21 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Joanna, Kazimiera, Franciszek

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Grabów Szlachecki

1 sierpnia 2018 r.

Przybył do nas wyjątkowy kapłan


fot. Arch. parafii w Grabowie

W niedzielę 29 lipca parafia Przemienienia Pańskiego przeżywała potrójną uroczystość: odpust parafialny, wprowadzenie relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki i 40 rocznicę odprawienia pierwszej Mszy św. w miejscowości.

Uroczystości rozpoczęły się o 11.30 przekazaniem relikwii na granicy parafii, od strony Woli Gułowskiej, i procesją, która przeszła trasą udekorowaną pięknie przez mieszkańców. O 12.00. rozpoczęła się uroczysta Msza św. Wraz z proboszczem ks. Januszem Mazurkiem Eucharystię celebrował ks. kan. Edmund Szarek. 40 lat temu jako wikariusz parafii Okrzeja przybył do Grabowa Szlacheckiego z bp. Janem Mazurem, by sprawować pierwszą Mszę św. na tutejszym terenie, organizował tez życie religijne i miejsce, w którym obecnie stoi parafialna świątynia.

Od pątniczego krzyża po relikwie

- Łączymy dziś naszą parafialną uroczystość odpustową ku czci Przemienienia Pańskiego z 40 rocznicą odprawienia pierwszej Mszy św. na terenie Grabowa Szlacheckiego, z modlitwą za naszą ojczyznę i wprowadzeniem relikwii bł. ks. J. Popiełuszki. W ten sposób chcemy włączyć się w nurt modlitwy dziękczynnej za 200 lat istnienia naszej siedleckiej diecezji, jak również w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości - zaznaczył proboszcz parafii ks. Janusz Mazurek we wstępie do Mszy. Przypomniał, że kiedy w 2017 r. parafia w Grabowie przyjmowała pątniczy krzyż bł. ks. Jerzego, wyraził pragnienie sprowadzenia do parafii relikwii błogosławionego - męczennika, niezłomnego obrońcy ludzkiej godności, zamordowanego z nienawiści do wiary i Kościoła, człowieka, który odegrał doniosłą rolę w historii narodu polskiego i Kościoła. - Dziś jesteśmy świadkami realizacji tego pragnienia. Tak jak 40 lat temu przybył tu kapłan, by sprawować pierwszą Mszę św., tak dziś przybywa następny, wyjątkowy kapłan, bł. ks. J. Popiełuszko, by pozostać tu z nami w znaku relikwii z krwi - dodał ksiądz proboszcz.

 

Kościół i ojczyzna

Homilię wygłosił ks. kan. E. Szarek, dla którego uroczystość stała się okazją do wspomnień. Jako młody kapłan, posługując w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Okrzei, do którego należał wówczas Grabów Szlachecki, inicjował tutaj życie religijne. Jako kaplica służył budynek starej szkoły, odremontowany z pomocą mieszkańców wsi. Nie obyło się bez przeszkód ze strony władz. Mimo to - dzięki interwencji bp. Jana Mazura - w 1978 r. odprawiono tu pierwszą Mszę św. Budowa nowej kaplicy rozpoczęła się w 1988 r. Od momentu ustanowienia w Grabowie samodzielnej parafii w 2014 r. służy ona jako kościół.

Odnosząc się do ważnych wydarzeń w historii Polski, ks. E. Szarek zwrócił m.in. uwagę na przywiązanie mieszkańców Grabowa do takich wartości, jak Kościół i ojczyzna.

 

Ks. Jerzy będzie orędownikiem

Na zakończenie Eucharystii ks. J. Mazurek zwrócił uwagę na zawsze aktualną wymowę dewizy bł. ks. J. Popiełuszki „Zło dobrem zwyciężaj”. - Wprowadzając relikwie, chcemy te słowa wcielać w swoje codzienne i parafialne życie - podkreślił. - Ufamy, że bł. ks. J. Popiełuszko, w symboliczny sposób obecny wśród nas, będzie szczególnym orędownikiem naszych modlitw. Niech godne przyjęcie relikwii kapłana - męczennika na grabowskiej ziemi, ufna modlitwa, Eucharystia, modlitwa w intencji ojczyzny będą dla nas wszystkich radością serca, ożywieniem wiary i polskiego patriotyzmu - podkreślił ksiądz proboszcz.

Głos zabrał również przedstawiciel społeczności parafialnej. - Błogosławiony księże Jerzy, dziękujemy Ci za wzór ukochania Boga, ludzi i ojczyzny, za upominanie się o prawdę i sprawiedliwość dla polskiego narodu oraz za zachętę, ażeby zło dobrem zwyciężać. Prosimy o męstwo w przeciwnościach i silną wiarę, a także o miłość, która potrafi wszystko znieść i wszystko przetrzymać. Uproś nam te łaski u Jezusa Chrystusa i Jego Matki Maryi - naszej Wspomożycielki - powiedział.

Uroczystości zakończyły się wspólną agapą przy stole z wojskową grochówką i przy śpiewie miejscowej scholi.

 

Owoce uroczystości

- Wspólnotę parafialną tworzy zaledwie jedna wioska, ale - jak pokazuje historia - jej mieszkańcy potrafią wyznaczyć sobie cel, połączyć siły i doprowadzić konkretne zadanie do końca - ocenia ks. J. Mazurek, podsumowując niedzielne uroczystości. Nie szczędzi pochwał pod adresem parafian, którzy w przygotowania włożyli całe swoje serce i licznie stawili się w kościele 29 lipca. Pytany o motywację do starań o sprowadzenie doczesnych szczątków błogosławionego, zwraca uwagę na liczne związki parafii z ks. Jerzym. Patronuje on kołu różańcowemu mężczyzn, jak też grupie 9D Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej, z którą tutejsi parafianie rokrocznie wędrują do tronu Jasnogórskiej Pani. Impulsem do konkretnych działań w celu pozyskania relikwii stało się sprowadzenie pątniczego krzyża ks. Jerzego w październiku ubiegłego roku.

- To wielka radość i zaszczyt być w posiadaniu relikwii kapłana - męczennika - dodaje proboszcz. - Od parafian i gości dostaję mnóstwo sygnałów, że sama uroczystość ich instalacji stała się okazją do wielkiego duchowego poruszenia. Z całą pewnością uda nam się podtrzymać ten modlitewny zapał - obiecuje, zapewniając o stałym nabożeństwie ku czci bł. ks. J. Popiełuszki.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kodeńskie uroczystości


Uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbyły się 15 sierpnia m.in. w kodeńskim sanktuarium. Rozpoczęły się one już dzień wcześniej powitaniem pieszych pielgrzymów oraz - tradycyjnie - Podlaskiej Konnej Pielgrzymki w Hołdzie Kawalerii Rzeczpospolitej. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Na 100-lecie dożynek


19 sierpnia w Krzesku-Królowej Niwie świętowano 100-lecie tradycji dożynkowej. Był wieniec dożynkowy, ludowe śpiewy i otwarcie Krzeskiego Domu Kultury. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
Piknik trzeźwościowy
1 września odbędzie IV Rodzinny Piknik Trzeźwościowy „Razem łatwiej”. Od 13.00 do 18.00 na terenie parafii pw. bł. Męczenników Podlaskich w Siedlcach na uczestników będzie czekało wiele atrakcji i moc wrażeń.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Wtorek XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ez 28, 1-10; Pwt 32, 26-27b. 27c-28. 30. 35c-36b ;
Mt 19, 23-30

Ewangelia:
Mt 19, 23-30

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR