23 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Marleny, Edwarda, Seweryna

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Nerwy paraliżują myśli, sprawiają, że czujemy się jak w pułapce. Jak opanować stres? Podpowiedź znajdą Państwo w najnowszym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Sesja rady miasta

11 lipca 2018 r.

Uhonorowano wolontariuszy

Rondo u zbiegu ulic Starowiejskiej i Terespolskiej w Siedlcach będzie nosiło nazwę Wolontariuszy Akcji Charytatywnych. Początkowo radni opozycji wyszli z inicjatywą, by jedną z nowych ulic - odchodzącą w bok od Piaskowej - nazwać Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

- Idea WOŚP jest unikatowa na świecie. Od 26 lat gromadzi w Polsce i poza jej granicami wolontariuszy oraz osoby, które chcą dawać datki. Pieniądze pożytkowane są na to, żeby ochrona zdrowia w Polsce była wyposażona na światowym poziomie - przekonywała Magdalena Daniel, pomysłodawczyni projektu. - Do tej pory zebraliśmy w Siedlcach ponad 1,5 mln zł. Natomiast wartość sprzętu, jaki otrzymaliśmy, to ponad 1,9 mln zł. Na jesieni wzbogacimy się o kolejne urządzenia o wartości 450 tys. zł. Wydaje mi się, że uczczenie tych wszystkich wolontariuszy to dobry kierunek - dodała radna.

W trakcie prac w komisjach inicjatorka i popierający ją radni wprowadzili autopoprawkę, zmieniając lokalizację z ulicy na rondo u zbiegu Terespolskiej i Starowiejskiej.

 

Wypaczenie idei?

Podczas ostatniej sesji doszło do dalszych zmian. Grupa kilkunastu radnych koalicji zaproponowała, aby nie ograniczać się do WOŚP, ale uhonorować wszystkich działających na rzecz innych. - W Polsce mamy ponad 4 mln wolontariuszy biorących udział w różnych akcjach i należących do organizacji charytatywnych. Mamy prężnie działające: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Szlachetną Paczkę, Bank Żywności, Caritas Polska - podkreśliła Jadwiga Skup. - Każda organizacja jest szczególna, liczy się poświęcenie ludzi, którzy bezinteresownie działają na rzecz drugiego człowieka. Nie zawężamy, tylko rozszerzamy nazwę. Nie chcemy dzielić, tylko uhonorować wszystkich - argumentowała radna, a następnie złożyła wniosek o poprawkę projektu uchwały dotyczącą zmiany nazwy z WOŚP na Wolontariuszy Akcji Charytatywnych.

Taka propozycja nie spodobała się inicjatorom pierwotnej propozycji, którzy wprowadzoną zmianę nazwali wypaczeniem idei uchwały. - Naszą intencją było uhonorowanie konkretnych działań organizowanych przez jedną z wielu, ale bardzo znaną i rozpowszechnioną w Polsce i zagranicą fundację, która zbiera środki finansowe na działalność związaną z opieką medyczną - tłumaczył Mariusz Dobijański. - Jestem za tym, abyśmy w mieście znaleźli ulicę, rondo czy plac, który uczci wolontariuszy akcji charytatywnych: Caritasu lub Szlachetnej Paczki. Dobrą praktyką samorządu byłoby docenienie wkładu i zapału ludzi angażujących się w pomoc drugiemu człowiekowi. Nam chodziło o to, aby akurat WOŚP i wolontariusze tej organizacji mogli być dumni, że przez swoją działalność zasłużyli się na tyle, by uhonorować ich nazwaniem ronda - wyjaśnił radny i jednocześnie zaapelował o pozostawienie projektu bez zmian bądź jego odrzucenie.

 

Docenić wszystkich

Zwolennicy zmiany odrzucali argumenty opozycji. - Ograniczenie się tylko do jednej grupy spowoduje to, że osoby, które angażują się w inne akcje, będą czuć się niedowartościowane - przekonywał Stefan Somla. - Warto pochylić się nad innymi instytucjami. A rond czy ulic pewnie byłoby za mało, żeby wszystkich uczcić oddzielnie - dodał wiceprzewodniczący rady miasta. Poparł go Adam Tomczuk. - Obawiam się, że byłby to precedens skutkujący zgłaszaniem się coraz większej liczby osób czy organizacji i instytucji, które chciałyby nazywać ronda czy ulice - stwierdził radny. Z kolei Robert Chojecki podkreślił, że właśnie nazwa Wolontariuszy Akcji Charytatywnych uhonoruje wszystkie organizacje i zaangażowanych w nie ludzi.

Ze strony opozycji nie obyło się bez próby upolitycznienia sprawy, na co zdecydowanie zareagował prezydent Wojciech Kudelski, podkreślając, że miasto nie utrudnia organizacji zbiórek i finałów WOŚP. - Od 12 lat, od kiedy jestem prezydentem, nigdy z moich ust nie padło stwierdzenie, aby nie udostępniać sal Miejskiego Ośrodka Kultury, nagłośnienia czy nie pomóc w organizacji finału - zaznaczył prezydent.

Ostatecznie zmieniony projekt uchwały podjęto jednogłośnie.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie Siedleckiego Centrum Onkologii


Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach wzbogacił się o nowoczesny ośrodek onkologiczny. Siedleckie Centrum Onkologii (SCO) to jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja kosztowała ponad 112 mln zł. [fot. JAG]

FOTOGALERIA

IV Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy


W dniach 18-19 października w gmachu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbył się Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2018 pod hasłem: „Państwo - Gospodarka - Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”. [fot. K. Ochnio]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Festiwal filmowy
25 października, o 10.00, w sali NoveKino Merkury przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbędzie się gala VII Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
więcej »
Wieczór pod znakiem muzyki
W niedzielę 28 października miłośnicy organów Wagnera będą mogli wysłuchać kolejnego koncertu na tym zabytkowym instrumencie.
więcej »
Biesiada Mazowiecko-Podlaska na Mazowszu
To nazwa konkursu kulinarnego, który ogłosiło Stowarzyszenie „Naszym Dzieciom” w partnerstwie z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Mordach. Mogą wziąć w nim udział wszyscy mieszkańcy Mazowsza.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR