwszej w historii konserwacji trumien kryjących szczątki biskupów. Niektóre miały po 200 lat, inne trochę mniej. Odnowiono także same krypty, w których spoczywają nasi poprzedni hierarchowie.

 

Diecezjalnie i dekanalnie

- W ostatniej dekadzie dokonaliśmy restauracji wszystkich ołtarzy, zrobiliśmy nową posadzkę i założyliśmy centralne ogrzewanie w kościele, wymieniliśmy wszystkie okna, odremontowaliśmy organy, odnowiliśmy obrazy, trony, stalle i konfesjonały. Dokonaliśmy również złocenia naczyń liturgicznych, przeprowadziliśmy malowanie kościoła, odnowiliśmy zewnętrzną elewację, odrestaurowaliśmy drzwi wejściowe, a plac przy kościele utwardziliśmy granitową kostką - wylicza ks. S. Grabowiecki.

Janowscy wierni zaczną świętowanie już 6 czerwca. Tego dnia, o 20.00, zostanie odprawiona Msza św., po której rozpocznie się czuwanie adoracyjne. Potrwa ono do północy. Następnie będzie celebrowana kolejna Eucharystia - kończąca oktawę Bożego Ciała. Mają ją odprawiać poprzedni proboszczowie janowskiej parafii oraz pochodzący z niej kapłani.

W niedzielę 10 czerwca w miejscowej świątyni wyjątkowo nie będzie Sumy i Mszy św. wieczorowej. W zamian zaplanowano Eucharystię dziękczynną. Będą ją celebrować wszyscy kapłani z dekanatu janowskiego. Liturgia rozpocznie się o 15.00. - Będzie jej przewodniczył bp Piotr Sawczuk. Chcemy w ten sposób podziękować za dwa sanktuaria, jakie znajdują się w naszym dekanacie, czyli Pratulin i Szpaki, a także za podniesienie tutejszej świątyni do rangi bazyliki oraz za pochodzącego z dekanatu janowskiego bp. Piotra. Na tę modlitwę zaproszony jest cały dekanat janowski. Po wszystkim zaplanowaliśmy uroczysty obiad dla wolontariuszy, strażaków i tych wszystkich, którzy pomagali w zorganizowaniu uroczystości - zaznacza ks. prałat.

 

Setki miejsc parkingowych

W przygotowania włączyła się także janowska gmina. - 7 czerwca rynek w Janowie będzie całkowicie wyłączony z ruchu. Autobusy, które przywiozą wiernych, zostaną skierowane na specjalne parkingi. Kierowcy będą mogli wypuścić pasażerów w centrum, a sami pojadą na wyznaczone miejsca postojowe. Autobusy, które przybędą od strony Konstantynowa, parkują w Pawłowie Nowym. Natomiast autokary przyjeżdżające od strony Białej Podlaskiej pojadą na parking przy stadninie, a te z Terespola zostaną przekierowane do Werchlisia - informuje wójt Janowa Podlaskiego Jacek Hura. - Część autokarów będzie mogła zatrzymać się także na miejscowym targowisku. Samochody osobowe jadące od Terespola będą parkować przy cmentarzu i na targowisku gminnym. Mamy tam ok. 200-250 miejsc. Reszta będzie jechać na tzw. okólnik przy stadninie koni. Posiadamy tam dużą, trawiastą powierzchnię, gdzie co roku parkują wszyscy, którzy przybywają na aukcję koni. Działka pomieści ok. tysiąc aut - wylicza.

 

Będzie mapka

Ruchem będą kierować strażacy ochotnicy z Janowa, Konstantynowa, Rokitna i Białej Podlaskiej. Nie zabraknie też funkcjonariuszy z państwowej straży pożarnej. Policjanci będą blokować wjazd na teren gminy samochodom ciężarowym. - Ostatecznie zdecydowaliśmy, by nie tworzyć sektorów. Przygotujemy kilkaset miejsc siedzących na skwerku obok kościoła i na terenie przy świątyni. Wierni będą mogli gromadzić się także w bocznych uliczkach. Organizatorzy zapewnili odpowiednie nagłośnienie i kilka telebimów - zaznacza włodarz gminy. O opiekę medyczną zadbają ratownicy medyczni z Białej Podlaskiej i Międzyrzeca Podlaskiego.

- 4 czerwca na stronie urzędu gminy pojawi się mapka z parkingami i punktami ratowniczymi. Prosimy zaglądać na janowpodlaski.pl - dopowiada J. Hura.

Na czas uroczystości centrum Janowa ma być przyozdobione flagami Polski i Watykanu.

W pomoc zaangażował się też starosta bialski Mariusz Filipiuk. Z jego inicjatywy odbyły się dwa spotkania, w których uczestniczyli przedstawiciele duchowieństwa, policji, straży pożarnej oraz władz gminy Janów Podlaski, czyli wszystkich podmiotów biorących czynny udział w organizacji i zabezpieczeniu czerwcowych uroczystości. Podczas spotkań wstępnie omawiane były zadania poszczególnych jednostek. Dodatkowo starosta bialski przygotowuje wsparcie dla strażaków z OSP w postaci sprzętu do łączności radiotelefonicznej.

Wszyscy organizatorzy jeszcze raz zapraszają do Janowa. To będą historyczne uroczystości!

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Środa XXVII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 5, 18-25; Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 ;
Łk 11, 42-46

Ewangelia:
Łk 11, 42-46

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR