19 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, January

Pogoda: Siedlce

Numer 37
13-19 września 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego czcimy krzyż? Jak rozumieć jego sens i jakie miejsce powinien zajmować on w życiu każdego chrześcijanina? Odpowiedź w cyklu NA MARGINESIE KATECHIZMU!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Jubileuszowe uroczystości

20 czerwca 2018 r.

Radzyń świętował 550 lat!


fot. KN

Kulminacyjne obchody jubileuszu 550-lecia Radzynia Podlaskiego rozpoczęły się w niedzielę, 17 czerwca, od uroczystej Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy w historycznym kościele pw. Świętej Trójcy.

W koncelebrze uczestniczyli również: gospodarz miejsca - proboszcz parafii Świętej Trójcy ks. kan. Andrzej Kieliszek, proboszcz parafii św. Anny ks. kan. Henryk Och, księża pochodzący z Radzynia: ks. Mirosław Niewęgłowski, ks. Janusz Sałaj, a także pracujący na terenie parafii radzyńskich: ks. prał. Henryk Hołoweńko oraz ks. prał. Henryk Prządka. - W tej Eucharystii pragniemy ogarnąć modlitwą wdzięczności tych wszystkich, którzy swe losy związali z tą ziemią, tworzyli jej dzieje, wznosili budowle, które do dziś są naszą dumą i budzą zachwyt przybywających do nas gości - mówił burmistrz Radzynia Jerzy Rębek.

- Będziemy się też modlić za pokolenia mieszkańców, którzy budowali dzieje Radzynia swą codzienną, ciężką pracą, wiernością tej ziemi i poświęceniem - mówił włodarz miasta i przypomniał, że w grudniu 2014 r. w tym kościele miasto zostało zawierzone  Panu Jezusowi przez ręce Maryi.

 

List od honorowego obywatela

Dziekan dekanatu radzyńskiego ks. prał. Roman Wiszniewski odczytał list, jaki z okazji jubileuszu  skierował na ręce burmistrza honorowy obywatel miasta abp Andrzej Dzięga. Ordynariusz diecezji szczecińsko-kamieńskiej w swym liście zawarł pozdrowienia oraz błogosławieństwo skierowane do wszystkich mieszkańców i przewodniczącego zgromadzeniu liturgicznemu bp. Kazimierza Gurdy.  Wspominał także lata spędzone w Radzyniu. „Miasto to wpisuje się na zawsze w moje serce i w moje życie. Było miejscem mojego urodzenia i wzrastania, zdobywania wiedzy i rozpoznawania życiowego powołania. I choć obecnie jako pasterz Kościoła szczecińsko-kamieńskiego posługuję na północno-zachodnich krańcach Polski, nad Odrą i Bałtykiem, powracam zawsze chętnie i z radością na moje Podlasie i do mojego Radzynia” - napisał abp Dzięga, dodając, że ze szczególnym wzruszeniem i wdzięcznością   wspomina uroczystość nadania mu tytułu Honorowego Obywatela Radzynia Podlaskiego.

 

Bóg obecny w historii

Nawiązując do czytań Liturgii Słowa, ordynariusz siedlecki w homilii podkreślił, że dzieje świata, narodów, miast, człowieka zależą od Boga i współpracy człowieka z Bogiem. - Dzisiaj, wyrażając wdzięczność Bogu za 550 lat istnienia Radzynia Podlaskiego, dziękujemy, że Boże Królestwo było obecne w historii tego miasta i że w dalszym ciągu jest; że są w nim ludzie, którzy je nieśli i niosą, pozwalając mu się rozwijać; że oddziaływali na środowisko, w którym żyli, a dzięki nim to, co niewidoczne, mogło się w historii miasta zaznaczać. Obyśmy potrafili budować Boże Królestwo w taki sposób, jak chce tego Bóg, a nie według naszych własnych pragnień i marzeń - zaznaczył pasterz diecezji siedleckiej.

 

Dostojni goście

Na zakończenie Mszy św. głos zabrał przewodniczący rady miasta Adam Adamski, który dziękował księżom za modlitwę, odprawioną Eucharystię i codzienną służbę kapłanów pracujących w naszym mieście. Słowa wdzięczności skierował też do gości, wśród których byli: senator Grzegorz Bierecki, poseł Janusz Szewczak, marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, lubelska kurator oświaty Teresa Misiuk, przedstawiciele władz samorządowych różnych szczebli i służb mundurowych.

 

Nowe publikacje

Kolejnym punktem niedzielnych obchodów było odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy umieszczonej na frontonie korpusu głównego pałacu Potockich. Dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury Robert Mazurek przypomniał przy tej okazji historyczne okoliczności uzyskania przez Radzyń praw miejskich, a także opowiedział o nazwie miasta i jego herbie.

Zwieńczeniem części oficjalnej było spotkanie w sali widowiskowej ROK, gdzie wiceburmistrz Radzynia Tomasz Stephan nakreślił rys historyczny miasta. Głos zabrali także zaproszeni goście, a finałem był piękny koncert młodej, ale już utytułowanej i podbijającej kolejne sceny i serca słuchaczy Młodzieżowej Orkiestry Akordeonowej Arti Sentemo.

Goście - na pamiątkę udziału w uroczystościach - otrzymali nowe publikacje poświęcone Radzyniowi: album zawierający artystyczne fotografie Tomasza Młynarczyka i grafiki Antoniny Bożym-Rotari, książkę Anny Wasak „Radzyń Podlaski. Wielka historia małego miasta”, a także zestaw widokówek przedstawiających dawny Radzyń na podstawie akwareli autorstwa radzyńskiego artysty Marka Leszczyńskiego.

 

Artystyczne zwieńczenie

Wieczór tego dnia należał do muzyków. W radzyńskim parku, na scenie rozstawionej przed północną elewacją pałacu odbyły się dwa koncerty. Pierwszy - „Zakochani w Radzyniu” - został przygotowany przez muzyka pochodzącego z Radzynia Piotra Bogutyna, a poprowadzony przez lubelskiego barda Jana Kondraka. Drugim był przepiękny recital w wykonaniu Roberta Janowskiego, który wspólnie z zaproszonymi przez siebie gośćmi podarował mieszkańcom dawkę wspaniałej muzyki.

Jak na urodziny przystało, nie zabrakło także tortu, który mierzył aż 550 cm, nawiązując tym samym do jubileuszu miasta.

 

Karol Niewęgłowski

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Badania laryngologiczne
19 i 20 września, od 8.00 do 14.00, w przychodni AS-MED w Siedlcach będą prowadzone bezpłatne badania laryngologiczne.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Środa XXIV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
1 Kor 12, 31 – 13, 13; Ps 33 (32), 2-3. 4-5. 12 i 22 ;
Łk 7, 31-35

Ewangelia:
Łk 7, 31-35

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR