23 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Marleny, Edwarda, Seweryna

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Nerwy paraliżują myśli, sprawiają, że czujemy się jak w pułapce. Jak opanować stres? Podpowiedź znajdą Państwo w najnowszym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Rozwiane wątpliwości

18 lipca 2018 r.

Prezydent wyprzedził rząd


fot. UM Biała Podlaska

12 lipca z lokatorami bloków wybudowanych w ramach programu Mieszkanie Plus spotkali się przedstawiciele spółki BGK Nieruchomości, która prowadziła przedsięwzięcie. Zebranie dotyczyło m.in. wysokości czynszów i opcji dojścia do własności.

Mieszkania w blokach przy ul. Jana II Kazimierza oddano lokatorom w stanie deweloperskim w czerwcu br. Obecnie trwa wykańczanie lokali. Podpisano też umowy z mieszkańcami. Wbrew wcześniejszym obietnicom nie było w nich słowa o opcji dojścia do własności, na którą liczyła większość lokatorów. Na władze miasta i cały rząd posypały się skargi ze strony opozycji. Mówiono o niespełnionych obietnicach. Okazało się jednak, że bialskie bloki powstały szybciej niż ustawy związane z programem Mieszkanie Plus. - Samorząd Białej Podlaskiej wyprzedził ustawodawcę. Oddaliście mieszkania w momencie, gdy opcja dojścia do własności nie była jeszcze skodyfikowana w prawie.

Ustawa dotycząca najnowszego programu mieszkaniowego została już przyjęta przez rząd. Lada dzień to samo zrobi senat. Aby weszła w życie, potrzebny będzie tylko podpis Prezydenta RP - wyjaśnił Grzegorz Muszyński, wiceprezes BGKN.

 

Nowe umowy w sierpniu

W sierpniu wszyscy lokatorzy otrzymają nowe umowy. Będą musieli zadeklarować, czy decydują się tylko na wynajem, czy także na dojście do własności. Nastąpi ono po 26 latach. Owa opcja wiąże się jednak z większymi kosztami. W takim przypadku czynsz będzie droższy o 36%. - Ustawa przewiduje także dopłaty do czynszu. Znamy możliwości finansowe tych, którzy otrzymali mieszkania w ramach programu. Większość będzie kwalifikować się do takiej pomocy - zaznaczył G. Muszyński.

Wysokość dopłaty ma zależeć m.in. od liczby osób zamieszkujących lokal i od pozyskiwanych przez nich dochodów. Dwuosobowa rodzina otrzyma wsparcie w wysokości 183 zł. Pięcioosobowa rodzina dostanie 270 zł. Stawka czynszu ma wynosić 13,7 zł za m². Ustawa o dopłatach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r.

 

W interesie młodych ludzi

- Prezydent Białej Podlaskiej wyprzedził rząd, ale ten bardzo intensywnie pracował i nadrobił zaległości. Jesteśmy na finiszu z potrzebnymi ustawami. Program Mieszkanie Plus jest dedykowany osobom, które do tej pory były pomijane w programach mieszkaniowych. Adresowano je bowiem do tych, którzy prędzej czy później mogliby otrzymać kredyt. Z analizy, jaka poprzedzała narodowy program mieszkaniowy, wynika, że 40% naszego społeczeństwa miedzy 35 a 40 rokiem ma zbyt wysokie dochody, by korzystać z mieszkań komunalnych i jednocześnie za niskie, aby otrzymać kredyt. Zainteresowanie programem Mieszkanie Plus wzrasta więc coraz bardziej - zauważyła Magdalena Malinowska-Wójcicka z departamentu mieszkalnictwa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Spotkanie z mieszkańcami, jak podkreśla prezydent miasta, przebiegło w spokojnej atmosferze. Towarzyszyły mu merytoryczna dyskusja i rzeczowe argumenty. Biała Podlaska jestpierwszym polskim miastem, które „załapało” się na rządowy program Mieszanie Plus.

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie Siedleckiego Centrum Onkologii


Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach wzbogacił się o nowoczesny ośrodek onkologiczny. Siedleckie Centrum Onkologii (SCO) to jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja kosztowała ponad 112 mln zł. [fot. JAG]

FOTOGALERIA

IV Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy


W dniach 18-19 października w gmachu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbył się Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2018 pod hasłem: „Państwo - Gospodarka - Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”. [fot. K. Ochnio]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Festiwal filmowy
25 października, o 10.00, w sali NoveKino Merkury przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbędzie się gala VII Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
więcej »
Wieczór pod znakiem muzyki
W niedzielę 28 października miłośnicy organów Wagnera będą mogli wysłuchać kolejnego koncertu na tym zabytkowym instrumencie.
więcej »
Biesiada Mazowiecko-Podlaska na Mazowszu
To nazwa konkursu kulinarnego, który ogłosiło Stowarzyszenie „Naszym Dzieciom” w partnerstwie z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Mordach. Mogą wziąć w nim udział wszyscy mieszkańcy Mazowsza.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR