14 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Laura, Emil, Wawrzyniec

Pogoda: Siedlce

Numer 45
08-14 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w najbliższym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Inwestycje drogowe

27 czerwca 2018 r.

Tunel i obwodnica gotowe


fot. HAH

Już od 29 czerwca kierowcy i mieszkańcy Siedlec będą mogli korzystać z tunelu pod torami kolejowymi oraz trzeciego etapu obwodnicy śródmieścia.

Zadanie o nazwie „Rozbudowa infrastruktury komunikacyjnej w ciągu ul. rtm. Witolda Pileckiego” jest jedną z największych i najdroższych siedleckich inwestycji w ostatnich latach. - To chluba naszego miasta - zaznaczył prezydent Wojciech Kudelski podczas zwiedzania inwestycji na tydzień przed oddaniem ich do użytku. - Zakres prac był ogromny, a trwały one, co warto podkreślić, niespełna rok - dodał prezydent. W ramach przedsięwzięcia powstały prawie 3 km jezdni, 2,3 km ścieżek rowerowych i tyle samo chodników, tunel o długości 144 m, wiadukt na ul. Partyzantów - 73 m oraz 1,5 km ekranów akustycznych. Wybudowano jedno rondo i przebudowano cztery skrzyżowania. Wartość projektu to ponad 65,5 mln zł, z czego blisko 39 mln zł stanowi dofinansowanie unijne.

Tunel biegnący pod torami kolejowymi powstał na przedłużeniu ul. Kilińskiego. Droga w nim pozwala na swobodny przejazd pojazdów osobowych i dostawczych, karetek pogotowia i autobusów komunikacji miejskiej. Niedozwolony w tunelu będzie za to ruch ciężarówek oraz aut powyżej 3,70 m. Na fragmencie ul. Kilińskiego - prowadzącej od wjazdu na drogę do tunelu aż do jego skrzyni - zamontowano ekrany dźwiękochłonne. Z kolei na pl. Zdanowskiego, w miejscu postoju taksówek, powstał parking na 40 aut. Przygotowano też miejsce pod usunięty na czas inwestycji pomnik kolejarzy, który pojawi się 23 września. Na ul. Kilińskiego i pl. Zdanowskiego położono nowy asfalt i chodniki. Co ważne, w tym miejscu zmieniła się organizacja ruchu. Ul. Kilińskiego straciła pierwszeństwo na rzecz ul. Kolejowej. Druga z ulic ma być w przyszłości zmodernizowana i przejąć część ruchu z ul. 3 Maja. Po oddaniu tunelu zmniejszyć powinno się natężenie ruchu na trzech przejazdach: wiadukcie warszawskim, łukowskim i garwolińskim.

Przy wylocie z tunelu - na ul. Składowej - powstało rondo z wysepką wystającą niewiele ponad jezdnię. - Zostało ono wtopione, dzięki czemu spowoduje wytrącenie prędkości, a jednocześnie nie utrudni jazdy mało zwrotnym samochodom ciężarowym - tłumaczył Wojciech Cylwik, naczelnik wydziału dróg urzędu miasta.

 

Nowa nawierzchnia i sygnalizacja świetlna

Na ul. Składowej położono nowy asfalt i postawiono przezroczyste ekrany dźwiękochłonne, oddzielające jezdnię od koszar i bloków mieszkalnych. Przy wlocie ul. Zbrojnej do ul. Składowej została zamontowana sygnalizacja świetlna. W tym miejscu jadący obwodnicą będą mieli pierwszeństwo względem ul. Zbrojnej.

Obwodnica im. rtm. Pileckiego ma nową nawierzchnię, oznakowanie, ekrany przeciwhałasowe, oświetlenie i stopniowo zarastające zieleńce. Pierwszeństwo ruchu przy zjeździe na obwodnicę będą mieli kierowcy jadący od strony ul. Prądzyńskiego i Kruszcowej oraz jadący w kierunku Strzały, czyli ul. Kaczorowskiego. Zatrzymają się natomiast ci, którzy jadąc ul. Ceglaną, zechcą wjechać na obwodnicę. Na skrzyżowaniu ul. Kaczorowskiego i Pileckiego w przyszłości może pojawić się niewielkie rondo.

Biegnąca równolegle do Pileckiego ul. Łukasińskiego została zaślepiona. Budynek znajdujący się tuż za wiaduktem nad ul. Partyzantów miasto chce wydzierżawić pod zajazd dla ciężarówek. Fragment ul. Orlicz-Dreszera w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 5 przekształcono z jedno- w dwukierunkową.

 

Centrum przesiadkowe we wrześniu

Trwają jeszcze prace przy budowie centrum przesiadkowego. Powstał już budynek zaplecza dworca autobusowego, w którym znajdą się kasy, toalety i biura. Stoją też słupy pod wiaty nad stanowiskami dla autobusów, których docelowo ma być 18. Zaawansowana jest konstrukcja dwupoziomowego parkingu na 300 samochodów (po 150 na poziomie). - Parking będzie darmowy i zostanie wyposażony w system informujący o ilości wolnych miejsc. Dodatkowo pojawi się stojak dla rowerów oraz miejsce, gdzie taksówkarze będą mogli odbierać pasażerów - powiedział W. Cylwik. Obok placu budowy centrum składowany jest gruz, który będzie stopniowo wykorzystywany, a samo miejsce po nim wkrótce zostanie wystawione na przetarg. Magistrat chce, by powstało tu zaplecze usługowo-handlowe. Centrum przesiadkowe ma zostać oddane do użytku 2 września.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
Rekolekcje dla małżeństw
W dniach 16-18 listopada w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędą się rekolekcje dla małżeństw ph. Świętość w codziennym życiu.
więcej »
Przegląd Teatrów Obrzędowych
17 listopada, o 10.00, w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się II Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
 

SONDA

 

11 listopada to dla mnie...

okazja do uczczenia wolnej i niepodległej Polski

dzień pamięci o tych, którzy poświęcili swoje życie dla dobra kraju

okazja, by poczuć dumę z powodu bycia Polaka

święto wszystkich patriotów, którzy kochają swoją ojczyznę

przypomnienie o triadzie: Bóg - Honor - OjczyznaLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR