19 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, January

Pogoda: Siedlce

Numer 37
13-19 września 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego czcimy krzyż? Jak rozumieć jego sens i jakie miejsce powinien zajmować on w życiu każdego chrześcijanina? Odpowiedź w cyklu NA MARGINESIE KATECHIZMU!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Nowa parafia w diecezji siedleckiej

27 czerwca 2018 r.

Wokół Bożego miłosierdzia


fot. AJ

Dekretem bp. Kazimierza Gurdy została erygowana parafia rzymskokatolicka pw. Miłosierdzia Bożego. Zainaugurowała działalność 24 czerwca, o 12.00, Mszą św. i uroczystym wprowadzeniem proboszcza przez dziekana terespolskiego.

Nowa parafia została wyłączona z terespolskiej parafii Świętej Trójcy. Obejmuje opieką duszpasterską ponad 450 osób zamieszkujących wieś Kobylany i pozostaje w granicach administracyjnych dekanatu terespolskiego. Miejscem sprawowania kultu religijnego jest oddana do użytku w 2017 r. kaplica pw. Miłosierdzia Bożego sąsiadująca z cerkwią prawosławną. Proboszczem nowo utworzonej parafii został ks. Zbigniew Rozmysł, uprzednio posługujący m.in. jako wikary w Białej Podlaskiej, Radzyniu Podlaskim, a ostatnio w Terespolu.

W imieniu ordynariusza procesyjnego wprowadzenia proboszcza dokonał dziekan terespolski ks. kan. Zdzisław Dudek. Ksiądz dziekan odczytał następnie dekret biskupa siedleckiego o utworzeniu parafii i ustanowieniu proboszcza, wygłosił słowo wstępne, wręczył ks. Z. Rozmysłowi symboliczne klucze oraz powiedział, iż wbrew obiegowym informacjom nie utrudniał powstania parafii i uważa, że parafia Kobylany pozostaje w więzi z dekanatem terespolskim.

Mszę św. sprawował ks. Z. Rozmysł w koncelebrze z proboszczem parafii unickiej pw. św. Nikity w Kostomłotach ks. Zbigniewem Nikoniukiem. W uroczystości uczestniczył proboszcz miejscowej parafii prawosławnej ks. Michał Ciuchaj, liczna grupa gości, parafian z Terespola, Białej Podlaskiej, Radzynia Podlaskiego i Kobylan oraz poczty sztandarowe Koła Żołnierzy Wyklętych z Radzynia Podlaskiego i z parafii unickiej w Kostomłotach. Oprawę muzyczną zapewniła schola parafialna pod kierownictwem Piotra Skolimowskiego. W czasie Komunii św. okolicznościową pieśń wschodniosłowiańską zaśpiewał chór parafii unickiej z Kostomłotów.

 

Wszyscy potrzebujemy miłosierdzia

Uroczystościom towarzyszyły przemówienia z życzeniami dla proboszcza nowej wspólnoty parafialnej.

- Jezus modlił się za wszystkich, aby byli jedno. A oto na naszych oczach dzieje się piękna historia. Obok siebie są dwie świątynie: katolicka i prawosławna, które wielbią tego samego Boga - powiedział ks. Z. Nikoniuk. I dodał: - Księże Zbyszku, jeżeli ci powiedzą, że twoja parafia jest mała liczebnie, to odpowiem, że u mnie, w Kostomłotach, są tylko 124 osoby, a parafia żyje.

- Jestem w Kobylanach 25 lat. Życzę proboszczowi parafii Miłosierdzia Bożego dobrej współpracy z parafią prawosławną oraz aby był dobrym gospodarzem - powiedział ks. M. Ciuchaj. Przekazując w darze ks. Z. Rozmysłowi ikonę Matki Bożej Ostrobramskiej, zaznaczył, że czczą Ją obydwa wyznania.

- 24 czerwca 2018 r. jest dniem szczególnym. To uroczystość św. Jana Chrzciciela, apostoła wołającego na pustyni: „Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego!”, przygotowującego przyjście Zbawiciela. Jest to również dzień erygowania parafii pw. Miłosierdzia Bożego, o czym przypomina nam wszystkim pięknie podświetlony witraż w ołtarzu z napisem „Jezu, ufam Tobie”. A miłosierdzie Boże jest nam szczególnie potrzebne, abyśmy mogli iść drogą zbawienia, bez grzechu. Dlatego modlimy się za wszystkich - zwrócił się do zebranych ks. Z. Rozmysł. Podziękował też wszystkim za przybycie.

Po zakończeniu Mszy św. w imieniu komitetu organizacyjnego uroczystości sołtys wsi Kobylany Halina Ostapczuk zaprosiła wszystkich obecnych na poczęstunek i piknik, który odbył się na terenie dawnego fortu i strzelnicy w Kobylanach. Uczestnicy mogli skosztować domowego jadła i ciast specjalnie przygotowanych przez mieszkańców Kobylan.


Wspólnota serc i modlitwy

 

Rozmowa z ks. Zbigniewem Rozmysłem

 

Jak przebiegało wyłanianie nowej, 248 parafii diecezji siedleckiej?

Powstawanie parafii było procesem. Trwał on od momentu, w którym mieszkańcy Kobylan postanowili wybudować z własnych środków nową kaplicę, służącą do odprawienia dla miejscowej społeczności niedzielnej Mszy św. Decyzja w tej sprawie zapadła cztery lata temu. Kiedy ukończono budowę, okazało się, że kaplica jest bardzo okazała i dostojna, w związku z czym mieszkańcy zapragnęli mieć swoją parafię. Podczas poświęcenia kaplicy w uroczystość Bożego Miłosierdzia w 2017 r. kaplica, jej wyposażenie, uroczystość wywarły wielkie wrażenie na księdzu biskupie. Nie mniejsze - zaangażowanie ludzi, ich zapał, praca przy budowie i opieka nad kaplicą, co sprawiło, że bp K. Gurda przychylił się do ich prośby o utworzenie parafii Kobylanach.

 

Wiemy, że „kościół to nie tylko dom”. Od czego będzie Ksiądz zaczynał tworzenie lokalnego Kościoła?

Najważniejsza jest wspólnota. Owszem, istnieje społeczność, która ją tworzy, ale parafia to zupełnie nowa rzeczywistość. Trzeba pogłębić wspólnotę serc i modlitwy. Pomyśleć trzeba też o utrzymaniu parafii i kościoła, a w dalszej perspektywie - o budowie domu parafialnego. Oczywiście czeka nas też wiele procedur, m.in. przekazanie kaplicy - będącej obecnie własnością mieszkańców - na rzecz diecezji, jak też formalności w urzędach i budowanie struktury kancelaryjnej. To trudne i odpowiedzialne zadania, ponieważ podwaliny muszą być solidne i konstruktywne. Myślę, że wspólnym staraniem uda się. Ważne jest również podtrzymywanie lokalnych tradycji religijnych i tworzenie nowych. Wszystko, co uda się wypracować, na czym będziemy bazować, znajdzie odzwierciedlenie w przyszłości.

 

Traktuje Ksiądz te zadania w kategoriach wyzwania?

Czeka mnie niewątpliwie dość ciekawa praca. Tworzy się historia. Parafia to nie jest to coś na kilka lat, ale coś, co będzie trwało dziesiątki, setki lat, a będzie miało odbicie w wieczności.

 

Czy fakt, że parafia Miłosierdzia Bożego nie jest wyłoniona administracyjnie, tylko z woli ludu, który chce i gotów jest ponieść ciężar odpowiedzialności za nią, ułatwi posługę?

Na pewno będzie to prostsze ze względu na zaangażowanie mieszkańców Kobylan, którzy bardzo pragną być blisko Kościoła. Mają już piękną świątynię w środku wioski i dzięki niej chcą realizować swoje powołanie do świętości. Zwykle tworzenie nowej parafii zaczyna się od wyodrębnienia grupy ludzi, dopiero potem wznoszony i wyposażany jest kościół. Owszem, ten etap również sprzyja budowaniu wspólnoty, ale trwa długo, zdarza się, że latami. My to zadanie mamy już za sobą, ale niewątpliwie trzeba też dbać o to, by integrować ludzi wokół kaplicy, jak też wokół idei Bożego miłosierdzia. Nie tworzymy wspólnoty tylko dla siebie; ma ona promieniować na okoliczne parafie, a nawet dalej.

 

Nie przychodzi Ksiądz do społeczności ludzi obcych, na nieznany grunt…

Do kaplicy w Kobylanach wraz z innymi wikariuszami dojeżdżaliśmy z Terespola raz w tygodniu, by odprawić Mszę św. i głosić słowo Boże. Przyznam, że zawsze robiłem to z przyjemnością, mając poczucie bliskości i życzliwości ze strony wiernych, jak też łatwości w nawiązywaniu relacji czy prowadzenia z nimi rozmów.

 

Dziękuję za rozmowę.

Not. LA

Adam Jastrzębski

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Badania laryngologiczne
19 i 20 września, od 8.00 do 14.00, w przychodni AS-MED w Siedlcach będą prowadzone bezpłatne badania laryngologiczne.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Środa XXIV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
1 Kor 12, 31 – 13, 13; Ps 33 (32), 2-3. 4-5. 12 i 22 ;
Łk 7, 31-35

Ewangelia:
Łk 7, 31-35

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR