19 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, January

Pogoda: Siedlce

Numer 37
13-19 września 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego czcimy krzyż? Jak rozumieć jego sens i jakie miejsce powinien zajmować on w życiu każdego chrześcijanina? Odpowiedź w cyklu NA MARGINESIE KATECHIZMU!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

Ludzie z żelaza

13 czerwca 2018 r.

Walka do ostatniego tchu


fot. JS

2 czerwca w Okunince nad Jeziorem Białym odbyły się zawody upamiętniające żołnierzy wyklętych. W szóstej edycji „Żelaznego triathlonu” rywalizowało 189 zawodników.

Zawody polegają na pływaniu (750 m), jeździe rowerem (20 km) i biegu (5 km). Trasa obejmuje dwie miejscowości: Okuninkę i Orchówek. Zawody rozgrywane są w dwóch kategoriach open: kobiet i mężczyzn powyżej 16 roku życia. Zmagania wygrał Łukasz Lis z Lublina, dla którego był to drugi triumf w triathlonie. Na drugim miejscu był Daniel Juszkowiec z Warszawy, a na trzecim - Piotr Saniawa z Lublina. Wśród kobiet najszybsza była Marta Sikora z Juszczyna W tegorocznej edycji po raz pierwszy startowali cudzoziemcy - zawodnicy z Białorusi.

„Żelazny Triathlon” upamiętnia braci Edwarda i Leona Taraszkiewiczów z Włodawy - dwóch braci, którzy byli postrachem władzy ludowej i stali się legendarnymi dowódcami polskiego podziemia niepodległościowego. Nazwa zawodów nawiązuje do pseudonimu jednego z braci - ppor. Edwarda Taraszkiewicza - „Żelaznego”, „Grota”.

E. Taraszkiewicz urodził się w 1921 r. w Duisburgu. W 1925 r. jego rodzina powróciła do Polski, osiedlając się we Włodawie. W latach 1940-45 za nielegalne posiadanie broni przebywał na przymusowych robotach w Niemczech. W okresie 1945-47 działał w strukturach Obwodu Włodawa Inspektoratu Chełm AK-DSZ-WiN. Od lipca 1945 r. był adiutantem dowódcy oddziału por. Klemensa Panasiuka, następnie zastępcą dowódcy w oddziale brata Leona. Uczestniczył w wielu ważnych i spektakularnych akcjach. Po śmierci brata podczas akcji w Siemieniu, przejął funkcję komendanta oddziału WiN Obwodu Włodawa. Nie skorzystał z amnestii, wiosną 1947 r. ponownie utworzył lotny oddział, prowadził akcje bojowo-dywersyjne i likwidacyjne.

„Żelazny” był najbardziej poszukiwanym żołnierzem podziemia na Lubelszczyźnie. Zginął 6 października 1951 r. w Zbereżu w walce z grupą operacyjną UB i KBW. W 2009 r. został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski - Polonia Restituta.

 

Upamiętnienie „Żelaznego”

W trakcie uroczystości wręczania medali i dyplomów zawodnikom „Żelaznego Triathlonu” nie mogło zabraknąć kombatanta, prezesa włodawskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej kpt. Edmunda Brożka. - Tradycyjnie w mundurze wojskowym czekam na wbiegających na metę zawodników. Jak co roku, są to dla mnie wielkie chwile wzruszenia - przyznał. - Niektórzy całują mnie, ściskają, widzę radość na ich twarzach. Dla tych sportowców fakt, że nagradza ich uściskiem kombatant, jest docenieniem wysiłku. Czasem pytają mnie o historię. I choć są rzeczywiście po zawodach bardzo wyczerpani, potwierdzają, że znają losy „żelaznych” braci Taraszkiewiczów. Zawodnicy pokazują, że także są ludźmi z żelaza - dodał E. Brożek.

W zawodach po raz pierwszy wystartował jeden z inicjatorów „Żelaznego Triathlonu” i kierownik trzech pierwszych edycji Mariusz Zańko. - Triathlon to dobra promocja powiatu włodawskiego. Cieszy duże zainteresowanie zawodników przyjeżdżających z całego kraju - stwierdził. - Szkoda, że organizatorzy zapominają o tym, że idea zawodów nawiązuje do tematyki żołnierzy wyklętych. Przy poprzednich edycjach rozdawaliśmy zawodnikom medale w kształcie krzyża WiN-owskiego, a na koszulkach był wyeksponowany wizerunek „Żelaznego”. Dziś brakuje tych istotnych elementów. Szkoda - zwrócił uwagę M. Zańko.

 

Rywalizacja sportowa

Ze względu na ideę zawodów do Okuninki przyjechała Mirosława Grzanecka z Konstancina Jeziornej. - Pierwszy raz biorę udział w tej rywalizacji - przyznała zawodniczka. - Z mojej strony to sposób na oddanie hołdu naszym bohaterom. Chciałabym poznać historię braci Taraszkiewiczów. Mam nadzieję, że w przyszłości trójka moich dzieci wystartuje w Okunince razem ze mną. Lubię takie wyzwania sportowe, a dzięki temu, że rodzina wspierała mnie w treningach, mam możliwość zmierzenia się z innymi w triathlonie. Wierzę, że będzie to wspaniała rywalizacja sportowa, chciałabym też poznać innych zawodników - stwierdziła M. Grzanecka przed zawodami.

Najmłodszy zawodnik, 16-letni Bartosz Rękawek przyjechał z Siedlec. Wcześniej trenował pływanie, grał w piłkę, a do udziału w zawodach w Okunince zachęciła go mama, która sama już wcześniej startowała w „Żelaznym Triathlonie”. - Przekonała mnie, abym trenował także triathlon, dlatego zacząłem jeździć rowerem, biegać i pływać Taki rodzaj sportu sprawia mi przyjemność - opowiadał Bartosz przed startem. B. Rękawek przybiegł na metę 26, pozostawiając w tyle wielu zawodowców.

Zawodników honorował m.in. wicestarosta włodawski i jednocześnie kierownik zawodów Adam Panasiuk. - Cieszy nas, że otrzymujemy, jako organizatorzy, pozytywne komentarze - przyznał. - Zawodnicy chwalą dobrą atmosferę. Wielu z nich swoją przygodę z triathlonami zaczyna właśnie w Okunince. Dla zawodowców natomiast to początek sezonu. Zadowoleni są również kibice, spośród których znaczną część stanowią turyści odpoczywający nad Jeziorem Białym. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska naszych partnerów, m.in. nadleśnictw i Poleskiego Parku Narodowego. Oznacza to, że ludzi interesuje okolica, szlaki turystyczne, jeziora i lasy. Myślę, że cel promocyjny triathlonu także został osiągnięty - podsumował starosta.

Zawody organizuje włodawskie starostwo razem z gminą Włodawa, stowarzyszaniem Leniwce.pl oraz Fundacją „Wrota Europy”. W pomoc aktywnie włączył się także Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji we Włodawie.

Joanna Szubstarska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Badania laryngologiczne
19 i 20 września, od 8.00 do 14.00, w przychodni AS-MED w Siedlcach będą prowadzone bezpłatne badania laryngologiczne.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Środa XXIV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
1 Kor 12, 31 – 13, 13; Ps 33 (32), 2-3. 4-5. 12 i 22 ;
Łk 7, 31-35

Ewangelia:
Łk 7, 31-35

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR