19 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Elżbieta, Seweryn, Paweł

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Ludzie z żelaza

13 czerwca 2018 r.

Walka do ostatniego tchu


fot. JS

2 czerwca w Okunince nad Jeziorem Białym odbyły się zawody upamiętniające żołnierzy wyklętych. W szóstej edycji „Żelaznego triathlonu” rywalizowało 189 zawodników.

Zawody polegają na pływaniu (750 m), jeździe rowerem (20 km) i biegu (5 km). Trasa obejmuje dwie miejscowości: Okuninkę i Orchówek. Zawody rozgrywane są w dwóch kategoriach open: kobiet i mężczyzn powyżej 16 roku życia. Zmagania wygrał Łukasz Lis z Lublina, dla którego był to drugi triumf w triathlonie. Na drugim miejscu był Daniel Juszkowiec z Warszawy, a na trzecim - Piotr Saniawa z Lublina. Wśród kobiet najszybsza była Marta Sikora z Juszczyna W tegorocznej edycji po raz pierwszy startowali cudzoziemcy - zawodnicy z Białorusi.

„Żelazny Triathlon” upamiętnia braci Edwarda i Leona Taraszkiewiczów z Włodawy - dwóch braci, którzy byli postrachem władzy ludowej i stali się legendarnymi dowódcami polskiego podziemia niepodległościowego. Nazwa zawodów nawiązuje do pseudonimu jednego z braci - ppor. Edwarda Taraszkiewicza - „Żelaznego”, „Grota”.

E. Taraszkiewicz urodził się w 1921 r. w Duisburgu. W 1925 r. jego rodzina powróciła do Polski, osiedlając się we Włodawie. W latach 1940-45 za nielegalne posiadanie broni przebywał na przymusowych robotach w Niemczech. W okresie 1945-47 działał w strukturach Obwodu Włodawa Inspektoratu Chełm AK-DSZ-WiN. Od lipca 1945 r. był adiutantem dowódcy oddziału por. Klemensa Panasiuka, następnie zastępcą dowódcy w oddziale brata Leona. Uczestniczył w wielu ważnych i spektakularnych akcjach. Po śmierci brata podczas akcji w Siemieniu, przejął funkcję komendanta oddziału WiN Obwodu Włodawa. Nie skorzystał z amnestii, wiosną 1947 r. ponownie utworzył lotny oddział, prowadził akcje bojowo-dywersyjne i likwidacyjne.

„Żelazny” był najbardziej poszukiwanym żołnierzem podziemia na Lubelszczyźnie. Zginął 6 października 1951 r. w Zbereżu w walce z grupą operacyjną UB i KBW. W 2009 r. został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski - Polonia Restituta.

 

Upamiętnienie „Żelaznego”

W trakcie uroczystości wręczania medali i dyplomów zawodnikom „Żelaznego Triathlonu” nie mogło zabraknąć kombatanta, prezesa włodawskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej kpt. Edmunda Brożka. - Tradycyjnie w mundurze wojskowym czekam na wbiegających na metę zawodników. Jak co roku, są to dla mnie wielkie chwile wzruszenia - przyznał. - Niektórzy całują mnie, ściskają, widzę radość na ich twarzach. Dla tych sportowców fakt, że nagradza ich uściskiem kombatant, jest docenieniem wysiłku. Czasem pytają mnie o historię. I choć są rzeczywiście po zawodach bardzo wyczerpani, potwierdzają, że znają losy „żelaznych” braci Taraszkiewiczów. Zawodnicy pokazują, że także są ludźmi z żelaza - dodał E. Brożek.

W zawodach po raz pierwszy wystartował jeden z inicjatorów „Żelaznego Triathlonu” i kierownik trzech pierwszych edycji Mariusz Zańko. - Triathlon to dobra promocja powiatu włodawskiego. Cieszy duże zainteresowanie zawodników przyjeżdżających z całego kraju - stwierdził. - Szkoda, że organizatorzy zapominają o tym, że idea zawodów nawiązuje do tematyki żołnierzy wyklętych. Przy poprzednich edycjach rozdawaliśmy zawodnikom medale w kształcie krzyża WiN-owskiego, a na koszulkach był wyeksponowany wizerunek „Żelaznego”. Dziś brakuje tych istotnych elementów. Szkoda - zwrócił uwagę M. Zańko.

 

Rywalizacja sportowa

Ze względu na ideę zawodów do Okuninki przyjechała Mirosława Grzanecka z Konstancina Jeziornej. - Pierwszy raz biorę udział w tej rywalizacji - przyznała zawodniczka. - Z mojej strony to sposób na oddanie hołdu naszym bohaterom. Chciałabym poznać historię braci Taraszkiewiczów. Mam nadzieję, że w przyszłości trójka moich dzieci wystartuje w Okunince razem ze mną. Lubię takie wyzwania sportowe, a dzięki temu, że rodzina wspierała mnie w treningach, mam możliwość zmierzenia się z innymi w triathlonie. Wierzę, że będzie to wspaniała rywalizacja sportowa, chciałabym też poznać innych zawodników - stwierdziła M. Grzanecka przed zawodami.

Najmłodszy zawodnik, 16-letni Bartosz Rękawek przyjechał z Siedlec. Wcześniej trenował pływanie, grał w piłkę, a do udziału w zawodach w Okunince zachęciła go mama, która sama już wcześniej startowała w „Żelaznym Triathlonie”. - Przekonała mnie, abym trenował także triathlon, dlatego zacząłem jeździć rowerem, biegać i pływać Taki rodzaj sportu sprawia mi przyjemność - opowiadał Bartosz przed startem. B. Rękawek przybiegł na metę 26, pozostawiając w tyle wielu zawodowców.

Zawodników honorował m.in. wicestarosta włodawski i jednocześnie kierownik zawodów Adam Panasiuk. - Cieszy nas, że otrzymujemy, jako organizatorzy, pozytywne komentarze - przyznał. - Zawodnicy chwalą dobrą atmosferę. Wielu z nich swoją przygodę z triathlonami zaczyna właśnie w Okunince. Dla zawodowców natomiast to początek sezonu. Zadowoleni są również kibice, spośród których znaczną część stanowią turyści odpoczywający nad Jeziorem Białym. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska naszych partnerów, m.in. nadleśnictw i Poleskiego Parku Narodowego. Oznacza to, że ludzi interesuje okolica, szlaki turystyczne, jeziora i lasy. Myślę, że cel promocyjny triathlonu także został osiągnięty - podsumował starosta.

Zawody organizuje włodawskie starostwo razem z gminą Włodawa, stowarzyszaniem Leniwce.pl oraz Fundacją „Wrota Europy”. W pomoc aktywnie włączył się także Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji we Włodawie.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Lubelski Orszak św. Mikołaja
9 grudnia ulicami miasta przejdzie V Orszak św. Mikołaja. Do udziału w spotkaniu integrującym rodziny i propagującym postać biskupa Miry zaproszeni są także mieszkańcy naszej diecezji.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR