19 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, January

Pogoda: Siedlce

Numer 37
13-19 września 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego czcimy krzyż? Jak rozumieć jego sens i jakie miejsce powinien zajmować on w życiu każdego chrześcijanina? Odpowiedź w cyklu NA MARGINESIE KATECHIZMU!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

Modernizacja gospodarstw rolnych

27 czerwca 2018 r.

Czas na składanie wniosków


fot. PIXABAY.COM

Ruszył kolejny nabór wniosków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Rolnicy mogą ubiegać się o dotacje na inwestycje w modernizację gospodarstw rolnych.

Polscy rolnicy coraz częściej stawiają na automatyzację i nowoczesny sprzęt. Dofinansowania unijne to duża pomoc finansowa dla tych, którzy chcą utrzymać i rozwijać swoje gospodarstwa. Do 27 lipca można ubiegać się o pomoc na inwestycje w modernizację gospodarstw rolnych. Pomoc rolnicy mogą przeznaczyć na przedsięwzięcia związane z produkcją prosiąt, mleka krowiego oraz bydła mięsnego. Przy przydzielaniu dopłat brana pod uwagę będzie wielkość ekonomiczna gospodarstwa. I tak, w przypadku inwestycji w produkcję prosiąt musi być ona nie mniejsza niż 10 tys. euro i nie większa niż 250 tys. euro.

Jeżeli rolnik planuje inwestycje związane z produkcją mleka krowiego lub bydła mięsnego, wielkość ekonomiczna gospodarstwa nie może być mniejsza niż 10 tys. euro i nie większa niż 200 tys. euro. Wyjątek stanowią gospodarstwa osób wspólnie wnioskujących. W takim przypadku wielkość ekonomiczna pojedynczego gospodarstwa może być mniejsza od 10 tys. euro.

Wysokość wsparcia zależy od rodzaju inwestycji i wynosi maksymalnie 900 tys. zł w przedsięwzięciach związanych z rozwojem produkcji prosiąt oraz 500 tys. zł dla operacji w rozwój produkcji mleka krowiego lub bydła mięsnego.

Wnioski należy składać w oddziałach ARiMR. Pomoc w ich wypełnieniu zapewniają izby rolnicze oraz ośrodki doradztwa rolniczego. - Oprócz pomocy wnioskodawcom w uzupełnianiu dokumentacji, proponujemy także wszelką pomoc doradczą - mówi Norbert Hoefler, kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Włodawie.

 

Wspólne wnioski

Wspólne wnioski mogą składać sąsiedzi czy znajomi prowadzący odrębne gospodarstwa. Także - jak to jest w przypadku Józefa Staszewskiego z Wyryk - ojciec i synowie. Dla wspólnych wniosków przysługuje wsparcie kosztów kwalifikowanych w wysokości 60%. - Ponadto dużo taniej jest we wspólnocie, jeśli chodzi o obsługę sprzętu rolniczego. Rolnik indywidualny więcej straci wskutek amortyzacji maszyn niż gdyby użytkował sprzęt z innym rolnikiem - stwierdza N. Hoefler.

Przy dużych powierzchniowo gospodarstwach są większe możliwości finansowe, a dzięki kolejnym dofinansowaniom zwiększa się ich potencjał. - To czwarty wniosek, który składam na modernizację gospodarstwa rolnego - przyznaje J. Staszewski. - Pierwszy kwestionariusz, uzupełniony w ośrodku doradztwa rolniczego, złożyłem w 2005 r. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu mogłem zakupić m.in. pługi. Pięć lat później dokupiłem m.in. siewnik do nawozu i inny sprzęt rolniczy. Zaczynając jako rolnik, gospodarujący na niewielkim areale ziemi, z czasem znacznie powiększyłem gospodarstwo rolne. Stało się to dzięki dotacjom i korzystaniu z programów rolno-środowiskowych - wspomina pan Józef. Kilka lat temu oprócz produkcji roślinnej, hodował także bydło. Potem skupił się tylko na roślinach: zbożach, dyniach i ziołach - mięcie i rumianku. - Choć ziemia wyrykowska nie jest zbyt żyzna, nadal ją uprawiam. Dziś nastawiam się przede wszystkim na produkcję zbóż, pszenżyta, a także łubinu, kukurydzy oraz rumianku - wylicza J. Staszewski.

 

Pieniądze na sprzęt

Rolnik chwali też współpracę sąsiedzką polegającą na użyczaniu sobie sprzętu. Jedyne, z czym ma problem, to brak dobrych dróg dojazdowych. - Te, z których korzystam, są piaszczyste i nieodpowiednie do przemieszczania się. Nierozwiązana jest jeszcze sprawa scaleń gruntów, które mają po kilka hektarów i są porozrzucane - podkreśla pan Józef.

W 2015 r. synowie J. Staszewskiego złożyli wnioski, zyskując po kilkadziesiąt tysięcy złotych bezzwrotnej premii dla młodych rolników. Zakupili grunty, aby móc uprawiać ziemię. We wniosku na modernizację gospodarstwa na ten rok zaznaczyli, że za przyznane im dofinansowanie planują zakupić nowoczesny ciągnik, ponieważ dotychczas używany ma kilkanaście lat. Chcą również zmienić na większy opryskiwacz i dokupić inne mniejsze sprzęty. Przyznają, że dzięki wsparciu możliwy jest rozwój gospodarstw rolnych.

Joanna Szubstarska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Badania laryngologiczne
19 i 20 września, od 8.00 do 14.00, w przychodni AS-MED w Siedlcach będą prowadzone bezpłatne badania laryngologiczne.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Środa XXIV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
1 Kor 12, 31 – 13, 13; Ps 33 (32), 2-3. 4-5. 12 i 22 ;
Łk 7, 31-35

Ewangelia:
Łk 7, 31-35

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR