19 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Piotra, Michała, Ziemowita

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

 
 

Region

2 sierpnia 2018 r.

Z wdzięczności za wolność

Leśnicy z Nadleśnictwa Biała Podlaska upamiętnili setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wskrzeszenie państwa uczcili specjalną tablicą.

Uroczystości odbyły się na terenie miejscowości Kijowiec (na trasie Biała Podlaska - Rokitno). Pamiątkową, wmurowaną w ogromny głaz tablicę umieszczono pod dwoma dębami szypułkowymi będącymi pomnikami przyrody. Widnieje na niej napis: „Z wdzięczności za odzyskaną wolność 1918-2018”. Poniżej zacytowano myśl Jana Pawła II: „Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna”.
- Dęby, pod którymi umieściliśmy kamień z tablicą, mają około 300 lat. W spotkaniu biorą udział obecni i emerytowani leśnicy oraz okoliczni mieszkańcy. Chcieliśmy, by pozostał po nas jakiś ślad dla potomnych, dlatego ufundowaliśmy tablicę. Nadleśnictwo Kijowiec istniało jeszcze przed I wojną światową. Obejmowało ok. 3 tys. hektarów. Funkcjonowało do 1972 r. Potem zostało połączone z Nadleśnictwem Chotyłów i włączone do Nadleśnictwa Biała Podlaska. Pobliskie zabudowania, przy których dziś się zgromadziliśmy, dawniej pełniły funkcję stajni i wozowni. Jakiś czas temu zostały przekształcone w budynki mieszkalne - opowiadał Tomasz Bylina, nadleśniczy Nadleśnictwa Biała Podlaska.


Koszary i parlament
Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., której przewodniczył bp senior diecezji drohiczyńskiej Antoni Pacyfik Dydycz. Wspólnie z nim koncelebrowali: ks. Sławomir Bylina, ks. Waldemar Tkaczuk i ks. Zbigniew Komoszka.
- Niepodległość bardzo nas cieszy, ale musimy pamiętać, że powinniśmy ją nieustannie umacniać i ubogacać. Trzeba też sięgać do naszej historii i szukać w niej mobilizacji do takiego działania. Mamy tu dziś wielu leśników. Ich praca była i jest bardzo potrzebna. Ci, którzy opiekują się lasami, kiedyś, np. podczas zaborów, byli bardzo kontrolowani, ale mimo wszystko pomagali powstańcom. W dawnych czasach polskie lasy były parlamentem, siedzibą różnego rodzaju władz i koszarami. To tu kryli się ci, którzy myśleli o Polsce. W lasach dyskutowano nad jej przyszłością i podejmowano liczne decyzje. Lasy były również miejscem schronienia i ucieczki. Tu szukano bezpieczeństwa i ochrony przed różnymi trudnościami - głosił bp A. Dydycz.


Potrzeba odpowiedzialności
Hierarcha tłumaczył, że niepodległości nie można ograniczać jedynie do posiadania granic, własnych struktur i języka. - Ona nie odnosi się tylko do tego, co na zewnątrz, do sfery politycznej. Niepodległość musi być obecna także w naszych sumieniach i sercach, abyśmy nie ulegli pokusom, fałszywym teoriom i temu wszystkiemu, co zmierza do osłabiania i zatracenia poczucia swojej odrębności. Ona musi odradzać się w naszym myśleniu o Polsce i w naszym życiu. Musimy mieć poczucie potrzeby bezpieczeństwa, sprawiedliwości i prawdy. Niech nam się nie wydaje, że ktoś zrobi coś za nas, że ktoś będzie się nami się opiekował. Trzeba liczyć na własne siły i umacniać swego ducha - apelował biskup.
Po Eucharystii bp A. Dydycz poświęcił kamień z tablicą. Potem delegacje nadleśnictwa złożyły pod nią kwiaty. Ostatnim punktem spotkania był poczęstunek.
 

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie Siedleckiego Centrum Onkologii


Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach wzbogacił się o nowoczesny ośrodek onkologiczny. Siedleckie Centrum Onkologii (SCO) to jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja kosztowała ponad 112 mln zł. [fot. JAG]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
Festiwal filmowy
25 października, o 10.00, w sali NoveKino Merkury przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbędzie się gala VII Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Piątek XXVIII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ef 1, 11-14; Ps 33 (32), 1-2. 4-5. 12-13 ;
Łk 12, 1-7

Ewangelia:
Łk 12, 1-7

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR