19 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Elżbieta, Seweryn, Paweł

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Jubileuszowy koncert

13 czerwca 2018 r.

Dziesięć śpiewających lat


fot. CSiK Garwolin

Mają na swoim koncie setki koncertów w Polce i zagranicą, dwie płyty, kilkanaście nagród w prestiżowych międzynarodowych konkursach chóralnych. Mają też ogromną wierną publiczność, która od dekady z radością oklaskuje ich występy. Chór Miasta Garwolin obchodził jubileusz swojej działalności.

Zespół powstał dziesięć lat temu z inicjatywy dyrektora Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie Jarosława Kargola. - W kilku głowach zrodziła się wtedy idea stworzenia w naszym mieście chóru, który da miłośnikom śpiewu możliwość realizacji swojej pasji i jednocześnie stanie się kulturalną wizytówką Garwolina. Po kilku dniach przesłuchań wyłonił się 40-osobowy zespół, a jego trzon przetrwał do dzisiaj. Po paru miesiącach prób chór dał swój pierwszy koncert, zyskując grono oddanych sympatyków - powiedział J. Kargol podczas jubileuszu, który odbył się w kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Garwolinie.

Podczas koncertu zabrzmiała Msza G-dur Franciszka Schuberta. - Jej pierwsza część - „Kyrie” była pierwszym utworem przygotowywanym przez Chór Miasta Garwolina na ukraiński festiwal w 2008 r. To także pierwsze dzieło, którego uczyłem się na zajęciach z dyrygowania podczas studiów – wspominał dyrygent chóru Radosław Mitura.

Z okazji jubileuszu chór postanowił wykonać całe dzieło. Do współpracy zaproszono ludzi mających bliski związek z Garwolinem. Zaśpiewali soliści z Filharmonii Narodowej: Justyna Jedynak-Obłoza (pochodząca z powiatu garwolińskiego) i Przemysław Żywczok oraz Sergio Bettas - śpiewak operowy, który obecnie mieszka w Garwolinie i współpracuje z chórem i miejscową szkołą muzyczną.

Publiczność usłyszała sześcioczęściowe dzieło pełne religijnej kontemplacji, które Schubert skomponował, kiedy miał jedynie 18 lat. Natomiast partyturę sporządził w zaledwie kilka dni. Chór wykonał: „Kyrie’, „Glorię”, „Credo”, „Sanctus” i „Benedictus” oraz „Agnus”. Garwolińskim muzykom towarzyszył zespół smyczkowy prowadzony przez pochodzącego z Garwolina ks. dr. Michała Szulika, wicedyrektora Zespołu Szkół Muzycznych w Siedlcach. Na kotłach symfonicznych zagrał Jarema Jarosiński, a na organach Patrycja Wachowicz.

W pierwszej części koncertu wystąpił chór szkoły muzycznej Villanella pod kierownictwem Marty Zdrajkowskiej.

 

Podziękowania i gratulacje

- W imieniu wszystkich chórzystów dziękuję za obecność na dzisiejszym koncercie, za to wielkie skupienie, które dało się wyczuć. Za to, że jesteście z nami od tych dziesięciu lat. Dziękuję wszystkim, którzy nam pomagają i wspierają nasze działania - podkreślił R. Mitura.

Koncert był okazją do złożenia życzeń i gratulacji chórowi. Słowa uznania dla jego działalności artystycznej wyrazili m.in. dziekan dekanatu garwolińskiego ks. prałat Ryszard Andruszczak, starosta powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski i burmistrz miasta Tadeusz Mikulski. Natomiast na widowni zasiedli przewodniczący garwolińskiej rady miasta Marek Jonczak, dyrygent chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie prof. Kazimierz Bukat, a także mieszkańcy.


Jednym z pierwszych wyróżnień dla chóru było zdobycie w styczniu 2008 r. drugiego miejsca na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu. Chór brał także udział w Wieczorach Muzyki Chóralnej w Krzemieńcu na Ukrainie (2008) oraz Międzynarodowym Festiwalu Laudate Dominum w Wilnie na Litwie (2013). Ma na swoim koncie m.in.: srebrny medal na XXXVIII Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Ołomuńcu (Czechy), Srebrny Dyplom na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym - Ohrid Choir Festiwal 2011 w Macedonii. W 2012 r. zajął pierwsze i drugie miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Cançó Mediterrania” w Lloret de Mar w Hiszpanii.

MD

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Lubelski Orszak św. Mikołaja
9 grudnia ulicami miasta przejdzie V Orszak św. Mikołaja. Do udziału w spotkaniu integrującym rodziny i propagującym postać biskupa Miry zaproszeni są także mieszkańcy naszej diecezji.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR