11 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Waldemar, Damazy

Pogoda: Siedlce

Numer 49
06-12 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Zwolnienia lekarskie do kontroli

8 sierpnia 2018 r.

L4 pod lupą


fot. ARCHIWUM

Zwolnienie lekarskie ma nam pomóc wrócić do zdrowia, a nie być dodatkowym urlopem. Po kontrolach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pobierających świadczenia okazało się, że sporo z nich oszukuje.

W pierwszym półroczu 2018 r. ZUS w całej Polsce skontrolował dziesiątki tysięcy osób otrzymujących świadczenia z tytułu zwolnień lekarskich. Okazało się, że ponad 7,7 tys. osób pobierało zasiłek chorobowy niezgodnie z prawem, w związku z czym został im on odebrany. Ogółem zaoszczędzono 10 mln zł, a tylko z samego Mazowsza do funduszu chorobowego wróciło 1,2 mln zł. ZUS prowadzi dwa rodzaje kontroli. Pierwszy ustala, czy chory prawidłowo korzysta z czasu zwolnienia lekarskiego. Jeśli okaże się, że nie, bo np. w tym czasie pracuje, musi liczyć się z odebraniem zasiłku chorobowego i zwrotem wypłaconego świadczenia. Drugi rodzaj kontroli realizują lekarze orzecznicy, którzy sprawdzają, czy w dniu badania pacjent jest nadal niezdolny do pracy.

W przypadku, gdy może do niej wrócić, wypłata zasiłku zostaje wstrzymana. W pierwszej połowie 2018 r. siedlecki oddział na około 2 tys. kontrolowanych zwolnień wydał 171 takich decyzji na kwotę 69,5 tys. zł.

 

Cudownie” ozdrowieni

W siedleckim oddziale ZUS, który obejmuje teren wschodniej części województwa mazowieckiego, na niewłaściwym wykorzystaniu zwolnienia lekarskiego przyłapano 132 z 1018 kontrolowanych. Wszystkim cofnięto wypłaty tzw. chorobowego. Oszczędność z tego tytułu wyniosła blisko 134,5 tys. zł.

 

Dlaczego oszukują?

Jak tłumaczyli się nieuczciwi chorzy? Ci zastani przy swoim stanowisku pracy uzasadniali to np. brakiem zastępstwa, pilnym zleceniem lub tym, że przyszli tylko na chwilę. Pojawiał się także argument potrzeby zarobienia dodatkowej gotówki. Tymczasem - jak podkreśla ZUS - zasiłek chorobowy to nie dochód, a pewnego rodzaju rekompensata. Świadczenie otrzymujemy wyłącznie po to, aby zdrowieć w spokoju i w warunkach, które sprzyjają szybkiemu powrotowi do pełni sił.


Kogo ZUS kontroluje najczęściej?

 

PYTAMY Piotra Olewińskiego, regionalnego rzecznika prasowego ZUS województwa mazowieckiego

 

Na czym polegają kontrole ZUS?

Inspektorzy udają się w miejsce wskazane na zwolnieniu lekarskim lub miejsce zatrudnienia i sprawdzają, czy chory stosuje się do zaleceń lekarskich. Najważniejsze z nich to, oczywiście, powstrzymanie się od pracy. W zależności od danego schorzenia szczegółowe zalecenia mogą być jednak różne. Są osoby, które muszą leżeć w łóżku, z kolei inne powinny np. oszczędzać nadwyrężony kręgosłup.

 

Na jakiej zasadzie typowane są osoby przebywające na zwolnieniu?

Zazwyczaj typowane losowo, ale nie zawsze. Częściej sprawdzane są np. zwolnienia osób, które zostały już przyłapane na jego niewłaściwym wykorzystywaniu. Niektórzy postępują tak wręcz nagminnie. Dlatego ich zwolnienia są kontrolowane bardzo często. Inna grupa to osoby, które przedstawiają dużo zwolnień krótkoterminowych, zdarza się, że od wielu różnych lekarzy.

 

Jak docierają do Państwa sygnały o tym, że ktoś niewłaściwie wykorzystuje zwolnienie?

Bywa, że to pracodawcy proszą o kontrolę, ponieważ mają podejrzenie, iż pracownik symuluje lub nieprawidłowo wykorzystuje zwolnienie lekarskie. ZUS reaguje na takie zgłoszenia. Raz na jakiś czas wpływają również anonimowe informacje, które również są sprawdzane.

 

Czy w tym celu urzędnicy przeglądają też media społecznościowe?

Sporadycznie. Media społecznościowe nie służą jednak do wyszukiwania nieprawidłowości, bardziej do potwierdzania informacji pozyskanych z innych źródeł. Takie sytuacje są bardzo rzadkie.

 

Co jeśli ZUS nie zastanie pracownika podczas kontroli?

Jeżeli kontroler nie zastanie chorego pod wskazanym adresem, to otrzyma on pisemną informację o fakcie kontroli i prośbę o wyjaśnienie nieobecności

MD

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz KSM diecezji siedleckiej


W dniach 24-25 listopada odbyły się uroczystości jubileuszowe 25-lecia istnienia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Siedleckiej. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR