21 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Alicja, Marta, Alojz

Pogoda: Siedlce

Numer 25
21-27 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

Święto organizacji pozarządowych

6 czerwca 2018 r.

Bezinteresownie i licznie


fot. ARCHIWUM

W piątek 25 maja na placu im. gen. W. Sikorskiego w Siedlcach zgromadzili się ci, którym pomaganie i działanie na rzecz innych weszło w krew.

Wszystko za sprawą II Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych „Moda na działanie”, jaki odbył się z inicjatywy Stowarzyszenia Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku oraz Rady Organizacji Pozarządowych Miasta Siedlce w partnerstwie z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Siedlcach. Tego dnia mieszkańcom Siedlec i okolicznych miejscowości zaprezentowały się organizacje, stowarzyszenia, kluby oraz inicjatywy działające w naszym regionie. Co ważne, w trakcie pikniku można było zasięgnąć porady w punkcie konsultacyjnym.

Najczęściej pytano, jak utworzyć organizację pozarządową i poradzić sobie z jej aktywnym funkcjonowaniem. Nie zabrakło również osób zainteresowanych formami wolontariatu. Ci, którzy nie mieli jeszcze pomysłu na swoją przyszłość, a wiedzieli już, że chcą włączyć się aktywnie w działanie na rzecz innych, mogli podpatrzeć, jak robią to „fachowcy”. Na placu rozstawiły się stoiska promocyjne stowarzyszeń, które od lat aktywnie działają w regionie i tworzą już swoistą społeczność. Nie zabrakło m.in. PTTK, Grupy EkoLogicznej, zespołu Seniorynki, Spółdzielni Socjalnej Zioła Siedleckie, Siedleckiego Stowarzyszenia Osób z Chorobą Alzhaimera, Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Diecezji Siedleckiej, Polskiego Związku Niewidomych Okręg Mazowiecki, Polskiego Związku Głuchych Koło Terenowe w Siedlcach, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Banku Żywności, KOS, UKS „Siódemki”, UKS „Rawy” Siedlce, Miejskiego Klubu Rugby Pogoń Siedlce, Hufca ZHP Podlasie, Federacji Organizacji Pozarządowych Wschodnie Mazowsze, Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, NLOT i wiele innych. Prezentowało się blisko 30 organizacji pozarządowych, a ofertę stoisk tworzyło setki ich członków i wolontariuszy. I - co najważniejsze - z ofertą organizacji zapoznały się tysiące Siedlczan.

 

Dla każdego

Impreza to także atrakcje dla całych rodzin, stąd występy artystyczne, konkursy, warsztaty, pokazy, zawody sportowe, animacje dla dzieci oraz wiele innych atrakcji.

- 25 maja w Siedlcach biło prawdopodobnie społeczne serce Polski - podsumowuje wydarzenie Hubert Pasiak, prezes Stowarzyszenia Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku. - Trudno sobie wyobrazić, aby tego dnia na terenie naszego kraju była większa aktywność społeczna niż u nas. Dzień Siedleckich Organizacji Pozarządowych odbył się po raz drugi i uważam, że to był strzał w dziesiątkę samorządu miasta Siedlce, który zdecydował się dofinansować wydarzenie. Jest ono potrzebne i ważne - dodaje, podkreślając, że w ten sposób tworzy się okazję do pokazywania i promowania działalności organizacji społecznych, zazwyczaj bardzo pożytecznej, której często jednak nie widać. - Każdy mógł przyjść i zobaczyć, jak funkcjonują stowarzyszenia czy fundacje i dowiedzieć się, w jaki sposób do nich dołączyć - wylicza zalety tej imprezy. - To jest właśnie skuteczne i dość proste w formie budowanie kapitału społecznego i w konsekwencji społeczeństwa obywatelskiego - podkreśla.

 

Ważne, bo wspólne

Piknik był również okazją do integracji samych organizacji i ich członków. - Ten wspólnie spędzony czas stworzył przestrzeń do poznania się liderów i członków oraz wymiany doświadczeń - zauważa H. Pasiak. - Podczas pikniku dowiedziałem się o nowych pomysłach na wspólne działania siedleckich organizacji! - dodaje z uśmiechem. - W imieniu zarządu i pracowników Stowarzyszenia SOKIAL, które wzięło w tym roku odpowiedzialność za organizację Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych, składam serdeczne podziękowania wszystkim biorącym udział w tym działaniu: miastu Siedlce, partnerom, licznym sponsorom, mediom, organizacjom, które się promowały oraz mieszkańcom Siedlec i regionu. Mogę już teraz powiedzieć, że jesteśmy zadowoleni z efektów tego wydarzenia, choć - jak to zazwyczaj bywa w przypadku działalności organizacji pozarządowych - ich owoce będą liczniejsze i smaczniejsze, niż się tego spodziewamy! - dodaje.

JAG

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Syr 48, 1-14; Ps 97 (96), 1-2. 3-4. 5-6. 7
Ewangelia:
Mt 6, 7-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR