21 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Joanna, Kazimiera, Franciszek

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

 
 

Region

2 sierpnia 2018 r.

Z wdzięczności za wolność

Leśnicy z Nadleśnictwa Biała Podlaska upamiętnili setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wskrzeszenie państwa uczcili specjalną tablicą.

Uroczystości odbyły się na terenie miejscowości Kijowiec (na trasie Biała Podlaska - Rokitno). Pamiątkową, wmurowaną w ogromny głaz tablicę umieszczono pod dwoma dębami szypułkowymi będącymi pomnikami przyrody. Widnieje na niej napis: „Z wdzięczności za odzyskaną wolność 1918-2018”. Poniżej zacytowano myśl Jana Pawła II: „Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna”.
- Dęby, pod którymi umieściliśmy kamień z tablicą, mają około 300 lat. W spotkaniu biorą udział obecni i emerytowani leśnicy oraz okoliczni mieszkańcy. Chcieliśmy, by pozostał po nas jakiś ślad dla potomnych, dlatego ufundowaliśmy tablicę. Nadleśnictwo Kijowiec istniało jeszcze przed I wojną światową. Obejmowało ok. 3 tys. hektarów. Funkcjonowało do 1972 r. Potem zostało połączone z Nadleśnictwem Chotyłów i włączone do Nadleśnictwa Biała Podlaska. Pobliskie zabudowania, przy których dziś się zgromadziliśmy, dawniej pełniły funkcję stajni i wozowni. Jakiś czas temu zostały przekształcone w budynki mieszkalne - opowiadał Tomasz Bylina, nadleśniczy Nadleśnictwa Biała Podlaska.


Koszary i parlament
Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., której przewodniczył bp senior diecezji drohiczyńskiej Antoni Pacyfik Dydycz. Wspólnie z nim koncelebrowali: ks. Sławomir Bylina, ks. Waldemar Tkaczuk i ks. Zbigniew Komoszka.
- Niepodległość bardzo nas cieszy, ale musimy pamiętać, że powinniśmy ją nieustannie umacniać i ubogacać. Trzeba też sięgać do naszej historii i szukać w niej mobilizacji do takiego działania. Mamy tu dziś wielu leśników. Ich praca była i jest bardzo potrzebna. Ci, którzy opiekują się lasami, kiedyś, np. podczas zaborów, byli bardzo kontrolowani, ale mimo wszystko pomagali powstańcom. W dawnych czasach polskie lasy były parlamentem, siedzibą różnego rodzaju władz i koszarami. To tu kryli się ci, którzy myśleli o Polsce. W lasach dyskutowano nad jej przyszłością i podejmowano liczne decyzje. Lasy były również miejscem schronienia i ucieczki. Tu szukano bezpieczeństwa i ochrony przed różnymi trudnościami - głosił bp A. Dydycz.


Potrzeba odpowiedzialności
Hierarcha tłumaczył, że niepodległości nie można ograniczać jedynie do posiadania granic, własnych struktur i języka. - Ona nie odnosi się tylko do tego, co na zewnątrz, do sfery politycznej. Niepodległość musi być obecna także w naszych sumieniach i sercach, abyśmy nie ulegli pokusom, fałszywym teoriom i temu wszystkiemu, co zmierza do osłabiania i zatracenia poczucia swojej odrębności. Ona musi odradzać się w naszym myśleniu o Polsce i w naszym życiu. Musimy mieć poczucie potrzeby bezpieczeństwa, sprawiedliwości i prawdy. Niech nam się nie wydaje, że ktoś zrobi coś za nas, że ktoś będzie się nami się opiekował. Trzeba liczyć na własne siły i umacniać swego ducha - apelował biskup.
Po Eucharystii bp A. Dydycz poświęcił kamień z tablicą. Potem delegacje nadleśnictwa złożyły pod nią kwiaty. Ostatnim punktem spotkania był poczęstunek.
 

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kodeńskie uroczystości


Uroczystości odpustowe ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbyły się 15 sierpnia m.in. w kodeńskim sanktuarium. Rozpoczęły się one już dzień wcześniej powitaniem pieszych pielgrzymów oraz - tradycyjnie - Podlaskiej Konnej Pielgrzymki w Hołdzie Kawalerii Rzeczpospolitej. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Na 100-lecie dożynek


19 sierpnia w Krzesku-Królowej Niwie świętowano 100-lecie tradycji dożynkowej. Był wieniec dożynkowy, ludowe śpiewy i otwarcie Krzeskiego Domu Kultury. [fot. JAG]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
Piknik trzeźwościowy
1 września odbędzie IV Rodzinny Piknik Trzeźwościowy „Razem łatwiej”. Od 13.00 do 18.00 na terenie parafii pw. bł. Męczenników Podlaskich w Siedlcach na uczestników będzie czekało wiele atrakcji i moc wrażeń.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Wtorek XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ez 28, 1-10; Pwt 32, 26-27b. 27c-28. 30. 35c-36b ;
Mt 19, 23-30

Ewangelia:
Mt 19, 23-30

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR