19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

Święto organizacji pozarządowych

6 czerwca 2018 r.

Bezinteresownie i licznie


fot. ARCHIWUM

W piątek 25 maja na placu im. gen. W. Sikorskiego w Siedlcach zgromadzili się ci, którym pomaganie i działanie na rzecz innych weszło w krew.

Wszystko za sprawą II Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych „Moda na działanie”, jaki odbył się z inicjatywy Stowarzyszenia Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku oraz Rady Organizacji Pozarządowych Miasta Siedlce w partnerstwie z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Siedlcach. Tego dnia mieszkańcom Siedlec i okolicznych miejscowości zaprezentowały się organizacje, stowarzyszenia, kluby oraz inicjatywy działające w naszym regionie. Co ważne, w trakcie pikniku można było zasięgnąć porady w punkcie konsultacyjnym.

Najczęściej pytano, jak utworzyć organizację pozarządową i poradzić sobie z jej aktywnym funkcjonowaniem. Nie zabrakło również osób zainteresowanych formami wolontariatu. Ci, którzy nie mieli jeszcze pomysłu na swoją przyszłość, a wiedzieli już, że chcą włączyć się aktywnie w działanie na rzecz innych, mogli podpatrzeć, jak robią to „fachowcy”. Na placu rozstawiły się stoiska promocyjne stowarzyszeń, które od lat aktywnie działają w regionie i tworzą już swoistą społeczność. Nie zabrakło m.in. PTTK, Grupy EkoLogicznej, zespołu Seniorynki, Spółdzielni Socjalnej Zioła Siedleckie, Siedleckiego Stowarzyszenia Osób z Chorobą Alzhaimera, Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Diecezji Siedleckiej, Polskiego Związku Niewidomych Okręg Mazowiecki, Polskiego Związku Głuchych Koło Terenowe w Siedlcach, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Banku Żywności, KOS, UKS „Siódemki”, UKS „Rawy” Siedlce, Miejskiego Klubu Rugby Pogoń Siedlce, Hufca ZHP Podlasie, Federacji Organizacji Pozarządowych Wschodnie Mazowsze, Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, NLOT i wiele innych. Prezentowało się blisko 30 organizacji pozarządowych, a ofertę stoisk tworzyło setki ich członków i wolontariuszy. I - co najważniejsze - z ofertą organizacji zapoznały się tysiące Siedlczan.

 

Dla każdego

Impreza to także atrakcje dla całych rodzin, stąd występy artystyczne, konkursy, warsztaty, pokazy, zawody sportowe, animacje dla dzieci oraz wiele innych atrakcji.

- 25 maja w Siedlcach biło prawdopodobnie społeczne serce Polski - podsumowuje wydarzenie Hubert Pasiak, prezes Stowarzyszenia Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku. - Trudno sobie wyobrazić, aby tego dnia na terenie naszego kraju była większa aktywność społeczna niż u nas. Dzień Siedleckich Organizacji Pozarządowych odbył się po raz drugi i uważam, że to był strzał w dziesiątkę samorządu miasta Siedlce, który zdecydował się dofinansować wydarzenie. Jest ono potrzebne i ważne - dodaje, podkreślając, że w ten sposób tworzy się okazję do pokazywania i promowania działalności organizacji społecznych, zazwyczaj bardzo pożytecznej, której często jednak nie widać. - Każdy mógł przyjść i zobaczyć, jak funkcjonują stowarzyszenia czy fundacje i dowiedzieć się, w jaki sposób do nich dołączyć - wylicza zalety tej imprezy. - To jest właśnie skuteczne i dość proste w formie budowanie kapitału społecznego i w konsekwencji społeczeństwa obywatelskiego - podkreśla.

 

Ważne, bo wspólne

Piknik był również okazją do integracji samych organizacji i ich członków. - Ten wspólnie spędzony czas stworzył przestrzeń do poznania się liderów i członków oraz wymiany doświadczeń - zauważa H. Pasiak. - Podczas pikniku dowiedziałem się o nowych pomysłach na wspólne działania siedleckich organizacji! - dodaje z uśmiechem. - W imieniu zarządu i pracowników Stowarzyszenia SOKIAL, które wzięło w tym roku odpowiedzialność za organizację Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych, składam serdeczne podziękowania wszystkim biorącym udział w tym działaniu: miastu Siedlce, partnerom, licznym sponsorom, mediom, organizacjom, które się promowały oraz mieszkańcom Siedlec i regionu. Mogę już teraz powiedzieć, że jesteśmy zadowoleni z efektów tego wydarzenia, choć - jak to zazwyczaj bywa w przypadku działalności organizacji pozarządowych - ich owoce będą liczniejsze i smaczniejsze, niż się tego spodziewamy! - dodaje.

JAG

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR