19 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, January

Pogoda: Siedlce

Numer 37
13-19 września 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego czcimy krzyż? Jak rozumieć jego sens i jakie miejsce powinien zajmować on w życiu każdego chrześcijanina? Odpowiedź w cyklu NA MARGINESIE KATECHIZMU!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Jubileuszowy koncert

13 czerwca 2018 r.

Dziesięć śpiewających lat


fot. CSiK Garwolin

Mają na swoim koncie setki koncertów w Polce i zagranicą, dwie płyty, kilkanaście nagród w prestiżowych międzynarodowych konkursach chóralnych. Mają też ogromną wierną publiczność, która od dekady z radością oklaskuje ich występy. Chór Miasta Garwolin obchodził jubileusz swojej działalności.

Zespół powstał dziesięć lat temu z inicjatywy dyrektora Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie Jarosława Kargola. - W kilku głowach zrodziła się wtedy idea stworzenia w naszym mieście chóru, który da miłośnikom śpiewu możliwość realizacji swojej pasji i jednocześnie stanie się kulturalną wizytówką Garwolina. Po kilku dniach przesłuchań wyłonił się 40-osobowy zespół, a jego trzon przetrwał do dzisiaj. Po paru miesiącach prób chór dał swój pierwszy koncert, zyskując grono oddanych sympatyków - powiedział J. Kargol podczas jubileuszu, który odbył się w kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Garwolinie.

Podczas koncertu zabrzmiała Msza G-dur Franciszka Schuberta. - Jej pierwsza część - „Kyrie” była pierwszym utworem przygotowywanym przez Chór Miasta Garwolina na ukraiński festiwal w 2008 r. To także pierwsze dzieło, którego uczyłem się na zajęciach z dyrygowania podczas studiów – wspominał dyrygent chóru Radosław Mitura.

Z okazji jubileuszu chór postanowił wykonać całe dzieło. Do współpracy zaproszono ludzi mających bliski związek z Garwolinem. Zaśpiewali soliści z Filharmonii Narodowej: Justyna Jedynak-Obłoza (pochodząca z powiatu garwolińskiego) i Przemysław Żywczok oraz Sergio Bettas - śpiewak operowy, który obecnie mieszka w Garwolinie i współpracuje z chórem i miejscową szkołą muzyczną.

Publiczność usłyszała sześcioczęściowe dzieło pełne religijnej kontemplacji, które Schubert skomponował, kiedy miał jedynie 18 lat. Natomiast partyturę sporządził w zaledwie kilka dni. Chór wykonał: „Kyrie’, „Glorię”, „Credo”, „Sanctus” i „Benedictus” oraz „Agnus”. Garwolińskim muzykom towarzyszył zespół smyczkowy prowadzony przez pochodzącego z Garwolina ks. dr. Michała Szulika, wicedyrektora Zespołu Szkół Muzycznych w Siedlcach. Na kotłach symfonicznych zagrał Jarema Jarosiński, a na organach Patrycja Wachowicz.

W pierwszej części koncertu wystąpił chór szkoły muzycznej Villanella pod kierownictwem Marty Zdrajkowskiej.

 

Podziękowania i gratulacje

- W imieniu wszystkich chórzystów dziękuję za obecność na dzisiejszym koncercie, za to wielkie skupienie, które dało się wyczuć. Za to, że jesteście z nami od tych dziesięciu lat. Dziękuję wszystkim, którzy nam pomagają i wspierają nasze działania - podkreślił R. Mitura.

Koncert był okazją do złożenia życzeń i gratulacji chórowi. Słowa uznania dla jego działalności artystycznej wyrazili m.in. dziekan dekanatu garwolińskiego ks. prałat Ryszard Andruszczak, starosta powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski i burmistrz miasta Tadeusz Mikulski. Natomiast na widowni zasiedli przewodniczący garwolińskiej rady miasta Marek Jonczak, dyrygent chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie prof. Kazimierz Bukat, a także mieszkańcy.


Jednym z pierwszych wyróżnień dla chóru było zdobycie w styczniu 2008 r. drugiego miejsca na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu. Chór brał także udział w Wieczorach Muzyki Chóralnej w Krzemieńcu na Ukrainie (2008) oraz Międzynarodowym Festiwalu Laudate Dominum w Wilnie na Litwie (2013). Ma na swoim koncie m.in.: srebrny medal na XXXVIII Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Ołomuńcu (Czechy), Srebrny Dyplom na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym - Ohrid Choir Festiwal 2011 w Macedonii. W 2012 r. zajął pierwsze i drugie miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Cançó Mediterrania” w Lloret de Mar w Hiszpanii.

MD

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Badania laryngologiczne
19 i 20 września, od 8.00 do 14.00, w przychodni AS-MED w Siedlcach będą prowadzone bezpłatne badania laryngologiczne.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Środa XXIV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
1 Kor 12, 31 – 13, 13; Ps 33 (32), 2-3. 4-5. 12 i 22 ;
Łk 7, 31-35

Ewangelia:
Łk 7, 31-35

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR