19 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Elżbieta, Seweryn, Paweł

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Historia

 
 

Patriotyczne uroczystości

27 czerwca 2018 r.

Stanęli na baczność przed Orlikiem


fot. TK

Komuniści próbowali zniszczyć pamięć o nim i nazwali bandytą. Dziś to narodowy bohater. 24 czerwca została otwarta w Rykach Izba Pamięci mjr. Mariana Bernaciaka i jego żołnierzy.

Niewielka sala w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury to sukces tych, którzy przez lata walczyli o honor dowódcy 15 Pułku Piechoty „Wilków” AK. Historycznej chwili doczekali nie tylko nieliczni kombatanci, ale także rodzina. I to właśnie najbliżsi zostawili społeczeństwu w darze to, co było dla nich najcenniejsze. Mowa o srebrnym orderze Virtuti Militari przyznanym mjr. M. Bernaciakowi przez rząd londyński w 1945 r. Krewni „Orlika” otrzymali go dopiero na początku czerwca tego roku i postanowili przekazać ryckiej parafii. Odznaczenie wniosły do świątyni jego bratanice: Alicja Kobus i Elżbieta Gorzkowska w asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego.

W uroczystej ceremonii uczestniczyli przedstawiciele parlamentu i władz samorządowych, na czele z szefem Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Janem Józefem Kasprzykiem. - To odznaczenie pokazuje, że mjr Bernaciak pozostanie na zawsze w panteonie największych bohaterów narodowych. Dumą dla każdego mieszkańca Ryk powinien być fakt, że państwo oddaje dziś cześć tak niezwykłej postaci. Gdyby nie tacy jak on, bylibyśmy jedną z republik sowieckich. Dziękując za wolność, stajemy dziś na baczność przed „Orlikiem” i jego żołnierzami - podkreślił J.J. Kasprzyk.

Srebrny krzyż znalazł swe miejsce w specjalnie przygotowanej gablocie przy ołtarzu w nawie bocznej.

 

Aby prawda zwyciężyła

Ważnym elementem obchodów było otwarcie Izby Pamięci mjr. Mariana Bernaciaka. W niewielkim pałacowym pomieszczeniu zostały zgromadzone wszelkie dostępne pamiątki po dowódcy 15 PP „Wilków” AK i jego podkomendnych. Wśród eksponatów można zobaczyć m.in. repliki niemieckiej i brytyjskiej broni, granaty oraz akcesoria wykorzystywane przez partyzantkę. O oddziale „Orlika” wiele też mówią dokumenty, zdjęcia, mapy oraz mundury.

Jak zapowiada inicjator utworzenia muzeum, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Rykach, wkrótce liczba pamiątek wzrośnie. - Planujemy zakupić nowe eksponaty, w tym multimedialne, by jeszcze bardziej uatrakcyjnić wystawę. Chcemy organizować tu spotkania z historykami, mediami i kombatantami - zdradził Mariusz Pawlak.

Co do potrzeby utworzenia takiego miejsca ryckie koło nie miało wątpliwości. - Nosiliśmy się z takim zamiarem od lat. Będziemy edukować społeczeństwo, bo propaganda komunistyczna wciąż jeszcze jest żywa - dodał prezes ŚZŻAK.

 

Album o ryckich bohaterach

Zwieńczeniem niedzielnych uroczystości był koncert przed pałacem. Z patriotycznym repertuarem wystąpiła na scenie młodzież z ryckich szkół oraz zaproszeni na tę okazję bardowie: Paweł Piekarczyk i Leszek Czajkowski. Organizatorzy nagrodzili również laureatów konkursów poświęconych „Orlikowi”. Najlepsze prace plastyczne zostały wystawione w Izbie Pamięci.

Do nabycia była też najnowsza monografia wydana staraniem ryckiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK. Znajdują się w niej archiwalne zdjęcia, wiersze i wspomnienia o bohaterach podziemia niepodległościowego ziemi ryckiej. W powstaniu książki aktywny udział brała młodzież ze szkół średnich.

Obchody upamiętniające M. Bernaciaka wpisały się w jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.


Był jak rodzony ojciec

Rozmowa z Alicją Kobus, bratanicą M. Bernaciaka

 

Jak Marian Bernaciak zapisał się w Pani pamięci?

Stryjka wspominam bardzo mile. Opiekował się mną, gdy mama pracowała, a tato przebywał w oflagu. Jak czuły ojciec kładł mnie do łóżka, budził rano i przynosił mi śniadanie. Był dla mnie ogromnym autorytetem. Jeśli coś powiedział, to było święte. Nigdy nie protestowałam. Mogłam się droczyć z babcią, dziadziem, ale nie z nim. Nie podnosił głosu. Mówił spokojnym tonem, a my wiedzieliśmy, że trzeba to wykonać.

 

Kiedy widziała go Pani po raz ostatni?

Było to, gdy front zbliżał się do Dęblina. Mieszkaliśmy wtedy pod Kłoczewem. Stryjek odwiedził nas, ale na krótko. Źle się czuł. Chcieliśmy, by odpoczął, ale powiedziano nam, że ktoś się kręci wokół domostwa i lepiej będzie, jeśli opuści nasz dom. Wsiadł więc na konia i w asyście kompana odjechał. To było moje ostatnie spotkanie ze stryjkiem. Miałam wtedy niecałe dziewięć lat.

 

Jak Pani przyjęła wiadomość o śmierci stryja?

Rodzice ukryli to przede mną. Babcia w pewnym momencie chciała mi powiedzieć, ale mama dała jej ręką znak, by tego nie robiła. Dopiero jak przyjechałam do Ryk na symboliczny pogrzeb, dowiedziałam się, że zginął. Bardzo to przeżyłam.

 

W Polsce Ludowej mówienie o bohaterstwie „Orlika” było zakazane...

Trzeba było milczeć, ale my nauczyliśmy się tego. Zrozumieliśmy, że bezpieczniej będzie dla stryja, jeśli nie będziemy mówili o nim wcale. A jeśli rozmawialiśmy, to najczęściej nie w domu, a np. na spacerach.

 

Wierzy Pani, że historycy odnajdą szczątki stryja?

Nadzieje na to są nikłe. Jak sądzę, komuniści tak zabezpieczyli ciało, że nigdy go nie znajdziemy. Przypuszczamy, że szczątki mogą spoczywać na Bródnie. To prawdopodobne, bo gdy ciało stryjka było przewożone, znajdowało się już w fazie rozkładu. Musieli je jak najszybciej pochować. Jeżeli zakopali je w jakiejś piwnicy albo na terenach obecnych osiedli mieszkaniowych, prawdopodobieństwo odnalezienia jest bardzo małe.

 

Dziękuję za rozmowę.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
Rekolekcje dla małżeństw
W dniach 16-18 listopada w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędą się rekolekcje dla małżeństw ph. Świętość w codziennym życiu.
więcej »
Przegląd Teatrów Obrzędowych
17 listopada, o 10.00, w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się II Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR