19 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, January

Pogoda: Siedlce

Numer 37
13-19 września 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego czcimy krzyż? Jak rozumieć jego sens i jakie miejsce powinien zajmować on w życiu każdego chrześcijanina? Odpowiedź w cyklu NA MARGINESIE KATECHIZMU!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Jubileusz 25 lat kapłaństwa

20 czerwca 2018 r.

Bądźcie wierni


fot. podlasie24

Pragnę księżom podziękować za wszelkie dobro dokonane w ciągu 25 lat - na wikariatach, probostwach i w innych miejscach, na których Pan Bóg was postawił. Przed wami jeszcze długa droga - mówił do kapłanów przeżywających srebrny jubileusz kapłaństwa bp Kazimierz Gurda.

Dziękczynna Msza św. z tej okazji odprawiona została w katedrze 12 czerwca, o 12.00 pod przewodnictwem księdza biskupa, który obchodził 40-lecie święceń kapłańskich. Duszpasterz diecezji przypomniał, że jubilaci świecenia kapłańskie przyjęli 12 czerwca 1993 r. z rąk bp. Jana Mazura - w grupie liczącej 32 osoby. Jeden z prezbiterów święcony był dla diecezji drohiczyńskiej. Swoją ziemską drogę ukończył już ks. Robert Wegiera. We Włoszech posługuje natomiast ks. Piotr Domański.

Ksiądz biskup rozpoczął i zakończył homilię nawiązaniem do duchowej spuścizny diecezji siedleckiej. Zachęcał jubilatów do szukania w jej tradycji budujących przykładów świadectwa wierności Kościołowi i powołaniu. Przywołaną w pierwszym czytaniu postać św. Barnaby - człowieka dobrego i pełnego Ducha Świętego - uczynił zwornikiem swych rozważań w kontekście obowiązków uczniów Chrystusa.

- Autor Dziejów Apostolskich dał o Barnabie następujące świadectwo: był człowiekiem dobrym, pełnym Ducha Świętego i wiary. Te słowa to nie tylko piękne świadectwo, ale też wskazanie cech, jakimi wykazać się winien kandydat do służby Bogu. Winien być człowiekiem dobrym. Barnaba był ponadto pełen Ducha Świętego - Jego mądrości, mocy, dynamizmu i łaski uświęcania. To Duch Święty kierował go ku Chrystusowi i do Niego upodabniał. Trzecia cecha to wiara; w niej wyrażało się zaufanie Barnaby do Boga i świadomość, że dzieło, jakiego się podejmował, nie zależy tylko od niego - mówił bp K. Gurda, przypominając, że 25 lat temu jako kandydaci do kapłaństwa obecni jubilaci stanęli przed biskupem diecezji, by przyjąć święcenia, przepełnieni światłem Ducha Świętego.

 

Jesteśmy Jego narzędziami

- Wspólnota Kościoła, do której należymy, nie jest instytucją tylko ludzką - niektórzy wierni tak traktują księży i ich posługę. Kościół jest wspólnotą Bosko-ludzką, w której przez posługę kapłana Jezus dokonuje zbawienia człowieka. We wspólnocie Kościoła dokonuje się dzieło zbawienia człowieka - największe i najwspanialsze - w którym od 25 bez żadnych zasług uczestniczycie - podkreślił duszpasterz, przypominając, na czym polega posługa. - Mamy głosić Dobrą Nowinę o zbawieniu. Mamy dać szansę Jezusowi, aby w sakramentach świętych dokonywał dzieł, których sami nie jesteśmy w stanie spełnić. Jesteśmy Jego narzędziami - to wielka łaska. Jezus chce, by ci, przez których działa, byli Mu wierni, wypełniając Jego zadanie - przypomniał. - Jesteście na trudnej i odpowiedzialnej służbie. Odpowiadacie za zbawienie tych, którzy są blisko Boga i zbawienie tych, którzy przez swoje postępowanie od Niego odeszli - dodał ksiądz biskup, wskazując na Barnabę, który budując Kościół, doświadczał różnych sytuacji, ale do końca pozostał wierny misji, do której wyznaczył go Duch Święty.

- Pragnę księżom podziękować za wszelkie dobro dokonane w ciągu 25 lat - na wikariatach, probostwach i w innych miejscach, na których Pan Bóg was postawił. Przed wami jeszcze długa droga - dodał.

 

We wspólnocie

Na zakończenie Eucharystii w imieniu świętujących wdzięczność biskupowi za to, co Bóg mocą Ducha Świętego uczynił w ich sercach, wyraził ks. Marek Chomiuk. - Wobec ciebie księże biskupie chcemy podziękować za charyzmat włożenia rąk, za to zaufanie, za posłanie, a przede wszystkim za to, że możemy wiernie trwać w tym, co wyznacza nam Chrystus - powiedział. Dziękował również bp. Piotrowi Sawczukowi, moderatorom i wspólnocie ludu Bożego. - Nikt nie zbawia się sam, zbawiamy się we wspólnocie. Niech Dobry Bóg, przewodnik i pasterz, prowadzi nas i wyznacza nam zadania na niwie Pańskiej - dodał.

O modlitwie za kapłanów w ramach Apostolstwa Margaretka powiedziała natomiast jedna z uczestniczek Mszy św., tłumacząc, że w gronie jubilatów są jej czterej duchowi synowie. - Takich będziemy mieli kapłanów, jak będziemy się za nich modlić - zaznaczyła . - Niczego innego wam nie życzę, tylko byście byli jak Jezus, który ukochał aż po krzyż. Życzę wam miłości. Bo miłość pokona wszystko - powiedziała.


25 lat temu święcenia kapłańskie przyjęli: ks. kan. Sławomir Brodawka, ks. Krzysztof Buczyński, ks. Grzegorz Cholewa, ks. Marek Chomiuk, ks. Jerzy Cudny (diec. drohiczyńska), ks. Piotr Domański, ks. Robert Grzelak, ks. Adam Haraszczuk, ks. kan. Jerzy Kalinka, ks. Wojciech Kamiński, ks. Dariusz Karbowiak, ks. Jarosław Kisieliński, ks. Tadeusz Kowalski, ks. Jacek Lusztyk, ks. Artur Majorek, ks. Bogusław Mich, ks. dr Robert Mirończuk, ks. Jacek Mucha, ks. Piotr Pielak, ks. Jerzy Pietrzak, ks. Andrzej Popławski, ks. Paweł Rozbicki, ks. kan. Krzysztof Samsel, ks. kan. dr Mirosław Semeniuk, ks. Mirosław Sidoruk, ks. kan. Andrzej Sochal, ks. Sławomir Sulej, ks. Stanisław Szymuś, ks. Włodzimierz Wąsowski, śp. ks. Robert Wegiera, ks. Tomasz Zadrożny, ks. Andrzej Zozula.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Badania laryngologiczne
19 i 20 września, od 8.00 do 14.00, w przychodni AS-MED w Siedlcach będą prowadzone bezpłatne badania laryngologiczne.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Środa XXIV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
1 Kor 12, 31 – 13, 13; Ps 33 (32), 2-3. 4-5. 12 i 22 ;
Łk 7, 31-35

Ewangelia:
Łk 7, 31-35

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR