19 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, January

Pogoda: Siedlce

Numer 37
13-19 września 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego czcimy krzyż? Jak rozumieć jego sens i jakie miejsce powinien zajmować on w życiu każdego chrześcijanina? Odpowiedź w cyklu NA MARGINESIE KATECHIZMU!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Przegląd zespołów ludowych

13 czerwca 2018 r.

Folklor ma się dobrze


fot. ARCHIWUM

9 czerwca na scenie widowiskowej Włodawskiego Domu Kultury wystąpiło 17 zespołów tańca ludowego. Wojewódzki przegląd ma na celu prezentację dorobku artystycznego zespołów dziecięcych i młodzieżowych, ochronę tradycji regionu oraz promowanie twórczości muzycznej i tanecznej.

Do Włodawy przyjechało ponad 400 tancerzy, muzyków i instruktorów tańca ludowego. Z Bogucina w gminie Garbów przybył Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Ludowego. Powstał on w 2011 r. z inicjatywy Moniki Pirbudagian-Fiutek i Jadwigi Flisiak. W swoim repertuarze ma polki, walczyki oraz tańce regionalne. W zespole od dwóch lat występuje dziesięcioletnia Amelka Rozwadowska, która poszła w ślady starszych sióstr. - Znam już kroki tańców lubelskich, śląskich i podlaskich. Jest dużo radości - zapewnia dziewczynka.

Z Jastkowa przyjechała młodzież zrzeszona w Zespole Pieśni i Tańca „Dąbrowica”. - Tańczę prawie od dwóch lat. Wcześniej w zespole była moja siostra, a dawniej moi rodzice - mówi Grzegorz Łoboda. „Dąbrowica” działa od 1970 r. W swoim programie ma suity wokalno-taneczne z Lublina, Rzeszowa, Przeworska, Łowicza, Beskidu Śląskiego, tańce miejskie, narodowe i patriotyczne. - Folklor to dobra forma zabawy, a także nauki. Dzięki występom w zespole mam możliwość poznawania innych osób. Ludzie, którzy śpiewają i tańczą są fantastyczni. Zespoły ludowe potrafią stworzyć bardzo dobrą atmosferę - podkreśla G. Łoboda.

 

Kształtuje charakter

Od 15 lat na scenie razem z Zespołem Tańca Ludowego „Włodawiacy” występuje Paulina Jankowska. - Kiedy byłam jeszcze w przedszkolu, bardzo spodobały mi się zajęcia z rytmiki prowadzone przez panią Annę Mróz. Potem znalazłam się pod jej opieką artystyczną w Młodzieżowym Domu Kultury i tak się zaczęła moja przygoda z tańcem ludowym - wspomina. - Taniec pozytywnie wpływa na kondycję fizyczną, a także kształtuje charakter, uczy m.in. współpracy z innymi. Jest to widoczne np. w czasie naszych wyjazdów. Kiedyś, gdy uczestniczyliśmy w dniach folkloru na Węgrzech, źle się poczułam. Akurat był czas naszego występu, a ja miałam śpiewać. Powiedziałam o mojej niedyspozycji. Położono mnie na ziemi, a chłopcy, używając swoich kapeluszy, wachlowali nimi nade mną. Widzowie myśleli pewnie, że to część naszego występu - opowiada tancerka.

Organizatorem przeglądu jest od 1996 r. Młodzieżowy Dom Kultury im. Oskara Kolberga.


Nagrody i wyróżnienia

Wśród zespołów dziecięcych do dziesięciu lat pierwsze miejsce zdobył Zespół Pieśni i Tańca „Podlasiacy” z Bialskiego Centrum Kultury, drugie - ZPiT „Kresowiak” z Woli Uhruskiej, a trzecie - Zespół Tańca Ludowego „Mały Głusk”. W kategorii „11 - 14 lat” najwyżej oceniono grupę dziecięcą ZPiT Ziemi Chełmskiej „Murawina”. Na drugim miejscu uplasował się ZPiT „Dąbrowica” - grupa młodzieżowa z GOKiS w Jastkowie, a na trzecim - Zespół Tańca Ludowego „Włodawiacy” gr. II z MDK Włodawa.

Natomiast w kategorii „15 - 19 lat” zwyciężył Zespół Tańca Ludowego „Tanew” z MDK w Biłgoraju. Drugie miejsce przyznano ZTL „Zwierzyniacy” ze Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu, a trzecie - ZTL „Włodawiacy” gr. I z MDK Włodawa.

Jury przyznało też wyróżnienie Dziecięcemu Zespołowi Pieśni i Tańca „Drelowiacy” z GOK w Drelowie. Nagroda starosty Andrzeja Romańczuka powędrowała do ZPiT „Jata” z GOK w Łukowie. Nagrodę burmistrza Wiesława Muszyńskiego otrzymał Dziecięcy Zespół Ludowy „Bogutki” z Bogucina.

Joanna Szubstarska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Badania laryngologiczne
19 i 20 września, od 8.00 do 14.00, w przychodni AS-MED w Siedlcach będą prowadzone bezpłatne badania laryngologiczne.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Środa XXIV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
1 Kor 12, 31 – 13, 13; Ps 33 (32), 2-3. 4-5. 12 i 22 ;
Łk 7, 31-35

Ewangelia:
Łk 7, 31-35

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR