19 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, January

Pogoda: Siedlce

Numer 37
13-19 września 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego czcimy krzyż? Jak rozumieć jego sens i jakie miejsce powinien zajmować on w życiu każdego chrześcijanina? Odpowiedź w cyklu NA MARGINESIE KATECHIZMU!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

 
 

Uhonorowany za zasługi

9 lipca 2018 r.

Pierwszy obywatel miasta

Podczas nadzwyczajnej sesji rady miasta uhonorowano Mieczysława Tokarskiego. Włodawianin otrzymał godność Primus civis urbis Vlodaviae.

M. Tokarski jest osobą od wielu lat powszechnie znaną w środowisku regionalistów, krajoznawców czy samorządowców. Był założycielem i pierwszym prezesem utworzonego w 1973 r. miejscowego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajobrazowego. Od 1987 r. jest przewodnikiem turystycznym, często oprowadzając ich społecznie. W 2008 r. przyznano mu tytuł Zasłużony Przewodnik PTTK. Ma uprawnienia krajoznawstwa Polski. Jest zdobywcą m.in. złotej Odznaki Krajoznawczej Polski. Ponadto - inicjator upamiętniania miejsc bitew i potyczek powstania styczniowego, współorganizator rajdu „Śladami walk partyzanckich”. Dzięki zabiegom M. Tokarskiego udało się odnowić wiele pomników, tablic pamiątkowych czy uratować niszczejący na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie grób ułana i legionisty ppor. Jana Wojtkiewicza, włodawianina.

Za swoją działalność został odznaczony srebrnym Krzyżem Zasługi (1984), odznaką „Za Zasługi dla turystyki” (1998), Medalem Pamiątkowym Województwa Lubelskiego, złotą Honorową Odznaką Polskiego Związku Filatelistów (2007), złotą odznaką Zasłużony Działacz LOK (1986), złotym Krzyżem Zasługi (2013).

Jako działacz wielu organizacji - m.in. Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Włodawskiej Rady Seniorów, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Włodawskiej - z pasją podejmuje różne inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności i promocji ziemi włodawskiej. Współpracuje z Miejską Biblioteką Publiczną, przygotowuje wystawy, sesje historyczne, prowadzi lekcje biblioteczne.

Godność „Primus civis urbis Vlodaviae” otrzymują na wniosek rady miasta mieszkańcy, którzy swą wieloletnią pracą i działalnością publiczną przyczynili się do rozwoju miasta, a także cieszą się wśród mieszkańców powszechnym autorytetem. W latach ubiegłych wyróżnienie to otrzymali: Tadeusz Garbaciak, Janusz Kalinowski, ks. kan. Józef Brzozowski, Zenon Nizioł i Edmund Brożek.

 

 

JS

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Badania laryngologiczne
19 i 20 września, od 8.00 do 14.00, w przychodni AS-MED w Siedlcach będą prowadzone bezpłatne badania laryngologiczne.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Środa XXIV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
1 Kor 12, 31 – 13, 13; Ps 33 (32), 2-3. 4-5. 12 i 22 ;
Łk 7, 31-35

Ewangelia:
Łk 7, 31-35

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR