14 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Laura, Emil, Wawrzyniec

Pogoda: Siedlce

Numer 45
08-14 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w najbliższym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Jubileuszowe uroczystości

20 czerwca 2018 r.

Radzyń świętował 550 lat!


fot. KN

Kulminacyjne obchody jubileuszu 550-lecia Radzynia Podlaskiego rozpoczęły się w niedzielę, 17 czerwca, od uroczystej Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy w historycznym kościele pw. Świętej Trójcy.

W koncelebrze uczestniczyli również: gospodarz miejsca - proboszcz parafii Świętej Trójcy ks. kan. Andrzej Kieliszek, proboszcz parafii św. Anny ks. kan. Henryk Och, księża pochodzący z Radzynia: ks. Mirosław Niewęgłowski, ks. Janusz Sałaj, a także pracujący na terenie parafii radzyńskich: ks. prał. Henryk Hołoweńko oraz ks. prał. Henryk Prządka. - W tej Eucharystii pragniemy ogarnąć modlitwą wdzięczności tych wszystkich, którzy swe losy związali z tą ziemią, tworzyli jej dzieje, wznosili budowle, które do dziś są naszą dumą i budzą zachwyt przybywających do nas gości - mówił burmistrz Radzynia Jerzy Rębek.

- Będziemy się też modlić za pokolenia mieszkańców, którzy budowali dzieje Radzynia swą codzienną, ciężką pracą, wiernością tej ziemi i poświęceniem - mówił włodarz miasta i przypomniał, że w grudniu 2014 r. w tym kościele miasto zostało zawierzone  Panu Jezusowi przez ręce Maryi.

 

List od honorowego obywatela

Dziekan dekanatu radzyńskiego ks. prał. Roman Wiszniewski odczytał list, jaki z okazji jubileuszu  skierował na ręce burmistrza honorowy obywatel miasta abp Andrzej Dzięga. Ordynariusz diecezji szczecińsko-kamieńskiej w swym liście zawarł pozdrowienia oraz błogosławieństwo skierowane do wszystkich mieszkańców i przewodniczącego zgromadzeniu liturgicznemu bp. Kazimierza Gurdy.  Wspominał także lata spędzone w Radzyniu. „Miasto to wpisuje się na zawsze w moje serce i w moje życie. Było miejscem mojego urodzenia i wzrastania, zdobywania wiedzy i rozpoznawania życiowego powołania. I choć obecnie jako pasterz Kościoła szczecińsko-kamieńskiego posługuję na północno-zachodnich krańcach Polski, nad Odrą i Bałtykiem, powracam zawsze chętnie i z radością na moje Podlasie i do mojego Radzynia” - napisał abp Dzięga, dodając, że ze szczególnym wzruszeniem i wdzięcznością   wspomina uroczystość nadania mu tytułu Honorowego Obywatela Radzynia Podlaskiego.

 

Bóg obecny w historii

Nawiązując do czytań Liturgii Słowa, ordynariusz siedlecki w homilii podkreślił, że dzieje świata, narodów, miast, człowieka zależą od Boga i współpracy człowieka z Bogiem. - Dzisiaj, wyrażając wdzięczność Bogu za 550 lat istnienia Radzynia Podlaskiego, dziękujemy, że Boże Królestwo było obecne w historii tego miasta i że w dalszym ciągu jest; że są w nim ludzie, którzy je nieśli i niosą, pozwalając mu się rozwijać; że oddziaływali na środowisko, w którym żyli, a dzięki nim to, co niewidoczne, mogło się w historii miasta zaznaczać. Obyśmy potrafili budować Boże Królestwo w taki sposób, jak chce tego Bóg, a nie według naszych własnych pragnień i marzeń - zaznaczył pasterz diecezji siedleckiej.

 

Dostojni goście

Na zakończenie Mszy św. głos zabrał przewodniczący rady miasta Adam Adamski, który dziękował księżom za modlitwę, odprawioną Eucharystię i codzienną służbę kapłanów pracujących w naszym mieście. Słowa wdzięczności skierował też do gości, wśród których byli: senator Grzegorz Bierecki, poseł Janusz Szewczak, marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, lubelska kurator oświaty Teresa Misiuk, przedstawiciele władz samorządowych różnych szczebli i służb mundurowych.

 

Nowe publikacje

Kolejnym punktem niedzielnych obchodów było odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy umieszczonej na frontonie korpusu głównego pałacu Potockich. Dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury Robert Mazurek przypomniał przy tej okazji historyczne okoliczności uzyskania przez Radzyń praw miejskich, a także opowiedział o nazwie miasta i jego herbie.

Zwieńczeniem części oficjalnej było spotkanie w sali widowiskowej ROK, gdzie wiceburmistrz Radzynia Tomasz Stephan nakreślił rys historyczny miasta. Głos zabrali także zaproszeni goście, a finałem był piękny koncert młodej, ale już utytułowanej i podbijającej kolejne sceny i serca słuchaczy Młodzieżowej Orkiestry Akordeonowej Arti Sentemo.

Goście - na pamiątkę udziału w uroczystościach - otrzymali nowe publikacje poświęcone Radzyniowi: album zawierający artystyczne fotografie Tomasza Młynarczyka i grafiki Antoniny Bożym-Rotari, książkę Anny Wasak „Radzyń Podlaski. Wielka historia małego miasta”, a także zestaw widokówek przedstawiających dawny Radzyń na podstawie akwareli autorstwa radzyńskiego artysty Marka Leszczyńskiego.

 

Artystyczne zwieńczenie

Wieczór tego dnia należał do muzyków. W radzyńskim parku, na scenie rozstawionej przed północną elewacją pałacu odbyły się dwa koncerty. Pierwszy - „Zakochani w Radzyniu” - został przygotowany przez muzyka pochodzącego z Radzynia Piotra Bogutyna, a poprowadzony przez lubelskiego barda Jana Kondraka. Drugim był przepiękny recital w wykonaniu Roberta Janowskiego, który wspólnie z zaproszonymi przez siebie gośćmi podarował mieszkańcom dawkę wspaniałej muzyki.

Jak na urodziny przystało, nie zabrakło także tortu, który mierzył aż 550 cm, nawiązując tym samym do jubileuszu miasta.

 

Karol Niewęgłowski

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
Rekolekcje dla małżeństw
W dniach 16-18 listopada w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędą się rekolekcje dla małżeństw ph. Świętość w codziennym życiu.
więcej »
Przegląd Teatrów Obrzędowych
17 listopada, o 10.00, w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się II Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
 

SONDA

 

11 listopada to dla mnie...

okazja do uczczenia wolnej i niepodległej Polski

dzień pamięci o tych, którzy poświęcili swoje życie dla dobra kraju

okazja, by poczuć dumę z powodu bycia Polaka

święto wszystkich patriotów, którzy kochają swoją ojczyznę

przypomnienie o triadzie: Bóg - Honor - OjczyznaLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR