21 lipca 2018 r. Imieniny obchodzą: Andrzej, Wiktor, Daniel

Pogoda: Siedlce

Numer 29
19-25 lipca 2018r.

menu

NEWS

A najnowszym numerze pielgrzymkowe ABC!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Zwierzenie kontrolowane

27 czerwca 2018 r.

Jakby strasznie dokładnie

Słucham radiowej audycji. Interesujący temat. Niegłupia dyskusja. Nawet zaczyna mi się podobać. I wtedy gość - całkiem zgrabnie, wydawało się, opowiadająca i utytułowana pani - mówi o bohaterach programu: „I oni jakby walczyli w tym powstaniu”.

Tu następuje o wspomnianej walce opowieść, po czym kolejna informacja: „I oni jakby z tego więzienia uciekli”. Dalej pani przywołuje książkę, która jest „jakby opowieścią o tamtych dniach”. No i tu mnie trzaska. Jakby, jakby, jakby… To walczyli czy nie walczyli? Uciekli czy nie uciekli? Jest opowieścią czy nią nie jest? Z kontekstu wynikałoby, że jednak walczyli, uciekli, że opowieścią jest. Ale to niezwykle modne ostatnimi czasy „jakby” zmienia sens wypowiedzi. Kiedy słyszę, że „jakby walczyli”, to mam niekoniecznie jasny obraz. Widzę ludzi (jakby? niby?) gotowych do walki, ale coś tu nie tak. Brak im motywacji, ochoty, odwagi? Nie wiem.

Za to opowiadającej „jakby” brak pewności, zdecydowania. Czy to znaczy, że powinniśmy słowo „jakby” na zbity pyszczek wyrzucić? Jasne, że nie. Tylko wypowiadać, kiedy pora. Tymczasem pełni ono miejsce przecinka; używane jest, żeby jakbyinteligencja mogła poukładać myśli. Bo nieinteligencja to ma na zebranie myśli jeszcze inne wyrazy.

Jest też w słowniku aspirujących mocno eksponowane „generalnie”. Ma się rozumieć, że jeśli ono istnieje, to pewnie po coś. I dolary przeciw kasztanom, że głównie po to, aby go używać zgodnie z  przeznaczeniem. Kiedy słyszę, jak ktoś wtrynia to słowo na początek niemal każdego zdania, to, niestety, ale „generalnie” robi mi się źle. Są tacy, którzy używają bardziej swojskiego „ogólnie”, tyle że też go nadużywają. Bo jak zrozumieć wypowiedź: „Ogólnie byłem tydzień temu w Siedlcach”. A szczególnie?

„Tak strasznie się cieszę, że cię widzę”, „Strasznie ładnie wyglądasz” - wyraża radość ze spotkania i komplementuje mnie dawno niewidziana znajoma. Komplementuje? Mam spore wątpliwości. W końcu „strasznie” podkreśla, że doznanie jest negatywne. Czyli cieszy się znajoma czy nie? Komplementuje czy krytykuje?

Do klasyki wpisało się także (a jakże!) ulubione przez wielu „bynajmniej”. I, niestety, mylnie zastępujące „przynajmniej”. „Ja bynajmniej pracuję” - skarży się żona na męża - „a on całymi dniami siedzi w domu”. Oczywiście współczujemy żonie - nie tylko męża…

No i wisienka na torcie: wszechobecne „dokładnie”, które oznacza ni mniej, ni więcej, tylko „uważnie”, „starannie”. Tymczasem nie wiedzieć czemu (przekalkowane angielskie exactly?) stosowane jest jako wyrażenie zgody ze stanowiskiem rozmówcy albo twierdząca odpowiedź na pytanie. Na przykład takie: „Czy to pan Piotr Jakiśtam?”. Odpowiedź: „Dokładnie”. Aż korci, żeby pochwalić: „Brawo! Wygrał pan kominek”.

Tytułem podsumowania dialog. Aktualny. A: - Przed tymi mistrzostwami to mieliśmy straszne nadzieje. B: - Dokładnie. A: - Tyle że nasi jakby zwalili te mecze. B: - Dokładnie. A: - Generalnie to bynajmniej jakbyśmy na nich byli. B: - Dokładnie.

A poza tym to jakby zdrowia strasznie wszystkim życzę.

Anna Wolańska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Ojciec Mateusz w Siedlcach


Na kilka dni planem zdjęciowym serialu „Ojciec Mateusz” stały się Siedlce. To właśnie w tym mieście ksiądz z Sandomierza rozwiąże zagadkę kryminalną związaną z Muzeum Diecezjalnym. [fot. KO]

FOTOGALERIA

600 lat parafii


Na skwerze 600-lecia w zegarze słonecznym ukryta została kapsuła czasu zawierająca m.in. list do przyszłych pokoleń. Poświęcono pomnik św. Jana Pawła II, a w kościele intronizowano relikwie Papieża Polaka. W ten sposób zbuczynianie uczcili 600 lat istnienia parafii i miejscowości. [fot. LA]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dni Łosic
Koncerty gwiazd, kabaret, kino plenerowe, potańcówka i moc innych atrakcji czekają na wszystkich, którzy wezmą udział w tegorocznych Dniach Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 20-22 lipca na targowicy miejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Sobota XV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Mi 2,1-5; Ps 10, 1-2. 3-4. 7-8. 14 ;
Mt 12,14-21

Ewangelia:
Mt 12,14-21

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR