19 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Elżbieta, Seweryn, Paweł

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

O tym, jak zdobywać szczyty i spełniać marzenia

27 czerwca 2018 r.

Dla niej niemożliwe nie istnieje


fot. Skorupka/Facebook Vitoextreme

22 maja, o 7.30, stanęła na szczycie Mount Everestu, stając się tym samym najmłodszą Polką, która zdobyła Koronę Ziemi. Miłka Raulin była gościem ostatniego przed wakacjami spotkania z cyklu VitoexTrEAM.

Ma 35 lat. Z wykształcenia jest magistrem trakcji elektrycznych, a z zamiłowania podróżniczką, miłośniczką wspinaczki wysokogórskiej, szybownictwa, motocrossu. Prywatnie mama 11-letniego Jeremiego. 22 maja zapisała się na kartach polskiego alpinizmu, zdobywając Koronę Ziemi. To najwyższe szczyty wszystkich siedmiu kontynentów. Miłka ma za sobą wyprawy na Elbrus, Aconcaguę, Piramidę Carstensza, McKinley Denali, masyw Vinsona i Górę Kościuszki. Górę gór, czyli Mount Everest, zostawiła sobie na koniec. Specjalnie na 2018 r., by uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i 40-lecie zdobycia szczytu przez Wandę Rutkiewicz.

O swoich podróżniczych przygodach, o pobycie w Himalajach i kilkudziesięciu minutach spędzonych na Evereście opowiadała zebranym w auli Instytutu Biologii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego, przekonując jednocześnie, że niemożliwe nie istnieje, wystarczy tylko bardzo chcieć i być cierpliwym.

 

Początki nie były łatwe

Pomysł zdobycia Korony Ziemi narodził się w 2011 r. po wejściu na Mount Blanc. - Praca na etacie, macierzyństwo i Korona Ziemi - to był trudny projekt. Jestem dumna, że udało mi się to wszystko pogodzić. Kiedy policzyłam sobie, ile czasu w ciągu siedmiu lat poświęciłam na to przedsięwzięcie, okazało się, wyszło mi ok. 10 tys. godzin - podkreśliła, dodając, że „Siła Marzeń - Korona Ziemi” to gigantyczny projekt. - Jego początki nie były łatwe. Jeszcze pięć lat temu jeździłam w góry w zwykłych butach kupionych w sklepie sportowym. Pożyczałam kurtki, spodnie, kombinowałam jak koń pod górę, ubierałam się na cebulkę. Nie dysponowałam profesjonalnym sprzętem. Poza tym okazało się, że w ogóle nie mam kondycji. Musiałam też zmierzyć się z chorobą wysokogórską - podkreśliła, przyznając, że kiedy opowiadała ludziom, że chce zdobyć Koronę Ziemi, większość patrzyła na nią z pobłażaniem. - Dzisiaj uwielbiam pokazywać wszystkim niedowiarkom zdjęcia z wypraw - wyznała.

 

Trzy dni w kopalni złota

Miłka zabrała słuchaczy m.in. na położoną w Australii i Oceanii Piramidę Carstensza. Do bazy pod Puncak Jaya, bo tak inaczej nazywa się ta góra, można dotrzeć na trzy sposoby. - Przejść przez dżunglę, przelecieć helikopterem, albo przedostać się przez największą odkrywkową kopalnię złota na świecie, co zresztą robią Papuasi, którzy jako miejscowi mają do tego prawo - tłumaczyła. - Pierwszy sposób jest żmudny i ciężki, drugi kosztowny, a trzeci bardzo ryzykowny. Idąc pod piramidę skorzystałam z pierwszego, ale wracając, ze względu na to, co działo w tych wioskach, przez które szłam wcześniej, zdecydowałam się na trzecią opcję. Miejscowi nauczyli się korzystać z obecności turystów. Robią blokady i za przejście przez swoje wioski pobierają haracze. To zupełnie zrozumiałe, bo, wchodząc na obcy teren, powinno się stosować do zasad, które tam obowiązują. Ale oni wciąż są ludem dość dzikim, o strukturze klanowej. Są tam miejsca, gdzie do dzisiaj zdarzają się przypadki kanibalizmu. Ponadto tubylcy reagują stadnie, a do tego wszystkiego mają broń palną. Są też mistrzami w zabijaniu z procy. Potrafią małym kamyczkiem zabić ptaka skrytego gdzieś w koronie drzewa, którego ty nawet nie słyszysz ani nie widzisz - zaznaczyła. Podczas drogi powrotnej przez kopalnię Miłce odebrano paszport za nielegalne przejście przez kopalnię i kazano czekać na decyzję władz. - A że były święta, trzeba było czekać dłużej niż sądziliśmy. Sylwestra spędzałam w największej odkrywkowej kopalni złota na świecie - wspominała. Po trzech dniach dzięki interwencji polskiej ambasady w Dżakarcie udało się opuścić kopalnię. Podróżniczka musiała jednak podpisać dokumenty, że nigdy tam nie wróci. W dodatku była konwojowana.

 

Wyzwanie na Denali

Miłka zdobyła też Denali - szczyt na Alasce. Wyprawa ta była dla 50-kilogramowej kobiety sporym wyzwaniem. - Niosłam plecak ważący 24 kg i ciągnęłam sanie o masie 30 kg. To zdecydowanie mnie osłabiło. W przedostatnim obozie (4,3 tys. m n.p.m.) od dźwigania, wysiadły mi mięśnie szyi, a głowa po prostu zwisała jak nienapompowany balonik. Żeby widzieć cokolwiek czy porozmawiać z drugim człowiekiem, musiałam kijkiem trekkingowym podnosić sobie głowę. Lekki obrzęk płuc był również efektem nadmiernego obciążenia - wyjaśniała.

 

Już wyżej się nie da

Projekt „Siła Marzeń” zamknęło zdobycie Mount Everestu. - To nie był najtrudniejszy szczyt jeśli chodzi o fizyczne zmęczenie. Problemy wynikały z wysokości, na której organizm działa kompletnie inaczej niż na dole. Mimo dwumiesięcznej aklimatyzacji źle się je, oddycha, śpi, trawi czy chodzi. Jednak kiedy stoisz na tej górze, zapominasz o tych trudnościach - zapewniła Miłka. - Z Mount Everestu jest tak niesamowity widok, że zapiera dech. Poza tym masz świadomość, iż stoisz na najwyższym na Ziemi miejscu. Już wyżej się nie da. Otaczają nas same sześcio- i siedmiotysięczniki. Obiecałam sobie, że nie będę beczeć na szczycie. Oczywiście nie udało mi się to - przyznała podróżniczka.

Miłka opowiadała o swych wyprawach, ale tak naprawdę mówiła o tym, by nie bać się spełniania swych marzeń. Każdy ma jakiś szczyt do zdobycia, jakąś granicę do przekroczenia. Ważne, aby umieć wyznaczać na drodze etapy i po kolei konsekwentnie je zdobywać.

- Nie można odkładać swoich marzeń na później - tymi słowami, a właściwie apelem Miłka zakończyła ostatnie przed wakacjami spotkanie z cyklu VitoexTrEAM. Na kolejne organizatorzy zapraszają 30 sierpnia. Gościem będzie Grzegorz Dzik, podróżnik, który przeszedł Skandynawię.

MD

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Lubelski Orszak św. Mikołaja
9 grudnia ulicami miasta przejdzie V Orszak św. Mikołaja. Do udziału w spotkaniu integrującym rodziny i propagującym postać biskupa Miry zaproszeni są także mieszkańcy naszej diecezji.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR