23 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Marleny, Edwarda, Seweryna

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Nerwy paraliżują myśli, sprawiają, że czujemy się jak w pułapce. Jak opanować stres? Podpowiedź znajdą Państwo w najnowszym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Siedlce

25 lipca 2018 r.

Najpierw stacje, potem samochody


fot. www.siedlce.pl

Do końca lipca w mieście zostanie zamontowanych pięć stacji ładowania samochodów elektrycznych. Wkrótce siedlczanie będą mogli także wypożyczać ekologiczne auta.

To efekt przystąpienia miasta do projektu E-mobility w obszarze motoryzacji elektrycznej, realizowanego w ramach rządowego programu rozwoju tego rodzaju transportu w Polsce. Patronat nad projektem objął w lutym minister energii Krzysztof Tchórzewski.Projekt E-mobility zakłada powstanie pięciu stacji ładowania samochodów elektrycznych oraz uruchomienie publicznego systemu car-sharingu, czyli wynajmu aut. Pierwszą stację zamontowano na ul. Pułaskiego (przy urzędzie miasta). Lokalizacje kolejnych urządzeń to: ul. Katedralna, pl. Zdanowskiego, ul. Wiszniewskiego (na parkingu przy Novym Kinie) oraz ul. Monte Cassino (przy parkingu).

Auto na minuty

Stacje zostaną uruchomione na przełomie lipca i sierpnia. W dwóch punktach samochód będzie można naładować w ekspresowym tempie - od kilkunastu minut do pół godziny.

W ramach programu do Siedlec trafi także pięć aut elektrycznych, za co ma być odpowiedzialna Polska Grupa Energetyczna Nowa Energia. Na realizację programu wybrano Siedlce, dlatego że spółka chce sprawdzić, jak na poziomie średniej wielkości miasta sprawdzi się system ładowania oraz płatne wypożyczanie aut. Swój udział w projekcie ma także siedleckie Przedsiębiorstwo Energetyczne. Spółka będzie obsługiwała cały system car-sharingu.

Pojazdy do wypożyczenia za odpłatnością pojawią się w kilku punktach miasta. Magistrat ma też wyznaczyć miejsca - nie tylko w pobliżu stacji ładowania - gdzie samochody będzie można odstawić. Ich lokalizacje powstaną w wyniku ustaleń z samorządem, w oparciu o uwagi i sugestie mieszkańców. Stawka za wypożyczenie ekologicznego auta nie jest jeszcze ustalona, ale ma się zawierać w przedziale 1-1,5 zł za minutę.

 

Zmniejszyć emisję spalin

Elektromobilność to jeden z priorytetów polskiego rządu. Celem jest doprowadzenie do zmniejszenia emisji spalin, szczególnie w dużych miastach, oraz stworzenie warunków i przy tym nakłonienie społeczeństwa do użytkowania elektrycznych samochodów. - Od kilkunastu lat w Europie i na świecie modna jest elektromobilność. W Polsce program ten napotyka na bariery: przede wszystkim brak odpowiedniej infrastruktury - mówił w lutym minister K. Tchórzewski. Problem z poruszaniem się samochodem elektrycznym ma rozwiązać uchwalona ustawa o elektromobilności, która zakłada, że to państwo stworzy wymaganą infrastrukturę na terenie całego kraju. Dzięki niej powstanie 6 tys. punktów ładowania i 150 punktów tzw. szybkiego ładowania, które rozmieszczone będą proporcjonalnie na terenie kraju. Ma to stanowić zachętę do zmiany samochodów spalinowych na elektryczne.

 

Spopularyzować pojazdy bezemisyjne

O tym, że kluczowe znaczenie dla popularyzacji pojazdów elektrycznych ma infrastruktura oraz postęp technologiczny, przekonuje Grzegorz Urban, kierownik salonu Opel Jastrzębski S.A. w Siedlcach. - Koncerny samochodowe bacznie obserwują rynek, zastanawiając się, czy wypuścić na niego samochód elektryczny, czy nie. Opel posiada taki model, ale na razie nie jest on dostępny w Polsce. Dlaczego? Dlatego, że nie ma infrastruktury, czyli stacji szybkiego doładowania. A skoro jej nie ma, to nikt takiego samochodu nie kupi - zwraca uwagę. Aby sprowadzić dany model elektryczny na rynek - jak podkreśla G. Urban - trzeba wydać ogromne pieniądze na reklamę, promocję, marketing, a co najważniejsze: przygotowanie centrów serwisowych i przeszkolenie kadry. - Nie będzie potrzebny mechanik, tylko bardzo dobrze wykwalifikowany elektryk - zauważa kierownik salonu Opla. Sporo barierą jest także cena aut elektrycznych - sięgająca nawet 200 tys. zł, a więc realna tylko dla klientów z grubym portfelem.

Szansę na rozpowszechnienie ekologicznych samochodów G. Urban upatruje w przyjętej niedawno ustawie o opłatach za wjazd do centrów miast. Zgodnie z nią kierowcy samochodów spalinowych i z silnikiem diesla będą mogli wjechać do tzw. strefy czystego transportu tylko za dodatkową opłatą. Jej koszt wyniesie maksymalnie 2,5 zł za godzinę i będzie obowiązywać od 9.00 do 17.00. - Dla samorządów będzie to spory przypływ gotówki. Wystarczy, że jakieś miasto jako pierwsze wprowadzi takie opłaty, a to da impuls kolejnym. Może wtedy ruszy się rynek samochodów elektrycznych, bo ich kierowcy wjadą i zaparkują w centrum, nie ponosząc żadnych kosztów - przekonuje kierownik salonu Opla, dodając, że zachętą mogą być też zapowiadane przez rząd dopłaty do aut bezemisyjnych, które mają ruszyć w przyszłym roku.

Plany zakładają, że do 2025 r. po polskich drogach będzie się poruszać milion samochodów elektrycznych.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie Siedleckiego Centrum Onkologii


Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach wzbogacił się o nowoczesny ośrodek onkologiczny. Siedleckie Centrum Onkologii (SCO) to jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja kosztowała ponad 112 mln zł. [fot. JAG]

FOTOGALERIA

IV Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy


W dniach 18-19 października w gmachu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbył się Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2018 pod hasłem: „Państwo - Gospodarka - Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”. [fot. K. Ochnio]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Festiwal filmowy
25 października, o 10.00, w sali NoveKino Merkury przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbędzie się gala VII Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
więcej »
Wieczór pod znakiem muzyki
W niedzielę 28 października miłośnicy organów Wagnera będą mogli wysłuchać kolejnego koncertu na tym zabytkowym instrumencie.
więcej »
Biesiada Mazowiecko-Podlaska na Mazowszu
To nazwa konkursu kulinarnego, który ogłosiło Stowarzyszenie „Naszym Dzieciom” w partnerstwie z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Mordach. Mogą wziąć w nim udział wszyscy mieszkańcy Mazowsza.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR