22 lipca 2018 r. Imieniny obchodzą: Maria, Magdalena, Wawrzyniec

Pogoda: Siedlce

Numer 29
19-25 lipca 2018r.

menu

NEWS

A najnowszym numerze pielgrzymkowe ABC!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

 
 

Uhonorowany za zasługi

9 lipca 2018 r.

Pierwszy obywatel miasta

Podczas nadzwyczajnej sesji rady miasta uhonorowano Mieczysława Tokarskiego. Włodawianin otrzymał godność Primus civis urbis Vlodaviae.

M. Tokarski jest osobą od wielu lat powszechnie znaną w środowisku regionalistów, krajoznawców czy samorządowców. Był założycielem i pierwszym prezesem utworzonego w 1973 r. miejscowego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajobrazowego. Od 1987 r. jest przewodnikiem turystycznym, często oprowadzając ich społecznie. W 2008 r. przyznano mu tytuł Zasłużony Przewodnik PTTK. Ma uprawnienia krajoznawstwa Polski. Jest zdobywcą m.in. złotej Odznaki Krajoznawczej Polski. Ponadto - inicjator upamiętniania miejsc bitew i potyczek powstania styczniowego, współorganizator rajdu „Śladami walk partyzanckich”. Dzięki zabiegom M. Tokarskiego udało się odnowić wiele pomników, tablic pamiątkowych czy uratować niszczejący na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie grób ułana i legionisty ppor. Jana Wojtkiewicza, włodawianina.

Za swoją działalność został odznaczony srebrnym Krzyżem Zasługi (1984), odznaką „Za Zasługi dla turystyki” (1998), Medalem Pamiątkowym Województwa Lubelskiego, złotą Honorową Odznaką Polskiego Związku Filatelistów (2007), złotą odznaką Zasłużony Działacz LOK (1986), złotym Krzyżem Zasługi (2013).

Jako działacz wielu organizacji - m.in. Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Włodawskiej Rady Seniorów, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Włodawskiej - z pasją podejmuje różne inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności i promocji ziemi włodawskiej. Współpracuje z Miejską Biblioteką Publiczną, przygotowuje wystawy, sesje historyczne, prowadzi lekcje biblioteczne.

Godność „Primus civis urbis Vlodaviae” otrzymują na wniosek rady miasta mieszkańcy, którzy swą wieloletnią pracą i działalnością publiczną przyczynili się do rozwoju miasta, a także cieszą się wśród mieszkańców powszechnym autorytetem. W latach ubiegłych wyróżnienie to otrzymali: Tadeusz Garbaciak, Janusz Kalinowski, ks. kan. Józef Brzozowski, Zenon Nizioł i Edmund Brożek.

 

 

JS

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Ojciec Mateusz w Siedlcach


Na kilka dni planem zdjęciowym serialu „Ojciec Mateusz” stały się Siedlce. To właśnie w tym mieście ksiądz z Sandomierza rozwiąże zagadkę kryminalną związaną z Muzeum Diecezjalnym. [fot. KO]

FOTOGALERIA

600 lat parafii


Na skwerze 600-lecia w zegarze słonecznym ukryta została kapsuła czasu zawierająca m.in. list do przyszłych pokoleń. Poświęcono pomnik św. Jana Pawła II, a w kościele intronizowano relikwie Papieża Polaka. W ten sposób zbuczynianie uczcili 600 lat istnienia parafii i miejscowości. [fot. LA]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dni Łosic
Koncerty gwiazd, kabaret, kino plenerowe, potańcówka i moc innych atrakcji czekają na wszystkich, którzy wezmą udział w tegorocznych Dniach Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 20-22 lipca na targowicy miejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Niedziela XVI tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Jr 23, 1-6; Ps 23 (22), 1b-3a. 3b-4. 5. 6 ;
Ef 2, 13-18

Ewangelia:
Mk 6, 30-34

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR