22 lipca 2018 r. Imieniny obchodzą: Maria, Magdalena, Wawrzyniec

Pogoda: Siedlce

Numer 29
19-25 lipca 2018r.

menu

NEWS

A najnowszym numerze pielgrzymkowe ABC!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Jubileusz 25 lat kapłaństwa

20 czerwca 2018 r.

Bądźcie wierni


fot. podlasie24

Pragnę księżom podziękować za wszelkie dobro dokonane w ciągu 25 lat - na wikariatach, probostwach i w innych miejscach, na których Pan Bóg was postawił. Przed wami jeszcze długa droga - mówił do kapłanów przeżywających srebrny jubileusz kapłaństwa bp Kazimierz Gurda.

Dziękczynna Msza św. z tej okazji odprawiona została w katedrze 12 czerwca, o 12.00 pod przewodnictwem księdza biskupa, który obchodził 40-lecie święceń kapłańskich. Duszpasterz diecezji przypomniał, że jubilaci świecenia kapłańskie przyjęli 12 czerwca 1993 r. z rąk bp. Jana Mazura - w grupie liczącej 32 osoby. Jeden z prezbiterów święcony był dla diecezji drohiczyńskiej. Swoją ziemską drogę ukończył już ks. Robert Wegiera. We Włoszech posługuje natomiast ks. Piotr Domański.

Ksiądz biskup rozpoczął i zakończył homilię nawiązaniem do duchowej spuścizny diecezji siedleckiej. Zachęcał jubilatów do szukania w jej tradycji budujących przykładów świadectwa wierności Kościołowi i powołaniu. Przywołaną w pierwszym czytaniu postać św. Barnaby - człowieka dobrego i pełnego Ducha Świętego - uczynił zwornikiem swych rozważań w kontekście obowiązków uczniów Chrystusa.

- Autor Dziejów Apostolskich dał o Barnabie następujące świadectwo: był człowiekiem dobrym, pełnym Ducha Świętego i wiary. Te słowa to nie tylko piękne świadectwo, ale też wskazanie cech, jakimi wykazać się winien kandydat do służby Bogu. Winien być człowiekiem dobrym. Barnaba był ponadto pełen Ducha Świętego - Jego mądrości, mocy, dynamizmu i łaski uświęcania. To Duch Święty kierował go ku Chrystusowi i do Niego upodabniał. Trzecia cecha to wiara; w niej wyrażało się zaufanie Barnaby do Boga i świadomość, że dzieło, jakiego się podejmował, nie zależy tylko od niego - mówił bp K. Gurda, przypominając, że 25 lat temu jako kandydaci do kapłaństwa obecni jubilaci stanęli przed biskupem diecezji, by przyjąć święcenia, przepełnieni światłem Ducha Świętego.

 

Jesteśmy Jego narzędziami

- Wspólnota Kościoła, do której należymy, nie jest instytucją tylko ludzką - niektórzy wierni tak traktują księży i ich posługę. Kościół jest wspólnotą Bosko-ludzką, w której przez posługę kapłana Jezus dokonuje zbawienia człowieka. We wspólnocie Kościoła dokonuje się dzieło zbawienia człowieka - największe i najwspanialsze - w którym od 25 bez żadnych zasług uczestniczycie - podkreślił duszpasterz, przypominając, na czym polega posługa. - Mamy głosić Dobrą Nowinę o zbawieniu. Mamy dać szansę Jezusowi, aby w sakramentach świętych dokonywał dzieł, których sami nie jesteśmy w stanie spełnić. Jesteśmy Jego narzędziami - to wielka łaska. Jezus chce, by ci, przez których działa, byli Mu wierni, wypełniając Jego zadanie - przypomniał. - Jesteście na trudnej i odpowiedzialnej służbie. Odpowiadacie za zbawienie tych, którzy są blisko Boga i zbawienie tych, którzy przez swoje postępowanie od Niego odeszli - dodał ksiądz biskup, wskazując na Barnabę, który budując Kościół, doświadczał różnych sytuacji, ale do końca pozostał wierny misji, do której wyznaczył go Duch Święty.

- Pragnę księżom podziękować za wszelkie dobro dokonane w ciągu 25 lat - na wikariatach, probostwach i w innych miejscach, na których Pan Bóg was postawił. Przed wami jeszcze długa droga - dodał.

 

We wspólnocie

Na zakończenie Eucharystii w imieniu świętujących wdzięczność biskupowi za to, co Bóg mocą Ducha Świętego uczynił w ich sercach, wyraził ks. Marek Chomiuk. - Wobec ciebie księże biskupie chcemy podziękować za charyzmat włożenia rąk, za to zaufanie, za posłanie, a przede wszystkim za to, że możemy wiernie trwać w tym, co wyznacza nam Chrystus - powiedział. Dziękował również bp. Piotrowi Sawczukowi, moderatorom i wspólnocie ludu Bożego. - Nikt nie zbawia się sam, zbawiamy się we wspólnocie. Niech Dobry Bóg, przewodnik i pasterz, prowadzi nas i wyznacza nam zadania na niwie Pańskiej - dodał.

O modlitwie za kapłanów w ramach Apostolstwa Margaretka powiedziała natomiast jedna z uczestniczek Mszy św., tłumacząc, że w gronie jubilatów są jej czterej duchowi synowie. - Takich będziemy mieli kapłanów, jak będziemy się za nich modlić - zaznaczyła . - Niczego innego wam nie życzę, tylko byście byli jak Jezus, który ukochał aż po krzyż. Życzę wam miłości. Bo miłość pokona wszystko - powiedziała.


25 lat temu święcenia kapłańskie przyjęli: ks. kan. Sławomir Brodawka, ks. Krzysztof Buczyński, ks. Grzegorz Cholewa, ks. Marek Chomiuk, ks. Jerzy Cudny (diec. drohiczyńska), ks. Piotr Domański, ks. Robert Grzelak, ks. Adam Haraszczuk, ks. kan. Jerzy Kalinka, ks. Wojciech Kamiński, ks. Dariusz Karbowiak, ks. Jarosław Kisieliński, ks. Tadeusz Kowalski, ks. Jacek Lusztyk, ks. Artur Majorek, ks. Bogusław Mich, ks. dr Robert Mirończuk, ks. Jacek Mucha, ks. Piotr Pielak, ks. Jerzy Pietrzak, ks. Andrzej Popławski, ks. Paweł Rozbicki, ks. kan. Krzysztof Samsel, ks. kan. dr Mirosław Semeniuk, ks. Mirosław Sidoruk, ks. kan. Andrzej Sochal, ks. Sławomir Sulej, ks. Stanisław Szymuś, ks. Włodzimierz Wąsowski, śp. ks. Robert Wegiera, ks. Tomasz Zadrożny, ks. Andrzej Zozula.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Ojciec Mateusz w Siedlcach


Na kilka dni planem zdjęciowym serialu „Ojciec Mateusz” stały się Siedlce. To właśnie w tym mieście ksiądz z Sandomierza rozwiąże zagadkę kryminalną związaną z Muzeum Diecezjalnym. [fot. KO]

FOTOGALERIA

600 lat parafii


Na skwerze 600-lecia w zegarze słonecznym ukryta została kapsuła czasu zawierająca m.in. list do przyszłych pokoleń. Poświęcono pomnik św. Jana Pawła II, a w kościele intronizowano relikwie Papieża Polaka. W ten sposób zbuczynianie uczcili 600 lat istnienia parafii i miejscowości. [fot. LA]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dni Łosic
Koncerty gwiazd, kabaret, kino plenerowe, potańcówka i moc innych atrakcji czekają na wszystkich, którzy wezmą udział w tegorocznych Dniach Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 20-22 lipca na targowicy miejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Niedziela XVI tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Jr 23, 1-6; Ps 23 (22), 1b-3a. 3b-4. 5. 6 ;
Ef 2, 13-18

Ewangelia:
Mk 6, 30-34

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR