22 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Tomasz, Maurycy

Pogoda: Siedlce

Numer 38
20-26 września 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z diecezjalnej pielgrzymki do Krakowa będącej dziękczynieniem za jubileusz 200-lecia diecezji!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Historia

 
 

Na straży pamięci

4 lipca 2018 r.

Upamiętnili strażnika prawdy


fot. ARCHIWUM

Był dziennikarzem, publicystą, prozaikiem. Jego życiową pasją stało się zachowanie pamięci o żołnierzach wyklętych. 29 czerwca pochodzący z Międzyrzeca Podlaskiego Jan Kołkowicz został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Odsłonięto także poświęconą mu tablicę oraz rondo jego imienia.

Uroczystości zainaugurowała Msza św. w kościele pw. św. Józefa celebrowana przez ks. infułata Kazimierza Korszniewicza. Zebranych powitała dr Anna Jeleszuk, przewodnicząca Społecznego Komitetu Upamiętnienia Redaktora Jana Kołkowicza. Wśród gości byli m.in.: doradca Prezydenta RP Zofia Romaszewska, posłowie Marcin Duszek, Krzysztof Głuchowski, Stanisław Żmijan, europarlamaterzysta prof. Mirosław Piotrowski, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, dyrektor lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Marcin Krzysztofik, dyrektor gabinetu szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Wolańczyk, a także samorządowcy, przyjaciele redaktora i jego rodzina - brat i bratowa: Piotr i Jadwiga Kołkowiczowie.

W kazaniu ks. infułat K. Korszniewicz mówił m.in. o korzeniach chrześcijaństwa, których, szczególnie my, Polacy, nie powinniśmy podcinać. - Dzisiaj na nowo musimy przyjąć to hasło, które tak chętnie umieszczamy na sztandarach: Bóg, Honor, Ojczyzna. To wystarczy. Niczego więcej nie trzeba dodawać. W tych słowach zawiera się wszystko - podkreślał kapłan. - Jeśli człowiek wierzy w Boga, będzie umiał zachować honor, godność. A gdy człowiek nie ma honoru, to czy umie miłować ojczyznę, która jest najwspanialszym darem, naszą matką? - pytał ks. infułat.

 

Pośmiertnie odznaczony

Następnie minister Z. Romaszewska, doradca Prezydenta RP i przewodnicząca zespołu ds. opiniowania wniosków o nadanie odznaczeń dla działaczy opozycji demokratycznej odczytała list prezydenta A. Dudy. „Niezłomni - wyklęci żołnierze powstania antykomunistycznego swoimi czynami napisali dzieje bohaterskiego zrywu i oporu wobec narzuconej naszemu narodowi władzy. Aby jednak pamięć o nich mogła przetrwać, konieczna była praca badaczy i literatów, z których prac my, współcześni, możemy poznawać ten ważny rozdział historii ojczystej. Jeszcze w czasach czerwonego reżimu tu, na Podlasiu, zadania tego podjął się dziennikarz, reportażysta i prozaik Jan Kołkowicz. Przez wiele lat wytrwale zbierał relacje uczestników i świadków bitew i potyczek, działaczy obu konspiracji i żołnierzy oddziałów partyzanckich. Dzięki jego publikacjom prawda o walce zbrojnej Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” na ziemi podlaskiej i innych bojach Polaków o niepodległość została ocalona. I dziś mamy pewność, że będą mogły ją poznawać również następne pokolenia, sięgając po książki redaktora Kołkowicza. Swą aktywnością zainspirował on też wielu dawnych „leśnych” do współtworzenia organizacji społeczno-kombatanckiej, która kontynuuje tradycje, pielęgnuje pamięć i etos WiN” - m.in. napisał prezydent. W imieniu głowy państwa Z. Romaszewska wręczyła na ręce P. i J. Kołkowiczów Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, którym „za wybitne zasługi, osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pomocy zawodowej i społecznej” A. Duda postanowił odznaczyć redaktora Kołkowicza.

 

Wzór dla dziennikarzy

Po Mszy św. zebrani przeszli pod pomnik katyński i ofiar Golgoty Wschodu, gdzie złożono kwiaty, a następnie pod budynek dawnego magistratu przy pl. Jana Pawła II. Tam odsłonięto tablicę poświęconą J. Kołkowiczowi. Zaraz po tym uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicami Lubelską i Warszawską do znajdującego się przy skwerze Armii Krajowej ronda, któremu również nadano imię dziennikarza. Następnie na znajdującej się na cmentarzu przy ul. Brzeskiej mogile redaktora Kołkowicza złożono kwiaty, a poseł M. Duszek odczytał list od ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego. „Miałem zaszczyt osobiście znać redaktora, który z wielkim zaangażowaniem odkrywał przed społeczeństwem nieznane lub zapomniane karty historii naszej ojczyzny. Był bardzo zaangażowany w upamiętnianie żołnierzy wyklętych. To jemu zawdzięczamy reaktywację Zrzeszenia WiN, a także udział w powstaniu wielu pomników i tablic. Postać J. Kołkowicza powinna być wzorem dla dziennikarzy i publicystów” - podkreślił minister.

Część oficjalną zakończyły apel pamięci oraz oddanie salwy honorowej. Uczestników zaproszono do hotelu Chrobry, gdzie zaprezentowano książkę „Jan Kołkowicz. Dzieła zebrane”.


Odkrywał historię

Jan Kołkowicz dokumentował prawdziwą historię. Zaangażowany od początku lat 70 w działalność opozycyjną był wydawcą podziemnych czasopism polityczno-niepodległościowych i autorem cyklu opracowań „Na szlaku WiN”.

 

Ocalić od zapomnienia pamięć o żołnierzach wyklętych - to zadanie, któremu J. Kołkowicz poświęcił wiele lat swojego życia. Dlatego organizował spotkania oraz uroczystości patriotyczno-religijne i rocznicowe dotyczące środowiska żołnierzy AK, a także członków WiN, m.in. w Leśnej Podlaskiej i Janówce - Leszczance. Dzięki temu miał okazję rozmowy ze świadkami historii, którzy chętnie dzielili się z dziennikarzem wspomnieniami. W 1985 r. przygotowywał uroczystość wmurowania i odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej poległym partyzantom AK w kościele św. Józefa w Międzyrzecu Podlaskim. Wydał wówczas także okolicznościowe pismo i broszurę, co, oczywiście, nie spodobało się ówczesnym władzom, które zleciły przeszukanie mieszkania J. Kołkowicza, a następnie przeprowadziły z nim rozmowę ostrzegawczą.

 

Działalność związkowa

Od chwili powstania NSZZ „Solidarność” publicysta zaangażował się także w działalność związkową. Kontynuował ją po wprowadzeniu stanu wojennego. Utrzymywał kontakty z działaczami nielegalnych struktur Solidarności w Warszawie, Szczecinie, Białej Podlaskiej, Siedlcach i Lublinie. Przygotowywał teksty i uczestniczył w druku nielegalnych publikacji, m.in. wykorzystując sprzęt w powielarni Kombinatu Maszyn Budowlanych ZREMB, gdzie był zatrudniony.

Brał udział w akcjach ulotkowych, m.in. przed 1 maja 1983 r., w redagowaniu i wydawaniu ulotek. Zajmował się także tworzeniem afiszy i odpowiadał za ich stronę graficzną.

 

Na celowniku SB

Ponadto zaangażowany był w kolportaż prasy związkowej i literatury bezdebitowej. Otrzymywał ją m.in. od siedleckiego „KOS”, z którym współpracował. Na wezwanie Tymczasowej Komisji Wykonawczej NSZZ „S” Region Mazowsze organizował tzw. grupy oporu. W 1985 r. tworzył na terenie województwa bialskopodlaskiego Partię Liberalno-Demokratyczną „Niepodległość”.

Z powodu swojej działalności Kołkowicz był inwigilowany i kontrolowany przez SB, wzywany kilkakrotnie na rozmowy ostrzegawcze, a w jego domu i miejscu pracy przeprowadzano przeszukania. Formą represji wobec dziennikarza było również zakazanie mu wyjazdów zagranicznych przez dwa lata.

Zmarł 29 czerwca 2007 r. w Międzyrzecu Podlaskim. 15 czerwca 2018 r. dziennikarz został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

MD

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Sobota XXIV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
1 Kor 15, 35-37. 42-49; Ps 56 (55), 3 i 10. 11-12. 13-14 ;
Łk 8, 4-15

Ewangelia:
Łk 8, 4-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR