22 lipca 2018 r. Imieniny obchodzą: Maria, Magdalena, Wawrzyniec

Pogoda: Siedlce

Numer 29
19-25 lipca 2018r.

menu

NEWS

A najnowszym numerze pielgrzymkowe ABC!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Przegląd zespołów ludowych

13 czerwca 2018 r.

Folklor ma się dobrze


fot. ARCHIWUM

9 czerwca na scenie widowiskowej Włodawskiego Domu Kultury wystąpiło 17 zespołów tańca ludowego. Wojewódzki przegląd ma na celu prezentację dorobku artystycznego zespołów dziecięcych i młodzieżowych, ochronę tradycji regionu oraz promowanie twórczości muzycznej i tanecznej.

Do Włodawy przyjechało ponad 400 tancerzy, muzyków i instruktorów tańca ludowego. Z Bogucina w gminie Garbów przybył Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Ludowego. Powstał on w 2011 r. z inicjatywy Moniki Pirbudagian-Fiutek i Jadwigi Flisiak. W swoim repertuarze ma polki, walczyki oraz tańce regionalne. W zespole od dwóch lat występuje dziesięcioletnia Amelka Rozwadowska, która poszła w ślady starszych sióstr. - Znam już kroki tańców lubelskich, śląskich i podlaskich. Jest dużo radości - zapewnia dziewczynka.

Z Jastkowa przyjechała młodzież zrzeszona w Zespole Pieśni i Tańca „Dąbrowica”. - Tańczę prawie od dwóch lat. Wcześniej w zespole była moja siostra, a dawniej moi rodzice - mówi Grzegorz Łoboda. „Dąbrowica” działa od 1970 r. W swoim programie ma suity wokalno-taneczne z Lublina, Rzeszowa, Przeworska, Łowicza, Beskidu Śląskiego, tańce miejskie, narodowe i patriotyczne. - Folklor to dobra forma zabawy, a także nauki. Dzięki występom w zespole mam możliwość poznawania innych osób. Ludzie, którzy śpiewają i tańczą są fantastyczni. Zespoły ludowe potrafią stworzyć bardzo dobrą atmosferę - podkreśla G. Łoboda.

 

Kształtuje charakter

Od 15 lat na scenie razem z Zespołem Tańca Ludowego „Włodawiacy” występuje Paulina Jankowska. - Kiedy byłam jeszcze w przedszkolu, bardzo spodobały mi się zajęcia z rytmiki prowadzone przez panią Annę Mróz. Potem znalazłam się pod jej opieką artystyczną w Młodzieżowym Domu Kultury i tak się zaczęła moja przygoda z tańcem ludowym - wspomina. - Taniec pozytywnie wpływa na kondycję fizyczną, a także kształtuje charakter, uczy m.in. współpracy z innymi. Jest to widoczne np. w czasie naszych wyjazdów. Kiedyś, gdy uczestniczyliśmy w dniach folkloru na Węgrzech, źle się poczułam. Akurat był czas naszego występu, a ja miałam śpiewać. Powiedziałam o mojej niedyspozycji. Położono mnie na ziemi, a chłopcy, używając swoich kapeluszy, wachlowali nimi nade mną. Widzowie myśleli pewnie, że to część naszego występu - opowiada tancerka.

Organizatorem przeglądu jest od 1996 r. Młodzieżowy Dom Kultury im. Oskara Kolberga.


Nagrody i wyróżnienia

Wśród zespołów dziecięcych do dziesięciu lat pierwsze miejsce zdobył Zespół Pieśni i Tańca „Podlasiacy” z Bialskiego Centrum Kultury, drugie - ZPiT „Kresowiak” z Woli Uhruskiej, a trzecie - Zespół Tańca Ludowego „Mały Głusk”. W kategorii „11 - 14 lat” najwyżej oceniono grupę dziecięcą ZPiT Ziemi Chełmskiej „Murawina”. Na drugim miejscu uplasował się ZPiT „Dąbrowica” - grupa młodzieżowa z GOKiS w Jastkowie, a na trzecim - Zespół Tańca Ludowego „Włodawiacy” gr. II z MDK Włodawa.

Natomiast w kategorii „15 - 19 lat” zwyciężył Zespół Tańca Ludowego „Tanew” z MDK w Biłgoraju. Drugie miejsce przyznano ZTL „Zwierzyniacy” ze Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu, a trzecie - ZTL „Włodawiacy” gr. I z MDK Włodawa.

Jury przyznało też wyróżnienie Dziecięcemu Zespołowi Pieśni i Tańca „Drelowiacy” z GOK w Drelowie. Nagroda starosty Andrzeja Romańczuka powędrowała do ZPiT „Jata” z GOK w Łukowie. Nagrodę burmistrza Wiesława Muszyńskiego otrzymał Dziecięcy Zespół Ludowy „Bogutki” z Bogucina.

Joanna Szubstarska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Ojciec Mateusz w Siedlcach


Na kilka dni planem zdjęciowym serialu „Ojciec Mateusz” stały się Siedlce. To właśnie w tym mieście ksiądz z Sandomierza rozwiąże zagadkę kryminalną związaną z Muzeum Diecezjalnym. [fot. KO]

FOTOGALERIA

600 lat parafii


Na skwerze 600-lecia w zegarze słonecznym ukryta została kapsuła czasu zawierająca m.in. list do przyszłych pokoleń. Poświęcono pomnik św. Jana Pawła II, a w kościele intronizowano relikwie Papieża Polaka. W ten sposób zbuczynianie uczcili 600 lat istnienia parafii i miejscowości. [fot. LA]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dni Łosic
Koncerty gwiazd, kabaret, kino plenerowe, potańcówka i moc innych atrakcji czekają na wszystkich, którzy wezmą udział w tegorocznych Dniach Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 20-22 lipca na targowicy miejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Niedziela XVI tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Jr 23, 1-6; Ps 23 (22), 1b-3a. 3b-4. 5. 6 ;
Ef 2, 13-18

Ewangelia:
Mk 6, 30-34

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR