19 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Elżbieta, Seweryn, Paweł

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Pierwszy odpust

4 lipca 2018 r.

Cierpienie to tajemnica


fot. AWAW

2 lipca w sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej odbył się Diecezjalny Dzień Chorych. Na uroczystości odpustowe przybyło ponad dwa tysiące pielgrzymów.

Wierni zjeżdżali się od godzin porannych. Nie wystraszyli się uciążliwego chłodu i ciągle padającego deszczu. Na porannych Mszach św. o 8.00 i 10.00 bazylika pękała w szwach. Sumę odpustową celebrowano na ołtarzu polowym na kalwarii. Tradycyjnie poprzedziła ją procesja z obrazem Matki Bożej Kodeńskiej. Wizerunkowi towarzyszyły także relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Jak podają ojcowie oblaci, na odpust przybyli wierni m.in. z Siedlec, Białej Podlaskiej, Międzyrzeca Podlaskiego, Dęblina, Łukowa, Sokołowa Podlaskiego, Łomaz, Huszczy, Leśnej Podlaskiej, Szpaków, Kornicy i Swór. Sumie przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda.

Eucharystię z udziałem ordynariusza koncelebrowało kilkunastu kapłanów. Wielu księży i zakonników, mimo deszczu, posługiwało na kalwarii w odkrytych konfesjonałach. Kolejki ustawiały się błyskawicznie.

 

Modlitwa receptą na pytania

Sumę odpustową celebrowano w intencji chorych leżących w domach i szpitalach, za przybyłych pielgrzymów, za osoby, które opiekują się cierpiącymi, oraz za personel szpitali i domów pomocy społecznej. Na początku homilii biskup zaznaczył, że Matka Boża upodobała sobie Podlasie.

- Jej obecność wpisała się także w 200-letnią historię naszej diecezji. (…) Ona towarzyszy wszystkim, którzy modlą się o jedność i całym sercem o nią zabiegają. Ona stoi pod krzyżem swego Syna i uczestniczy w Jego cierpieniu, a także w cierpieniu Jego uczniów, a swoich dzieci. Dzisiaj przypominają nam o tym Jej wizerunek, a także relikwie Drzewa Krzyża Świętego - mówił bp K. Gurda. W kolejnych słowach zwrócił się do chorych, przybyłych do Kodnia i do ich opiekunów.

- Każdy z nas, tu obecnych, został postawiony wobec tajemnicy cierpienia, dotknęło ono bezpośrednio nas samych albo naszych bliskich. Nie jest łatwo pogodzić się z cierpieniem, z chorobą i śmiercią, bez względu na to, kogo ona dotyka. Chcemy się od nich uwolnić i jest to naturalna reakcja. Wszyscy pragniemy żyć, być szczęśliwi i cieszyć się zdrowiem. Cierpienie, choroba i umieranie zostały jednak wpisane w ludzką historię od czasu grzechu pierworodnego. Człowiek wierzący, gdy przychodzi nań doświadczenie choroby, zwraca się najpierw do Pana Boga; u Niego szuka ratunku na modlitwie. Szuka nie tylko uwolnienia od choroby i cierpienia, ale także pomocy w dostrzeżeniu ich sensu, w ich przyjęciu i akceptacji - nauczał ordynariusz.

 

Razem z Chrystusem

Bp. K. Gurda przypominał postać św. Bernadetty Soubirous, wizjonerki z Lourdes, która uznała swoją chorobę za „zatrudnienie” dane jej przez Boga. Do końca swoich dni pamiętała obietnicę Matki Bożej, która powiedziała jej: „Nie przyrzekam ci, że będziesz szczęśliwa na tym świecie, lecz na tamtym”. W czasie procesu beatyfikacyjnego powiedziano o niej: „Bernadetta była wierna swojej misji, pokorna w chwale i silna w doświadczeniu. Swoją chorobę rozumiała jako zadanie, dane jej przez Boga. Cierpiała nie dla samego cierpienia, swój ból ofiarowała za nawrócenie grzeszników”.

Biskup przywoływał także słowa ks. Piotra Pawlukiewicza, który pytany o cierpienie w kontekście własnej choroby zaznaczył: „Dziś powiedziałbym chorym, by nie szukali zrozumienia, ale starali się przeżyć ten czas tak, jak zrobił to Chrystus. Siła i moc Chrystusa pochodziły z Jego relacji z Ojcem, On działał w zjednoczeniu z Nim, dlatego w chorobie i cierpieniu trzeba postawić nie na siebie, ale na Chrystusa. Ja i każdy inny chory człowiek mamy szansę być bardziej szczęśliwi niż wielu zdrowych, jeśli będziemy trzymali się Chrystusa”.

 

Odnaleźć sens posługi

Na zakończenie homilii pasterz kościoła siedleckiego tłumaczył: - Osoby chore, starsze i niepełnosprawne zostają nam dane po to, abyśmy mogli z nimi być, pomagać im, służyć i uczestniczyć w ich życiu. Nie wiemy, dlaczego Pan Bóg obdarza nas taką możliwością, ale musimy pamiętać, że On chce naszego dobra. To jest też szansa dla nas; szansa na nasz duchowy rozwój. Gdy przychodzą trudne chwile, zmęczenie i zwątpienie, spróbujmy na wszystko popatrzeć w ten sposób, że Bóg chce naszego szczęścia i wiecznego zbawienia. Starajmy się o to, byśmy potrafili w tym oddaniu i trudzie pełnym miłości odnaleźć sens naszego posługiwania i bycia dla innych.

Eucharystia zakończyła się uroczystym błogosławieństwem lourdzkim. Bp K. Gurda przeszedł między pielgrzymami z relikwiarzem Drzewa Krzyża Świętego. Po Mszy relikwie i obraz Matki Bożej procesyjnie odprowadzono do bazyliki.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Lubelski Orszak św. Mikołaja
9 grudnia ulicami miasta przejdzie V Orszak św. Mikołaja. Do udziału w spotkaniu integrującym rodziny i propagującym postać biskupa Miry zaproszeni są także mieszkańcy naszej diecezji.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR