19 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Elżbieta, Seweryn, Paweł

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Zwierzenie kontrolowane

20 czerwca 2018 r.

Globalni

W czasach mojej pierwszej młodości na zajęciach z kultury należało m.in. popisać się znajomością poglądów kanadyjskiego teoretyka komunikacji Marshalla McLuhana. Tenże McLuhan, poza innymi dokonaniami, przewidział, że elektroniczne media, a zwłaszcza telewizja, stworzą tzw. globalną wioskę.

Przyznaję - nie bardzo wtedy chwytałam, o co chodzi. Telewizorów w mojej (zupełnie nieglobalnej) wiosce było wtedy nie więcej niż kilka, a telefonów - całe dwie sztuki: w dwóch oficjalnych placówkach. Nietrudno zgadnąć, że mieszkańcom służyły głównie do wezwania pogotowia ratunkowego w nagłych przypadkach. Co do mediów - i ja, i moi rówieśnicy wychowywaliśmy się głównie na „Płomyku” i „Świecie Młodych”. Jeeejku, jak radosny był dzień, kiedy listonosz wkraczał w szkolne mury i rozdawał zaprenumerowane gazety. Jednym z powodów owej radości był fakt zamieszczania w nich powieści w odcinkach. Nie ma co ukrywać: nieźle rozpalały one naszą wyobraźnię i kreowały zachowania.

Chłonęliśmy też radiowe słuchowiska, a w sobotni wieczór obowiązkowo zaglądaliśmy z rodzicami na Dobrą, by uczestniczyć w życiu państwa Matysiaków. Zawsze mnie zastanawiało, dlaczego ci warszawiacy są przez moich współziomków zdecydowanie bardziej hołubieni niż wiejscy bohaterowie z Jezioran. Ale być może była w tym ukryta tęsknota za lepszym, miastowym życiem. Odbiorców mediów jednoczyły jeszcze „Zgaduj- zgadula” albo „Podwieczorek przy mikrofonie”, podczas którego hasło „Marszelówna do tablicy” wywoływało w nas bezdech. Głównie po to, żeby nie uronić z tego skeczu żadnego słowa.

W ramach uzupełnienia kolorytu epoki dodać należy, że do podstawowych środków wymiany informacji należał list. Długo na niego trzeba było czekać. Szybciej informował telegram. Ale ten kojarzył się głównie z najgorszą wiadomością. Był jednak i taki przysyłany np. z okazji imienin - wtedy listonosz machał nim już od samej stodoły i wołał: ozdobny, ozdobny.

Pojawienie się nieco większej liczby telewizorów we wsi i poprawiło, i popsuło ludzkie relacje. Poprawiło, bo wieś, można by rzec, podzieliła się na sektory, z których każdy regularnie nawiedzał najbliższego sobie (w sensie terytorialnym) właściciela telewizora i tam właśnie chodził oglądać filmy. Wspólne przeżywanie losów filmowych bohaterów stwarzało, oczywiście, pretekst do zacieśnienia relacji. Ale były i minusy wspólnego oglądania. No bo kto byłby w stanie przetrzymać codzienne - choćby i sąsiedzkie - wycieczki, burzące porządek życia i wkraczające w intymność domowników? I kto z dzisiejszej młodzieży jest w stanie uwierzyć, że można było do kogoś „chodzić na telewizję”? Kto - jeszcze zupełnie niedawno wierzył, że da się przez telefon zobaczyć swojego rozmówcę? I kto sobie wyobraża telewizor bez pilota?

W sposobach komunikacji możemy dziś przebierać - wybierać. Kinowe premiery są niemal jednocześnie na całym świecie. Podobne są programy i niezliczona ilość telewizyjnych kanałów. Cały świat ma tych samych serialowych znajomych, u których regularnie bywa i których losy podobnie przeżywa. Zdecydowanie rzadziej za to nawiedza sąsiadów.

Wygląda na to, że globalna wioska przeskoczyła chyba nawet wyobrażenia McLuhana. Kto zmierzy się z przewidywaniem, co dalej?

Anna Wolańska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
Rekolekcje dla małżeństw
W dniach 16-18 listopada w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędą się rekolekcje dla małżeństw ph. Świętość w codziennym życiu.
więcej »
Przegląd Teatrów Obrzędowych
17 listopada, o 10.00, w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się II Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR