22 lipca 2018 r. Imieniny obchodzą: Maria, Magdalena, Wawrzyniec

Pogoda: Siedlce

Numer 29
19-25 lipca 2018r.

menu

NEWS

A najnowszym numerze pielgrzymkowe ABC!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Pierwszy odpust

4 lipca 2018 r.

Cierpienie to tajemnica


fot. AWAW

2 lipca w sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej odbył się Diecezjalny Dzień Chorych. Na uroczystości odpustowe przybyło ponad dwa tysiące pielgrzymów.

Wierni zjeżdżali się od godzin porannych. Nie wystraszyli się uciążliwego chłodu i ciągle padającego deszczu. Na porannych Mszach św. o 8.00 i 10.00 bazylika pękała w szwach. Sumę odpustową celebrowano na ołtarzu polowym na kalwarii. Tradycyjnie poprzedziła ją procesja z obrazem Matki Bożej Kodeńskiej. Wizerunkowi towarzyszyły także relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Jak podają ojcowie oblaci, na odpust przybyli wierni m.in. z Siedlec, Białej Podlaskiej, Międzyrzeca Podlaskiego, Dęblina, Łukowa, Sokołowa Podlaskiego, Łomaz, Huszczy, Leśnej Podlaskiej, Szpaków, Kornicy i Swór. Sumie przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda.

Eucharystię z udziałem ordynariusza koncelebrowało kilkunastu kapłanów. Wielu księży i zakonników, mimo deszczu, posługiwało na kalwarii w odkrytych konfesjonałach. Kolejki ustawiały się błyskawicznie.

 

Modlitwa receptą na pytania

Sumę odpustową celebrowano w intencji chorych leżących w domach i szpitalach, za przybyłych pielgrzymów, za osoby, które opiekują się cierpiącymi, oraz za personel szpitali i domów pomocy społecznej. Na początku homilii biskup zaznaczył, że Matka Boża upodobała sobie Podlasie.

- Jej obecność wpisała się także w 200-letnią historię naszej diecezji. (…) Ona towarzyszy wszystkim, którzy modlą się o jedność i całym sercem o nią zabiegają. Ona stoi pod krzyżem swego Syna i uczestniczy w Jego cierpieniu, a także w cierpieniu Jego uczniów, a swoich dzieci. Dzisiaj przypominają nam o tym Jej wizerunek, a także relikwie Drzewa Krzyża Świętego - mówił bp K. Gurda. W kolejnych słowach zwrócił się do chorych, przybyłych do Kodnia i do ich opiekunów.

- Każdy z nas, tu obecnych, został postawiony wobec tajemnicy cierpienia, dotknęło ono bezpośrednio nas samych albo naszych bliskich. Nie jest łatwo pogodzić się z cierpieniem, z chorobą i śmiercią, bez względu na to, kogo ona dotyka. Chcemy się od nich uwolnić i jest to naturalna reakcja. Wszyscy pragniemy żyć, być szczęśliwi i cieszyć się zdrowiem. Cierpienie, choroba i umieranie zostały jednak wpisane w ludzką historię od czasu grzechu pierworodnego. Człowiek wierzący, gdy przychodzi nań doświadczenie choroby, zwraca się najpierw do Pana Boga; u Niego szuka ratunku na modlitwie. Szuka nie tylko uwolnienia od choroby i cierpienia, ale także pomocy w dostrzeżeniu ich sensu, w ich przyjęciu i akceptacji - nauczał ordynariusz.

 

Razem z Chrystusem

Bp. K. Gurda przypominał postać św. Bernadetty Soubirous, wizjonerki z Lourdes, która uznała swoją chorobę za „zatrudnienie” dane jej przez Boga. Do końca swoich dni pamiętała obietnicę Matki Bożej, która powiedziała jej: „Nie przyrzekam ci, że będziesz szczęśliwa na tym świecie, lecz na tamtym”. W czasie procesu beatyfikacyjnego powiedziano o niej: „Bernadetta była wierna swojej misji, pokorna w chwale i silna w doświadczeniu. Swoją chorobę rozumiała jako zadanie, dane jej przez Boga. Cierpiała nie dla samego cierpienia, swój ból ofiarowała za nawrócenie grzeszników”.

Biskup przywoływał także słowa ks. Piotra Pawlukiewicza, który pytany o cierpienie w kontekście własnej choroby zaznaczył: „Dziś powiedziałbym chorym, by nie szukali zrozumienia, ale starali się przeżyć ten czas tak, jak zrobił to Chrystus. Siła i moc Chrystusa pochodziły z Jego relacji z Ojcem, On działał w zjednoczeniu z Nim, dlatego w chorobie i cierpieniu trzeba postawić nie na siebie, ale na Chrystusa. Ja i każdy inny chory człowiek mamy szansę być bardziej szczęśliwi niż wielu zdrowych, jeśli będziemy trzymali się Chrystusa”.

 

Odnaleźć sens posługi

Na zakończenie homilii pasterz kościoła siedleckiego tłumaczył: - Osoby chore, starsze i niepełnosprawne zostają nam dane po to, abyśmy mogli z nimi być, pomagać im, służyć i uczestniczyć w ich życiu. Nie wiemy, dlaczego Pan Bóg obdarza nas taką możliwością, ale musimy pamiętać, że On chce naszego dobra. To jest też szansa dla nas; szansa na nasz duchowy rozwój. Gdy przychodzą trudne chwile, zmęczenie i zwątpienie, spróbujmy na wszystko popatrzeć w ten sposób, że Bóg chce naszego szczęścia i wiecznego zbawienia. Starajmy się o to, byśmy potrafili w tym oddaniu i trudzie pełnym miłości odnaleźć sens naszego posługiwania i bycia dla innych.

Eucharystia zakończyła się uroczystym błogosławieństwem lourdzkim. Bp K. Gurda przeszedł między pielgrzymami z relikwiarzem Drzewa Krzyża Świętego. Po Mszy relikwie i obraz Matki Bożej procesyjnie odprowadzono do bazyliki.

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Ojciec Mateusz w Siedlcach


Na kilka dni planem zdjęciowym serialu „Ojciec Mateusz” stały się Siedlce. To właśnie w tym mieście ksiądz z Sandomierza rozwiąże zagadkę kryminalną związaną z Muzeum Diecezjalnym. [fot. KO]

FOTOGALERIA

600 lat parafii


Na skwerze 600-lecia w zegarze słonecznym ukryta została kapsuła czasu zawierająca m.in. list do przyszłych pokoleń. Poświęcono pomnik św. Jana Pawła II, a w kościele intronizowano relikwie Papieża Polaka. W ten sposób zbuczynianie uczcili 600 lat istnienia parafii i miejscowości. [fot. LA]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dni Łosic
Koncerty gwiazd, kabaret, kino plenerowe, potańcówka i moc innych atrakcji czekają na wszystkich, którzy wezmą udział w tegorocznych Dniach Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 20-22 lipca na targowicy miejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Niedziela XVI tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Jr 23, 1-6; Ps 23 (22), 1b-3a. 3b-4. 5. 6 ;
Ef 2, 13-18

Ewangelia:
Mk 6, 30-34

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR