21 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Joanna, Kazimiera, Franciszek

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

 
 

Biała Podlaska

2 sierpnia 2018 r.

Gwarancja rozwoju

27 lipca w magistracie podpisano umowę dotyczącą sporządzenia koncepcji programowej autostrady A2 na odcinku Siedlce - Biała Podlaska.

Warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zlecił to zadanie firmie Multiconsult Polska. Umowa opiewa na kwotę 10,5 mln zł. Koncepcja ma powstać w ciągu najbliższych 14 miesięcy. Jest związana m.in. z przeprowadzeniem badań geologicznych. Po sporządzeniu tego dokumentu GDDKiA będzie mogła ogłosić przetarg na wykonawcę autostrady. Odcinek łączący Siedlce z Białą Podlaską ma liczyć 63 km. W spotkaniu, na którym podpisano umowę, uczestniczyli m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister energii Krzysztof Tchórzewski, senator Grzegorz Bierecki, poseł Janusz Szewczak i prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk.
- Projekt autostrady wreszcie przybiera materialny obraz. Dziękuję ministrom i parlamentarzystom, którzy wspierali nasze działania w tym kierunku. Nasi poprzednicy powtarzali, że budowanie autostrady w Polsce wschodniej nie ma sensu. Rząd PiS postanowił inaczej. Jesteśmy przecież takimi samymi Polakami, jak ci z zachodniej części naszego kraju. Nie jesteśmy Polską „kategorii B” - mówił włodarz Białej Podlaskiej.
Aż do przejścia
Senator G. Bierecki podkreślał, że budowa autostrady między Siedlcami a Białą Podlaską zagwarantuje rozwój gospodarczy całego regionu. - Trasa szybkiego ruchu biegnąca od Warszawy w kierunku Białej Podlaskiej to ważny element rusztu komunikacyjnego, który jest Polsce bardzo potrzebny. Ten odcinek obudzi i wzmocni tutejszy potencjał gospodarczy. Zakładamy, że zostanie wybudowany do 2024 r. Rok później w pobliżu Białej Podlaskiej powstanie ważny węzeł komunikacyjny. Autostrada będzie krzyżowała się z drogą Via Carpatia łączącą Europę z południa na północ. Te szlaki są ważne także dla naszych sąsiadów - Ukrainy i Białorusi - zaznaczył minister A. Adamczyk, przekonując, iż rząd PiS „nie myśli od wyborów do wyborów”. - Przygotowujemy się do ogłoszenia przetargu na koncepcję programową ostatniego odcinka A2 od Białej Podlaskiej do granicy państwa, czyli do przejścia w Kukurykach. Ten fragment nie ma jeszcze zabezpieczenia finansowego w programie budowy dróg krajowych. Znajduje się on na liście rezerwowej. Przygotowujemy już niezbędną dokumentację. Liczymy też na środki unijne na ten cel - informował minister infrastruktury.
Miliardowa inwestycja
- Dzisiejszy dzień jest szczególny. Podpisanie umowy jest sukcesem wszystkich parlamentarzystów, pochodzących z terenów na wschód od Wisły a także prezydentów miast: Siedlec - Wojciecha Kudelskiego i Białej - D. Stefaniuka, którzy dynamicznie zabiegali o to, by ten odcinek wreszcie powstał. Bezsilność polskiego rządu została przełamana. Ta autostrada to wielka szansa dla całej wschodniej Polski - komentował K. Tchórzewski.
Na nowym odcinku autostrady mają znaleźć się 43 obiekty mostowe. Będzie ona przebiegać przez Siedlce, Wiśniew, Zbuczyn, Mordy, Huszlew, Międzyrzec Podlaski i Białą Podlaską. Fizyczne prace, według harmonogramu, mają rozpocząć się w lipcu 2022 r. Szacuje się, że inwestycja będzie kosztowała około 3 mld zł.
 

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kodeńskie uroczystości


Uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbyły się 15 sierpnia m.in. w kodeńskim sanktuarium. Rozpoczęły się one już dzień wcześniej powitaniem pieszych pielgrzymów oraz - tradycyjnie - Podlaskiej Konnej Pielgrzymki w Hołdzie Kawalerii Rzeczpospolitej. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Na 100-lecie dożynek


19 sierpnia w Krzesku-Królowej Niwie świętowano 100-lecie tradycji dożynkowej. Był wieniec dożynkowy, ludowe śpiewy i otwarcie Krzeskiego Domu Kultury. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
Piknik trzeźwościowy
1 września odbędzie IV Rodzinny Piknik Trzeźwościowy „Razem łatwiej”. Od 13.00 do 18.00 na terenie parafii pw. bł. Męczenników Podlaskich w Siedlcach na uczestników będzie czekało wiele atrakcji i moc wrażeń.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Wtorek XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ez 28, 1-10; Pwt 32, 26-27b. 27c-28. 30. 35c-36b ;
Mt 19, 23-30

Ewangelia:
Mt 19, 23-30

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR