19 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Elżbieta, Seweryn, Paweł

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kościół

 
 

Uroczystości jubileuszowe

13 czerwca 2018 r.

Potrzebujemy jedności!


fot. AWAW

Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej zainaugurowała Msza św. celebrowana 7 czerwca w janowskiej kolegiacie pw. Trójcy Świętej, który był pierwszym kościołem biskupów podlaskich. W liturgii uczestniczył cały polski episkopat.

Uroczystości jubileuszowe były połączone z dwudniowymi obradami Konferencji Episkopatu Polski, które odbyły się w hotelu Zamek Biskupi w Janowie Podlaskim. Wieczornej Mszy św. z udziałem diecezjan przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. We wstępie powiedział: „Ta diecezjajest uświęcona męczeńską krwią bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy, niech wiec wydaje owoce godne swej znamienitej historii i prowadzi współczesnych ludzi po Bożych drogach”. Na początku Liturgii odczytano dokument wystosowany przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, oficjalnie potwierdzający nadanie janowskiej kolegiacie tytułu i godności bazyliki mniejszej.

Homilię podczas Mszy wygłosił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.

- Apostołowie mają zanurzać ludzi w imieniu Ojca, Syna i Ducha Świętego (…) Tajemnica Trójcy Świętej uczy nas przede wszystkim komunii, jedności i wspólnoty z Bogiem oraz z ludźmi. Dla powstania komunii nie wystarczy jakakolwiek zbiorowość, zgromadzenie czy społeczność pojmowana w sensie doczesnym. Nie wystarczą zwykłe więzy społeczne, techniczne czy kulturalne; trudno bowiem mówić o wspólnocie tam, gdzie każdy jest zajęty wyłącznie sobą, swoim życiem i swoimi sprawami. Tu trzeba znacznie głębszej - aniżeli wyłącznie ziemska - jedności. Potrzeba łączności z Trójcą, która jest owocem miłości Ojca, łaski Syna i daru jedności pochodzącego od Ducha Świętego - głosił arcybiskup.

 

Nasi biskupi

W drugiej części homilii abp S. Gądecki mówił o realizacji nakazu misyjnego w naszym lokalnym Kościele. - Ta diecezja w ciągu wieków była miejscem spotkania odmiennych kultur i religii, z tego zrodziły się dzieje konfrontacji z carską Rosją, męczeństwo unitów, prześladowanie tutejszych biskupów i duchowieństwa oraz wiernych świeckich - zaznaczył hierarcha.

Potem opowiadał o poszczególnych biskupach diecezji podlaskiej. Przypomniał sylwetki naszych pierwszych ordynariuszy. Wspominał także bp. Jana Mazura, który zabiegał o trzeźwość Polaków, bp. Jana Wiktora Nowaka, który w czerwcu 1996 r. zorganizował obrady KEP w Siedlcach, i bp. Zbigniewa Kiernikowskiego. Zaznaczył, że za jego rządów nadeszła epoka neokatechumenatu, powstały diecezjalna szkoła liturgiczna i szkoła katechistów parafialnych, swoją posługę zaczęli też pełnić pierwsi nadzwyczajni szafarze Komunii św. W tamtym okresie rozpoczął się też II Synod Diecezji Siedleckiej.

W ostatniej części kazania przewodniczący KEP mówił o obowiązkach i przywilejach wynikających z nadania kolegiacie tytułu bazyliki. Obecna janowska świątynia powstała w pierwszej połowie XVIII w. Kiedy została siedzibą biskupów, podniesiono ją do rangi katedry. Gdy hierarchowie przynieśli się do Siedlec, nadano jej tytuł kolegiaty.

 

Lista wymagań

- Bazylika w języku greckim to dom króla (…). Tym tytułem obdarza się kościoły wyróżniające się wartością kulturową i duszpasterską. Bazylika ma ściślejszy związek z katedrą św. Piotra. Kościołom tego rodzaju kongregacja stawia wysokie wymagania - podkreślił abp S. Gądecki. Na liście powinności są m.in. przepowiadanie Bożego słowa z największą starannością i głębią, dbałość o piękno liturgii, szersza dostępność do Eucharystii i sakramentu pojednania, wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu, obecność scholi i kantorów, a także stałych przewodników, dostępnych dla pielgrzymów.

Msza św. jubileuszowa zakończyła się uroczystym śpiewem Te Deum.

Biskupi obecni na zebraniu KEP przybyli do janowskiej bazyliki także 8 czerwca, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Porannej Eucharystii przewodniczył metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. Homilię wygłosił metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Przypominał, że na terenie naszej diecezji Wschód spotyka się z Zachodem; to zderzenie dotyczy kultury, liturgii, modlitwy, uprawiania polityki i sposobu codziennego życia.

- Kolejne unie nie były szukaniem jedności od nowa, ale stawianiem pieczęci na jedności Kościoła. W tym duchu wyrastali podlascy unici. Wybrali raz i pozostali temu wierni - przypominał hierarcha. Abp A. Dzięga opowiadał o prześladowaniach zwolenników unii i o posłudze duchowieństwa rzymskokatolickiego, świadczonej wobec unitów.

 

Za Ojcem Świętym

- Po drogach serca prowadzi nas dzisiaj papież Franciszek, w którym łączy się tradycja całej doktryny i jej wierność oraz analiza poszczególnych kazusów; łączy się miłosierdzie i sprawiedliwość. Za papieżem musimy nauczyć się nowego języka, nowych - wyznaczonych sercem - scholastyki, teologii pastoralnej i kanonistyki. Bóg ciągle zaprasza nas na drogi serca, bo tylko wtedy możemy stawać się do Niego podobni. Świat tęskni za sercem. Kiedy rzymski żołnierz włócznią wdarł się do wnętrza Serca Jezusowego, ono odpowiedziało natychmiast. Ono odpowiada w każdej chwili poprzez zdroje miłosierdzia i zaprasza, byśmy stawali się ludźmi serca - apelował do zgromadzonych biskupów metropolita szczecińsko-kamieński.

Po Mszy hierarchowie kontynuowali obrady. Podczas sesji plenarnej w Janowie Podlaskim dyskutowano o synodzie o młodzieży, ochronie danych osobowych i programie duszpasterskim na lata 2019-2022.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Lubelski Orszak św. Mikołaja
9 grudnia ulicami miasta przejdzie V Orszak św. Mikołaja. Do udziału w spotkaniu integrującym rodziny i propagującym postać biskupa Miry zaproszeni są także mieszkańcy naszej diecezji.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR