21 lipca 2018 r. Imieniny obchodzą: Andrzej, Wiktor, Daniel

Pogoda: Siedlce

Numer 29
19-25 lipca 2018r.

menu

NEWS

A najnowszym numerze pielgrzymkowe ABC!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Miliony na onkologię

13 czerwca 2018 r.

Najnowocześniejszy w regionie


fot. ARCHIWUM

Blisko 41,5 mln zł ze środków unijnych trafi do Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach. Pieniądze pozwolą na zakup specjalistycznego sprzętu i aparatury medycznej do ośrodka onkologii, którego otwarcie zaplanowano jeszcze na ten rok.

Umowę w tej sprawie podpisali 7 czerwca wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, prezes zarządu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Siedlcach Marcin Kulicki oraz członek zarządu szpitala Dariusz Młynarczyk. - Cieszę się, że w Siedlcach powstanie ośrodek onkologiczny na miarę XXI w. To szczególnie ważne dla mieszkańców regionu, którzy będą mieli ułatwiony dostęp do diagnostyki oraz specjalistycznej opieki zdrowotnej na odpowiednim poziomie. Co ważne - leczenie będzie przebiegać bliżej domu - podkreśliła J.E. Orzełowska.

 

Siedlecki ośrodek onkologii to jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych przez samorząd Mazowsza w ostatnich latach. Wkrótce ta nowoczesna, profesjonalna, a przede wszystkim jedyna w północno-wschodniej części województwa placówka rozpocznie działalność. Koszt całej inwestycji to około 112 mln zł.

Działalność będzie opierała się na pięciu filarach: profilaktyce i wczesnym wykrywaniu nowotworów na bazie ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, systemowym leczeniu, radioterapii, badaniach i terapii izotopowej oraz chirurgii onkologicznej.

W ośrodku będą leczeni nie tylko pacjenci z Mazowsza, ale również z Podlasia, Lubelszczyzny i innych regionów Polski.

 

Szansa na życie

- Statystyki wskazują, iż choroby onkologiczne to problem, który dotknie co czwartego Polaka. Decyzja o budowie tej placówki była jedyną słuszną drogą. Nasze zaangażowanie w onkologię ma wymiar misyjny. Bierzemy współodpowiedzialność za zdrowie mieszkańców Mazowsza, za zdrowie Polaków, bo z placówki korzystać będą również pacjenci z sąsiednich województw. Ośrodek będzie mógł kompleksowo leczyć nowotwory, pacjenci będą mieli dostęp do najnowszych metod leczenia i najlepszego sprzętu. To ogromna szansa. Szansa na życie - podkreśliła E. Lanc, wyjaśniając, iż bez unijnych środków projekt praktycznie nie mógłby być realizowany. - Jako zarząd województwa musieliśmy zwrócić się do UE z prośbą o przesunięcie środków, gdyż po konkursach nie mieliśmy pieniędzy na tę inwestycję. Jesteśmy przeszczęśliwi, że domyka się wielkie przedsięwzięcie samorządu województwa mazowieckiego - dodała.

 

Na miarę XXI w.

Nowy obiekt połączony będzie podziemnym tunelem z głównym zespołem budynków szpitala wojewódzkiego. Cztery z pięciu kondygnacji posłużą bezpośrednio realizacji świadczeń medycznych. Do dyspozycji pacjentów leczonych stacjonarnie będą 84 łóżka.

W placówce znajdą się m.in. stanowiska do chemioterapii dziennej, pracownia cytostatyków, przychodnia onkologiczna, zakład radioterapii, zakład medycyny nuklearnej, pracownia tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego oraz mammografii. Całkowita powierzchnia ośrodka wynosić będzie ponad 7,7 tys. m2.

- Wsparcie pozwoli na zakup niezbędnego specjalistycznego sprzętu medycznej umożliwiającego szybsze, efektywniejsze i przede wszystkim kompleksowe leczenie pacjentów z chorobą nowotworową - zapewnił M. Kulicki, dyrektor szpitala, zaznaczając, iż siedlecki ośrodek będzie wyposażony w naprawdę nowoczesną aparaturę. Będą to m.in. stacje do konturowania, wstrzykiwacz kontrastu, skaner PET-CT - z TK 64-warstowym i system opisowy dla PET-TK oraz zintegrowany system do brachyterapii HDR (2 afterloadery). Unijne środki pozwolą również na zakup komory laminarnej do pracy z cytotoksykami oraz wyposażenie do produkcji leków.

W ramach projektu do szpitala trafią również aparat rentgenowski, tomograf do wirtualnej symulacji, rezonans magnetyczny, respirator, aparaty USG, mammograf i sprzęt komputerowy.

MD

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Ojciec Mateusz w Siedlcach


Na kilka dni planem zdjęciowym serialu „Ojciec Mateusz” stały się Siedlce. To właśnie w tym mieście ksiądz z Sandomierza rozwiąże zagadkę kryminalną związaną z Muzeum Diecezjalnym. [fot. KO]

FOTOGALERIA

600 lat parafii


Na skwerze 600-lecia w zegarze słonecznym ukryta została kapsuła czasu zawierająca m.in. list do przyszłych pokoleń. Poświęcono pomnik św. Jana Pawła II, a w kościele intronizowano relikwie Papieża Polaka. W ten sposób zbuczynianie uczcili 600 lat istnienia parafii i miejscowości. [fot. LA]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dni Łosic
Koncerty gwiazd, kabaret, kino plenerowe, potańcówka i moc innych atrakcji czekają na wszystkich, którzy wezmą udział w tegorocznych Dniach Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 20-22 lipca na targowicy miejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Sobota XV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Mi 2,1-5; Ps 10, 1-2. 3-4. 7-8. 14 ;
Mt 12,14-21

Ewangelia:
Mt 12,14-21

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR