22 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Tomasz, Maurycy

Pogoda: Siedlce

Numer 38
20-26 września 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z diecezjalnej pielgrzymki do Krakowa będącej dziękczynieniem za jubileusz 200-lecia diecezji!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Sesja rady miasta

4 lipca 2018 r.

Ostatnie absolutorium

Rada miasta udzieliła prezydentowi Wojciechowi Kudelskiemu absolutorium za wykonanie zeszłorocznego budżetu. Głosowanie poprzedziła dyskusja, w której tradycyjnie głos zabrali przedstawiciele wszystkich klubów.

- Komisja rewizyjna w ocenie wykonania budżetu za poprzedni rok kierowała się celowością, rzetelnością, gospodarnością i terminowością jego wykonania - stwierdził Jerzy Myszkowski, przewodniczący komisji, apelując o udzielenie absolutorium. Radny, przemawiając w imieniu klubu PiS, nazwał prezydenta wielkim budowniczym Siedlec. Przypomniał o zrealizowanych w ciągu 12 lat prezydentury inwestycjach, wyliczając wybudowane lub wyremontowane za rządów W. Kudelskiego placówki oświaty, sportu i kultury. Przewodniczący wspomniał też o nowych rozwiązaniach komunikacyjnych oraz dobrych warunkach stworzonym inwestorom. - Przez te 12 lat powstały inwestycje za prawie 1,2 mld zł - podkreślił radny.

- Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu tych zasobów możliwe jest realizowanie priorytetu rozwojowego miasta, czyli wzmocnienie subregionalnej roli Siedlec jako ośrodka przyciągającego mieszkańców - dodał J. Myszkowski. Zdaniem radnego napawające optymizmem jest to, iż - mimo napiętego budżetu - zrealizowano wydatki majątkowe i inwestycyjne na kwotę 46,5 mln zł. - To dowód przemyślanej i spójnej polityki oraz wykorzystania szans na pozyskiwanie funduszy zewnętrznych - podkreślił J. Myszkowski.

 

Niezgodnie z planem?

Wypowiadająca się w imieniu opozycyjnego klubu Lepsze Siedlce Magdalena Daniel zwróciła uwagę, że RIO mimo ogólnie pozytywnej oceny wytknęła miastu poważne naruszenie przepisów o finansach publicznych. Chodziło o wykorzystanie środków z subwencji oświatowej na styczeń tego roku w celu domknięcia zeszłorocznego budżetu. - Potraktujcie mieszkańców, swoich wyborców, poważnie. Przerwijcie spiralę długów pokrywanych kolejnymi pożyczkami. Zagłosujcie przeciwko absolutorium, dajcie sygnał, że nie ma waszej zgody na bałagan w tak ważnych kwestiach jak budżet miasta - zaapelowała M. Daniel do radnych opozycji. Natomiast Andrzej Sitnik z Bezpartyjnych Siedlec wytknął realizowanie kolejnych budżetów niezgodnie z planem oraz zadłużenie miasta, które będą spłacały następne pokolenia.

 

Coraz większy majątek

Do argumentów opozycji odniosła się Stanisława Wardak z koalicyjnego Siedleckiego Towarzystwa Samorządowego. - Często było słychać na tej sali, by ograniczyć wydatki na sport, kulturę, co zmniejszyłoby deficyt budżetowy. Obniżyć uposażenia urzędnikom, prezesom, dyrektorom jednostek. Paradoks polega na tym, że czynią to osoby, które jeszcze niedawno były beneficjentami tych środków - stwierdziła, apelując, by nie sprowadzać dyskusji na tory zbliżającej się kampanii wyborczej. Radna przypomniała, że kiedy PO była jeszcze w koalicji, godziła się na zaciąganie zobowiązań, aby miasto mogło skorzystać ze środków unijnych i inwestować. - Był czas, kiedy deficyt miasta był znacznie większy, a jednak prezydent dostawał absolutorium jednogłośnie - podkreśliła S. Wardak. - Mieliśmy wybór: albo odkładamy pieniądze do kieszeni z myślą, że w przyszłości zrealizujemy inwestycje, ale nie dostaniemy dofinansowania, albo korzystamy ze środków zewnętrznych, co zaakceptowała ówczesna rada, tyle że zadłużymy miasto. Dzięki tamtym decyzjom dziś mamy nowoczesne obiekty, z których korzystamy - zaznaczyła radna.

Do zarzutów RIO odniósł się zastępca skarbnika Grzegorz Kołodziejak. Nie zaprzeczył, że było to naruszenie przepisów, jednocześnie wytłumaczył, że chodziło o rozliczenie inwestycji w Liceum Ogólnokształcącym im. Żółkiewskiego. - Do kasy miasta nie wpłynęła zewnętrzna dotacja, a chcieliśmy wypłacić część pieniędzy wykonawcy, aby nie doprowadzić do zatorów płatniczych - wyjaśniał. Zwrócił też uwagę, że podawana przez opozycję kwota 500 mln zł długu jest nieprawdziwa, bo wynosi on o 100 mln zł mniej. Podkreślił również, że dzięki zrealizowanym inwestycjom majątek miasta między 2010 a 2017 r. zwiększył się o 207 mln zł.

 

Miasto w dobrej kondycji

Prezydent, zabierając głos na koniec debaty, podkreślił, iż pieniądze z kredytów i pożyczek nie zostały przejedzone, ale zainwestowane. - Zrobiliśmy to, by dać szansę młodym i zatrzymać ich w naszym mieście. I to się udało. Siedlce nie tracą ludności, ale ją zyskują. To nasz kapitał, który będzie procentował - zaznaczył W. Kudelski. - Trzeba wiedzieć, kiedy odejść. Zostawiam miasto w dobrej kondycji - stwierdził prezydent przed głosowaniem nad ostatnim absolutorium, jednocześnie podziękował urzędnikom za przygotowanie i realizowanie inwestycji.

Za udzieleniem prezydentowi absolutorium zagłosowało 15 radnych, siedmiu było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Sobota XXIV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
1 Kor 15, 35-37. 42-49; Ps 56 (55), 3 i 10. 11-12. 13-14 ;
Łk 8, 4-15

Ewangelia:
Łk 8, 4-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR