19 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Elżbieta, Seweryn, Paweł

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Ludzie z pasją

27 czerwca 2018 r.

Proces twórczy jak modlitwa


fot. JS

W znanym z wielokulturowości miasteczku nad Bugiem tworzy spora grupa malarzy i rzeźbiarzy. Wśród nich jest Sylwester Sowa, autor wielu sakralnych figur, m.in. Jana Pawła II. „Pomóż mi, abym stworzył cię takiego, jakim jesteś” - prosił, rzeźbiąc papieża Polaka. - I pomógł - nie ma wątpliwości artysta.

S. Sowa, którego można spotkać w Stowarzyszeniu Twórców Kultury Nadbużańskiej, od lat wykonuje rzeźby, przedstawiające postaci z regionu, okoliczne zwierzęta i wizerunki świętych. Jego pierwsza praca było przedstawienie na niewielkim kawałku drewna dębowego postaci kobiecej. - Ta płaskorzeźba stanowi dużą wartość - opowiada twórca. - Powstała w 1978 r. Mieszkałem wówczas w Jarosławiu i nawet nie sądziłem, że zostanę rzeźbiarzem. Byłem uczniem szkoły zawodowej i zastanawiałem się nad swoją życiową drogą - dodaje.

Po szkole zawodowej znalazł się w wojsku. Został żołnierzem w Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego w Warszawie. Na pierwszej po przysiędze przepustce odwiedził w stolicy sklep artystyczny z materiałami do pracy twórczej. Zaczął interesować się wystawami prac malarzy i rzeźbiarzy, bywał w bibliotekach, przeglądał albumy innych artystów. - Ta twórcza iskra wciąż się we mnie tliła. Może za sprawą dziadka Marcina, który, prowadząc gospodarstwo rolne pod Jarosławiem, potrafił sam zrobić wiele rzeczy, np. meble. Ojciec Stanisław też był człowiekiem bardzo zręcznym, zarówno kując w metalu, jak i składając sprzęty drewniane - opowiada.

Pierwsze prace rzeźbiarskie Sowy powstawały w czasie, kiedy służył w wojsku. Wykonywał je przy pomocy prostych narzędzi. Natomiast technikę podpatrywał u kolegów z wojska, którzy również tworzyli. - Jeden z nich specjalizował się w postaciach polskich rycerzy. Mogłem go obserwować przy pracy, dzięki czemu wiele się nauczyłem. Drugi pokazał mi, w jaki sposób wydobyć głębię postaci - wyznaje.

 

„Ludowszczyzna” wygrała z wojskiem

Na początku lat 80, będąc w służbach garnizonowych, Sowa przyjechał na kurs szkoleniowy do Włodawy. Miasteczko spodobało się przyszłemu rzeźbiarzowi do tego stopnia, że wracał tam, kiedy tylko mógł. We Włodawie poznał swoją przyszłą małżonkę. Kolejnym krokiem była przeprowadzka nad Bug. Pierwsza rzeźba, która powstała w nowym domu, przedstawiała rzucającego granatem żołnierza na polu walki. Praca została w jednostce wojskowej, gdzie utworzyłem kawiarenkę Pancerniak z pracownią artystyczną, proponując naukę rzeźbienia. Zgłosiło się nawet trzech chętnych, którzy wraz ze mną zmagali się z drewnem - dodaje.

Tematyka żołnierska w pracach S. Sowy dominowała do czasu, kiedy poznał włodawskiego rzeźbiarza Jana Pawłowskiego. - Było to w 1985 r. - wspomina twórca. - Zaprosił mnie do swojej pracowni, gdzie odkrywałem tajniki pracy, jednocześnie zachwycając się tzw. ludowszczyzną. Jan zasugerował mi zmianę tematyki. Odpowiadało mi wykonywanie postaci rolników, gospodarzy, pracujących w polu kobiet. Przypominałem sobie lata dzieciństwa i dziadka, który klepał kosę, orał czy grabił siano. Były to tematy interesujące dla rzeźbiarza. W pracowni Pawłowskiego podglądałem jego wprawne ruchy, cięcia i uderzenia dłutem - opowiada.

Z czasem poznał innych włodawskich rzeźbiarzy: Janusza Wolińskiego, Mirosława Wesołowskiego i Władysławę Wójcik. Na plenerach w Woli Uhruskiej miał okazję spotkań z Czesławem Szczęchem. - Dwukrotnie uczestniczyłem w tym wydarzeniu artystycznym. Podczas Międzynarodowego Pleneru Plastycznego „Kresy 92” powstały rzeźby rycerza rzymskiego oraz pastuszka, który trafił do organizowanej w kościele miejscowym szopki. S. Sowa był uczestnikiem plenerów w Jabłoniu, Okunince, Kołaczach i Włodawie.

 

Miasto, które sprzyja twórcom

Miasto, do którego przyjechał i osiadł na stałe, okazało się być sprzymierzeńcem w jego twórczej drodze. Kiermasze, plenery, wystawy, warsztaty - to wszystko dzieje się nad Bugiem. - Spotykamy się w siedzibie Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego. W miejscu, które zagospodarowałem wraz z Janem Niemierko-Masiukiewiczem. Budynek stoi przy jednej z głównych ulic w mieście. Wyróżnia się na tle innych zabudowań - jest drewniany, a wokół stoją duże wyrzeźbione postacie w strojach nadbużańskich. Miejsce to współtworzyłem od podstaw, czerpiąc ze wzorów niemieckich i włoskich rzeźbiarzy. W trakcie swoich podróży widziałem, w jakich warunkach powstają prace twórców. Marzyłem, by takie warunki były też we Włodawie. I to się spełniło, m.in. dzięki wsparciu władz powiatowych czy Nadleśnictwa Włodawa, za co dziękuję - podkreśla rzeźbiarz.

 

Za oceanem

W życiu twórczym Sowy były też i wielkie podróże, które zaowocowały przełamaniem - jak ujmuje to twórca - bariery wielkości rzeźby. Wcześniej spod dłuta wychodziły prace raczej niewielkich rozmiarów. Podczas pobytu w stanie Nowy Jork artysta miał okazję zmierzyć się z dużą bryłą drzewa. - Przy domu mojego znajomego stanęła mierząca ok. 2,8 m rzeźba górala, która powstała w drzewa sosnowego. I tak zniknęła bojaźń przed dużymi posągami - zapewnia. Natomiast, przebywając u kuzyna w Pensylwanni, stanął wobec zadania wykonania rzeźby z dębu rosnącego w bliskim sąsiedztwie domu. Zaproponował, aby ściąć drzewo, które i tak zagrażało budynkowi. I tak powstał monumentalny niedźwiedź. Natomiast po powrocie zza oceanu S Sowa stworzył mierzącego 7 m krokodyla. Powstał on z drewna topolowego i stoi nad Jeziorem Białym w Okunince. Rzeźbiarz jest też autorem znajdującego się na szlaku kierunkowskazu informującego, jak dojechać do Okuninki, Woli Uhruskiej i Włodawy. Natomiast nad „burzyskiem” w Orchówku, przy tzw. kiszarni, czeka na zwiedzających okolicę wyrzeźbiona żaba niosąca mapę Orchówka - to także dzieło pana Sylwestra.

 

A zmęczenie odchodzi...

Artysta twierdzi, że gdyby przygotowywał wystawę swoich prac, znaczną jej część stanowiłyby figury sakralne. Przyznaje bowiem, że, wykonując postacie Maryi, Jezusa czy świętych, uwalnia się z niepotrzebnego niepokoju. - Czasem czuję potrzebę spotkania się z Bogiem w czasie procesu twórczego. Rozmawiam z Jezusem, Maryją, a kiedy skończę rzeźbić, żegnam się i dziękuję Bogu za twórcze spełnienie - wyznaje Sowa, opowiadając, iż kiedyś na plenerze w Rudce Starościańskiej podjął się wyrzeźbienia figury Jana Pawła II. - Przed przystąpieniem do pracy zwróciłem się do naszego świętego papieża, prosząc go o pomoc przy realizacji dzieła. „Pomóż mi, abym stworzył cię takiego, jakim jesteś” - modliłem się. Dałem z siebie wszystko i - co ciekawe - nie czułem żadnego zmęczenia. Wierzę, że Papież Polak czuwał nade mną - podkreśla. Figura przedstawiająca Jana Pawła II - trochę zasmuconego, jakby chciał na pożegnanie przemówić do tych, którzy spotkali go na drodze - została przekazana do kościoła w Uścimowie.

Rozważania o Bogu i Kościele towarzyszyły twórcy także w trakcie ostatniego pleneru, który odbył się w Krasnymstawie. Owocem jest rzeźba ks. Kaspra Niesieckiego - jezuity, geneologa heraldyka. - Kiedy rzeźbię postaci tych, którzy byli związani z Kościołem, czuję radość, a zmęczenie odchodzi. Modlę się do św. Józefa, aby dobrze zrealizować dzieło. W ten sposób proces twórczy staje się modlitwą - puentuje artysta.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Lubelski Orszak św. Mikołaja
9 grudnia ulicami miasta przejdzie V Orszak św. Mikołaja. Do udziału w spotkaniu integrującym rodziny i propagującym postać biskupa Miry zaproszeni są także mieszkańcy naszej diecezji.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR