19 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Piotra, Michała, Ziemowita

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

 
 

Biała Podlaska

2 sierpnia 2018 r.

Gwarancja rozwoju

27 lipca w magistracie podpisano umowę dotyczącą sporządzenia koncepcji programowej autostrady A2 na odcinku Siedlce - Biała Podlaska.

Warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zlecił to zadanie firmie Multiconsult Polska. Umowa opiewa na kwotę 10,5 mln zł. Koncepcja ma powstać w ciągu najbliższych 14 miesięcy. Jest związana m.in. z przeprowadzeniem badań geologicznych. Po sporządzeniu tego dokumentu GDDKiA będzie mogła ogłosić przetarg na wykonawcę autostrady. Odcinek łączący Siedlce z Białą Podlaską ma liczyć 63 km. W spotkaniu, na którym podpisano umowę, uczestniczyli m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister energii Krzysztof Tchórzewski, senator Grzegorz Bierecki, poseł Janusz Szewczak i prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk.
- Projekt autostrady wreszcie przybiera materialny obraz. Dziękuję ministrom i parlamentarzystom, którzy wspierali nasze działania w tym kierunku. Nasi poprzednicy powtarzali, że budowanie autostrady w Polsce wschodniej nie ma sensu. Rząd PiS postanowił inaczej. Jesteśmy przecież takimi samymi Polakami, jak ci z zachodniej części naszego kraju. Nie jesteśmy Polską „kategorii B” - mówił włodarz Białej Podlaskiej.
Aż do przejścia
Senator G. Bierecki podkreślał, że budowa autostrady między Siedlcami a Białą Podlaską zagwarantuje rozwój gospodarczy całego regionu. - Trasa szybkiego ruchu biegnąca od Warszawy w kierunku Białej Podlaskiej to ważny element rusztu komunikacyjnego, który jest Polsce bardzo potrzebny. Ten odcinek obudzi i wzmocni tutejszy potencjał gospodarczy. Zakładamy, że zostanie wybudowany do 2024 r. Rok później w pobliżu Białej Podlaskiej powstanie ważny węzeł komunikacyjny. Autostrada będzie krzyżowała się z drogą Via Carpatia łączącą Europę z południa na północ. Te szlaki są ważne także dla naszych sąsiadów - Ukrainy i Białorusi - zaznaczył minister A. Adamczyk, przekonując, iż rząd PiS „nie myśli od wyborów do wyborów”. - Przygotowujemy się do ogłoszenia przetargu na koncepcję programową ostatniego odcinka A2 od Białej Podlaskiej do granicy państwa, czyli do przejścia w Kukurykach. Ten fragment nie ma jeszcze zabezpieczenia finansowego w programie budowy dróg krajowych. Znajduje się on na liście rezerwowej. Przygotowujemy już niezbędną dokumentację. Liczymy też na środki unijne na ten cel - informował minister infrastruktury.
Miliardowa inwestycja
- Dzisiejszy dzień jest szczególny. Podpisanie umowy jest sukcesem wszystkich parlamentarzystów, pochodzących z terenów na wschód od Wisły a także prezydentów miast: Siedlec - Wojciecha Kudelskiego i Białej - D. Stefaniuka, którzy dynamicznie zabiegali o to, by ten odcinek wreszcie powstał. Bezsilność polskiego rządu została przełamana. Ta autostrada to wielka szansa dla całej wschodniej Polski - komentował K. Tchórzewski.
Na nowym odcinku autostrady mają znaleźć się 43 obiekty mostowe. Będzie ona przebiegać przez Siedlce, Wiśniew, Zbuczyn, Mordy, Huszlew, Międzyrzec Podlaski i Białą Podlaską. Fizyczne prace, według harmonogramu, mają rozpocząć się w lipcu 2022 r. Szacuje się, że inwestycja będzie kosztowała około 3 mld zł.
 

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie Siedleckiego Centrum Onkologii


Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach wzbogacił się o nowoczesny ośrodek onkologiczny. Siedleckie Centrum Onkologii (SCO) to jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja kosztowała ponad 112 mln zł. [fot. JAG]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
Festiwal filmowy
25 października, o 10.00, w sali NoveKino Merkury przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbędzie się gala VII Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Piątek XXVIII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ef 1, 11-14; Ps 33 (32), 1-2. 4-5. 12-13 ;
Łk 12, 1-7

Ewangelia:
Łk 12, 1-7

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR