19 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, January

Pogoda: Siedlce

Numer 37
13-19 września 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego czcimy krzyż? Jak rozumieć jego sens i jakie miejsce powinien zajmować on w życiu każdego chrześcijanina? Odpowiedź w cyklu NA MARGINESIE KATECHIZMU!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kościół

 
 

Uroczystości jubileuszowe

13 czerwca 2018 r.

Potrzebujemy jedności!


fot. AWAW

Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej zainaugurowała Msza św. celebrowana 7 czerwca w janowskiej kolegiacie pw. Trójcy Świętej, który był pierwszym kościołem biskupów podlaskich. W liturgii uczestniczył cały polski episkopat.

Uroczystości jubileuszowe były połączone z dwudniowymi obradami Konferencji Episkopatu Polski, które odbyły się w hotelu Zamek Biskupi w Janowie Podlaskim. Wieczornej Mszy św. z udziałem diecezjan przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. We wstępie powiedział: „Ta diecezjajest uświęcona męczeńską krwią bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy, niech wiec wydaje owoce godne swej znamienitej historii i prowadzi współczesnych ludzi po Bożych drogach”. Na początku Liturgii odczytano dokument wystosowany przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, oficjalnie potwierdzający nadanie janowskiej kolegiacie tytułu i godności bazyliki mniejszej.

Homilię podczas Mszy wygłosił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.

- Apostołowie mają zanurzać ludzi w imieniu Ojca, Syna i Ducha Świętego (…) Tajemnica Trójcy Świętej uczy nas przede wszystkim komunii, jedności i wspólnoty z Bogiem oraz z ludźmi. Dla powstania komunii nie wystarczy jakakolwiek zbiorowość, zgromadzenie czy społeczność pojmowana w sensie doczesnym. Nie wystarczą zwykłe więzy społeczne, techniczne czy kulturalne; trudno bowiem mówić o wspólnocie tam, gdzie każdy jest zajęty wyłącznie sobą, swoim życiem i swoimi sprawami. Tu trzeba znacznie głębszej - aniżeli wyłącznie ziemska - jedności. Potrzeba łączności z Trójcą, która jest owocem miłości Ojca, łaski Syna i daru jedności pochodzącego od Ducha Świętego - głosił arcybiskup.

 

Nasi biskupi

W drugiej części homilii abp S. Gądecki mówił o realizacji nakazu misyjnego w naszym lokalnym Kościele. - Ta diecezja w ciągu wieków była miejscem spotkania odmiennych kultur i religii, z tego zrodziły się dzieje konfrontacji z carską Rosją, męczeństwo unitów, prześladowanie tutejszych biskupów i duchowieństwa oraz wiernych świeckich - zaznaczył hierarcha.

Potem opowiadał o poszczególnych biskupach diecezji podlaskiej. Przypomniał sylwetki naszych pierwszych ordynariuszy. Wspominał także bp. Jana Mazura, który zabiegał o trzeźwość Polaków, bp. Jana Wiktora Nowaka, który w czerwcu 1996 r. zorganizował obrady KEP w Siedlcach, i bp. Zbigniewa Kiernikowskiego. Zaznaczył, że za jego rządów nadeszła epoka neokatechumenatu, powstały diecezjalna szkoła liturgiczna i szkoła katechistów parafialnych, swoją posługę zaczęli też pełnić pierwsi nadzwyczajni szafarze Komunii św. W tamtym okresie rozpoczął się też II Synod Diecezji Siedleckiej.

W ostatniej części kazania przewodniczący KEP mówił o obowiązkach i przywilejach wynikających z nadania kolegiacie tytułu bazyliki. Obecna janowska świątynia powstała w pierwszej połowie XVIII w. Kiedy została siedzibą biskupów, podniesiono ją do rangi katedry. Gdy hierarchowie przynieśli się do Siedlec, nadano jej tytuł kolegiaty.

 

Lista wymagań

- Bazylika w języku greckim to dom króla (…). Tym tytułem obdarza się kościoły wyróżniające się wartością kulturową i duszpasterską. Bazylika ma ściślejszy związek z katedrą św. Piotra. Kościołom tego rodzaju kongregacja stawia wysokie wymagania - podkreślił abp S. Gądecki. Na liście powinności są m.in. przepowiadanie Bożego słowa z największą starannością i głębią, dbałość o piękno liturgii, szersza dostępność do Eucharystii i sakramentu pojednania, wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu, obecność scholi i kantorów, a także stałych przewodników, dostępnych dla pielgrzymów.

Msza św. jubileuszowa zakończyła się uroczystym śpiewem Te Deum.

Biskupi obecni na zebraniu KEP przybyli do janowskiej bazyliki także 8 czerwca, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Porannej Eucharystii przewodniczył metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. Homilię wygłosił metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Przypominał, że na terenie naszej diecezji Wschód spotyka się z Zachodem; to zderzenie dotyczy kultury, liturgii, modlitwy, uprawiania polityki i sposobu codziennego życia.

- Kolejne unie nie były szukaniem jedności od nowa, ale stawianiem pieczęci na jedności Kościoła. W tym duchu wyrastali podlascy unici. Wybrali raz i pozostali temu wierni - przypominał hierarcha. Abp A. Dzięga opowiadał o prześladowaniach zwolenników unii i o posłudze duchowieństwa rzymskokatolickiego, świadczonej wobec unitów.

 

Za Ojcem Świętym

- Po drogach serca prowadzi nas dzisiaj papież Franciszek, w którym łączy się tradycja całej doktryny i jej wierność oraz analiza poszczególnych kazusów; łączy się miłosierdzie i sprawiedliwość. Za papieżem musimy nauczyć się nowego języka, nowych - wyznaczonych sercem - scholastyki, teologii pastoralnej i kanonistyki. Bóg ciągle zaprasza nas na drogi serca, bo tylko wtedy możemy stawać się do Niego podobni. Świat tęskni za sercem. Kiedy rzymski żołnierz włócznią wdarł się do wnętrza Serca Jezusowego, ono odpowiedziało natychmiast. Ono odpowiada w każdej chwili poprzez zdroje miłosierdzia i zaprasza, byśmy stawali się ludźmi serca - apelował do zgromadzonych biskupów metropolita szczecińsko-kamieński.

Po Mszy hierarchowie kontynuowali obrady. Podczas sesji plenarnej w Janowie Podlaskim dyskutowano o synodzie o młodzieży, ochronie danych osobowych i programie duszpasterskim na lata 2019-2022.

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Badania laryngologiczne
19 i 20 września, od 8.00 do 14.00, w przychodni AS-MED w Siedlcach będą prowadzone bezpłatne badania laryngologiczne.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Środa XXIV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
1 Kor 12, 31 – 13, 13; Ps 33 (32), 2-3. 4-5. 12 i 22 ;
Łk 7, 31-35

Ewangelia:
Łk 7, 31-35

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR