19 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Elżbieta, Seweryn, Paweł

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Z pasji do pszczelarstwa

4 lipca 2018 r.

Cenne dla zdrowia


fot. JS

Przyjęło się, że pszczoły produkują przede wszystkim miód. Zawdzięczamy im także cenne dla zdrowia: pierzgę, pyłek, propolis czy wosk. Dobrodziejstwa, jakie człowiek ma od tych pracowitych owadów, poznaje kapłan posługujący we włodawskiej parafii Najświętszego Serca Jezusowego ks. Krzysztof Zawadzki.

- Najczęściej wykorzystuję miód, ale zebrałem już pierwszą pierzgę i wosk - opowiada kapłan, a od trzech lat także pszczelarz. Pasieka ks. Krzysztofa, składająca się z ośmiu uli, znajduje się w bliskim sąsiedztwie miasta - na terenach czystych, sprzyjających owadom, a jednocześnie rozwojowi pasji. Pierwszy miód to efekt pszczelej pracy na polach rzepaku. Potem wytwarzany jest miód wielokwiatowy. Sporo jest też drzew lipowych, natomiast bardzo niewiele gryki.

- Kiedy byłem dzieckiem, mieszkałem na terenie parafii Paprotnia. Tam swoją pasiekę prowadził mój wujek - wspomina pierwsze kontakty z pszczołami ks. K. Zawadzki. - Był posiadaczem kilku uli, a ja przyglądałem się jego pracy. W 2011 r., kiedy zostałem diakonem, ks. biskup przydzielił mnie do odbycia praktyki we włodawskiej parafii. Tu spotkałem śp. ks. Stanisława Dadasa i zapoznałem się z jego pasieką. Pszczoły były jego pasją. Nic dziwnego - pochodził z rodziny pszczelarskiej. Kiedy wspólnie z proboszczem przewoziliśmy jego ule z Żukowa do Włodawy, zadawałem dużo pytań i zaczerpnąłem sporo wiedzy na temat pszczół. Ks. S. Dadas nazywał je „Bożymi skrzatami” - opowiada kapłan.

Ks. Krzysztof został wikariuszem we Włodawie w lipcu 2015 r., a wiosną następnego roku był już posiadaczem dwóch uli, z najlepszą matką, od ks. Stanisława. - Tak się zaczęła przygoda z pszczołami - przyznaje. - Na początku słyszałem żarty, że mając dwa ule, nie jest się jeszcze pszczelarzem. Dokupiłem kolejne trzy i zaczęło się poważne myślenie o prowadzeniu pasieki - stwierdza ks. Zawadzki.

 

Spotkania pszczelarzy

Aktualnie kapłan jest posiadaczem rodziny pszczelej zajmującej osiem uli. Prowadzenie pasieki godzi z obowiązkami w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym oraz duszpasterstwem. - To bardzo ciekawe zajęcie, móc doglądać pszczoły, obserwować, jak się rozwija rodzina czy zachowuje matka w ulu. Przyjemnie jest widzieć, jak powiększa się pasieka - mówi ks. Krzysztof.

Kapłan przyznaje, że bardzo dużo zawdzięcza ks. S. Dadasowi, który przekazał mu wiele technik prowadzenia pasieki. Dzięki proboszczowi nabrał umiejętności dotyczących np. zapraszania pszczół do pustego ula czy zabezpieczania pasieki, aby potem nie musieć stawiać drabiny i wchodzić na drzewo. Z ks. Stanisławem udawali się do kaplicy w niedalekiej Suchawie, która stała się miejscem spotkań ludzi kochających przyrodę. W kościółku obok figury św. Ambrożego, patrona pszczelarzy, znajduje się jedyny w dekanacie obraz Matki Bożej Miodnej. Tu odbywają się spotkania leśników, myśliwych, a także pszczelarzy, które rozpoczyna Eucharystia i modlitwa. Spotkaniom, organizowanym przez Polsko-Nadbużańskie Koło Pszczelarzy we Włodawie, towarzyszy prelekcja na specjalistyczne tematy dotyczące pszczół. - Wiedza teoretyczna jest ważna, ale dużo wiadomości można zaczerpnąć także od ludzi, którzy zajmują się pszczelarstwem - stwierdza ks. Zawadzki. - Spotkania w Suchawie są bardzo interesujące, można posłuchać o doświadczeniach innych pszczelarzy. Polsko-Nadbużańskie Koło Pszczelarzy, które w tamtym roku obchodziło 60-lecie działalności, zrzesza 12 pszczelarzy z czterech powiatów: włodawskiego, parczewskiego, bialskiego i chełmskiego. Posiadają oni ponad 3,4 tys. rodzin pszczelich. W trakcie spotkań tematów nie brakuje. W czasie swojej praktyki dowiedziałem się, że wiele zależy np. od samych mieszkańców ula, tzn. są spokojne pszczoły oraz takie, które odznaczają się agresją. Ważne jest, aby dobrze poznać swoją rodzinę, a potem tę znajomość przenieść na właściwe prowadzenie pasieki - uzupełnia kapłan.

- Pszczoły można pokochać - mówi ks. Krzysztof. I podsumowuje: - To stworzenia niezwykle wdzięczne. Jeśli np. pasieka znajduje się blisko sadu czy pola z rzepakiem, plony są większe. Produkty pszczele służą zdrowiu i dzięki nim nasze stoły są pełne .

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Lubelski Orszak św. Mikołaja
9 grudnia ulicami miasta przejdzie V Orszak św. Mikołaja. Do udziału w spotkaniu integrującym rodziny i propagującym postać biskupa Miry zaproszeni są także mieszkańcy naszej diecezji.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR