21 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Joanna, Kazimiera, Franciszek

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

WOHYŃ

1 sierpnia 2018 r.

Świętość dzięki wierze rodziców


fot. ADAM TOKARSKI

W czwartek 26 lipca podczas uroczystości odpustowych w parafii św. Anny kard. Stanisław Dziwisz przekazał relikwie krwi św. Jana Pawła II. W homilii powiedział o możliwości rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Emilii i Karola Wojtyłów.

Wprowadzenie relikwii do wohyńskiej świątyni poprzedziło Eucharystię. Po poświęceniu relikwiarza odmówiona została modlitwa do św. Jana Pawła II, po czym rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem byłego papieskiego sekretarza. W koncelebrze uczestniczyli również archiprezbiter kościoła mariackiego w Krakowie ks. infułat Dariusz Raś i były proboszcz bazyliki mariackiej ks. inf. Bronisław Fidelus, jak też liczne grono kapłanów.

U boku świętego człowieka

W homilii ksiądz kardynał przypominał, że Jan Paweł II przelał krew za Chrystusa, gdy 13 maja 1981 r. kula zamachowca ugodziła go na placu św. Piotra. - Nigdy nie zapomnę tej chwili. Podtrzymywałem w ramionach upadającego papieża i widziałem pojawiające się na jego białej sutannie szkarłatne plamy. Ocaliła go Matka Boże Fatimska, bo był potrzebny Kościołowi i światu. Było potrzebne jego nauczanie. Było potrzebne jego głoszenie Ewangelii w najdalszych zakątkach naszej planety. Był potrzebny jego niepodważalny wkład i pomoc, by nasza ojczyzna i kraje Europy środkowo-wschodniej zrzuciły z siebie jarzmo totalitarnej i bezbożnej ideologii komunistycznej - mówił. Podzielił się również doświadczeniem blisko 40 lat służby Kościołowi u boku świętego człowieka - pasterza według Bożego Serca. - Byłem świadkiem jego codziennej modlitwy i pracy, jego spotkań z ludźmi, jego podróży pasterskich i apostolskich, a pod koniec jego życia także cierpienia i błogosławionej śmierci. Dziś, po latach, znamy scenariusz niezwykłego i długiego pontyfikatu Jana Pawła II. Znamy również wydarzenia po jego odejściu do domu Ojca. Przekonanie ludu Bożego o świętości zmarłego papieża było tak głębokie i powszechne, że w krótkim czasie doczekaliśmy się jego beatyfikacji, a następnie kanonizacji - zaznaczył kard. S. Dziwisz. Dodał, że dziś św. Jan Paweł II jest obecny w świadomości i modlitwie milionów chrześcijan na całym świecie, którzy inspirują się jego nauczaniem i jego służbą.

 

Przykład dla współczesnych rodzin

- Przy okazji dzisiejszej uroczystości wspomnę o jednej sprawie, która leży mi na sercu. Po raz pierwszy czynię to w waszej parafii. Otóż docierają do mnie zapytania o możliwość rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego rodziców św. Jana Pawła II - powiedział kard. Dziwisz. Przypomniał, że Emilia i Karol Wojtyłowie mieli troje dzieci. Najstarszy syn Edmund został lekarzem i zmarł w wieku zaledwie 26 lat, po zarażeniu się szkarlatyną w bielskim szpitalu. Drugie dziecko, córeczka Olga, zmarła wkrótce po przyjściu na świat. Młodszy syn Karol został papieżem i świętym Kościoła katolickiego. - Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że duchowa postawa przyszłego papieża i świętego uformowała się w rodzinie dzięki wierze rodziców. Mogliby i oni stać się przykładem dla współczesnych rodzin i patronami naszych rodzin. Polecam tę sprawę waszej życzliwości - zwrócił się do przybyłych na uroczystość. Nawiązał również do przypadającego tego dnia liturgicznego wspomnienia świętych Joachima i Anny - rodziców Maryi, a dziadków Jezusa. Podkreślił, że żadna instytucja nie zastąpi rodziny i jej niepowtarzalnej roli w życiu człowieka, bo właśnie w rodzinie nawiązujemy pierwsze relacje ze światem, „doświadczamy, że jesteśmy kochani i uczymy się, jak kochać i służyć, jak przebaczać, jak się nawzajem wspierać”. Dodał, że podczas kanonizacji Jana Pawła II Ojciec Święty Franciszek obdarzył go tytułem Papieża rodzin. Emerytowany metropolita krakowski wyraził też szacunek wszystkim babciom. To one, jak mówił, często i najlepiej stoją na straży rodzinnych tradycji, zachowując i przekazując nowemu pokoleniu pamięć i świadomość korzeni, a swoją modlitwą i postawą podtrzymują ducha wiary w rodzinie, pomagając zwłaszcza wnukom i uwrażliwiając ich serca na sprawy Boże.

 

 

Św. Jan Paweł jest z nami

W parafii św. Anny w Wohyniu 26 dnia każdego miesiąca odprawiana będzie Nowenna do św. Jana Pawła II. Proboszcz ks. Roman Banasiewicz zaznacza jednak, że kultu świętego papieża nie trzeba zaszczepiać - jest on i tak bardzo żywy.

 

- Jestem przekonany, że nad ideą sprowadzenia relikwii czuwał sam Jan Paweł II - podkreśla ks. R. Banasiewicz. Jak wynika ze świadectw składanych przez jego parafian, to za sprawa świętego orędownika dwie osoby doznały uzdrowienia. - Były to bardzo ciężkie przypadki. O odzyskanie zdrowia zanoszono modlitwy do Pana Boga za wstawiennictwem św. Jana Pawła II. Ze skutkiem! - relacjonuje. Uzdrowionym i ich bliskim na sercu leżała sprawa sprowadzenie do parafii relikwii.

 

Zaproszenie na Podlasie

- Mając pozwolenie z kurii diecezjalnej, udaliśmy się delegacją do ks. kard. S. Dziwisza. Rozmowa tak się potoczyła, że parafianie zaprosili księdza kardynała nie tylko na uroczystości odpustowe, które postanowiliśmy połączyć z wprowadzeniem relikwii, ale i na odpoczynek do nas. „Jeżeli będę mógł, przyjadę” - zapewnił, jednak do ostatniej chwili nie byliśmy pewni, czy uda mu się to - ze względu na rozliczne obowiązki - opowiada ks. R. Banasiewicz. Niezależnie od tego parafia przygotowywała się na uroczystość zaplanowaną na 26 lipca. Tak się szczęśliwie ułożyło, że księdzu kardynałowi udało się wygospodarować czas i przyjechać na Podlasie na kilka dni. - Spacery, świeże powietrze, odpoczynek na równinach, dużo rozmów. Myślę, że ksiądz kardynał był zadowolony - krótko podsumowuje tę wizytę. Podkreśla zarazem, że odpust uświetniła zarówno obecność przyjaciela św. Jana Pawła II, jak też zapowiedź - sformułowana po raz pierwszy - beatyfikacji rodziców papieża.

 

Podbudowani i rozmodleni

Relikwiarz z doczesnymi szczątkami polskiego papieża umieszczony został w bocznym ołtarzu, poświęconym Matce Bożej Częstochowskiej. - Jan Paweł II czcił Matkę Bożą Jasnogórską, Jej powierzał wiele spraw - uzasadnia ksiądz proboszcz. Jak mówi, z punktu widzenia kapłana obecność relikwii niesie błogosławioną radość, pokój, zadowolenie - wypływające z wiary, a tym większe, ponieważ widać, że wierni skłaniają się ku modlitwie.

- Mam nadzieję, że bliskość świętego poprzez znak jego relikwii skłoni nas do wracania do jego myśli, nauczania i postawy - potwierdza słowa ks. R. Banasiewicza Katarzyna Gawałko, która wraz z mężem i dziećmi, Małgosią i Karolkiem, idąc na Mszę św., zawsze zajmuje miejsce w bocznej nawie, właśnie przy ołtarzu Matki Bożej Częstochowskiej. - Ufam, że ta obecność wśród nas św. Jana Pawła II pomoże nam jeszcze gorliwiej, przez jego wstawiennictwo, kierować do Boga nasze prośby i dziękczynienia - dodaje. Pani Katarzyna chętnie dzieli się też ostatnimi przeżyciami: - Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II oraz obecność kard. Dziwisza w naszej parafii, jak też przygotowanie do tego wydarzenia bardzo ubogaciły mnie i męża duchowo. Czujemy się podbudowani, żeby nie powiedzieć - uskrzydleni!

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kodeńskie uroczystości


Uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbyły się 15 sierpnia m.in. w kodeńskim sanktuarium. Rozpoczęły się one już dzień wcześniej powitaniem pieszych pielgrzymów oraz - tradycyjnie - Podlaskiej Konnej Pielgrzymki w Hołdzie Kawalerii Rzeczpospolitej. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Na 100-lecie dożynek


19 sierpnia w Krzesku-Królowej Niwie świętowano 100-lecie tradycji dożynkowej. Był wieniec dożynkowy, ludowe śpiewy i otwarcie Krzeskiego Domu Kultury. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
Piknik trzeźwościowy
1 września odbędzie IV Rodzinny Piknik Trzeźwościowy „Razem łatwiej”. Od 13.00 do 18.00 na terenie parafii pw. bł. Męczenników Podlaskich w Siedlcach na uczestników będzie czekało wiele atrakcji i moc wrażeń.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Wtorek XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ez 28, 1-10; Pwt 32, 26-27b. 27c-28. 30. 35c-36b ;
Mt 19, 23-30

Ewangelia:
Mt 19, 23-30

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR