17 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

Pogoda: Siedlce

Numer 41
11-17 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

Święto organizacji pozarządowych

6 czerwca 2018 r.

Bezinteresownie i licznie


fot. ARCHIWUM

W piątek 25 maja na placu im. gen. W. Sikorskiego w Siedlcach zgromadzili się ci, którym pomaganie i działanie na rzecz innych weszło w krew.

Wszystko za sprawą II Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych „Moda na działanie”, jaki odbył się z inicjatywy Stowarzyszenia Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku oraz Rady Organizacji Pozarządowych Miasta Siedlce w partnerstwie z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Siedlcach. Tego dnia mieszkańcom Siedlec i okolicznych miejscowości zaprezentowały się organizacje, stowarzyszenia, kluby oraz inicjatywy działające w naszym regionie. Co ważne, w trakcie pikniku można było zasięgnąć porady w punkcie konsultacyjnym.

Najczęściej pytano, jak utworzyć organizację pozarządową i poradzić sobie z jej aktywnym funkcjonowaniem. Nie zabrakło również osób zainteresowanych formami wolontariatu. Ci, którzy nie mieli jeszcze pomysłu na swoją przyszłość, a wiedzieli już, że chcą włączyć się aktywnie w działanie na rzecz innych, mogli podpatrzeć, jak robią to „fachowcy”. Na placu rozstawiły się stoiska promocyjne stowarzyszeń, które od lat aktywnie działają w regionie i tworzą już swoistą społeczność. Nie zabrakło m.in. PTTK, Grupy EkoLogicznej, zespołu Seniorynki, Spółdzielni Socjalnej Zioła Siedleckie, Siedleckiego Stowarzyszenia Osób z Chorobą Alzhaimera, Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Diecezji Siedleckiej, Polskiego Związku Niewidomych Okręg Mazowiecki, Polskiego Związku Głuchych Koło Terenowe w Siedlcach, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Banku Żywności, KOS, UKS „Siódemki”, UKS „Rawy” Siedlce, Miejskiego Klubu Rugby Pogoń Siedlce, Hufca ZHP Podlasie, Federacji Organizacji Pozarządowych Wschodnie Mazowsze, Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, NLOT i wiele innych. Prezentowało się blisko 30 organizacji pozarządowych, a ofertę stoisk tworzyło setki ich członków i wolontariuszy. I - co najważniejsze - z ofertą organizacji zapoznały się tysiące Siedlczan.

 

Dla każdego

Impreza to także atrakcje dla całych rodzin, stąd występy artystyczne, konkursy, warsztaty, pokazy, zawody sportowe, animacje dla dzieci oraz wiele innych atrakcji.

- 25 maja w Siedlcach biło prawdopodobnie społeczne serce Polski - podsumowuje wydarzenie Hubert Pasiak, prezes Stowarzyszenia Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku. - Trudno sobie wyobrazić, aby tego dnia na terenie naszego kraju była większa aktywność społeczna niż u nas. Dzień Siedleckich Organizacji Pozarządowych odbył się po raz drugi i uważam, że to był strzał w dziesiątkę samorządu miasta Siedlce, który zdecydował się dofinansować wydarzenie. Jest ono potrzebne i ważne - dodaje, podkreślając, że w ten sposób tworzy się okazję do pokazywania i promowania działalności organizacji społecznych, zazwyczaj bardzo pożytecznej, której często jednak nie widać. - Każdy mógł przyjść i zobaczyć, jak funkcjonują stowarzyszenia czy fundacje i dowiedzieć się, w jaki sposób do nich dołączyć - wylicza zalety tej imprezy. - To jest właśnie skuteczne i dość proste w formie budowanie kapitału społecznego i w konsekwencji społeczeństwa obywatelskiego - podkreśla.

 

Ważne, bo wspólne

Piknik był również okazją do integracji samych organizacji i ich członków. - Ten wspólnie spędzony czas stworzył przestrzeń do poznania się liderów i członków oraz wymiany doświadczeń - zauważa H. Pasiak. - Podczas pikniku dowiedziałem się o nowych pomysłach na wspólne działania siedleckich organizacji! - dodaje z uśmiechem. - W imieniu zarządu i pracowników Stowarzyszenia SOKIAL, które wzięło w tym roku odpowiedzialność za organizację Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych, składam serdeczne podziękowania wszystkim biorącym udział w tym działaniu: miastu Siedlce, partnerom, licznym sponsorom, mediom, organizacjom, które się promowały oraz mieszkańcom Siedlec i regionu. Mogę już teraz powiedzieć, że jesteśmy zadowoleni z efektów tego wydarzenia, choć - jak to zazwyczaj bywa w przypadku działalności organizacji pozarządowych - ich owoce będą liczniejsze i smaczniejsze, niż się tego spodziewamy! - dodaje.

JAG

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Środa XXVII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 5, 18-25; Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 ;
Łk 11, 42-46

Ewangelia:
Łk 11, 42-46

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR