16 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Maria, Edmund, Marek

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Uhonorowany za zasługi

9 lipca 2018 r.

Pierwszy obywatel miasta

Podczas nadzwyczajnej sesji rady miasta uhonorowano Mieczysława Tokarskiego. Włodawianin otrzymał godność Primus civis urbis Vlodaviae.

M. Tokarski jest osobą od wielu lat powszechnie znaną w środowisku regionalistów, krajoznawców czy samorządowców. Był założycielem i pierwszym prezesem utworzonego w 1973 r. miejscowego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajobrazowego. Od 1987 r. jest przewodnikiem turystycznym, często oprowadzając ich społecznie. W 2008 r. przyznano mu tytuł Zasłużony Przewodnik PTTK. Ma uprawnienia krajoznawstwa Polski. Jest zdobywcą m.in. złotej Odznaki Krajoznawczej Polski. Ponadto - inicjator upamiętniania miejsc bitew i potyczek powstania styczniowego, współorganizator rajdu „Śladami walk partyzanckich”. Dzięki zabiegom M. Tokarskiego udało się odnowić wiele pomników, tablic pamiątkowych czy uratować niszczejący na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie grób ułana i legionisty ppor. Jana Wojtkiewicza, włodawianina.

Za swoją działalność został odznaczony srebrnym Krzyżem Zasługi (1984), odznaką „Za Zasługi dla turystyki” (1998), Medalem Pamiątkowym Województwa Lubelskiego, złotą Honorową Odznaką Polskiego Związku Filatelistów (2007), złotą odznaką Zasłużony Działacz LOK (1986), złotym Krzyżem Zasługi (2013).

Jako działacz wielu organizacji - m.in. Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Włodawskiej Rady Seniorów, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Włodawskiej - z pasją podejmuje różne inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności i promocji ziemi włodawskiej. Współpracuje z Miejską Biblioteką Publiczną, przygotowuje wystawy, sesje historyczne, prowadzi lekcje biblioteczne.

Godność „Primus civis urbis Vlodaviae” otrzymują na wniosek rady miasta mieszkańcy, którzy swą wieloletnią pracą i działalnością publiczną przyczynili się do rozwoju miasta, a także cieszą się wśród mieszkańców powszechnym autorytetem. W latach ubiegłych wyróżnienie to otrzymali: Tadeusz Garbaciak, Janusz Kalinowski, ks. kan. Józef Brzozowski, Zenon Nizioł i Edmund Brożek.

 

 

JS

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
Rekolekcje dla małżeństw
W dniach 16-18 listopada w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędą się rekolekcje dla małżeństw ph. Świętość w codziennym życiu.
więcej »
Przegląd Teatrów Obrzędowych
17 listopada, o 10.00, w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się II Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR