23 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Marleny, Edwarda, Seweryna

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Nerwy paraliżują myśli, sprawiają, że czujemy się jak w pułapce. Jak opanować stres? Podpowiedź znajdą Państwo w najnowszym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Most wzajemnych kontaktów

14 sierpnia 2018 r.

Jak dobrzy sąsiedzi


fot. JS

Po raz dziewiąty pontonowy most połączył polską miejscowość Zbereże i ukraińską wieś Adamczuki. Od 9 do 12 sierpnia - dzięki staraniom władz samorządowych - Polacy i Ukraińcy mogli się spotkać po obu stronach rzeki Bug.

Od 2010 r., kiedy pojawiła się idea Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa, z przeprawy przez tymczasowe przejście graniczne skorzystało 226 tys. osób. - Już dziewiąty rok samorząd Woli Uhruskiej i powiatu włodawskiego przeznacza środki finansowe na budowę mostu pontonowego - przypomniał starosta włodawski Andrzej Romańczuk podczas uroczystego otwarcia mostu, zaznaczając brak woli władz państwowych do budowy stałego przejścia przez rzekę Bug. Na tymczasowej przeprawie samorządy zyskują głównie w kontekście turystycznym. Kwestia ta została podjęta podczas konferencji z udziałem przedstawicieli władz samorządowych strony polskiej i ukraińskiej. Spotkanie tradycyjnie zorganizowano w starostwie powiatowym we Włodawie.

Ze strony ukraińskiej obecni byli m.in.: Andriej Tkaczuk - p. o. naczelnik Departamentu Rozwoju, Inwestycji i Integracji Europejskiej Wołyńskiej Obwodowej Administracji Państwowej, Roman Karpiuk - zastępca przewodniczącego Rady Obwodu Wołyńskiego, Roman Romaniuk - dyrektor Centrum Zatrudnienia Obwodu Wołyńskiego, Siergiej Karpuk - przewodniczący Szackiej Rady Rejonowej, Wasyl Goliadynec - przewodniczący Szackiej Rejonowej Państwowej Administracji. Goście z Ukrainy zachęcali do współpracy i odwiedzania swojego kraju.

 

Brak woli państwa

A. Romańczuk, otwierając konferencję, zaznaczył, że spotkanie na celu pokazanie możliwości współpracy między Polską a Ukrainą. - Sąsiedzkie relacje dobrze oddaje logo EDD - połączone ze sobą dwie wiśnie - podkreślił, tłumacząc, iż brak mostu na Bugu wynika z decyzji władz państwowych. - Ta przeszkoda powoduje to, że nie możemy się spotykać częściej, a jedynie kilka dni w roku - stwierdził.

Polską stronę reprezentowali m.in.: Grzegorz Kapusta - wicemarszałek województwa lubelskiego, Ewa Jaszczuk - radna sejmiku wojewódzkiego, Leszek Burakowski - dyrektor departamentu organizacyjno - prawnego urzędu marszałkowskiego, Wiesław Muszyński - burmistrz Włodawy, Jerzy Maśluch - starosta parczewski, Jan Łukasik - wójt gminy Wola Uhruska, Tadeusz Sawicki - wójt gminy Włodawa, a także radni powiatowi.

 

Coraz trwalsze więzy

O moście wzajemnych kontaktów mówił wicemarszałek województwa lubelskiego. - Nic tak nie łączy, jak wzajemne kontakty - zauważył G. Kapusta, zwracając uwagę, że wzmocnione aspektem finansowym więzy stają się coraz trwalsze i bardziej konstruktywne. W imieniu marszałka Sławomira Sosnowskiego podziękował za dobrą współpracę na przestrzeni lat, zwłaszcza w realizacji programu transgranicznego Polska - Białoruś - Ukraina. - Bardzo dobrze, że istnieje strategia współpracy między naszymi państwami, m.in. wykorzystania potencjału turystycznego Bugu - podsumował.

 

Rzeka, która łączy

O Bugu, rzece łączącej kraje, mówiła Dorota Lachowska, wiceprezes Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, przedstawiając realizowany od dwóch lat ph. „Wielokulturowy nurt Bugu” projekt. To prezentacja krainy styku kultur i granic, gdzie przenikają się tradycje prawosławia, katolicyzmu i judaizmu, a mizar tatarski jest pozostałością po islamskich mieszkańcach regionu. Film pokazuje przyrodę Polesia nad Bugiem, dziedzictwo kulturowe, atrakcje i wydarzenia turystyczne. - Aby tworzyć dobre produkty turystyczne, potrzebna jest współpraca - mówiła Lachowska, odnosząc się do kontaktów z sąsiadami po drugiej stronie granicznej rzeki. - Miejsce, w którym żyjemy, warte jest tego, by zobaczyli je ludzie z zewnątrz i zachwycili się naszymi terenami - stwierdziła, zauważając, iż rozwój turystyki to szansa dla całej Lubelszczyzny. - Aby przyjmować turystów, potrzebni są ludzie do pracy w gastronomii, sklepach, kwaterach, punktach odzieżowych - dodała prelegentka.

Kwestię pozyskiwaniu funduszy w ramach współpracy transgranicznej przybliżyła Galina Grabarczuk, dyrektor Sekretariatu Stowarzyszenia Samorządów Euroregion Bug. - Istnieje możliwość finansowania mikroprojektów na lata 2014-2020 - poinformowała, zachęcając do sięgania po środki unijne.

 

Czas na Ukrainę

Na zakończenie konferencji głos zabrał wójt Woli Uhruskiej, współorganizator EDD. J. Łukasik nakreślił dwa cele wydarzenia: promocję turystyki, środowiska naturalnego po obu stronach Bugu oraz ideę przejścia granicznego Zbereże-Adamczuki. - Cel pierwszy został w pełni osiągnięty, czego dowodem jest liczna grupa turystów odwiedzających Ukrainę i Polskę - mówił Łukasik. - Staramy się promować także ideę budowy przejścia. Chodzi o to, by te tereny ożywić, aby handel i turystyka rozwijały się przez cały rok, a nie tylko kilka dni. Niestety w tej kwestii nie udało nam się nic sensownego zdziałać. Mimo licznych apeli i interpelacji kierowanych do władz polskich i ukraińskich, idea nie znalazła uznania - powiedział. Wójt poinformował, że wraz ze starostą włodawskim postanowili, iż nie będą już w tej sprawie wysyłać listów do władz. - Mam inną propozycję: aby kolejną edycję EDD zechciała zorganizować strona ukraińska, tzn. wystąpić o stosowne pozwolenia, zbudować tymczasowy most i zaprezentować program obchodów. Chodzi o to, by zachęcić władze Ukrainy do podjęcia rozmów o budowie mostu granicznego. Jeśli strona ukraińska nie jest zainteresowana realizacją tego przedsięwzięcia ze względu na sytuację polityczną i społeczną, to może rozważyć możliwość zmiany lokalizacji takiego przejścia - podsumował Łukasik.

 

Po obu brzegach

Tymczasowe przejście graniczne było otwarte od 6 do 12 sierpnia. Do 18.00 w niedzielę Nadbużański Oddział Straży Granicznej odprawił ok. 38 tys. podróżnych. Blisko 70% z nich stanowili obywatele Ukrainy. Pozostali to Polacy, ale też Anglicy, Niemcy, Kanadyjczycy czy Włosi.

EDD obfitowały w różne wydarzenia, m.in. w Bytyniu, na starorzeczu Bugu, odbyły się Otwarte Spławikowe Zawody Wędkarskie, w których udział wzięło 15 wędkarzy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zarówno spływy kajakowe, 60-kilometrowy rajd rowerowy wokół Jeziora Świtaź ph. „Ukraina na rowerze”, jak i polsko-ukraiński bieg transgraniczny „Bieg Polesie”. Oprócz wycieczek nad Jezioro Świtaź i do Szackiego Parku Narodowego turyści tłumnie odwiedzali Jarmark Nadbużański, który odbywał się po ukraińskiej stronie - w Adamczukach. Była okazja do spotkań i rozmów. Wiktoria Popowa, która od lat przyjeżdża do Polski, twierdzi, że czuje się tu jak u siebie w domu. - Kiedy przejeżdżam rowerem po okolicy i spotykam się z Polakami, nie muszę się wstydzić tego, iż jestem Ukrainką. Chociaż mówię po polsku, wyczuwa się wschodni akcent, lecz ludzie są życzliwi i nigdy nie słyszałam złego słowa pod swoim adresem. Polacy to przyjaźni i otwarci ludzie - mówi Wiktoria. Na zakończenie EDD w Woli Uhruskiej odbył się Festyn Nadbużański. Wystąpili artyści z Polski i Ukrainy, m.in. Kresowiak i Mołodyczek.

Głównymi organizatorami EDD byli: włodawskie starostwo, Urząd Rejonowy w Szacku i urząd gminy w Woli Uhruskiej.

Joanna Szubstarska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Otwarcie Siedleckiego Centrum Onkologii


Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach wzbogacił się o nowoczesny ośrodek onkologiczny. Siedleckie Centrum Onkologii (SCO) to jedyny tego typu ośrodek w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego. Inwestycja kosztowała ponad 112 mln zł. [fot. JAG]

FOTOGALERIA

IV Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy


W dniach 18-19 października w gmachu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbył się Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2018 pod hasłem: „Państwo - Gospodarka - Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”. [fot. K. Ochnio]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Festiwal filmowy
25 października, o 10.00, w sali NoveKino Merkury przy ul. Brzeskiej w Białej Podlaskiej odbędzie się gala VII Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
więcej »
Wieczór pod znakiem muzyki
W niedzielę 28 października miłośnicy organów Wagnera będą mogli wysłuchać kolejnego koncertu na tym zabytkowym instrumencie.
więcej »
Biesiada Mazowiecko-Podlaska na Mazowszu
To nazwa konkursu kulinarnego, który ogłosiło Stowarzyszenie „Naszym Dzieciom” w partnerstwie z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Mordach. Mogą wziąć w nim udział wszyscy mieszkańcy Mazowsza.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR