23 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Marleny, Edwarda, Seweryna

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Nerwy paraliżują myśli, sprawiają, że czujemy się jak w pułapce. Jak opanować stres? Podpowiedź znajdą Państwo w najnowszym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Zwolnienia lekarskie do kontroli

8 sierpnia 2018 r.

L4 pod lupą


fot. ARCHIWUM

Zwolnienie lekarskie ma nam pomóc wrócić do zdrowia, a nie być dodatkowym urlopem. Po kontrolach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pobierających świadczenia okazało się, że sporo z nich oszukuje.

W pierwszym półroczu 2018 r. ZUS w całej Polsce skontrolował dziesiątki tysięcy osób otrzymujących świadczenia z tytułu zwolnień lekarskich. Okazało się, że ponad 7,7 tys. osób pobierało zasiłek chorobowy niezgodnie z prawem, w związku z czym został im on odebrany. Ogółem zaoszczędzono 10 mln zł, a tylko z samego Mazowsza do funduszu chorobowego wróciło 1,2 mln zł. ZUS prowadzi dwa rodzaje kontroli. Pierwszy ustala, czy chory prawidłowo korzysta z czasu zwolnienia lekarskiego. Jeśli okaże się, że nie, bo np. w tym czasie pracuje, musi liczyć się z odebraniem zasiłku chorobowego i zwrotem wypłaconego świadczenia. Drugi rodzaj kontroli realizują lekarze orzecznicy, którzy sprawdzają, czy w dniu badania pacjent jest nadal niezdolny do pracy.

W przypadku, gdy może do niej wrócić, wypłata zasiłku zostaje wstrzymana. W pierwszej połowie 2018 r. siedlecki oddział na około 2 tys. kontrolowanych zwolnień wydał 171 takich decyzji na kwotę 69,5 tys. zł.

 

Cudownie” ozdrowieni

W siedleckim oddziale ZUS, który obejmuje teren wschodniej części województwa mazowieckiego, na niewłaściwym wykorzystaniu zwolnienia lekarskiego przyłapano 132 z 1018 kontrolowanych. Wszystkim cofnięto wypłaty tzw. chorobowego. Oszczędność z tego tytułu wyniosła blisko 134,5 tys. zł.

 

Dlaczego oszukują?

Jak tłumaczyli się nieuczciwi chorzy? Ci zastani przy swoim stanowisku pracy uzasadniali to np. brakiem zastępstwa, pilnym zleceniem lub tym, że przyszli tylko na chwilę. Pojawiał się także argument potrzeby zarobienia dodatkowej gotówki. Tymczasem - jak podkreśla ZUS - zasiłek chorobowy to nie dochód, a pewnego rodzaju rekompensata. Świadczenie otrzymujemy wyłącznie po to, aby zdrowieć w spokoju i w warunkach, które sprzyjają szybkiemu powrotowi do pełni sił.


Kogo ZUS kontroluje najczęściej?

 

PYTAMY Piotra Olewińskiego, regionalnego rzecznika prasowego ZUS województwa mazowieckiego

 

Na czym polegają kontrole ZUS?

Inspektorzy udają się w miejsce wskazane na zwolnieniu lekarskim lub miejsce zatrudnienia i sprawdzają, czy chory stosuje się do zaleceń lekarskich. Najważniejsze z nich to, oczywiście, powstrzymanie się od pracy. W zależności od danego schorzenia szczegółowe zalecenia mogą być jednak różne. Są osoby, które muszą leżeć w łóżku, z kolei inne powinny np. oszczędzać nadwyrężony kręgosłup.

 

Na jakiej zasadzie typowane są osoby przebywające na zwolnieniu?

Zazwyczaj typowane losowo, ale nie zawsze. Częściej sprawdzane są np. zwolnienia osób, które zostały już przyłapane na jego niewłaściwym wykorzystywaniu. Niektórzy postępują tak wręcz nagminnie. Dlatego ich zwolnienia są kontrolowane bardzo często. Inna grupa to osoby, które przedstawiają dużo zwolnień krótkoterminowych, zdarza się, że od wielu różnych lekarzy.

 

Jak docierają do Państwa sygnały o tym, że ktoś niewłaściwie wykorzystuje zwolnienie?

Bywa, że to pracodawcy proszą o kontrolę, ponieważ mają podejrzenie, iż pracownik symuluje lub nieprawidłowo wykorzystuje zwolnienie lekarskie. ZUS reaguje na takie zgłoszenia. Raz na jakiś czas wpływają również anonimowe informacje, które również są sprawdzane.

 

Czy w tym celu urzędnicy przeglądają też media społecznościowe?

Sporadycznie. Media społecznościowe nie służą jednak do wyszukiwania nieprawidłowości, bardziej do potwierdzania informacji pozyskanych z innych źródeł. Takie sytuacje są bardzo rzadkie.

 

Co jeśli ZUS nie zastanie pracownika podczas kontroli?

Jeżeli kontroler nie zastanie chorego pod wskazanym adresem, to otrzyma on pisemną informację o fakcie kontroli i prośbę o wyjaśnienie nieobecności

MD

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie Siedleckiego Centrum Onkologii


Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach wzbogacił się o nowoczesny ośrodek onkologiczny. Siedleckie Centrum Onkologii (SCO) to jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja kosztowała ponad 112 mln zł. [fot. JAG]

FOTOGALERIA

IV Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy


W dniach 18-19 października w gmachu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbył się Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2018 pod hasłem: „Państwo - Gospodarka - Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”. [fot. K. Ochnio]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Festiwal filmowy
25 października, o 10.00, w sali NoveKino Merkury przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbędzie się gala VII Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
więcej »
Wieczór pod znakiem muzyki
W niedzielę 28 października miłośnicy organów Wagnera będą mogli wysłuchać kolejnego koncertu na tym zabytkowym instrumencie.
więcej »
Biesiada Mazowiecko-Podlaska na Mazowszu
To nazwa konkursu kulinarnego, który ogłosiło Stowarzyszenie „Naszym Dzieciom” w partnerstwie z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Mordach. Mogą wziąć w nim udział wszyscy mieszkańcy Mazowsza.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR