21 lipca 2018 r. Imieniny obchodzą: Andrzej, Wiktor, Daniel

Pogoda: Siedlce

Numer 29
19-25 lipca 2018r.

menu

NEWS

A najnowszym numerze pielgrzymkowe ABC!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Zwierzenie kontrolowane

13 czerwca 2018 r.

A wiesz ty, kto to jest stryj?

Kilka lat temu zmarła moja wujenka (pozwól jej, Panie Boże, oglądać Twoją twarz, bo dobra kobieta była). Była to moja ostatnia wujenka, a mam powody twierdzić, że w ogóle ostatnia wujenka w okolicy. I wcale nie dlatego, że kobiet zasługujących na status wujenki we wspomnianym terenie nie ma, ale z tej przyczyny, że szacowna instytucja wujenki na amen gdzieś przepadła.

Teraz są tylko ciocie, ciocie i jeszcze raz ciocie. Wujenki powymierały. Ma się rozumieć, nie tak całkiem dosłownie, tylko w przenośnym sensie. Kto z młodzieży do 35 roku życia (do tego czasu podobno jest się młodzieżą) ma wujenkę, łapka w górę. No jakoś na las rąk to mi to nie wygląda. Jeszcze gorzej rzecz ma się ze stryjem i stryjenką. Tych to już chyba i z pochodnią nie uwidzisz. Choćbyś nie wiem jak szukał.

Sprawa może wydawać się błaha, ale żal, żeśmy taką urawniłowkę zrobili. Bo przecież jeśli zwracam się do kogoś: stryju, to wysyłam też informację, że to brat mojego ojca. Stryjenka to, oczywiście, jego żona. Wujenko mówię do żony brata mojej matki. A ciociu do matczynej siostry. To prosty sposób na poznanie czy zapamiętanie rodzinnych koligacji. Wiele jest bowiem osób, które nie grzeszą wiedzą na temat, kto jest kim w rodzinie. Jasne, że na skutek braku tej wiedzy nie zapada się na dżumę ani inną cholerę, ale głupio tak skąd przychodzimy nie wiedzieć.

Jest w Sienkiewiczowskim „Potopie” taka scena: pan Zagłoba konwersuje z przyciężkim na umyśle, ale w sumie poczciwym Rochem Kowalskim. - A czy ty wiesz, Rochu, co to jest wuj? - pyta pan Zagłoba, kombinując, jak by - niezbyt pięknie mówiąc - wykorzystać Rocha i się za jego przyczyną z ciężkiej opresji wydostać. - Wuj - to wuj - rezolutnie odpowiada zapytany.

- Bardzoś to roztropnie wykalkulował - chwali intelekt Rocha pan Zagłoba. - Ale przecie, gdzie ojca nie ma, tam Pismo mówi: wuja słuchał będziesz. Jest to jakby rodzicielska władza, której grzech, Rochu, się sprzeciwić... Bo nawet i to zauważ, że kto się ożeni, ten snadnie ojcem być może; ale w wuju płynie ta sama krew, co w matce.

No i poinstruował pan Zagłoba Rocha, a przy okazji czytelników powieści, jak ważną wuj jest personą i skąd się bierze w rodzinie.

Jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale cieszy fakt, że wraca do łask stryjek. To bardzo prosta koligacja, więc nietrudno ją zapamiętać. A znam kilkoro młodych ludzi, którzy tej formy używają. Ja wiem, że nie każdy ma stryjka, ale niech przynajmniej ci, którym los stryjka nie poskąpił, zgodnie ze stanem faktycznym go tytułują. Zanik tej nazwy wiąże się chyba z kompleksami. Wielu osobom kojarzy się z wsią, a one nie po to ze wsi uciekały, żeby teraz tym stryjkiem swoje pochodzenie demonstrować. Raczej żadne są szanse, żeby przywrócić dawne formy, jak choćby dziewierz, jątrew czy sneszka.

Zmalały nam rodziny, to i nazewnictwo przepadło. Nie wiemy, kto krewny, a kto powinowaty. Ale rozejrzyjmy się trochę. Może jednak uda się odróżnić brata matki od brata ojca. A ciocię od wujenki czy stryjenki. Będzie radośnie. Naprawdę. No to - do roboty!

Anna Wolańska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Ojciec Mateusz w Siedlcach


Na kilka dni planem zdjęciowym serialu „Ojciec Mateusz” stały się Siedlce. To właśnie w tym mieście ksiądz z Sandomierza rozwiąże zagadkę kryminalną związaną z Muzeum Diecezjalnym. [fot. KO]

FOTOGALERIA

600 lat parafii


Na skwerze 600-lecia w zegarze słonecznym ukryta została kapsuła czasu zawierająca m.in. list do przyszłych pokoleń. Poświęcono pomnik św. Jana Pawła II, a w kościele intronizowano relikwie Papieża Polaka. W ten sposób zbuczynianie uczcili 600 lat istnienia parafii i miejscowości. [fot. LA]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dni Łosic
Koncerty gwiazd, kabaret, kino plenerowe, potańcówka i moc innych atrakcji czekają na wszystkich, którzy wezmą udział w tegorocznych Dniach Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 20-22 lipca na targowicy miejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Sobota XV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Mi 2,1-5; Ps 10, 1-2. 3-4. 7-8. 14 ;
Mt 12,14-21

Ewangelia:
Mt 12,14-21

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR