19 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Elżbieta, Seweryn, Paweł

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Jubileusz 25 lat kapłaństwa

20 czerwca 2018 r.

Bądźcie wierni


fot. podlasie24

Pragnę księżom podziękować za wszelkie dobro dokonane w ciągu 25 lat - na wikariatach, probostwach i w innych miejscach, na których Pan Bóg was postawił. Przed wami jeszcze długa droga - mówił do kapłanów przeżywających srebrny jubileusz kapłaństwa bp Kazimierz Gurda.

Dziękczynna Msza św. z tej okazji odprawiona została w katedrze 12 czerwca, o 12.00 pod przewodnictwem księdza biskupa, który obchodził 40-lecie święceń kapłańskich. Duszpasterz diecezji przypomniał, że jubilaci świecenia kapłańskie przyjęli 12 czerwca 1993 r. z rąk bp. Jana Mazura - w grupie liczącej 32 osoby. Jeden z prezbiterów święcony był dla diecezji drohiczyńskiej. Swoją ziemską drogę ukończył już ks. Robert Wegiera. We Włoszech posługuje natomiast ks. Piotr Domański.

Ksiądz biskup rozpoczął i zakończył homilię nawiązaniem do duchowej spuścizny diecezji siedleckiej. Zachęcał jubilatów do szukania w jej tradycji budujących przykładów świadectwa wierności Kościołowi i powołaniu. Przywołaną w pierwszym czytaniu postać św. Barnaby - człowieka dobrego i pełnego Ducha Świętego - uczynił zwornikiem swych rozważań w kontekście obowiązków uczniów Chrystusa.

- Autor Dziejów Apostolskich dał o Barnabie następujące świadectwo: był człowiekiem dobrym, pełnym Ducha Świętego i wiary. Te słowa to nie tylko piękne świadectwo, ale też wskazanie cech, jakimi wykazać się winien kandydat do służby Bogu. Winien być człowiekiem dobrym. Barnaba był ponadto pełen Ducha Świętego - Jego mądrości, mocy, dynamizmu i łaski uświęcania. To Duch Święty kierował go ku Chrystusowi i do Niego upodabniał. Trzecia cecha to wiara; w niej wyrażało się zaufanie Barnaby do Boga i świadomość, że dzieło, jakiego się podejmował, nie zależy tylko od niego - mówił bp K. Gurda, przypominając, że 25 lat temu jako kandydaci do kapłaństwa obecni jubilaci stanęli przed biskupem diecezji, by przyjąć święcenia, przepełnieni światłem Ducha Świętego.

 

Jesteśmy Jego narzędziami

- Wspólnota Kościoła, do której należymy, nie jest instytucją tylko ludzką - niektórzy wierni tak traktują księży i ich posługę. Kościół jest wspólnotą Bosko-ludzką, w której przez posługę kapłana Jezus dokonuje zbawienia człowieka. We wspólnocie Kościoła dokonuje się dzieło zbawienia człowieka - największe i najwspanialsze - w którym od 25 bez żadnych zasług uczestniczycie - podkreślił duszpasterz, przypominając, na czym polega posługa. - Mamy głosić Dobrą Nowinę o zbawieniu. Mamy dać szansę Jezusowi, aby w sakramentach świętych dokonywał dzieł, których sami nie jesteśmy w stanie spełnić. Jesteśmy Jego narzędziami - to wielka łaska. Jezus chce, by ci, przez których działa, byli Mu wierni, wypełniając Jego zadanie - przypomniał. - Jesteście na trudnej i odpowiedzialnej służbie. Odpowiadacie za zbawienie tych, którzy są blisko Boga i zbawienie tych, którzy przez swoje postępowanie od Niego odeszli - dodał ksiądz biskup, wskazując na Barnabę, który budując Kościół, doświadczał różnych sytuacji, ale do końca pozostał wierny misji, do której wyznaczył go Duch Święty.

- Pragnę księżom podziękować za wszelkie dobro dokonane w ciągu 25 lat - na wikariatach, probostwach i w innych miejscach, na których Pan Bóg was postawił. Przed wami jeszcze długa droga - dodał.

 

We wspólnocie

Na zakończenie Eucharystii w imieniu świętujących wdzięczność biskupowi za to, co Bóg mocą Ducha Świętego uczynił w ich sercach, wyraził ks. Marek Chomiuk. - Wobec ciebie księże biskupie chcemy podziękować za charyzmat włożenia rąk, za to zaufanie, za posłanie, a przede wszystkim za to, że możemy wiernie trwać w tym, co wyznacza nam Chrystus - powiedział. Dziękował również bp. Piotrowi Sawczukowi, moderatorom i wspólnocie ludu Bożego. - Nikt nie zbawia się sam, zbawiamy się we wspólnocie. Niech Dobry Bóg, przewodnik i pasterz, prowadzi nas i wyznacza nam zadania na niwie Pańskiej - dodał.

O modlitwie za kapłanów w ramach Apostolstwa Margaretka powiedziała natomiast jedna z uczestniczek Mszy św., tłumacząc, że w gronie jubilatów są jej czterej duchowi synowie. - Takich będziemy mieli kapłanów, jak będziemy się za nich modlić - zaznaczyła . - Niczego innego wam nie życzę, tylko byście byli jak Jezus, który ukochał aż po krzyż. Życzę wam miłości. Bo miłość pokona wszystko - powiedziała.


25 lat temu święcenia kapłańskie przyjęli: ks. kan. Sławomir Brodawka, ks. Krzysztof Buczyński, ks. Grzegorz Cholewa, ks. Marek Chomiuk, ks. Jerzy Cudny (diec. drohiczyńska), ks. Piotr Domański, ks. Robert Grzelak, ks. Adam Haraszczuk, ks. kan. Jerzy Kalinka, ks. Wojciech Kamiński, ks. Dariusz Karbowiak, ks. Jarosław Kisieliński, ks. Tadeusz Kowalski, ks. Jacek Lusztyk, ks. Artur Majorek, ks. Bogusław Mich, ks. dr Robert Mirończuk, ks. Jacek Mucha, ks. Piotr Pielak, ks. Jerzy Pietrzak, ks. Andrzej Popławski, ks. Paweł Rozbicki, ks. kan. Krzysztof Samsel, ks. kan. dr Mirosław Semeniuk, ks. Mirosław Sidoruk, ks. kan. Andrzej Sochal, ks. Sławomir Sulej, ks. Stanisław Szymuś, ks. Włodzimierz Wąsowski, śp. ks. Robert Wegiera, ks. Tomasz Zadrożny, ks. Andrzej Zozula.

LA

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Lubelski Orszak św. Mikołaja
9 grudnia ulicami miasta przejdzie V Orszak św. Mikołaja. Do udziału w spotkaniu integrującym rodziny i propagującym postać biskupa Miry zaproszeni są także mieszkańcy naszej diecezji.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR