21 lipca 2018 r. Imieniny obchodzą: Andrzej, Wiktor, Daniel

Pogoda: Siedlce

Numer 29
19-25 lipca 2018r.

menu

NEWS

A najnowszym numerze pielgrzymkowe ABC!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Jubileuszowy koncert

13 czerwca 2018 r.

Dziesięć śpiewających lat


fot. CSiK Garwolin

Mają na swoim koncie setki koncertów w Polce i zagranicą, dwie płyty, kilkanaście nagród w prestiżowych międzynarodowych konkursach chóralnych. Mają też ogromną wierną publiczność, która od dekady z radością oklaskuje ich występy. Chór Miasta Garwolin obchodził jubileusz swojej działalności.

Zespół powstał dziesięć lat temu z inicjatywy dyrektora Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie Jarosława Kargola. - W kilku głowach zrodziła się wtedy idea stworzenia w naszym mieście chóru, który da miłośnikom śpiewu możliwość realizacji swojej pasji i jednocześnie stanie się kulturalną wizytówką Garwolina. Po kilku dniach przesłuchań wyłonił się 40-osobowy zespół, a jego trzon przetrwał do dzisiaj. Po paru miesiącach prób chór dał swój pierwszy koncert, zyskując grono oddanych sympatyków - powiedział J. Kargol podczas jubileuszu, który odbył się w kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Garwolinie.

Podczas koncertu zabrzmiała Msza G-dur Franciszka Schuberta. - Jej pierwsza część - „Kyrie” była pierwszym utworem przygotowywanym przez Chór Miasta Garwolina na ukraiński festiwal w 2008 r. To także pierwsze dzieło, którego uczyłem się na zajęciach z dyrygowania podczas studiów – wspominał dyrygent chóru Radosław Mitura.

Z okazji jubileuszu chór postanowił wykonać całe dzieło. Do współpracy zaproszono ludzi mających bliski związek z Garwolinem. Zaśpiewali soliści z Filharmonii Narodowej: Justyna Jedynak-Obłoza (pochodząca z powiatu garwolińskiego) i Przemysław Żywczok oraz Sergio Bettas - śpiewak operowy, który obecnie mieszka w Garwolinie i współpracuje z chórem i miejscową szkołą muzyczną.

Publiczność usłyszała sześcioczęściowe dzieło pełne religijnej kontemplacji, które Schubert skomponował, kiedy miał jedynie 18 lat. Natomiast partyturę sporządził w zaledwie kilka dni. Chór wykonał: „Kyrie’, „Glorię”, „Credo”, „Sanctus” i „Benedictus” oraz „Agnus”. Garwolińskim muzykom towarzyszył zespół smyczkowy prowadzony przez pochodzącego z Garwolina ks. dr. Michała Szulika, wicedyrektora Zespołu Szkół Muzycznych w Siedlcach. Na kotłach symfonicznych zagrał Jarema Jarosiński, a na organach Patrycja Wachowicz.

W pierwszej części koncertu wystąpił chór szkoły muzycznej Villanella pod kierownictwem Marty Zdrajkowskiej.

 

Podziękowania i gratulacje

- W imieniu wszystkich chórzystów dziękuję za obecność na dzisiejszym koncercie, za to wielkie skupienie, które dało się wyczuć. Za to, że jesteście z nami od tych dziesięciu lat. Dziękuję wszystkim, którzy nam pomagają i wspierają nasze działania - podkreślił R. Mitura.

Koncert był okazją do złożenia życzeń i gratulacji chórowi. Słowa uznania dla jego działalności artystycznej wyrazili m.in. dziekan dekanatu garwolińskiego ks. prałat Ryszard Andruszczak, starosta powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski i burmistrz miasta Tadeusz Mikulski. Natomiast na widowni zasiedli przewodniczący garwolińskiej rady miasta Marek Jonczak, dyrygent chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie prof. Kazimierz Bukat, a także mieszkańcy.


Jednym z pierwszych wyróżnień dla chóru było zdobycie w styczniu 2008 r. drugiego miejsca na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu. Chór brał także udział w Wieczorach Muzyki Chóralnej w Krzemieńcu na Ukrainie (2008) oraz Międzynarodowym Festiwalu Laudate Dominum w Wilnie na Litwie (2013). Ma na swoim koncie m.in.: srebrny medal na XXXVIII Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Ołomuńcu (Czechy), Srebrny Dyplom na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym - Ohrid Choir Festiwal 2011 w Macedonii. W 2012 r. zajął pierwsze i drugie miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Cançó Mediterrania” w Lloret de Mar w Hiszpanii.

MD

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Ojciec Mateusz w Siedlcach


Na kilka dni planem zdjęciowym serialu „Ojciec Mateusz” stały się Siedlce. To właśnie w tym mieście ksiądz z Sandomierza rozwiąże zagadkę kryminalną związaną z Muzeum Diecezjalnym. [fot. KO]

FOTOGALERIA

600 lat parafii


Na skwerze 600-lecia w zegarze słonecznym ukryta została kapsuła czasu zawierająca m.in. list do przyszłych pokoleń. Poświęcono pomnik św. Jana Pawła II, a w kościele intronizowano relikwie Papieża Polaka. W ten sposób zbuczynianie uczcili 600 lat istnienia parafii i miejscowości. [fot. LA]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dni Łosic
Koncerty gwiazd, kabaret, kino plenerowe, potańcówka i moc innych atrakcji czekają na wszystkich, którzy wezmą udział w tegorocznych Dniach Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 20-22 lipca na targowicy miejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Sobota XV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Mi 2,1-5; Ps 10, 1-2. 3-4. 7-8. 14 ;
Mt 12,14-21

Ewangelia:
Mt 12,14-21

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR