23 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Marleny, Edwarda, Seweryna

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Nerwy paraliżują myśli, sprawiają, że czujemy się jak w pułapce. Jak opanować stres? Podpowiedź znajdą Państwo w najnowszym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Mniejsza pensja

11 lipca 2018 r.

Spór nad formalnością


fot. ARCHIWUM

Bialscy radni zadecydowali o obniżeniu wynagrodzenia dla prezydenta Dariusza Stefaniuka. Od lipca pobory włodarza zmniejszą się o 1,8 tys. zł.

Zmiany w wysokości uposażenia wynikają z wprowadzonego w maju rozporządzenia rady ministrów. Dotyczy ono wynagrodzenia wójtów, burmistrzów, starostów i prezydentów miast oraz ich zastępców, zakładając obniżenie pensji samorządowców o 20%. - O moich zarobkach orzeka rada miasta. Decydując się na sprawowanie funkcji prezydenta, wiedziałem, że ani ja, ani mieszkańcy nie będą mieli wpływu na wysokość mojej pensji. W tym temacie wszystko zależy od radnych. Mamy ustawę i musimy się do niej dostosować. Kiedy zostałem prezydentem powiedziałem, że wystarczy mi 10 tys. zł brutto. Po jakimś czasie rada podwyższyła moją pensję. Teraz, po obniżce, wracam do punktu wyjścia. Nie smucę się z tego powodu - zaznacza prezydent D. Stefaniuk.

Po podwyżce włodarz zarabiał 12.2 tys. zł. Zmiany wynikające z ustawy weszły w życie 1 lipca. Od tego dnia pensja prezydenta będzie wynosiła 10,4 tys. zł.

 

Polityczna gra

Kwestia obniżki wynagrodzenia prezydenta miasta podzieliła radnych. Podczas sesji wywiązała się dyskusja. Wydawało się, że radni zapomnieli o tym (albo nie chcieli pamiętać), że nawet gdyby zagłosowali przeciw obniżce, uchwałę wprowadziłby w życie wojewoda. Decyzja rady była tylko formalnością. Debata nad obniżeniem poborów szybko przekształciła się w ocenianie pracy włodarza i działań obecnego rządu. - Klub Platformy Obywatelskiej wstrzyma się od głosu. Według nas kwestia wypłacania wynagrodzeń w Kancelarii Prezesa Ministrów i przyznawanie sobie nagród przez panią premier Szydło w śmieszny sposób przekłada się w tej chwili na działania samorządu. Ta ustawa ma pomóc PiS w poprawie wizerunku - tłumaczył wiceprzewodniczący rady Sławomir Sosnowski (PO).

- To dyrektywa polityczna - wtórował radny Kazimierz Stanisław Nowak (SLD).

 

Bezsensowna dyskusja

Radny Adam Wilczewski przekonywał wszystkich, że prezydenci zasługują na pobory w obecnej wysokości. Podkreślał, że nie widzi powodów, by obniżać im pensje. - Ta uchwała nie ma większego znaczenia. Jeśli jej nie przyjmiemy, zrobi to za nas wojewoda. Ten spór nie ma sensu. Ja zagłosuję przeciw obniżce. Nie zawsze zgadzam się z panem prezydentem, ale doceniam i szanuję jego pracę. To ciężki kawałek chleba. Wynagrodzenia na obecnym poziomie są w pełni zasłużone. Obniżka nie wynika z powodów merytorycznych. To czysty populizm, na jaki mogę się nie zgodzić, bo nie należę do partii - mówił Mariusz Gromadzki (AS - Nasze Miasto Wspólne Dobro).

Za zmianą wynagrodzenia głosował m.in. radna Alicja Łagowska. - Kiedy w 2016 r. podwyższaliśmy prezydentowi pobory, miałam duży dylemat, czy zagłosować za taką uchwałą. Ostatecznie ją poparłam, a potem tego żałowałam. Nasz pan prezydent nie jest najwybitniejszy, nie wprowadził nic wyjątkowego w Białej Podlaskiej, by tak mocno go wynagradzać. Ma tylko dziesięć lat pracy. Nie skrzywdzimy go, jeśli zagłosujemy za obniżką - tłumaczyła radna.

Za zmniejszeniem prezydenckiej pensji opowiedziało się ośmioro radnych, sprzeciw wyraziło czworo z nich. Od głosu wstrzymało się aż dziesięcioro. Zmiana wynagrodzenia obejmie także wiceprezydentów, nie dotknie jednak innych pracowników instytucji miejskich.

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie Siedleckiego Centrum Onkologii


Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach wzbogacił się o nowoczesny ośrodek onkologiczny. Siedleckie Centrum Onkologii (SCO) to jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja kosztowała ponad 112 mln zł. [fot. JAG]

FOTOGALERIA

IV Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy


W dniach 18-19 października w gmachu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbył się Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2018 pod hasłem: „Państwo - Gospodarka - Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”. [fot. K. Ochnio]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Festiwal filmowy
25 października, o 10.00, w sali NoveKino Merkury przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbędzie się gala VII Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
więcej »
Wieczór pod znakiem muzyki
W niedzielę 28 października miłośnicy organów Wagnera będą mogli wysłuchać kolejnego koncertu na tym zabytkowym instrumencie.
więcej »
Biesiada Mazowiecko-Podlaska na Mazowszu
To nazwa konkursu kulinarnego, który ogłosiło Stowarzyszenie „Naszym Dzieciom” w partnerstwie z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Mordach. Mogą wziąć w nim udział wszyscy mieszkańcy Mazowsza.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR