19 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, January

Pogoda: Siedlce

Numer 37
13-19 września 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego czcimy krzyż? Jak rozumieć jego sens i jakie miejsce powinien zajmować on w życiu każdego chrześcijanina? Odpowiedź w cyklu NA MARGINESIE KATECHIZMU!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Inwestycje drogowe

27 czerwca 2018 r.

Tunel i obwodnica gotowe


fot. HAH

Już od 29 czerwca kierowcy i mieszkańcy Siedlec będą mogli korzystać z tunelu pod torami kolejowymi oraz trzeciego etapu obwodnicy śródmieścia.

Zadanie o nazwie „Rozbudowa infrastruktury komunikacyjnej w ciągu ul. rtm. Witolda Pileckiego” jest jedną z największych i najdroższych siedleckich inwestycji w ostatnich latach. - To chluba naszego miasta - zaznaczył prezydent Wojciech Kudelski podczas zwiedzania inwestycji na tydzień przed oddaniem ich do użytku. - Zakres prac był ogromny, a trwały one, co warto podkreślić, niespełna rok - dodał prezydent. W ramach przedsięwzięcia powstały prawie 3 km jezdni, 2,3 km ścieżek rowerowych i tyle samo chodników, tunel o długości 144 m, wiadukt na ul. Partyzantów - 73 m oraz 1,5 km ekranów akustycznych. Wybudowano jedno rondo i przebudowano cztery skrzyżowania. Wartość projektu to ponad 65,5 mln zł, z czego blisko 39 mln zł stanowi dofinansowanie unijne.

Tunel biegnący pod torami kolejowymi powstał na przedłużeniu ul. Kilińskiego. Droga w nim pozwala na swobodny przejazd pojazdów osobowych i dostawczych, karetek pogotowia i autobusów komunikacji miejskiej. Niedozwolony w tunelu będzie za to ruch ciężarówek oraz aut powyżej 3,70 m. Na fragmencie ul. Kilińskiego - prowadzącej od wjazdu na drogę do tunelu aż do jego skrzyni - zamontowano ekrany dźwiękochłonne. Z kolei na pl. Zdanowskiego, w miejscu postoju taksówek, powstał parking na 40 aut. Przygotowano też miejsce pod usunięty na czas inwestycji pomnik kolejarzy, który pojawi się 23 września. Na ul. Kilińskiego i pl. Zdanowskiego położono nowy asfalt i chodniki. Co ważne, w tym miejscu zmieniła się organizacja ruchu. Ul. Kilińskiego straciła pierwszeństwo na rzecz ul. Kolejowej. Druga z ulic ma być w przyszłości zmodernizowana i przejąć część ruchu z ul. 3 Maja. Po oddaniu tunelu zmniejszyć powinno się natężenie ruchu na trzech przejazdach: wiadukcie warszawskim, łukowskim i garwolińskim.

Przy wylocie z tunelu - na ul. Składowej - powstało rondo z wysepką wystającą niewiele ponad jezdnię. - Zostało ono wtopione, dzięki czemu spowoduje wytrącenie prędkości, a jednocześnie nie utrudni jazdy mało zwrotnym samochodom ciężarowym - tłumaczył Wojciech Cylwik, naczelnik wydziału dróg urzędu miasta.

 

Nowa nawierzchnia i sygnalizacja świetlna

Na ul. Składowej położono nowy asfalt i postawiono przezroczyste ekrany dźwiękochłonne, oddzielające jezdnię od koszar i bloków mieszkalnych. Przy wlocie ul. Zbrojnej do ul. Składowej została zamontowana sygnalizacja świetlna. W tym miejscu jadący obwodnicą będą mieli pierwszeństwo względem ul. Zbrojnej.

Obwodnica im. rtm. Pileckiego ma nową nawierzchnię, oznakowanie, ekrany przeciwhałasowe, oświetlenie i stopniowo zarastające zieleńce. Pierwszeństwo ruchu przy zjeździe na obwodnicę będą mieli kierowcy jadący od strony ul. Prądzyńskiego i Kruszcowej oraz jadący w kierunku Strzały, czyli ul. Kaczorowskiego. Zatrzymają się natomiast ci, którzy jadąc ul. Ceglaną, zechcą wjechać na obwodnicę. Na skrzyżowaniu ul. Kaczorowskiego i Pileckiego w przyszłości może pojawić się niewielkie rondo.

Biegnąca równolegle do Pileckiego ul. Łukasińskiego została zaślepiona. Budynek znajdujący się tuż za wiaduktem nad ul. Partyzantów miasto chce wydzierżawić pod zajazd dla ciężarówek. Fragment ul. Orlicz-Dreszera w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 5 przekształcono z jedno- w dwukierunkową.

 

Centrum przesiadkowe we wrześniu

Trwają jeszcze prace przy budowie centrum przesiadkowego. Powstał już budynek zaplecza dworca autobusowego, w którym znajdą się kasy, toalety i biura. Stoją też słupy pod wiaty nad stanowiskami dla autobusów, których docelowo ma być 18. Zaawansowana jest konstrukcja dwupoziomowego parkingu na 300 samochodów (po 150 na poziomie). - Parking będzie darmowy i zostanie wyposażony w system informujący o ilości wolnych miejsc. Dodatkowo pojawi się stojak dla rowerów oraz miejsce, gdzie taksówkarze będą mogli odbierać pasażerów - powiedział W. Cylwik. Obok placu budowy centrum składowany jest gruz, który będzie stopniowo wykorzystywany, a samo miejsce po nim wkrótce zostanie wystawione na przetarg. Magistrat chce, by powstało tu zaplecze usługowo-handlowe. Centrum przesiadkowe ma zostać oddane do użytku 2 września.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Badania laryngologiczne
19 i 20 września, od 8.00 do 14.00, w przychodni AS-MED w Siedlcach będą prowadzone bezpłatne badania laryngologiczne.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Środa XXIV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
1 Kor 12, 31 – 13, 13; Ps 33 (32), 2-3. 4-5. 12 i 22 ;
Łk 7, 31-35

Ewangelia:
Łk 7, 31-35

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR