21 lipca 2018 r. Imieniny obchodzą: Andrzej, Wiktor, Daniel

Pogoda: Siedlce

Numer 29
19-25 lipca 2018r.

menu

NEWS

A najnowszym numerze pielgrzymkowe ABC!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Historia

 
 

III Pieszy Rajd Śladami kpt. Ostoi

20 czerwca 2018 r.

Żywa lekcja historii


fot. MG

W dniach 16-17 czerwca na ścieżkach rezerwatu Jata odbył się III Pieszy Rajd Śladami kpt. „Ostoi”. Zainteresowanie było bardzo duże, a uczestnicy po raz kolejny wzięli udział w żywej lekcji historii.

Rajd został zorganizowany z inicjatywy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków, gmin Łuków i Wiśniew, Towarzystwa Przyrodniczo-Historycznego „Orlik”, Mazowieckiego Towarzystwa Strzeleckiego im. marsz. Józefa Piłsudskiego oraz Nadleśnictwa Łuków. Jego głównym celem było uczczenie pamięci żołnierzy polskich formacji konspiracyjnych, walczących z okupantem niemieckim i radzieckim podczas II wojny światowej, a zwłaszcza tych, którzy działali w łukowskich lasach. Trasa rajdu prowadziła szlakiem miejsc, które naznaczone są gorącym patriotyzmem oraz krwią ludzi poległych za wolność ojczyzny.

Rajd, którego bazę zlokalizowano w wiacie edukacyjnej „Ostoja”, rozpoczął się wczesnym rankiem w sobotę. Pogoda dopisała, więc uczestnicy z zapałem przemierzali kolejne kilometry. Dystans, jaki miała do pokonania grupa z Łukowa, liczył ok. 30 km. Z cmentarza uczestnicy wyruszyli w kierunku Jaty. Po drodze dołączyła młodzież z Gręzówki. Wszyscy dotarli do bazy rajdu, gdzie zapoznali się z historią oraz walką partyzantów z Jaty.

Jednym z prelegentów był komendant Hufca Związku Harcerstwa Polskiego Łuków, nauczyciel historii w I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie Michał Mojski. Za ważny element integrujący uczestników przedsięwzięcia należy uznać wspólne ognisko oraz śpiewanie pieśni patriotycznych.

W niedzielę przy pomniku żołnierzy AK w Jacie została odprawiona polowa Msza św. Następnie przeprowadzono zajęcia biwakowe oraz naukę strzelania. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał dyplom oraz zaproszenie do udziału w rajdzie w przyszłym roku.

 

Pamięć o bohaterach

Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że tego typu przedsięwzięcia służą popularyzacji wiedzy o przeszłości regionu. - Jest to żywa lekcja historii. Coś, co należy przypominać, upamiętniać, ciągle odtwarzać. Historia ma bowiem to do siebie, że jest zapominana. Trzeba pamiętać o bohaterach, ludziach walczących za naszą wolność - mówił wójt gminy Łuków Mariusz Osiak, jeden z organizatorów rajdu. - Pewne wydarzenia trzeba obejrzeć na żywo. Nie wszystko da się zobaczyć w książce, na obrazku czy plakacie. Niektóre sprawy szybko wypadają z pamięci. Dziś, będąc tutaj w Jacie, młodzież poznaje historię z autopsji, czyli w najlepszy możliwy sposób. Nie pośrednio, lecz bezpośrednio - podsumował.

Marcin Gomółka

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Ojciec Mateusz w Siedlcach


Na kilka dni planem zdjęciowym serialu „Ojciec Mateusz” stały się Siedlce. To właśnie w tym mieście ksiądz z Sandomierza rozwiąże zagadkę kryminalną związaną z Muzeum Diecezjalnym. [fot. KO]

FOTOGALERIA

600 lat parafii


Na skwerze 600-lecia w zegarze słonecznym ukryta została kapsuła czasu zawierająca m.in. list do przyszłych pokoleń. Poświęcono pomnik św. Jana Pawła II, a w kościele intronizowano relikwie Papieża Polaka. W ten sposób zbuczynianie uczcili 600 lat istnienia parafii i miejscowości. [fot. LA]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dni Łosic
Koncerty gwiazd, kabaret, kino plenerowe, potańcówka i moc innych atrakcji czekają na wszystkich, którzy wezmą udział w tegorocznych Dniach Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 20-22 lipca na targowicy miejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Sobota XV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Mi 2,1-5; Ps 10, 1-2. 3-4. 7-8. 14 ;
Mt 12,14-21

Ewangelia:
Mt 12,14-21

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR