19 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Elżbieta, Seweryn, Paweł

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Modernizacja gospodarstw rolnych

27 czerwca 2018 r.

Czas na składanie wniosków


fot. PIXABAY.COM

Ruszył kolejny nabór wniosków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Rolnicy mogą ubiegać się o dotacje na inwestycje w modernizację gospodarstw rolnych.

Polscy rolnicy coraz częściej stawiają na automatyzację i nowoczesny sprzęt. Dofinansowania unijne to duża pomoc finansowa dla tych, którzy chcą utrzymać i rozwijać swoje gospodarstwa. Do 27 lipca można ubiegać się o pomoc na inwestycje w modernizację gospodarstw rolnych. Pomoc rolnicy mogą przeznaczyć na przedsięwzięcia związane z produkcją prosiąt, mleka krowiego oraz bydła mięsnego. Przy przydzielaniu dopłat brana pod uwagę będzie wielkość ekonomiczna gospodarstwa. I tak, w przypadku inwestycji w produkcję prosiąt musi być ona nie mniejsza niż 10 tys. euro i nie większa niż 250 tys. euro.

Jeżeli rolnik planuje inwestycje związane z produkcją mleka krowiego lub bydła mięsnego, wielkość ekonomiczna gospodarstwa nie może być mniejsza niż 10 tys. euro i nie większa niż 200 tys. euro. Wyjątek stanowią gospodarstwa osób wspólnie wnioskujących. W takim przypadku wielkość ekonomiczna pojedynczego gospodarstwa może być mniejsza od 10 tys. euro.

Wysokość wsparcia zależy od rodzaju inwestycji i wynosi maksymalnie 900 tys. zł w przedsięwzięciach związanych z rozwojem produkcji prosiąt oraz 500 tys. zł dla operacji w rozwój produkcji mleka krowiego lub bydła mięsnego.

Wnioski należy składać w oddziałach ARiMR. Pomoc w ich wypełnieniu zapewniają izby rolnicze oraz ośrodki doradztwa rolniczego. - Oprócz pomocy wnioskodawcom w uzupełnianiu dokumentacji, proponujemy także wszelką pomoc doradczą - mówi Norbert Hoefler, kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Włodawie.

 

Wspólne wnioski

Wspólne wnioski mogą składać sąsiedzi czy znajomi prowadzący odrębne gospodarstwa. Także - jak to jest w przypadku Józefa Staszewskiego z Wyryk - ojciec i synowie. Dla wspólnych wniosków przysługuje wsparcie kosztów kwalifikowanych w wysokości 60%. - Ponadto dużo taniej jest we wspólnocie, jeśli chodzi o obsługę sprzętu rolniczego. Rolnik indywidualny więcej straci wskutek amortyzacji maszyn niż gdyby użytkował sprzęt z innym rolnikiem - stwierdza N. Hoefler.

Przy dużych powierzchniowo gospodarstwach są większe możliwości finansowe, a dzięki kolejnym dofinansowaniom zwiększa się ich potencjał. - To czwarty wniosek, który składam na modernizację gospodarstwa rolnego - przyznaje J. Staszewski. - Pierwszy kwestionariusz, uzupełniony w ośrodku doradztwa rolniczego, złożyłem w 2005 r. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu mogłem zakupić m.in. pługi. Pięć lat później dokupiłem m.in. siewnik do nawozu i inny sprzęt rolniczy. Zaczynając jako rolnik, gospodarujący na niewielkim areale ziemi, z czasem znacznie powiększyłem gospodarstwo rolne. Stało się to dzięki dotacjom i korzystaniu z programów rolno-środowiskowych - wspomina pan Józef. Kilka lat temu oprócz produkcji roślinnej, hodował także bydło. Potem skupił się tylko na roślinach: zbożach, dyniach i ziołach - mięcie i rumianku. - Choć ziemia wyrykowska nie jest zbyt żyzna, nadal ją uprawiam. Dziś nastawiam się przede wszystkim na produkcję zbóż, pszenżyta, a także łubinu, kukurydzy oraz rumianku - wylicza J. Staszewski.

 

Pieniądze na sprzęt

Rolnik chwali też współpracę sąsiedzką polegającą na użyczaniu sobie sprzętu. Jedyne, z czym ma problem, to brak dobrych dróg dojazdowych. - Te, z których korzystam, są piaszczyste i nieodpowiednie do przemieszczania się. Nierozwiązana jest jeszcze sprawa scaleń gruntów, które mają po kilka hektarów i są porozrzucane - podkreśla pan Józef.

W 2015 r. synowie J. Staszewskiego złożyli wnioski, zyskując po kilkadziesiąt tysięcy złotych bezzwrotnej premii dla młodych rolników. Zakupili grunty, aby móc uprawiać ziemię. We wniosku na modernizację gospodarstwa na ten rok zaznaczyli, że za przyznane im dofinansowanie planują zakupić nowoczesny ciągnik, ponieważ dotychczas używany ma kilkanaście lat. Chcą również zmienić na większy opryskiwacz i dokupić inne mniejsze sprzęty. Przyznają, że dzięki wsparciu możliwy jest rozwój gospodarstw rolnych.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Lubelski Orszak św. Mikołaja
9 grudnia ulicami miasta przejdzie V Orszak św. Mikołaja. Do udziału w spotkaniu integrującym rodziny i propagującym postać biskupa Miry zaproszeni są także mieszkańcy naszej diecezji.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR