21 lipca 2018 r. Imieniny obchodzą: Andrzej, Wiktor, Daniel

Pogoda: Siedlce

Numer 29
19-25 lipca 2018r.

menu

NEWS

A najnowszym numerze pielgrzymkowe ABC!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kościół

 
 

Uroczystości jubileuszowe

13 czerwca 2018 r.

Potrzebujemy jedności!


fot. AWAW

Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej zainaugurowała Msza św. celebrowana 7 czerwca w janowskiej kolegiacie pw. Trójcy Świętej, który był pierwszym kościołem biskupów podlaskich. W liturgii uczestniczył cały polski episkopat.

Uroczystości jubileuszowe były połączone z dwudniowymi obradami Konferencji Episkopatu Polski, które odbyły się w hotelu Zamek Biskupi w Janowie Podlaskim. Wieczornej Mszy św. z udziałem diecezjan przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. We wstępie powiedział: „Ta diecezjajest uświęcona męczeńską krwią bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy, niech wiec wydaje owoce godne swej znamienitej historii i prowadzi współczesnych ludzi po Bożych drogach”. Na początku Liturgii odczytano dokument wystosowany przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, oficjalnie potwierdzający nadanie janowskiej kolegiacie tytułu i godności bazyliki mniejszej.

Homilię podczas Mszy wygłosił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.

- Apostołowie mają zanurzać ludzi w imieniu Ojca, Syna i Ducha Świętego (…) Tajemnica Trójcy Świętej uczy nas przede wszystkim komunii, jedności i wspólnoty z Bogiem oraz z ludźmi. Dla powstania komunii nie wystarczy jakakolwiek zbiorowość, zgromadzenie czy społeczność pojmowana w sensie doczesnym. Nie wystarczą zwykłe więzy społeczne, techniczne czy kulturalne; trudno bowiem mówić o wspólnocie tam, gdzie każdy jest zajęty wyłącznie sobą, swoim życiem i swoimi sprawami. Tu trzeba znacznie głębszej - aniżeli wyłącznie ziemska - jedności. Potrzeba łączności z Trójcą, która jest owocem miłości Ojca, łaski Syna i daru jedności pochodzącego od Ducha Świętego - głosił arcybiskup.

 

Nasi biskupi

W drugiej części homilii abp S. Gądecki mówił o realizacji nakazu misyjnego w naszym lokalnym Kościele. - Ta diecezja w ciągu wieków była miejscem spotkania odmiennych kultur i religii, z tego zrodziły się dzieje konfrontacji z carską Rosją, męczeństwo unitów, prześladowanie tutejszych biskupów i duchowieństwa oraz wiernych świeckich - zaznaczył hierarcha.

Potem opowiadał o poszczególnych biskupach diecezji podlaskiej. Przypomniał sylwetki naszych pierwszych ordynariuszy. Wspominał także bp. Jana Mazura, który zabiegał o trzeźwość Polaków, bp. Jana Wiktora Nowaka, który w czerwcu 1996 r. zorganizował obrady KEP w Siedlcach, i bp. Zbigniewa Kiernikowskiego. Zaznaczył, że za jego rządów nadeszła epoka neokatechumenatu, powstały diecezjalna szkoła liturgiczna i szkoła katechistów parafialnych, swoją posługę zaczęli też pełnić pierwsi nadzwyczajni szafarze Komunii św. W tamtym okresie rozpoczął się też II Synod Diecezji Siedleckiej.

W ostatniej części kazania przewodniczący KEP mówił o obowiązkach i przywilejach wynikających z nadania kolegiacie tytułu bazyliki. Obecna janowska świątynia powstała w pierwszej połowie XVIII w. Kiedy została siedzibą biskupów, podniesiono ją do rangi katedry. Gdy hierarchowie przynieśli się do Siedlec, nadano jej tytuł kolegiaty.

 

Lista wymagań

- Bazylika w języku greckim to dom króla (…). Tym tytułem obdarza się kościoły wyróżniające się wartością kulturową i duszpasterską. Bazylika ma ściślejszy związek z katedrą św. Piotra. Kościołom tego rodzaju kongregacja stawia wysokie wymagania - podkreślił abp S. Gądecki. Na liście powinności są m.in. przepowiadanie Bożego słowa z największą starannością i głębią, dbałość o piękno liturgii, szersza dostępność do Eucharystii i sakramentu pojednania, wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu, obecność scholi i kantorów, a także stałych przewodników, dostępnych dla pielgrzymów.

Msza św. jubileuszowa zakończyła się uroczystym śpiewem Te Deum.

Biskupi obecni na zebraniu KEP przybyli do janowskiej bazyliki także 8 czerwca, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Porannej Eucharystii przewodniczył metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. Homilię wygłosił metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Przypominał, że na terenie naszej diecezji Wschód spotyka się z Zachodem; to zderzenie dotyczy kultury, liturgii, modlitwy, uprawiania polityki i sposobu codziennego życia.

- Kolejne unie nie były szukaniem jedności od nowa, ale stawianiem pieczęci na jedności Kościoła. W tym duchu wyrastali podlascy unici. Wybrali raz i pozostali temu wierni - przypominał hierarcha. Abp A. Dzięga opowiadał o prześladowaniach zwolenników unii i o posłudze duchowieństwa rzymskokatolickiego, świadczonej wobec unitów.

 

Za Ojcem Świętym

- Po drogach serca prowadzi nas dzisiaj papież Franciszek, w którym łączy się tradycja całej doktryny i jej wierność oraz analiza poszczególnych kazusów; łączy się miłosierdzie i sprawiedliwość. Za papieżem musimy nauczyć się nowego języka, nowych - wyznaczonych sercem - scholastyki, teologii pastoralnej i kanonistyki. Bóg ciągle zaprasza nas na drogi serca, bo tylko wtedy możemy stawać się do Niego podobni. Świat tęskni za sercem. Kiedy rzymski żołnierz włócznią wdarł się do wnętrza Serca Jezusowego, ono odpowiedziało natychmiast. Ono odpowiada w każdej chwili poprzez zdroje miłosierdzia i zaprasza, byśmy stawali się ludźmi serca - apelował do zgromadzonych biskupów metropolita szczecińsko-kamieński.

Po Mszy hierarchowie kontynuowali obrady. Podczas sesji plenarnej w Janowie Podlaskim dyskutowano o synodzie o młodzieży, ochronie danych osobowych i programie duszpasterskim na lata 2019-2022.

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Ojciec Mateusz w Siedlcach


Na kilka dni planem zdjęciowym serialu „Ojciec Mateusz” stały się Siedlce. To właśnie w tym mieście ksiądz z Sandomierza rozwiąże zagadkę kryminalną związaną z Muzeum Diecezjalnym. [fot. KO]

FOTOGALERIA

600 lat parafii


Na skwerze 600-lecia w zegarze słonecznym ukryta została kapsuła czasu zawierająca m.in. list do przyszłych pokoleń. Poświęcono pomnik św. Jana Pawła II, a w kościele intronizowano relikwie Papieża Polaka. W ten sposób zbuczynianie uczcili 600 lat istnienia parafii i miejscowości. [fot. LA]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dni Łosic
Koncerty gwiazd, kabaret, kino plenerowe, potańcówka i moc innych atrakcji czekają na wszystkich, którzy wezmą udział w tegorocznych Dniach Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 20-22 lipca na targowicy miejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Sobota XV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Mi 2,1-5; Ps 10, 1-2. 3-4. 7-8. 14 ;
Mt 12,14-21

Ewangelia:
Mt 12,14-21

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR