11 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Waldemar, Damazy

Pogoda: Siedlce

Numer 49
06-12 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Rozwiane wątpliwości

18 lipca 2018 r.

Prezydent wyprzedził rząd


fot. UM Biała Podlaska

12 lipca z lokatorami bloków wybudowanych w ramach programu Mieszkanie Plus spotkali się przedstawiciele spółki BGK Nieruchomości, która prowadziła przedsięwzięcie. Zebranie dotyczyło m.in. wysokości czynszów i opcji dojścia do własności.

Mieszkania w blokach przy ul. Jana II Kazimierza oddano lokatorom w stanie deweloperskim w czerwcu br. Obecnie trwa wykańczanie lokali. Podpisano też umowy z mieszkańcami. Wbrew wcześniejszym obietnicom nie było w nich słowa o opcji dojścia do własności, na którą liczyła większość lokatorów. Na władze miasta i cały rząd posypały się skargi ze strony opozycji. Mówiono o niespełnionych obietnicach. Okazało się jednak, że bialskie bloki powstały szybciej niż ustawy związane z programem Mieszkanie Plus. - Samorząd Białej Podlaskiej wyprzedził ustawodawcę. Oddaliście mieszkania w momencie, gdy opcja dojścia do własności nie była jeszcze skodyfikowana w prawie.

Ustawa dotycząca najnowszego programu mieszkaniowego została już przyjęta przez rząd. Lada dzień to samo zrobi senat. Aby weszła w życie, potrzebny będzie tylko podpis Prezydenta RP - wyjaśnił Grzegorz Muszyński, wiceprezes BGKN.

 

Nowe umowy w sierpniu

W sierpniu wszyscy lokatorzy otrzymają nowe umowy. Będą musieli zadeklarować, czy decydują się tylko na wynajem, czy także na dojście do własności. Nastąpi ono po 26 latach. Owa opcja wiąże się jednak z większymi kosztami. W takim przypadku czynsz będzie droższy o 36%. - Ustawa przewiduje także dopłaty do czynszu. Znamy możliwości finansowe tych, którzy otrzymali mieszkania w ramach programu. Większość będzie kwalifikować się do takiej pomocy - zaznaczył G. Muszyński.

Wysokość dopłaty ma zależeć m.in. od liczby osób zamieszkujących lokal i od pozyskiwanych przez nich dochodów. Dwuosobowa rodzina otrzyma wsparcie w wysokości 183 zł. Pięcioosobowa rodzina dostanie 270 zł. Stawka czynszu ma wynosić 13,7 zł za m². Ustawa o dopłatach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r.

 

W interesie młodych ludzi

- Prezydent Białej Podlaskiej wyprzedził rząd, ale ten bardzo intensywnie pracował i nadrobił zaległości. Jesteśmy na finiszu z potrzebnymi ustawami. Program Mieszkanie Plus jest dedykowany osobom, które do tej pory były pomijane w programach mieszkaniowych. Adresowano je bowiem do tych, którzy prędzej czy później mogliby otrzymać kredyt. Z analizy, jaka poprzedzała narodowy program mieszkaniowy, wynika, że 40% naszego społeczeństwa miedzy 35 a 40 rokiem ma zbyt wysokie dochody, by korzystać z mieszkań komunalnych i jednocześnie za niskie, aby otrzymać kredyt. Zainteresowanie programem Mieszkanie Plus wzrasta więc coraz bardziej - zauważyła Magdalena Malinowska-Wójcicka z departamentu mieszkalnictwa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Spotkanie z mieszkańcami, jak podkreśla prezydent miasta, przebiegło w spokojnej atmosferze. Towarzyszyły mu merytoryczna dyskusja i rzeczowe argumenty. Biała Podlaska jestpierwszym polskim miastem, które „załapało” się na rządowy program Mieszanie Plus.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz KSM diecezji siedleckiej


W dniach 24-25 listopada odbyły się uroczystości jubileuszowe 25-lecia istnienia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Siedleckiej. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR