21 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Joanna, Kazimiera, Franciszek

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Historia

 
 

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

1 sierpnia 2018 r.

Docenili odwagę i bohaterstwo przodków


fot. TK

Gdy rozpętała się wojna, wieś była zapleczem dla podziemia niepodległościowego. Dziś jej zasługi zostały docenione. W powiecie ryckim po raz pierwszy odbyły się obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.

Nowe ogólnopolskie święto dobrze przyjęło się w lokalnej społeczności. Wszystko za sprawą korzystnego zbiegu dat. W tym samym miesiącu sympatycy środowisk kombatanckich od dłuższego już czasu oddawali cześć żołnierzom Batalionów Chłopskich. To ta organizacja 23 lipca 1944 r. wyzwoliła Ryki spod okupacji hitlerowskiej. Upamiętnieniu wydarzeń sprzed 74 lat posłużyła Msza w kaplicy w Owni i patriotyczne spotkanie w remizie OSP Nowa Dąbia.

Zawsze wierni ojczyźnie

Eucharystię w intencji bohaterskich mieszkańców wsi odprawił dziekan rycki ks. kan. Krzysztof Czyrka. Mówiąc o niełatwym losie rolników podczas wojny, przybliżył historię pacyfikacji wsi Rudno koło Parczewa. Kapłan wskazał to miejsce jako przykład największego niemieckiego bestialstwa na terenie diecezji siedleckiej.

Zasługi polskich rolników przypomniał również rycki starosta. - Ich pokora, wytrwałość i pracowitość są znane od wieków. Dziś do tych cnót dołączamy odwagę i bohaterstwo. To nasi przodkowie - mimo ryzyka i ponoszonych ofiar - wspierali polskich żołnierzy, udzielając im opieki i schronienia. Oddajemy im hołd za każdą kromkę chleba, udzielone noclegi i odważną walkę - zaznaczył Stanisław Jagiełło. Z kolei na ogrom ofiar po stronie chłopskiej zwrócił uwagę goszczący na uroczystości europoseł Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Podczas wojny zginęło 900 tys. mieszkańców wsi. To wielka rana, ale nie może ona zabliźnić się nienawiścią, lecz pamięcią i prawdą - podkreślił Krzysztof Hetman.

 

Cześć poległym, chwała żyjącym

Okazja do bezpośredniego uhonorowania bohaterskiej wiejskiej społeczności nadarzyła się w Nowej Dąbi. Na frontowej ścianie tamtejszej remizy Ochotniczej Straży Pożarnej od pięciu lat wisi tablica upamiętniająca poległych żołnierzy BCh podobwodu Ryki. Znajdują się na niej 62 nazwiska partyzantów z okolicznych wiosek. Wszyscy zostali przywołani podczas apelu pamięci. Listę odczytali członkowie Chóru Dziecięcego Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Żołnierze Września 1939 Garnizonu Dęblin”.

Swoich kolegów kwiatami uczcili ostatni żyjący kombatanci BCh: członkini Ludowego Związku Kobiet Maria Warowna ps. Stokrotka, prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Rykach Jan Warowny ps. Waligóra i ostatni Sybirak, żołnierz BCh Józef Zaręba ps. Wysocki. Podobny szacunek wyrazili: wicemarszałek województwa lubelskiego Grzegorz Kapusta, europoseł K. Hetman, delegacja Sojuszu Lewicy Demokratycznej, druhowie OSP, panie z Koła Gospodyń Wiejskich i rodziny pomordowanych.

 

Pamięć zapisana w piosence

Zwieńczeniem niedzielnych obchodów był występ artystyczny. Uczestnicy uroczystości ze wzruszeniem wysłuchali koncertu dziecięcego chóru. Młodzi artyści wykonali kilka piosenek partyzanckich. Duże znaczenie miały też słowa komentarza przedstawiające tragiczne sylwetki niektórych lokalnych bohaterów. Ale zdarzyła się i jedna radosna chwila. Członkowie chóru wręczyli bowiem bukiet róż obecnemu na sali partyzanckiemu małżeństwu: Marii i Janowi Warownym. I specjalnie dla nich zaśpiewali „Serce w plecaku”.

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej został ustanowiony jesienią ubiegłego roku dla upamiętnienia zasług chłopów w walce z okupantami. Projekt stosownej ustawy wnieśli posłowie PSL. Do ich wniosku przychylili się wszyscy parlamentarzyści, a data nowego święta została wyznaczona na 12 lipca. Tego dnia 1943 r. Niemcy rozpoczęli trwającą dwa dni pacyfikację wsi Michniów w Świętokrzyskiem. Za pomoc partyzantom cała miejscowość została spalona, a jej mieszkańcy w okrutny sposób wymordowani.

Tomasz Kępka

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kodeńskie uroczystości


Uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbyły się 15 sierpnia m.in. w kodeńskim sanktuarium. Rozpoczęły się one już dzień wcześniej powitaniem pieszych pielgrzymów oraz - tradycyjnie - Podlaskiej Konnej Pielgrzymki w Hołdzie Kawalerii Rzeczpospolitej. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Na 100-lecie dożynek


19 sierpnia w Krzesku-Królowej Niwie świętowano 100-lecie tradycji dożynkowej. Był wieniec dożynkowy, ludowe śpiewy i otwarcie Krzeskiego Domu Kultury. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
Piknik trzeźwościowy
1 września odbędzie IV Rodzinny Piknik Trzeźwościowy „Razem łatwiej”. Od 13.00 do 18.00 na terenie parafii pw. bł. Męczenników Podlaskich w Siedlcach na uczestników będzie czekało wiele atrakcji i moc wrażeń.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Wtorek XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ez 28, 1-10; Pwt 32, 26-27b. 27c-28. 30. 35c-36b ;
Mt 19, 23-30

Ewangelia:
Mt 19, 23-30

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR