21 lipca 2018 r. Imieniny obchodzą: Andrzej, Wiktor, Daniel

Pogoda: Siedlce

Numer 29
19-25 lipca 2018r.

menu

NEWS

A najnowszym numerze pielgrzymkowe ABC!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

Obchody Święta Lasu

20 czerwca 2018 r.

Naszym obowiązkiem jest pamięć


fot. MK

Święto Lasu od zawsze było nie tylko świętem leśników, lecz wszystkich Polaków kochających ojczystą przyrodę - podkreślał Andrzej Koniczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych, podczas obchodów tak ważnego dla leśnej społeczności dnia. Tegoroczne uroczystości z udziałem leśników z całego kraju odbyły się 8 czerwca w Nadleśnictwie Janów Lubelski.

Obchody Święta Lasu w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przebiegały pod patronatem narodowym Prezydenta RP. W spotkaniu udział wzięli reprezentanci najwyższych władz kraju - prezydenta i premiera: Adam Kwiatkowski - sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Małgorzata Golińska - wiceminister środowiska, Przemysław Czarnek - wojewoda lubelski, liczni parlamentarzyści, samorządowcy oraz przedstawiciele służb mundurowych - wojska i policji.

„Z owoców codziennej pracy leśnika korzysta cały naród. Z serca dziękuję całej społeczności leśniczej za ważny i cenny wkład w dbałość o piękno naszego kraju i budowanie potencjału ekonomii narodowej” - napisał w specjalnym liście prezydent Andrzej Duda. Przesłanie do leśników skierował także prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

 

Odrodzenie dla lasów

Tegoroczne Święto Lasu rozpoczęła Msza św. polowa, której przewodniczył ks. Tomasz Duszkiewicz. W homilii ks. Witor Ojrzyński, dziekan kapelanów leśników, przypomniał słowa, w jakich o inauguracji obchodów tego dnia pisano w latach 30 XX w.: - W dniu tym oddajemy cześć Bogu w najwspanialszym jego dziele, w żywej przyrodzie, lesie i stwierdzamy naszą z nim łączność. Pragniemy wpoić w całe społeczeństwo miłość i poszanowanie wszystkiego, co żyje i rośnie; uświadomić wszystkim, że las to wielka skarbnica naszych bogactw narodowych, źródło zdrowotności kraju i nasza osłona przez wrogiem.

Kaznodzieja przywoływał zarówno czasy kształtowania się państwa polskiego po 1918 r., jak i toczącą się wówczas dyskusję nad kształtem polskich lasów.

Specjalne przesłanie do zebranych skierował także bp Tadeusz Lityński, krajowy duszpasterz leśników.

 

Pomnik i dąb - symbole pamięci

- Wkład pracy leśników, jak również wkład finansowy i rzeczowy Lasów Państwowych w odrodzenie naszego państwa w okresie międzywojennym są nie do przecenienia - przypomniał Andrzej Konieczny, dyrektor generalny LP. Prześledził zaangażowanie leśników w walce o Polskę na przestrzeni różnych zrywów niepodległościowych. - Nigdy nie powinniśmy zapominać o wielkiej ofierze naszych poprzedników; to istotna część naszej tradycji i tożsamości zawodowej. Naszym obowiązkiem jest nie tylko pamiętać o nich, lecz przekazywać tę wiedzę i upowszechniać ją - podkreślał.

Kulminacyjnym punktem uroczystości było odsłonięcie pomnika ku czci leśników poległych i pomordowanych w walce o wolność kraju. Stanął on naprzeciwko Ośrodka Edukacji Ekologicznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Janowskie”. Ks. W. Ojrzyński, kapelan leśników, poświęcił pomnik, a poszczególne delegacje złożyły wieńce i kwiaty.

Na pamiątkę obchodów Święta Lasu posadzone zostało drzewko dębu. Była to druga spośród 100 sadzonek pobłogosławionych 23 maja przez papieża Franciszka. W tym dniu delegacja polskich leśników przywiozła do Watykanu 100 sadzonek dębu, które posadzone zostaną w całym kraju w 100-lecie odzyskania niepodległości. Pierwsza sadzonka znalazła miejsce w Ogrodach Watykańskich.

W drugiej części uroczystości odbyła się krajowa narada leśników, która stała się okazją do uhonorowania wyróżniających się leśników odznaczeniami państwowymi i resortowymi. Prof. Andrzej Grzywacz ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, prezes Polskiego Towarzystwa Leśnego, otrzymał tytuł Człowieka Roku Polskich Lasów.

Dyrektor lubelskiej dyrekcji LP przyznał też statuetki „Przyjaciel lubelskich lasów”. Otrzymali je m.in.: prezydent A. Duda i P. Czarnek - wojewoda lubelski.

Uroczystości uświetnił występ Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Polesia Czar” działający przy dyrekcji LP w Lublinie. Wśród licznych pocztów sztandarowych obecna była międzyrzecka Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji.


Pomnik - symbol

Pomnik ma wymiar symboliczny - podkreślał inicjator jego budowy - Jerzy Sądel, dyrektor lubelskiej dyrekcji Lasów Państwowych. - Monument w kształcie orła z koroną na głowie wykonany został z białego i czerwonego piaskowca, co symbolizuje nasze barwy narodowe. Jedno skrzydło to symbol walki z Niemcami, drugie - nieco złamane - napaści Związku Radzieckiego we wrześniu 1939 r. Z prawego skrzydła wyłania się popiersie leśnika w mundurze z okresu II Rzeczypospolitej. Między skrzydłami znalazł się krzyż - symbol cierpienia, ale też zmartwychwstania naszej ojczyzny.

- Orzeł stanął na cokole; od dołu otoczony jest dębowymi liśćmi symbolizującymi siłę i życie, jak też nawiązującymi do dystynkcji leśnych - wyjaśnił zebranym, podkreślając wagę napisu znajdującego się na cokole: „Leśnikom pomordowanym i poległym za wolną Polskę w 100 rocznicę odzyskania niepodległości - lubelscy leśnicy. 8 czerwca 2018 RDLP w Lublinie”. Autorami ostatecznego kształtu pomnika, który powstał przy współudziale lubelskich leśników, są artyści rzeźbiarze „Pracowni artystycznej Jarosława Dąbrowskiego” z Janikowa. J. Sądel zwracał uwagę, iż nieprzypadkowo stanął on w Lasach Janowskich, które przez stulecia były miejscem walk i zrywów niepodległościowych. Przypomniał m.in. największą bitwę partyzancką II wojny światowej na Porytowym Wzgórzu, w której walecznością i skutecznością odznaczył się oddział Bolesława Usowa „Konara”, nadleśniczego Nadleśnictwa Huta Krzeszowska.

Małgorzata Kołodziejczyk

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Ojciec Mateusz w Siedlcach


Na kilka dni planem zdjęciowym serialu „Ojciec Mateusz” stały się Siedlce. To właśnie w tym mieście ksiądz z Sandomierza rozwiąże zagadkę kryminalną związaną z Muzeum Diecezjalnym. [fot. KO]

FOTOGALERIA

600 lat parafii


Na skwerze 600-lecia w zegarze słonecznym ukryta została kapsuła czasu zawierająca m.in. list do przyszłych pokoleń. Poświęcono pomnik św. Jana Pawła II, a w kościele intronizowano relikwie Papieża Polaka. W ten sposób zbuczynianie uczcili 600 lat istnienia parafii i miejscowości. [fot. LA]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dni Łosic
Koncerty gwiazd, kabaret, kino plenerowe, potańcówka i moc innych atrakcji czekają na wszystkich, którzy wezmą udział w tegorocznych Dniach Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 20-22 lipca na targowicy miejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Sobota XV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Mi 2,1-5; Ps 10, 1-2. 3-4. 7-8. 14 ;
Mt 12,14-21

Ewangelia:
Mt 12,14-21

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR