22 lipca 2018 r. Imieniny obchodzą: Maria, Magdalena, Wawrzyniec

Pogoda: Siedlce

Numer 29
19-25 lipca 2018r.

menu

NEWS

A najnowszym numerze pielgrzymkowe ABC!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Zwierzenie kontrolowane

4 lipca 2018 r.

Nadgorliwcy

Coś mi się na zadrażnienie zebrało. Ale to tak na okoliczność obejrzenia telewizyjnej informacji, w której ofiara została wymieniona z imienia i nazwiska, a złoczyńca pozostał niezidentyfikowany, bo ujawniono tylko pierwszą literę nazwiska.

Rozumiem, że dopóki nie udowodni się sprawcy jego czynu, istnieje domniemanie niewinności, ale po co szargać dobre imię pokrzywdzonego? Jeszcze weselej jest, gdy media donoszą o wybrykach tajemniczego Daniela M., a w kolejnym zdaniu informują, że to syn Zenka Martyniuka. Być może powyższe zdarzenia spełniły funkcję kamyczka, który uruchomił przypomnienie lawiny absurdów w naszym codziennym życiu. Przykłady? Proszę bardzo. Żeby skontrolować stację paliw, urzędnicy muszą się zapowiedzieć na wiele dni wcześniej. Przez ten czas, jak mawiała moja sąsiadka, to można kozła-barana wywinąć. Czyli np. pozbyć się chrzczonego paliwa albo poprawić dokumentację. Jaki więc sens mają takie kontrole?

Albo ostrzeganie przed zamontowanym na ulicy radarem? Jeśli jest przepis, że na konkretnej drodze należy jechać z określoną prędkością, to trzeba tego przepisu przestrzegać. Jak ktoś przestrzegać nie chce, to niech go zamontowany na drodze radar wychwyci, a powołana ku temu instytucja ukarze. Koniec. Kropka. Konsekwencja. Tymczasem tam, gdzie jest radar, kierowcy zwalniają, ale ani przed nim, ani po nim - choć tak nakazują znaki - nic sobie z nich nie robią.

Wygląda na to, że liczbę absurdów znacznie podniosło niedawne wprowadzenie RODO, czyli prawa o ochronie danych. Z tego powodu ostatni koniec roku szkolnego zaowocował zdenerwowaniem i licznymi pytaniami od dyrektorów szkół, czy np. mogą publicznie wyczytać nazwisko ucznia, wręczając świadectwo z wyróżnieniem.

Ale to w sumie - pryszcz. Gorzej, jeśli nadgorliwa ochrona zagraża życiu. A tak było w przypadku uczniów jednej z warszawskich szkół, którzy ulegli wypadkowi na Zakopiance. Przewiezionych do szpitali w różnych miejscowościach dzieci nie mogli odnaleźć rodzice, bo pracownicy niektórych z placówek bali się (w trosce o ochronę) telefonicznie poinformować, czy dany pacjent znalazł się u nich. Zaś w niektórych przychodniach ze względu na ochronę danych osobowych nie można się zapisać na wizytę telefonicznie. (A ja w swojej zapisałam się bez problemu!)

Zdarzyło się też, że nadgorliwy zarządca cmentarza zadecydował o jego zamknięciu,  bo - jego zdaniem - gromadzi on dane osób, które za życia wykupiły grób i wybiły na nim swoje imię i nazwisko.

Że trudno w to uwierzyć? Że brzmi jak dowcip albo anegdota? Eee, tam… Człowiek wielu rzeczy potrafi dokonać.

„Takie czasy” - mówią niektórzy. A ksiądz z filmu „U Pana Boga za piecem” skomentowałby to pewnie swoim: „Czasy są zawsze inne, a jakby takie same”. To ludzie decydują. Także o tym, czy przepisy prowadzą do absurdu.

Anna Wolańska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Ojciec Mateusz w Siedlcach


Na kilka dni planem zdjęciowym serialu „Ojciec Mateusz” stały się Siedlce. To właśnie w tym mieście ksiądz z Sandomierza rozwiąże zagadkę kryminalną związaną z Muzeum Diecezjalnym. [fot. KO]

FOTOGALERIA

600 lat parafii


Na skwerze 600-lecia w zegarze słonecznym ukryta została kapsuła czasu zawierająca m.in. list do przyszłych pokoleń. Poświęcono pomnik św. Jana Pawła II, a w kościele intronizowano relikwie Papieża Polaka. W ten sposób zbuczynianie uczcili 600 lat istnienia parafii i miejscowości. [fot. LA]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dni Łosic
Koncerty gwiazd, kabaret, kino plenerowe, potańcówka i moc innych atrakcji czekają na wszystkich, którzy wezmą udział w tegorocznych Dniach Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 20-22 lipca na targowicy miejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Niedziela XVI tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Jr 23, 1-6; Ps 23 (22), 1b-3a. 3b-4. 5. 6 ;
Ef 2, 13-18

Ewangelia:
Mk 6, 30-34

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR