21 lipca 2018 r. Imieniny obchodzą: Andrzej, Wiktor, Daniel

Pogoda: Siedlce

Numer 29
19-25 lipca 2018r.

menu

NEWS

A najnowszym numerze pielgrzymkowe ABC!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Jubileuszowe uroczystości

20 czerwca 2018 r.

Radzyń świętował 550 lat!


fot. KN

Kulminacyjne obchody jubileuszu 550-lecia Radzynia Podlaskiego rozpoczęły się w niedzielę, 17 czerwca, od uroczystej Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy w historycznym kościele pw. Świętej Trójcy.

W koncelebrze uczestniczyli również: gospodarz miejsca - proboszcz parafii Świętej Trójcy ks. kan. Andrzej Kieliszek, proboszcz parafii św. Anny ks. kan. Henryk Och, księża pochodzący z Radzynia: ks. Mirosław Niewęgłowski, ks. Janusz Sałaj, a także pracujący na terenie parafii radzyńskich: ks. prał. Henryk Hołoweńko oraz ks. prał. Henryk Prządka. - W tej Eucharystii pragniemy ogarnąć modlitwą wdzięczności tych wszystkich, którzy swe losy związali z tą ziemią, tworzyli jej dzieje, wznosili budowle, które do dziś są naszą dumą i budzą zachwyt przybywających do nas gości - mówił burmistrz Radzynia Jerzy Rębek.

- Będziemy się też modlić za pokolenia mieszkańców, którzy budowali dzieje Radzynia swą codzienną, ciężką pracą, wiernością tej ziemi i poświęceniem - mówił włodarz miasta i przypomniał, że w grudniu 2014 r. w tym kościele miasto zostało zawierzone  Panu Jezusowi przez ręce Maryi.

 

List od honorowego obywatela

Dziekan dekanatu radzyńskiego ks. prał. Roman Wiszniewski odczytał list, jaki z okazji jubileuszu  skierował na ręce burmistrza honorowy obywatel miasta abp Andrzej Dzięga. Ordynariusz diecezji szczecińsko-kamieńskiej w swym liście zawarł pozdrowienia oraz błogosławieństwo skierowane do wszystkich mieszkańców i przewodniczącego zgromadzeniu liturgicznemu bp. Kazimierza Gurdy.  Wspominał także lata spędzone w Radzyniu. „Miasto to wpisuje się na zawsze w moje serce i w moje życie. Było miejscem mojego urodzenia i wzrastania, zdobywania wiedzy i rozpoznawania życiowego powołania. I choć obecnie jako pasterz Kościoła szczecińsko-kamieńskiego posługuję na północno-zachodnich krańcach Polski, nad Odrą i Bałtykiem, powracam zawsze chętnie i z radością na moje Podlasie i do mojego Radzynia” - napisał abp Dzięga, dodając, że ze szczególnym wzruszeniem i wdzięcznością   wspomina uroczystość nadania mu tytułu Honorowego Obywatela Radzynia Podlaskiego.

 

Bóg obecny w historii

Nawiązując do czytań Liturgii Słowa, ordynariusz siedlecki w homilii podkreślił, że dzieje świata, narodów, miast, człowieka zależą od Boga i współpracy człowieka z Bogiem. - Dzisiaj, wyrażając wdzięczność Bogu za 550 lat istnienia Radzynia Podlaskiego, dziękujemy, że Boże Królestwo było obecne w historii tego miasta i że w dalszym ciągu jest; że są w nim ludzie, którzy je nieśli i niosą, pozwalając mu się rozwijać; że oddziaływali na środowisko, w którym żyli, a dzięki nim to, co niewidoczne, mogło się w historii miasta zaznaczać. Obyśmy potrafili budować Boże Królestwo w taki sposób, jak chce tego Bóg, a nie według naszych własnych pragnień i marzeń - zaznaczył pasterz diecezji siedleckiej.

 

Dostojni goście

Na zakończenie Mszy św. głos zabrał przewodniczący rady miasta Adam Adamski, który dziękował księżom za modlitwę, odprawioną Eucharystię i codzienną służbę kapłanów pracujących w naszym mieście. Słowa wdzięczności skierował też do gości, wśród których byli: senator Grzegorz Bierecki, poseł Janusz Szewczak, marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, lubelska kurator oświaty Teresa Misiuk, przedstawiciele władz samorządowych różnych szczebli i służb mundurowych.

 

Nowe publikacje

Kolejnym punktem niedzielnych obchodów było odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy umieszczonej na frontonie korpusu głównego pałacu Potockich. Dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury Robert Mazurek przypomniał przy tej okazji historyczne okoliczności uzyskania przez Radzyń praw miejskich, a także opowiedział o nazwie miasta i jego herbie.

Zwieńczeniem części oficjalnej było spotkanie w sali widowiskowej ROK, gdzie wiceburmistrz Radzynia Tomasz Stephan nakreślił rys historyczny miasta. Głos zabrali także zaproszeni goście, a finałem był piękny koncert młodej, ale już utytułowanej i podbijającej kolejne sceny i serca słuchaczy Młodzieżowej Orkiestry Akordeonowej Arti Sentemo.

Goście - na pamiątkę udziału w uroczystościach - otrzymali nowe publikacje poświęcone Radzyniowi: album zawierający artystyczne fotografie Tomasza Młynarczyka i grafiki Antoniny Bożym-Rotari, książkę Anny Wasak „Radzyń Podlaski. Wielka historia małego miasta”, a także zestaw widokówek przedstawiających dawny Radzyń na podstawie akwareli autorstwa radzyńskiego artysty Marka Leszczyńskiego.

 

Artystyczne zwieńczenie

Wieczór tego dnia należał do muzyków. W radzyńskim parku, na scenie rozstawionej przed północną elewacją pałacu odbyły się dwa koncerty. Pierwszy - „Zakochani w Radzyniu” - został przygotowany przez muzyka pochodzącego z Radzynia Piotra Bogutyna, a poprowadzony przez lubelskiego barda Jana Kondraka. Drugim był przepiękny recital w wykonaniu Roberta Janowskiego, który wspólnie z zaproszonymi przez siebie gośćmi podarował mieszkańcom dawkę wspaniałej muzyki.

Jak na urodziny przystało, nie zabrakło także tortu, który mierzył aż 550 cm, nawiązując tym samym do jubileuszu miasta.

 

Karol Niewęgłowski

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Ojciec Mateusz w Siedlcach


Na kilka dni planem zdjęciowym serialu „Ojciec Mateusz” stały się Siedlce. To właśnie w tym mieście ksiądz z Sandomierza rozwiąże zagadkę kryminalną związaną z Muzeum Diecezjalnym. [fot. KO]

FOTOGALERIA

600 lat parafii


Na skwerze 600-lecia w zegarze słonecznym ukryta została kapsuła czasu zawierająca m.in. list do przyszłych pokoleń. Poświęcono pomnik św. Jana Pawła II, a w kościele intronizowano relikwie Papieża Polaka. W ten sposób zbuczynianie uczcili 600 lat istnienia parafii i miejscowości. [fot. LA]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dni Łosic
Koncerty gwiazd, kabaret, kino plenerowe, potańcówka i moc innych atrakcji czekają na wszystkich, którzy wezmą udział w tegorocznych Dniach Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 20-22 lipca na targowicy miejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Sobota XV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Mi 2,1-5; Ps 10, 1-2. 3-4. 7-8. 14 ;
Mt 12,14-21

Ewangelia:
Mt 12,14-21

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR