21 lipca 2018 r. Imieniny obchodzą: Andrzej, Wiktor, Daniel

Pogoda: Siedlce

Numer 29
19-25 lipca 2018r.

menu

NEWS

A najnowszym numerze pielgrzymkowe ABC!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

Modernizacja gospodarstw rolnych

27 czerwca 2018 r.

Czas na składanie wniosków


fot. PIXABAY.COM

Ruszył kolejny nabór wniosków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Rolnicy mogą ubiegać się o dotacje na inwestycje w modernizację gospodarstw rolnych.

Polscy rolnicy coraz częściej stawiają na automatyzację i nowoczesny sprzęt. Dofinansowania unijne to duża pomoc finansowa dla tych, którzy chcą utrzymać i rozwijać swoje gospodarstwa. Do 27 lipca można ubiegać się o pomoc na inwestycje w modernizację gospodarstw rolnych. Pomoc rolnicy mogą przeznaczyć na przedsięwzięcia związane z produkcją prosiąt, mleka krowiego oraz bydła mięsnego. Przy przydzielaniu dopłat brana pod uwagę będzie wielkość ekonomiczna gospodarstwa. I tak, w przypadku inwestycji w produkcję prosiąt musi być ona nie mniejsza niż 10 tys. euro i nie większa niż 250 tys. euro.

Jeżeli rolnik planuje inwestycje związane z produkcją mleka krowiego lub bydła mięsnego, wielkość ekonomiczna gospodarstwa nie może być mniejsza niż 10 tys. euro i nie większa niż 200 tys. euro. Wyjątek stanowią gospodarstwa osób wspólnie wnioskujących. W takim przypadku wielkość ekonomiczna pojedynczego gospodarstwa może być mniejsza od 10 tys. euro.

Wysokość wsparcia zależy od rodzaju inwestycji i wynosi maksymalnie 900 tys. zł w przedsięwzięciach związanych z rozwojem produkcji prosiąt oraz 500 tys. zł dla operacji w rozwój produkcji mleka krowiego lub bydła mięsnego.

Wnioski należy składać w oddziałach ARiMR. Pomoc w ich wypełnieniu zapewniają izby rolnicze oraz ośrodki doradztwa rolniczego. - Oprócz pomocy wnioskodawcom w uzupełnianiu dokumentacji, proponujemy także wszelką pomoc doradczą - mówi Norbert Hoefler, kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Włodawie.

 

Wspólne wnioski

Wspólne wnioski mogą składać sąsiedzi czy znajomi prowadzący odrębne gospodarstwa. Także - jak to jest w przypadku Józefa Staszewskiego z Wyryk - ojciec i synowie. Dla wspólnych wniosków przysługuje wsparcie kosztów kwalifikowanych w wysokości 60%. - Ponadto dużo taniej jest we wspólnocie, jeśli chodzi o obsługę sprzętu rolniczego. Rolnik indywidualny więcej straci wskutek amortyzacji maszyn niż gdyby użytkował sprzęt z innym rolnikiem - stwierdza N. Hoefler.

Przy dużych powierzchniowo gospodarstwach są większe możliwości finansowe, a dzięki kolejnym dofinansowaniom zwiększa się ich potencjał. - To czwarty wniosek, który składam na modernizację gospodarstwa rolnego - przyznaje J. Staszewski. - Pierwszy kwestionariusz, uzupełniony w ośrodku doradztwa rolniczego, złożyłem w 2005 r. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu mogłem zakupić m.in. pługi. Pięć lat później dokupiłem m.in. siewnik do nawozu i inny sprzęt rolniczy. Zaczynając jako rolnik, gospodarujący na niewielkim areale ziemi, z czasem znacznie powiększyłem gospodarstwo rolne. Stało się to dzięki dotacjom i korzystaniu z programów rolno-środowiskowych - wspomina pan Józef. Kilka lat temu oprócz produkcji roślinnej, hodował także bydło. Potem skupił się tylko na roślinach: zbożach, dyniach i ziołach - mięcie i rumianku. - Choć ziemia wyrykowska nie jest zbyt żyzna, nadal ją uprawiam. Dziś nastawiam się przede wszystkim na produkcję zbóż, pszenżyta, a także łubinu, kukurydzy oraz rumianku - wylicza J. Staszewski.

 

Pieniądze na sprzęt

Rolnik chwali też współpracę sąsiedzką polegającą na użyczaniu sobie sprzętu. Jedyne, z czym ma problem, to brak dobrych dróg dojazdowych. - Te, z których korzystam, są piaszczyste i nieodpowiednie do przemieszczania się. Nierozwiązana jest jeszcze sprawa scaleń gruntów, które mają po kilka hektarów i są porozrzucane - podkreśla pan Józef.

W 2015 r. synowie J. Staszewskiego złożyli wnioski, zyskując po kilkadziesiąt tysięcy złotych bezzwrotnej premii dla młodych rolników. Zakupili grunty, aby móc uprawiać ziemię. We wniosku na modernizację gospodarstwa na ten rok zaznaczyli, że za przyznane im dofinansowanie planują zakupić nowoczesny ciągnik, ponieważ dotychczas używany ma kilkanaście lat. Chcą również zmienić na większy opryskiwacz i dokupić inne mniejsze sprzęty. Przyznają, że dzięki wsparciu możliwy jest rozwój gospodarstw rolnych.

Joanna Szubstarska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Ojciec Mateusz w Siedlcach


Na kilka dni planem zdjęciowym serialu „Ojciec Mateusz” stały się Siedlce. To właśnie w tym mieście ksiądz z Sandomierza rozwiąże zagadkę kryminalną związaną z Muzeum Diecezjalnym. [fot. KO]

FOTOGALERIA

600 lat parafii


Na skwerze 600-lecia w zegarze słonecznym ukryta została kapsuła czasu zawierająca m.in. list do przyszłych pokoleń. Poświęcono pomnik św. Jana Pawła II, a w kościele intronizowano relikwie Papieża Polaka. W ten sposób zbuczynianie uczcili 600 lat istnienia parafii i miejscowości. [fot. LA]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dni Łosic
Koncerty gwiazd, kabaret, kino plenerowe, potańcówka i moc innych atrakcji czekają na wszystkich, którzy wezmą udział w tegorocznych Dniach Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 20-22 lipca na targowicy miejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Sobota XV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Mi 2,1-5; Ps 10, 1-2. 3-4. 7-8. 14 ;
Mt 12,14-21

Ewangelia:
Mt 12,14-21

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR