22 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Tomasz, Maurycy

Pogoda: Siedlce

Numer 38
20-26 września 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z diecezjalnej pielgrzymki do Krakowa będącej dziękczynieniem za jubileusz 200-lecia diecezji!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Wrażliwi na kulturę

4 lipca 2018 r.

Wawrzyny rozdane


fot. J. KURZAWA

Dorota Pikula, Krystyna Rudnicka, Witold Okniński i Renata Orzeszek - to tegoroczni laureaci Wawrzynów Siedleckich. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez prezydenta miasta od 2008 r.

Nagrodę otrzymują animatorzy, artyści, działacze i organizatorzy kultury, którzy swoimi pasjami, zainteresowaniami i osiągnięciami promują Siedlce, przyczyniając się do wzrostu atrakcyjności i rozpoznawalności miasta w Polsce i na świecie. Wyróżnienie stanowi wyraz szczególnego uznania dla osób, których praca zdecydowanie przekracza etatowe, zawodowe i statutowe obowiązki. Gala wręczenia Wawrzynów Siedleckich odbyła się 25 czerwca w Centrum Kultury i Sztuki. Na uroczystości nie zabrakło władz miasta, radnych, laureatów poprzednich edycji, członków kapituły, przedstawicieli fundacji i stowarzyszeń kulturalnych oraz mieszkańców.

- Kultura to oczko w głowie kolejnych władz samorządowych - zapewnił prezydent Wojciech Kudelski. - Być może nie mamy za dużo pieniędzy, ale jesteśmy wrażliwi na ludzi kultury. Wkład samorządu w jej rozkwit to piękne inwestycje, gdzie możemy się gromadzić i podziwiać pracę artystów. Nie szczędziliśmy na to grosza i dzisiaj mamy efekty w postaci różnych sukcesów naszych mieszkańców - podkreślił.

 

Miłośniczka piękna

Wawrzyn za całokształt pracy twórczej otrzymała historyk sztuki, a od 18 lat kustosz Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach D. Pikula. Autorka licznych esejów wskazujących wartość artystyczną dzieł sztuki. Miłośniczka piękna w malarstwie, rzeźbie, architekturze, muzyce i tańcu. - Jestem wzruszona. Choć tak naprawdę byłam wzruszona już na samą wieść, że otrzymam to wyróżnienie i znajdę się w gronie osób wpisujących się w kulturę tego miasta - powiedziała D. Pikula.

 

Kocham to miasto!

To samo wyróżnienie trafiło do Krystyny Rudnickiej, rodowitej siedlczanki, która całe swoje życie i twórczość związała z Siedlcami i Podlasiem. Na rynku literackim zadebiutowała w 1994 r. tomem wierszy „Księżycową ścieżką”. Debiutem prozatorskim była książka „Szeherezada” wydana w 2002 r. Osiem lat później ukazał się debiutancki poetycki tomik dla dzieci „Świerszczykowe nutki”. W 80 urodziny pisarka otrzymała stypendium prezydenta Siedlec, w ramach którego powstała książka „W pogoni za utraconym czasem”. W ubiegłym, roku ukazały się dwie książki poetyckie: „Przeminęło w murach miasta” oraz „Z kartek pamiętnika”. K. Rudnicka jest autorką 24 książek, laureatką wielu konkursów literackich. - Kocham to miasto, kocham coraz mocniej. W 1941 r. jako dziewięcioletnia dziewczynka napisałam wiersz pt. „Kocham Siedlce”. Pół wieku później w konkursie literackim organizowanym przez Limes otrzymałam nagrodę prezydenta miasta. Dziś jako kobieta wcześnie urodzona powiem tak: kocham tu każdy kamień, każda grudkę ziemi, cień drzew w alejach parku, staw, a nad nim wierzby, w płaczących wierzbach pomnik Piłsudskiego i historię wpisaną w cmentarne ulice. Kocham niebo nad miastem, kocham moje Siedlce - zapewniła K. Rudnicka.

 

Z pasji

Wawrzyn za upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie kulturowym powędrował do Witolda Oknińskiego, regionalisty, pasjonat historii miasta, znawcy siedleckiego sądownictwa i adwokatury. Jest absolwentem wydziału prawa i administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Siedlcach. Był prokuratorem, wiceprezydentem Siedlec, adwokatem i sędzią. Człowiek o niezwykłej wiedzy na temat historii miasta i jego mieszkańców. Wiadomości czerpie głównie z dokumentów bibliotecznych i archiwalnych oraz spotkań z potomkami interesujących go osób. Autor i współautor wielu publikacji, m.in. z Arkadiuszem Berezą napisał książkę „Sądownictwo Siedleckie. Tradycje i współczesność”, a z Danutą Sowińską książkę „Sędziowie i prokuratorzy siedleckiego okręgu sądowego w latach 1917-1950”. W 2016 r. opracował redakcyjnie książkę Aleksandry Chrzanowskiej „Tęsknota za Siedlcami”, a w 2017 r. „Dziennik” Haliny Berezy. W marcu ukazała się kolejna publikacja współautorstwa W. Oknińskiego i Lecha Krzyżanowskiego „Temida wyemancypowana”. - Tak to jest, że czasami zajmujemy się jakąś dziedziną nie po to, by osiągnąć sukces czy być nagrodzonym. Robimy to z pasji. Ja również odkryłem ją w sobie. I choć wiąże się ona z wykonywanym zawodem, to w zasadzie jest już ponad to, gdyż dotyczy historii sądownictwa. Tak się składa, że przy okazji natrafiam na fascynujące losy siedlczan i bardzo się cieszę, że mogę takie postaci przybliżać - zaznaczył. W Okniński.

 

Plastyczka i graficzka

Z kolei nagrodę za działanie na rzecz popularyzacji i dokumentowania zabytków miasta otrzymała Renata Orzeszek. Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Mińsku Mazowieckim oraz Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego o kierunku pedagogika z plastyką, zawodowo związana z projektowaniem graficznym, reklamą i wystawiennictwem. Jak sama podkreśla, rozwój artystyczny zawdzięcza siedleckim artystom i wychowawcom, m.in. Andrzejowi Sołtysiukowi, Tomaszowi Nowakowi, Mikołajowi Bieludze oraz Michałowi Gardzińskiemu. W 2017 r. opracowała graficznie pierwszą grę planszową „Miasteczko. Siedlce w XX-leciu międzywojennym”. Współpracuje z lokalnymi stowarzyszeniami, organizacjami, przedsiębiorcami i rzemieślnikami, tworząc różnorodne projekty o charakterze artystycznym czy reklamowo-marketingowym. Prowadzi autorską pracownię „Bez szablonu”.


Podczas gali wręczono również statuetki Mecenasa Siedleckiej Kultury. Otrzymali je:

Złoty Mecenas Siedleckiej Kultury 2018 - Zakład Utylizacji Odpadów Sp. z o.o.;

Złoty Mecenas Siedleckiej Kultury 2018 - PGE Polska Grupa Energetyczna S.A;

Mecenas Siedleckiej Kultury 2018 - Sawo-Met sp. z o.o.;

Mecenas Siedleckiej Kultury 2018 - Małgorzata i Dariusz Lipińscy - właściciele firmy Madar Hurtownia Artykułów Dziecięcych;

Mecenas Siedleckiej Kultury 2018 - Katarzyna i Maciej Grabowscy - właściciele F.H.U. Matrix Maciej Bartłomiej Grabowski.

MD

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Sobota XXIV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
1 Kor 15, 35-37. 42-49; Ps 56 (55), 3 i 10. 11-12. 13-14 ;
Łk 8, 4-15

Ewangelia:
Łk 8, 4-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR