19 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Elżbieta, Seweryn, Paweł

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Przegląd zespołów ludowych

13 czerwca 2018 r.

Folklor ma się dobrze


fot. ARCHIWUM

9 czerwca na scenie widowiskowej Włodawskiego Domu Kultury wystąpiło 17 zespołów tańca ludowego. Wojewódzki przegląd ma na celu prezentację dorobku artystycznego zespołów dziecięcych i młodzieżowych, ochronę tradycji regionu oraz promowanie twórczości muzycznej i tanecznej.

Do Włodawy przyjechało ponad 400 tancerzy, muzyków i instruktorów tańca ludowego. Z Bogucina w gminie Garbów przybył Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Ludowego. Powstał on w 2011 r. z inicjatywy Moniki Pirbudagian-Fiutek i Jadwigi Flisiak. W swoim repertuarze ma polki, walczyki oraz tańce regionalne. W zespole od dwóch lat występuje dziesięcioletnia Amelka Rozwadowska, która poszła w ślady starszych sióstr. - Znam już kroki tańców lubelskich, śląskich i podlaskich. Jest dużo radości - zapewnia dziewczynka.

Z Jastkowa przyjechała młodzież zrzeszona w Zespole Pieśni i Tańca „Dąbrowica”. - Tańczę prawie od dwóch lat. Wcześniej w zespole była moja siostra, a dawniej moi rodzice - mówi Grzegorz Łoboda. „Dąbrowica” działa od 1970 r. W swoim programie ma suity wokalno-taneczne z Lublina, Rzeszowa, Przeworska, Łowicza, Beskidu Śląskiego, tańce miejskie, narodowe i patriotyczne. - Folklor to dobra forma zabawy, a także nauki. Dzięki występom w zespole mam możliwość poznawania innych osób. Ludzie, którzy śpiewają i tańczą są fantastyczni. Zespoły ludowe potrafią stworzyć bardzo dobrą atmosferę - podkreśla G. Łoboda.

 

Kształtuje charakter

Od 15 lat na scenie razem z Zespołem Tańca Ludowego „Włodawiacy” występuje Paulina Jankowska. - Kiedy byłam jeszcze w przedszkolu, bardzo spodobały mi się zajęcia z rytmiki prowadzone przez panią Annę Mróz. Potem znalazłam się pod jej opieką artystyczną w Młodzieżowym Domu Kultury i tak się zaczęła moja przygoda z tańcem ludowym - wspomina. - Taniec pozytywnie wpływa na kondycję fizyczną, a także kształtuje charakter, uczy m.in. współpracy z innymi. Jest to widoczne np. w czasie naszych wyjazdów. Kiedyś, gdy uczestniczyliśmy w dniach folkloru na Węgrzech, źle się poczułam. Akurat był czas naszego występu, a ja miałam śpiewać. Powiedziałam o mojej niedyspozycji. Położono mnie na ziemi, a chłopcy, używając swoich kapeluszy, wachlowali nimi nade mną. Widzowie myśleli pewnie, że to część naszego występu - opowiada tancerka.

Organizatorem przeglądu jest od 1996 r. Młodzieżowy Dom Kultury im. Oskara Kolberga.


Nagrody i wyróżnienia

Wśród zespołów dziecięcych do dziesięciu lat pierwsze miejsce zdobył Zespół Pieśni i Tańca „Podlasiacy” z Bialskiego Centrum Kultury, drugie - ZPiT „Kresowiak” z Woli Uhruskiej, a trzecie - Zespół Tańca Ludowego „Mały Głusk”. W kategorii „11 - 14 lat” najwyżej oceniono grupę dziecięcą ZPiT Ziemi Chełmskiej „Murawina”. Na drugim miejscu uplasował się ZPiT „Dąbrowica” - grupa młodzieżowa z GOKiS w Jastkowie, a na trzecim - Zespół Tańca Ludowego „Włodawiacy” gr. II z MDK Włodawa.

Natomiast w kategorii „15 - 19 lat” zwyciężył Zespół Tańca Ludowego „Tanew” z MDK w Biłgoraju. Drugie miejsce przyznano ZTL „Zwierzyniacy” ze Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu, a trzecie - ZTL „Włodawiacy” gr. I z MDK Włodawa.

Jury przyznało też wyróżnienie Dziecięcemu Zespołowi Pieśni i Tańca „Drelowiacy” z GOK w Drelowie. Nagroda starosty Andrzeja Romańczuka powędrowała do ZPiT „Jata” z GOK w Łukowie. Nagrodę burmistrza Wiesława Muszyńskiego otrzymał Dziecięcy Zespół Ludowy „Bogutki” z Bogucina.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Lubelski Orszak św. Mikołaja
9 grudnia ulicami miasta przejdzie V Orszak św. Mikołaja. Do udziału w spotkaniu integrującym rodziny i propagującym postać biskupa Miry zaproszeni są także mieszkańcy naszej diecezji.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR